Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie ludzkiego genomu. Jak może pomóc im technologia blockchain?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2022
ikona autora biały
biotechnologia genom blockchain

Human Genome Project rozpoczął się w 1990 roku. W 2003 roku, kiedy zsekwencjonowano 92% genomu, projekt został uznany za zakończony. W tym roku dzięki postępowi technicznemu udało się ukończyć pozostałe 8%. Technologie blockchain, takie jak NFT, mogą wykorzystać informacje z tego wspaniałego projektu do stworzenia nowych, lepszych produktów biotechnologicznych dla ludzkości.

Osiągnięcia badań nad ludzkim DNA zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science. Konsorcjum Telomere-to-Telomere (T2T) z siedzibą w UC Santa Cruz, otwarte, oparte na społeczności i składające się z prawie 100 naukowców, ogłosiło, że po raz pierwszy w historii jest gotowe do zaprezentowania kompletnego ludzkiego genomu.

Połączenie między badaczami medycyny, blockchainem i DNA

Otwarta, recenzowana, skupiona na projektach, humanitarna społeczność naukowców ma etos, który wielu osobom z branży NFT i szerszej społeczności kryptowalutowej wydaje się bardzo zbliżony do ich własnych zasad motywacyjnych i sposobów współpracy.

Przeszkodą, na którą natrafili naukowcy w 2003 roku, było to, że zakończyli sekwencjonowanie euchromatycznego DNA, które jest lekko spakowane i stale podlega transkrypcji. Z tego powodu łatwiej było je sekwencjonować przy użyciu najnowszych metod.

Pozostałe 8% jest heterochromatyczne, ciasno spakowane i mniej podatne na transkrypcję. To jak problem haszowania w kryptowalutach typu proof of work z wyższą kalibracją trudności w czasach zwiększonej mocy haszowania w całej, powiedzmy, sieci Dogecoina.

Teraz, gdy naukowcy mogą odczytać, co dzieje się w heterochromatycznym ludzkim DNA, odkryli, że jest ono bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia i ewolucji. Tasnim Ahmed z CNN poinformował w czwartek, że Evan Eichler, lider projektu T2T, powiedział:

Okazuje się, że te geny są niewiarygodnie ważne dla adaptacji. Zawierają geny odpowiedzi immunologicznej, które pomagają nam przystosować się i przetrwać infekcje, plagi i wirusy. Zawierają geny, które są (…) bardzo ważne w przewidywaniu odpowiedzi na leki.

Wykorzystując całkowicie zsekwencjonowany ludzki genom, technologia blockchain, taka jak smart kontrakty i niewymienne tokeny (NFT), może pomóc zasilić kolejną falę innowacji biotechnologicznych, by stworzyć realne rozwiązania wspierające ludzkie zdrowie i przedłużające ludzkie życie.

Biotechnologiczne firmy medyczne, blockchain, NFT

Szybko rozwijający się i obszerny zestaw narzędzi, jakimi dysponuje branża kryptowalutowa, może pomóc w dostarczeniu większej ilości danych genomicznych do rąk naukowców, przy jednoczesnej ochronie ich prywatności. Mianowicie chodzi o przechowywanie, śledzenie i zabezpieczanie informacji na potrzeby badań klinicznych oraz przyspieszanie rozwoju istotnych narzędzi i terapii poprzez tworzenie zachęt finansowych dla sieci do użyczania mocy obliczeniowej na potrzeby badań.

Alfred C. Chin z Blockchain for Science twierdzi, że blockchain może zrobić o wiele więcej dla biotechnologii i medycyny. Ze względu na rygorystyczny i wydajny obliczeniowo sposób prowadzenia zapisów, blockchain może być wykorzystany do śledzenia linii komórek nowotworowych i mutacji:

Kryptograficzna funkcja haszująca może odwzorować sygnaturę omikroskopową pojedynczej komórki na zredukowany wymiarowo odcisk palca nowotworu. Takie przetwarzanie jest realistyczne, biorąc pod uwagę znaczny postęp, jaki dokonał się w metodach obliczeniowych służących multimodalnej integracji danych omicznych z pojedynczych komórek.

Znaczenie blockchaina dla medycyny biotechnologicznej nie jest jedynie teoretyczną nadzieją. W zeszłym roku Patrick Yopp z Corzant Technologies napisał artykuł o InvicTech, LLC z Louisville w Kentucky, liderze w dziedzinie biomanufacturingu, i o tym, jak ta firma biotechnologiczna jest pionierem w wykorzystywaniu technologii blockchain do upraszczania, zabezpieczania i skalowania operacji laboratoryjnych. Znalazła nawet sposób na przekształcenie swoich najnowocześniejszych, pobieranych chipów mikrofluidycznych w NFT.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju kryptowalut, to nie technologia powstrzymuje wdrażanie tych baz danych peer-to-peer do zastosowań medycznych, mówi Rakesh Joshi z Technology Networks. Powołuje się on na raport firmy konsultingowej PreScouter, którego autorem jest dyrektor techniczny firmy ds. opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, dr Charles Wright:

Panuje zgodna opinia, że zmiana nastawienia przywódców prywatnych, publicznych i politycznych do przyjęcia technologii blockchain oraz wymagana zmiana w zarządzaniu jest największą przeszkodą stojącą na drodze do wdrożenia blockchaina.

Jeśli to prawda, oznacza to, że to nie technologia pozostaje w tyle, ale wiedza, zrozumienie, wyobraźnia i wiara liderów zainteresowanych odblokowaniem sekretów natury z korzyścią dla ludzkiego zdrowia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram