Human Genome Project rozpoczął się w 1990 roku. W 2003 roku, kiedy zsekwencjonowano 92% genomu, projekt został uznany za zakończony. W tym roku dzięki postępowi technicznemu udało się ukończyć pozostałe 8%. Technologie blockchain, takie jak NFT, mogą wykorzystać informacje z tego wspaniałego projektu do stworzenia nowych, lepszych produktów biotechnologicznych dla ludzkości.
Osiągnięcia badań nad ludzkim DNA zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science. Konsorcjum Telomere-to-Telomere (T2T) z siedzibą w UC Santa Cruz, otwarte, oparte na społeczności i składające się z prawie 100 naukowców, ogłosiło, że po raz pierwszy w historii jest gotowe do zaprezentowania kompletnego ludzkiego genomu.
Otwarta, recenzowana, skupiona na projektach, humanitarna społeczność naukowców ma etos, który wielu osobom z branży NFT i szerszej społeczności kryptowalutowej wydaje się bardzo zbliżony do ich własnych zasad motywacyjnych i sposobów współpracy.
Przeszkodą, na którą natrafili naukowcy w 2003 roku, było to, że zakończyli sekwencjonowanie euchromatycznego DNA, które jest lekko spakowane i stale podlega transkrypcji. Z tego powodu łatwiej było je sekwencjonować przy użyciu najnowszych metod.
Pozostałe 8% jest heterochromatyczne, ciasno spakowane i mniej podatne na transkrypcję. To jak problem haszowania w kryptowalutach typu proof of work z wyższą kalibracją trudności w czasach zwiększonej mocy haszowania w całej, powiedzmy, sieci Dogecoina.
Teraz, gdy naukowcy mogą odczytać, co dzieje się w heterochromatycznym ludzkim DNA, odkryli, że jest ono bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia i ewolucji. Tasnim Ahmed z CNN poinformował w czwartek, że Evan Eichler, lider projektu T2T, powiedział:
Okazuje się, że te geny są niewiarygodnie ważne dla adaptacji. Zawierają geny odpowiedzi immunologicznej, które pomagają nam przystosować się i przetrwać infekcje, plagi i wirusy. Zawierają geny, które są (…) bardzo ważne w przewidywaniu odpowiedzi na leki.
Wykorzystując całkowicie zsekwencjonowany ludzki genom, technologia blockchain, taka jak smart kontrakty i niewymienne tokeny (NFT), może pomóc zasilić kolejną falę innowacji biotechnologicznych, by stworzyć realne rozwiązania wspierające ludzkie zdrowie i przedłużające ludzkie życie.
Szybko rozwijający się i obszerny zestaw narzędzi, jakimi dysponuje branża kryptowalutowa, może pomóc w dostarczeniu większej ilości danych genomicznych do rąk naukowców, przy jednoczesnej ochronie ich prywatności. Mianowicie chodzi o przechowywanie, śledzenie i zabezpieczanie informacji na potrzeby badań klinicznych oraz przyspieszanie rozwoju istotnych narzędzi i terapii poprzez tworzenie zachęt finansowych dla sieci do użyczania mocy obliczeniowej na potrzeby badań.
Alfred C. Chin z Blockchain for Science twierdzi, że blockchain może zrobić o wiele więcej dla biotechnologii i medycyny. Ze względu na rygorystyczny i wydajny obliczeniowo sposób prowadzenia zapisów, blockchain może być wykorzystany do śledzenia linii komórek nowotworowych i mutacji:
Kryptograficzna funkcja haszująca może odwzorować sygnaturę omikroskopową pojedynczej komórki na zredukowany wymiarowo odcisk palca nowotworu. Takie przetwarzanie jest realistyczne, biorąc pod uwagę znaczny postęp, jaki dokonał się w metodach obliczeniowych służących multimodalnej integracji danych omicznych z pojedynczych komórek.
Znaczenie blockchaina dla medycyny biotechnologicznej nie jest jedynie teoretyczną nadzieją. W zeszłym roku Patrick Yopp z Corzant Technologies napisał artykuł o InvicTech, LLC z Louisville w Kentucky, liderze w dziedzinie biomanufacturingu, i o tym, jak ta firma biotechnologiczna jest pionierem w wykorzystywaniu technologii blockchain do upraszczania, zabezpieczania i skalowania operacji laboratoryjnych. Znalazła nawet sposób na przekształcenie swoich najnowocześniejszych, pobieranych chipów mikrofluidycznych w NFT.
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju kryptowalut, to nie technologia powstrzymuje wdrażanie tych baz danych peer-to-peer do zastosowań medycznych, mówi Rakesh Joshi z Technology Networks. Powołuje się on na raport firmy konsultingowej PreScouter, którego autorem jest dyrektor techniczny firmy ds. opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, dr Charles Wright:
Panuje zgodna opinia, że zmiana nastawienia przywódców prywatnych, publicznych i politycznych do przyjęcia technologii blockchain oraz wymagana zmiana w zarządzaniu jest największą przeszkodą stojącą na drodze do wdrożenia blockchaina.
Jeśli to prawda, oznacza to, że to nie technologia pozostaje w tyle, ale wiedza, zrozumienie, wyobraźnia i wiara liderów zainteresowanych odblokowaniem sekretów natury z korzyścią dla ludzkiego zdrowia.