Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie ludzkiego genomu. Jak może pomóc im technologia blockchain?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2022
ikona autora biały
biotechnologia genom blockchain

Human Genome Project rozpoczął się w 1990 roku. W 2003 roku, kiedy zsekwencjonowano 92% genomu, projekt został uznany za zakończony. W tym roku dzięki postępowi technicznemu udało się ukończyć pozostałe 8%. Technologie blockchain, takie jak NFT, mogą wykorzystać informacje z tego wspaniałego projektu do stworzenia nowych, lepszych produktów biotechnologicznych dla ludzkości.

Osiągnięcia badań nad ludzkim DNA zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science. Konsorcjum Telomere-to-Telomere (T2T) z siedzibą w UC Santa Cruz, otwarte, oparte na społeczności i składające się z prawie 100 naukowców, ogłosiło, że po raz pierwszy w historii jest gotowe do zaprezentowania kompletnego ludzkiego genomu.

Połączenie między badaczami medycyny, blockchainem i DNA

Otwarta, recenzowana, skupiona na projektach, humanitarna społeczność naukowców ma etos, który wielu osobom z branży NFT i szerszej społeczności kryptowalutowej wydaje się bardzo zbliżony do ich własnych zasad motywacyjnych i sposobów współpracy.

Przeszkodą, na którą natrafili naukowcy w 2003 roku, było to, że zakończyli sekwencjonowanie euchromatycznego DNA, które jest lekko spakowane i stale podlega transkrypcji. Z tego powodu łatwiej było je sekwencjonować przy użyciu najnowszych metod.

Pozostałe 8% jest heterochromatyczne, ciasno spakowane i mniej podatne na transkrypcję. To jak problem haszowania w kryptowalutach typu proof of work z wyższą kalibracją trudności w czasach zwiększonej mocy haszowania w całej, powiedzmy, sieci Dogecoina.

Teraz, gdy naukowcy mogą odczytać, co dzieje się w heterochromatycznym ludzkim DNA, odkryli, że jest ono bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia i ewolucji. Tasnim Ahmed z CNN poinformował w czwartek, że Evan Eichler, lider projektu T2T, powiedział:

Okazuje się, że te geny są niewiarygodnie ważne dla adaptacji. Zawierają geny odpowiedzi immunologicznej, które pomagają nam przystosować się i przetrwać infekcje, plagi i wirusy. Zawierają geny, które są (…) bardzo ważne w przewidywaniu odpowiedzi na leki.

Wykorzystując całkowicie zsekwencjonowany ludzki genom, technologia blockchain, taka jak smart kontrakty i niewymienne tokeny (NFT), może pomóc zasilić kolejną falę innowacji biotechnologicznych, by stworzyć realne rozwiązania wspierające ludzkie zdrowie i przedłużające ludzkie życie.

Biotechnologiczne firmy medyczne, blockchain, NFT

Szybko rozwijający się i obszerny zestaw narzędzi, jakimi dysponuje branża kryptowalutowa, może pomóc w dostarczeniu większej ilości danych genomicznych do rąk naukowców, przy jednoczesnej ochronie ich prywatności. Mianowicie chodzi o przechowywanie, śledzenie i zabezpieczanie informacji na potrzeby badań klinicznych oraz przyspieszanie rozwoju istotnych narzędzi i terapii poprzez tworzenie zachęt finansowych dla sieci do użyczania mocy obliczeniowej na potrzeby badań.

Alfred C. Chin z Blockchain for Science twierdzi, że blockchain może zrobić o wiele więcej dla biotechnologii i medycyny. Ze względu na rygorystyczny i wydajny obliczeniowo sposób prowadzenia zapisów, blockchain może być wykorzystany do śledzenia linii komórek nowotworowych i mutacji:

Kryptograficzna funkcja haszująca może odwzorować sygnaturę omikroskopową pojedynczej komórki na zredukowany wymiarowo odcisk palca nowotworu. Takie przetwarzanie jest realistyczne, biorąc pod uwagę znaczny postęp, jaki dokonał się w metodach obliczeniowych służących multimodalnej integracji danych omicznych z pojedynczych komórek.

Znaczenie blockchaina dla medycyny biotechnologicznej nie jest jedynie teoretyczną nadzieją. W zeszłym roku Patrick Yopp z Corzant Technologies napisał artykuł o InvicTech, LLC z Louisville w Kentucky, liderze w dziedzinie biomanufacturingu, i o tym, jak ta firma biotechnologiczna jest pionierem w wykorzystywaniu technologii blockchain do upraszczania, zabezpieczania i skalowania operacji laboratoryjnych. Znalazła nawet sposób na przekształcenie swoich najnowocześniejszych, pobieranych chipów mikrofluidycznych w NFT.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju kryptowalut, to nie technologia powstrzymuje wdrażanie tych baz danych peer-to-peer do zastosowań medycznych, mówi Rakesh Joshi z Technology Networks. Powołuje się on na raport firmy konsultingowej PreScouter, którego autorem jest dyrektor techniczny firmy ds. opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, dr Charles Wright:

Panuje zgodna opinia, że zmiana nastawienia przywódców prywatnych, publicznych i politycznych do przyjęcia technologii blockchain oraz wymagana zmiana w zarządzaniu jest największą przeszkodą stojącą na drodze do wdrożenia blockchaina.

Jeśli to prawda, oznacza to, że to nie technologia pozostaje w tyle, ale wiedza, zrozumienie, wyobraźnia i wiara liderów zainteresowanych odblokowaniem sekretów natury z korzyścią dla ludzkiego zdrowia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram