Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie ludzkiego genomu. Jak może pomóc im technologia blockchain?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2022
ikona autora biały
biotechnologia genom blockchain

Human Genome Project rozpoczął się w 1990 roku. W 2003 roku, kiedy zsekwencjonowano 92% genomu, projekt został uznany za zakończony. W tym roku dzięki postępowi technicznemu udało się ukończyć pozostałe 8%. Technologie blockchain, takie jak NFT, mogą wykorzystać informacje z tego wspaniałego projektu do stworzenia nowych, lepszych produktów biotechnologicznych dla ludzkości.

Osiągnięcia badań nad ludzkim DNA zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science. Konsorcjum Telomere-to-Telomere (T2T) z siedzibą w UC Santa Cruz, otwarte, oparte na społeczności i składające się z prawie 100 naukowców, ogłosiło, że po raz pierwszy w historii jest gotowe do zaprezentowania kompletnego ludzkiego genomu.

Połączenie między badaczami medycyny, blockchainem i DNA

Otwarta, recenzowana, skupiona na projektach, humanitarna społeczność naukowców ma etos, który wielu osobom z branży NFT i szerszej społeczności kryptowalutowej wydaje się bardzo zbliżony do ich własnych zasad motywacyjnych i sposobów współpracy.

Przeszkodą, na którą natrafili naukowcy w 2003 roku, było to, że zakończyli sekwencjonowanie euchromatycznego DNA, które jest lekko spakowane i stale podlega transkrypcji. Z tego powodu łatwiej było je sekwencjonować przy użyciu najnowszych metod.

Pozostałe 8% jest heterochromatyczne, ciasno spakowane i mniej podatne na transkrypcję. To jak problem haszowania w kryptowalutach typu proof of work z wyższą kalibracją trudności w czasach zwiększonej mocy haszowania w całej, powiedzmy, sieci Dogecoina.

Teraz, gdy naukowcy mogą odczytać, co dzieje się w heterochromatycznym ludzkim DNA, odkryli, że jest ono bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia i ewolucji. Tasnim Ahmed z CNN poinformował w czwartek, że Evan Eichler, lider projektu T2T, powiedział:

Okazuje się, że te geny są niewiarygodnie ważne dla adaptacji. Zawierają geny odpowiedzi immunologicznej, które pomagają nam przystosować się i przetrwać infekcje, plagi i wirusy. Zawierają geny, które są (…) bardzo ważne w przewidywaniu odpowiedzi na leki.

Wykorzystując całkowicie zsekwencjonowany ludzki genom, technologia blockchain, taka jak smart kontrakty i niewymienne tokeny (NFT), może pomóc zasilić kolejną falę innowacji biotechnologicznych, by stworzyć realne rozwiązania wspierające ludzkie zdrowie i przedłużające ludzkie życie.

Biotechnologiczne firmy medyczne, blockchain, NFT

Szybko rozwijający się i obszerny zestaw narzędzi, jakimi dysponuje branża kryptowalutowa, może pomóc w dostarczeniu większej ilości danych genomicznych do rąk naukowców, przy jednoczesnej ochronie ich prywatności. Mianowicie chodzi o przechowywanie, śledzenie i zabezpieczanie informacji na potrzeby badań klinicznych oraz przyspieszanie rozwoju istotnych narzędzi i terapii poprzez tworzenie zachęt finansowych dla sieci do użyczania mocy obliczeniowej na potrzeby badań.

Alfred C. Chin z Blockchain for Science twierdzi, że blockchain może zrobić o wiele więcej dla biotechnologii i medycyny. Ze względu na rygorystyczny i wydajny obliczeniowo sposób prowadzenia zapisów, blockchain może być wykorzystany do śledzenia linii komórek nowotworowych i mutacji:

Kryptograficzna funkcja haszująca może odwzorować sygnaturę omikroskopową pojedynczej komórki na zredukowany wymiarowo odcisk palca nowotworu. Takie przetwarzanie jest realistyczne, biorąc pod uwagę znaczny postęp, jaki dokonał się w metodach obliczeniowych służących multimodalnej integracji danych omicznych z pojedynczych komórek.

Znaczenie blockchaina dla medycyny biotechnologicznej nie jest jedynie teoretyczną nadzieją. W zeszłym roku Patrick Yopp z Corzant Technologies napisał artykuł o InvicTech, LLC z Louisville w Kentucky, liderze w dziedzinie biomanufacturingu, i o tym, jak ta firma biotechnologiczna jest pionierem w wykorzystywaniu technologii blockchain do upraszczania, zabezpieczania i skalowania operacji laboratoryjnych. Znalazła nawet sposób na przekształcenie swoich najnowocześniejszych, pobieranych chipów mikrofluidycznych w NFT.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju kryptowalut, to nie technologia powstrzymuje wdrażanie tych baz danych peer-to-peer do zastosowań medycznych, mówi Rakesh Joshi z Technology Networks. Powołuje się on na raport firmy konsultingowej PreScouter, którego autorem jest dyrektor techniczny firmy ds. opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, dr Charles Wright:

Panuje zgodna opinia, że zmiana nastawienia przywódców prywatnych, publicznych i politycznych do przyjęcia technologii blockchain oraz wymagana zmiana w zarządzaniu jest największą przeszkodą stojącą na drodze do wdrożenia blockchaina.

Jeśli to prawda, oznacza to, że to nie technologia pozostaje w tyle, ale wiedza, zrozumienie, wyobraźnia i wiara liderów zainteresowanych odblokowaniem sekretów natury z korzyścią dla ludzkiego zdrowia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram