Binance to wiodąca giełda kryptowalut oferująca jedną z najbardziej wszechstronnych list produktów spośród wszystkich platform handlu cyfrowymi aktywami. Pomimo szerokiego wachlarza produktów Binance, są pewne miejsca, w których nie spełnia ona oczekiwań. Spełniają je jednak inne alternatywy. W tym przewodniku przyjrzymy się skażemy cztery najlepsze alternatywy dla Binance, z których możesz skorzystać.
Wprowadzenie
Binance to giełda kryptowalut uruchomiona w Chinach w 2017 roku. Została ona założona przez Changpenga Zhao, który jest lepiej znany jako CZ (jego inicjały). CZ wcześniej pracował dla Blockchain.info i jako CTO platformy handlu kryptowalutami OKCoin. Giełda została uruchomiona poprzez początkową ofertę monet (ICO), dość wszechobecną metodę pozyskiwania funduszy dla projektów blockchain w tym czasie.
Pomimo stosunkowo niedawnego wejścia na scenę giełd kryptowalut, Binance udało się przejąć większość udziału w rynku. Platforma odnotowuje obecnie ponad 2 miliardy dolarów w dziennym wolumeni, przy czym liczby te rosną w szczytowych sezonach lub okresach wysokiej zmienności.
Od momentu uruchomienia Binance boryka się z coraz bardziej restrykcyjną polityką regulacyjną. Aby jej uniknąć, zarząd giełdy zdecydował się na wykorzystanie arbitrażu regulacyjnego. Ze swojej początkowej siedziby w Hongkongu przeniosła się do Japonii, a następnie na Maltę. Od 2021 r. spółka nie ma siedziby, a opinia publiczna nie wie o jej oficjalnie zarejestrowanych biurach.
Właśnie dlatego niektóre organy regulacyjne oficjalnie zakazały działania Binance w ramach swoich jurysdykcji. Niektóre z krajów, które zakazały Binance obejmują Singapur, Japonię, Malezję i Stany Zjednoczone.
Jeśli chodzi o USA, Binance uruchomił bardziej zgodny z przepisami oddział o nazwie Binance America (Binance.US), który działa w ponad czterdziestu stanach i oferuje ograniczone funkcje w porównaniu do globalnie dostępnego Binance.com.
Jeśli mieszkasz w jednym z tych miejsc, w których nie możesz uzyskać dostępu do Binance.com, lub nie jesteś w pełni zadowolony z usług Binance, możesz rozważyć skorzystanie z Alternatywy. Poniżej rozważymy cztery najlepsze alternatywy dla Binance. Będą to Coinbase, Kraken, Uphold i KuCoin.
Dowiesz się, dlaczego są one polecane i jak wypadają w porównaniu z Binance. Przyjrzymy się wielu kwestiom. Od funkcji, które oferują swoim użytkownikom, po ich zgodność z przepisami i dostępność na całym świecie. Binance może mieć bogatszą listę funkcji, ale wypada słabo w dziale zgodności. Dlatego większość jego alternatyw będzie platformami dostępnymi w regionach o wysokim stopniu regulacji.
Zanim rozważymy alternatywy dla Binance, najpierw przejdźmy do niektórych z jej zalet i wad. tym informacjom, łatwiej będzie porównać platformę z jej konkurentami i obiektywnie zdecydować, która giełda jest najlepsza dla Twoich potrzeb.
Zalety Binance
Usługa maklerska - użytkownicy Binance mogą kupować, sprzedawać i konwertować między wieloma kryptowalutami (ponad 300, w momencie pisania tego tekstu). Początkowo Binance nie obsługiwał walut fiat, takich jak USD, Euro czy GBP. Jednak teraz, dzięki integracji wielu walut konwencjonalnych, użytkownicy mogą bez wysiłku kupować lub sprzedawać kryptowaluty na i z kont bankowych, za pomocą kart płatniczych lub za pośrednictwem kanałów stron trzecich.
Usługa handlowa - w przeciwieństwie do większości alternatyw przewidzianych na tej liście, Binance obsługuje różne funkcje handlowe, takie jak margin trading, instrumenty pochodne, spot, tokeny z dźwignią, peer-to-peer (P2P) i OTC (over-the-counter) trading. Jego użytkownicy mają dostęp do setek altcoinów w większości z tych obszarów.
Staking & Mining - dla tych, którzy chcieliby przyczynić się do rozwoju i bezpieczeństwa swoich ulubionych projektów lub chcieliby zarabiać na swoich bezczynnych tokenach, Binance oferuje sposób na stakowanie lub wydobywanie poprzez odpowiednio staking i pule miningowe. Niektóre z obsługiwanych monet i tokenów oferują atrakcyjne zyski.
Yield farming, oszczędności, pożyczki - wszystko to są pasywne formy zarabiania dodatkowych tokenów na platformie. Oszczędności i usługi pożyczkowe umożliwiają użytkownikom udzielanie pożyczek i kredytów między sobą po przystępnych stawkach.
Przechowywanie - z Binance, użytkownicy są zachęcani do przechowywania swoich aktywów kryptowalutowych w ramach swoich kont, ponieważ mają one największą użyteczność na portfelu giełdy, niż jeśli zostaną wypłacone do portfela prywatnego/ Giełda prowadzi również samodzielny mobilny gorący portfel o nazwie Trust Wallet, który jest w pełni zintegrowany z ekosystemem Binance.
Binance Pay - giełda umożliwia swoim użytkownikom, zarówno osobom prywatnym, jak i sprzedawcom, wysyłanie i odbieranie kryptowalut w ramach ekosystemu Binance bez żadnych kosztów. Nawet użytkownicy spoza Binance mogą otrzymywać płatności kryptowalutowe. Będą jednak musieli zarejestrować konto, aby zrealizować środki.
Karta Binance Visa - karty płatnicze są nadal wygodnymi narzędziami finansowymi do zakupów i dostępu do funduszy na całym świecie. Binance nawiązał współpracę z globalną firmą płatniczą Visa w celu opracowania kryptowalutowej karty debetowej. Dzięki karcie Binance Visa użytkownicy są w stanie wydawać aktywa kryptowalutowe w ramach swoich kont tanio i bez wysiłku wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty Visa.
Binance Coin (BNB) - obecnie istnieje kilka platform handlu kryptowalutami z natywnymi tokenami, ale koncepcja ta została spopularyzowana przez Binance i jej token BNB. Użytkownicy giełdy mogą korzystać z zalet posiadania BNB. Dzięki temu otrzymują np. zniżki na opłaty handlowe.
Binance Chain (BC) & Smart Chain (BSC) - Binance posiada dwie niezależne sieci blockchain, które wykorzystuje do uzupełnienia swojego rozległego ekosystemu. Sieć BC służy do obsługi zdecentralizowanej giełdy Binance (DEX), podczas gdy BSC jest pełnoprawną siecią, która odwzorowuje funkcjonalność smart kontraktów Ethereum.
Binance Launchpad - launchpad to sekcja strony internetowej Binance, na której przedstawiane są nowe projekty blockchain i oferowane potencjalnym inwestorom. Ten model pozyskiwania funduszy nazywany jest initial exchange offering (IEO. Został on spopularyzowany przez giełdę Binance, gdy ICO spotkały się z publicznym i regulacyjnym backlash'em w 2017/8 roku. Do tej pory ponad 50 projektów zostało z powodzeniem uruchomionych za pośrednictwem Launchpad.
Binance NFT - Binance uruchomił rynek niewymiennych tokenów w trzecim kwartale 2021 roku, aby wykorzystać hype na NFT. Platforma pozwala użytkownikom Binance tworzyć, kupować, sprzedawać i handlować sztuką stworzoną na Binance Smart Chain i Ethereum.
Akademia Binance - ta sekcja strony internetowej Binance zawiera treści informacyjne, edukacyjne i rozrywkowe dotyczące przestrzeni blockchain. Są one idealne zarówno dla początkujących, jak i ekspertów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat kryptowalut.
Powyższa lista nie jest ostateczna, ponieważ Binance ma o wiele więcej funkcji. Tutaj podkreśliliśmy tylko te najbardziej popularny. Aby zapoznać się z pełną listą produktów i usług, które giełda ma do zaoferowania swoim użytkownikom wejdź na Binance i załóż konto.
Wady Binance
Giełda Binance może i jest największą platformą handlu kryptowalutami. Nie jest to jednak opcja idealna. Ma ona też kilka wad. Oto one:
Brak przejrzystości korporacyjnej - Binance ma niejasną strukturę korporacyjną, która zmniejsza jej wiarygodność, zwłaszcza wobec organów regulacyjnych. Jest to powód, dla którego w kilku jurysdykcjach, takich jak Singapur i Malezja zakazano giełdzie działaności.
Nieprzestrzeganie przepisów - w niektórych silnie regulowanych regionach, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, Binance nie był w stanie przestrzegać KYC i powiązanych polityk. Właśnie dlatego platforma musiała zaprzestać działalności. Dla mieszkańców USA, giełda uruchomiła lokalną filię, która działa w większości stanów USA i przestrzega rygorystycznych przepisów. Jednak Binance.US nie posiada większości funkcji dostępnych na międzynarodowej wersji (Binance.com).
Nieintuicyjny interfejs użytkownika - większość początkujących inwestorów uzna interfejs użytkownika Binance za zbyt skomplikowany. Giełda oferuje bowiem kilka opcji dla wszystkich swoich użytkowników. W porównaniu do innych giełd z bardziej intuicyjną platformą, takich jak Coinbase, Binance jest może wydawać się skomplikowany dla nowicjuszy. Jednakże, giełda oferuje okrojoną wersję swojego interfejsu na interfejsie mobilnym o nazwie Binance Lite. Jest ona zdecydowanie łatwiejsza w interakcji.
Brak ubezpieczenia FDIC - międzynarodowa wersja Binance nie ubezpiecza depozytów w USD, jak to ma miejsce w przypadku jej amerykańskiej filii. Niektórzy z konkurentów zapewniają tę funkcję, dzięki czemu są bardziej godni zaufania i niezawodni.
Najlepsze alternatywy dla Binance
Binance zapewnia wiele opcji dla swoich użytkowników. To sprawia, że ciężko znaleźć dla niej konkurenta. Jednak biorąc pod uwagę, że ma pewne wady, które mogą wpłynąć na niektórych potencjalnych użytkowników, ważne jest, aby rozważyć kilka innych dostępnych opcji.
Aby zostać uznaną za godną alternatywę Binance, platforma handlu kryptowalutami musi oferować to, czego Binance nie oferuje. Ponieważ lista produktów Binance jest dość obszerna, musimy szukać różnic gdzie indziej. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kwestiom takim jak dostępność, bezpieczeństwo i doświadczenie użytkownika.
Większość rekomendacji w tej sekcji to giełdy kryptowalut, które wyróżniają się w tych obszarach, w których Binance wypada blado. Dodatkowo, niektóre z nich oferują większość wysoce pożądanych funkcji oferowanych przez Binance. Tak więc zaczynamy!
Binance Vs. Coinbase
Coinbase to zarejestrowana w USA i regulowana giełda kryptowalut, która rozpoczęła działalność w 2012 roku. Jest to jedna z najbardziej uznanych platform handlowych z długą historią świadczenia krypto usług. Obecnie giełda oferuje usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i instytucji.
W 2021 roku, po dziewięciu latach działalności, Coinbase w końcu zadebiutował na rynku publicznym, wprowadzając swoje akcje na giełdę NASDAQ. Była to pierwsza giełda kryptowalut, która tego dokonała.
Funkcje Coinbase
Jeśli chodzi o oferowane funkcje, Coinbase jest niezwykle hojny pomimo wysoce restrykcyjnych przepisów, które musi przestrzegać na terenie Stanów Zjednoczonych. W porównaniu z dostępną w USA giełdą Binance.US, użytkownicy Coinbase cieszą się większą liczbą opcji, w tym dostępnością w większej liczbie stanów USA, wsparciem dla większej liczby aktywów i metod płatności.
Usługi maklerskie - Coinbase został pierwotnie stworzony jako dostawca usług maklerskich kryptowalut umożliwiając swoim użytkownikom łatwe kupowanie, sprzedawanie i wymianę swoich aktywów. Usługa ta została utrzymana i ulepszona, aby pomieścić transakcje za pośrednictwem szerszego wachlarza opcji płatności, w tym PayPal. Klienci instytucjonalni otrzymują te same usługi za pośrednictwem produktu Coinbase Prime.
Usługi handlowe - Coinbase oddzielił swój interfejs użytkownika, aby zaspokoić dwie różne grupy klientów. Główna platforma zwana Coinbase.com jest nastawiona na oferowanie usług maklerskich, podczas gdy druga, zwana Coinbase Pro, jest nastawiona na bardziej zaawansowanych inwestorów kryptowalutowych. Platforma Pro jest idealna dla aktywnych traderów, którzy wymagają zaawansowanych narzędzi, takich jak oprogramowanie do tworzenia wykresów, zlecenia z limitem i dostęp do księgi zleceń. Opłaty transakcyjne na platformie Pro są również bardzo konkurencyjne.
Coinbase Commerce - funkcja Commerce oferowana przez Coinbase umożliwia sprzedawcom akceptowanie płatności kryptowalutowych online na stronach internetowych, aplikacjach internetowych, aplikacjach mobilnych i offline poprzez zintegrowane kasy. Usługa ma obecnie wbudowaną integrację z wiodącymi platformami e-commerce, takimi jak Shopify i WooCommerce.
Coinbase Earn - nowicjusze blockchain mają możliwość poznania projektów kryptowalutowych i otrzymania nagrody w tokenach tego samego projektu, o którym się uczą. Jest to świetny sposób na zachęcenie osób do zainwestowania czasu na poznanie nowego tematu.
Coinbase Wallet - podobny do Trust Wallet od Binance, Coinbase Wallet jest samodzielnym portfelem mobilnym i internetowym, który może być używany poza platformą Coinbase. Może przechowywać większość dostępnych kryptowalut, wchodzić w interakcje ze zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps) i przechowywać NFT oparte na Ethereum. Portfel dziedziczy intuicyjny interfejs użytkownika zaimplementowany na interfejsie konsumenckim Coinbase, dzięki czemu portfel jest idealny dla początkujących.
Staking pool - stakowanie staje się coraz bardziej popularne, ponieważ więcej projektów blockchain obejmuje przyjazny dla środowiska mechanizm konsensusu. Coinbase chętnie podąża za tym trendem, ponieważ uruchomiła pulę stakingową, która obecnie obsługuje staking co najmniej sześciu aktywów cyfrowych, w tym Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), Algorand (ALGO) i Ethereum 2.0 (ETH2).
Karta Coinbase - Coinbase nawiązała również współpracę z Visa, aby stworzyć kartę płatniczą kompatybilną z kryptowalutami, która jest akceptowalna w milionach sklepów i bankomatów na całym świecie. Karta wykorzystuje aktywa kryptowalutowe na koncie konsumenckim użytkownika Coinbase.
Coinbase - opłaty transakcyjne
Coinbase pobiera opłaty maklerskie na płaskiej stawce za transakcję w połączeniu z procentem od wartości transakcji. Jednak na profesjonalnej platformie Coinbase Pro giełda przechodzi na model cenowy maker/taker
Za kupno, sprzedaż i konwersję kryptowalut na Coinbase.com, giełda będzie pobierać od 0,99 USD za transakcje o wartości poniżej 10 USD do 2,99 USD za transakcje nieprzekraczające 200 USD. Wszystko powyżej 200 dolarów będzie wiązało się z opłatą zmienną w wysokości 1,49% dla standardowych metod płatności i 3,99% dla kart płatniczych.
Przelewy bankowe są obciążone opłatą za wpłatę i wypłatę w wysokości odpowiednio $10 i $25. Transakcje PayPal obciążone są stawką 2,5%.
Usługi stakingowe są jednymi z najdroższych na Coinbase. Prowizja może wynosić aż 25%.
Bezpieczeństwo Coinbase
Coinbase cieszy się długą historią braku incydentów związanych z bezpieczeństwem, z wyjątkiem jednego, który wydarzył się między kwietniem a majem i został zgłoszony w październiku 2021 roku. W tym odosobnionym incydencie oszuści zastosowali schematy phishingu przeciwko użytkownikom Coinbase. Zdołali w ten sposób naruszyć konta co najmniej 6000 użytkowników.
Poza wyżej wymienionym incydentem, Coinbase nie miało żadnych problemów.To czyni go stosunkowo bezpieczną platformą. Firma ubezpiecza wszystkie depozyty USD poprzez FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) na kwotę 250 000 USD.
Inne środki bezpieczeństwa wprowadzone w celu ochrony systemów i kont obejmują:
Weryfikacja KYC;
Bezpieczne przechowywanie aktywów - do 98% aktywów klientów jest przechowywanych w zimnych portfelach;
Szyfrowanie danych przy użyciu solidnego standardu szyfrowania AES-256;
Wieloczynnikowe uwierzytelnianie (2FA) dla bezpiecznego logowania.
Zalety i wady Coinbase
Zalety
Wysoce uregulowana;
Interfejs użytkownika jest intuicyjny w użyciu, zwłaszcza dla początkujących;
Depozyty USD są ubezpieczone w FDIC;
Dostępna we wszystkich stanach USA;
Obsługuje więcej aktywów kryptowalutowych niż amerykańska spółka zależna Binance - Binance.US;
Giełda obsługuje wiele metod płatności, w tym PayPal.
Wady
Giełda oferuje mniej usług kryptowalutowych niż Binance.com;
Jej opłaty za pośrednictwo i staking są wysokie, zwłaszcza w porównaniu z Binance,
Coinbase ma węższy zasięg poza USA i oferuje jeszcze mniej usług dla dla globalnych użytkowników;
Obsługuje niewielki ułamek aktywów kryptowalutowych dostępnych w Binance.
Binance Vs. Uphold
Uphold nie jest w pełni funkcjonalną platformą handlu kryptowalutami. Giełda świadczy usługi brokerskie dla szerokiej gamy aktywów, w tym zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych instytucji finansowych. Nie posiada jednak zaawansowanych funkcji.
Zapewnia niezbędne narzędzia idealne dla konserwatywnego inwestora poszukującego ekspozycji na wiele klas aktywów, które obejmują metale szlachetne, kryptowaluty, akcje i waluty fiat. Dodatkowo, proces przechodzenia między różnymi aktywami jest płynny, bezproblemowy i intuicyjny.
Powodem, dla którego można porównać Uphold do Binance, pomimo ich ogromnych różnic, jest to, że w przeciwieństwie do Binance, który skupia się wyłącznie na kryptowalutach, Uphold jest bardziej zróżnicowany. Tradycyjni inwestorzy, którzy są przyzwyczajeni do kupowania konwencjonalnych aktywów, takich jak złoto, srebro i akcje, mogą chcieć rozszerzyć swój portfel inwestycyjny o aktywa cyfrowe, nie rezygnując z obecnego portfela.
Uphold umożliwia kupowanie, sprzedawanie i handlowanie różnymi aktywami, takimi jak złoto i Bitcoin w ramach tego samego konta w sposób łatwy i opłacalny.
Funkcje Uphold
Usługi maklerskie - Uphold ułatwia inwestorom kupowanie, sprzedawanie i wymianę między wieloma różnymi aktywami, w tym kryptowalutami, metalami szlachetnymi, akcjami walutami krajowymi. Użytkownicy mają dostęp do ponad 70 aktywów kryptowalutowych, w tym Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i Ripple (XRP).
Obecnie metale szlachetne obsługiwane na Uphold to złoto, srebro, platyna i pallad. Giełda daje również inwestorom ekspozycję na ponad 27 walut fiat, w tym USD, EURO i GBP.
Uphold oferuje również niestandardowe aktywa środowiskowe idealne dla inwestorów zainteresowanych pomocą w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez inwestowanie w tokeny kredytów węglowych emitowane przez giełdę. Istnieją dwa takie aktywa dostępne dla inwestorów: UPCO2 oraz Bitcoin Zero (BTC0).
Staking - zdecentralizowane projekty blockchain polegają na mechanizmach konsensusu w celu propagacji sieci i podejmowania decyzji dotyczących zarządzania. Staking jest jedną z bardziej powszechnych form osiągania konsensusu, która zyskuje na popularności. Uphold umożliwia użytkownikom uczestniczenie w działaniach związanych ze stakowaniem dla Polkadot (DOT) i Ethereum 2.0 (ETH2). Cardano (ADA), Cosmos (ATOM) i Solana (SOL) zostaną dodane w przyszłości.
Karta debetowa Uphold - karta płatnicza Uphold została opracowana we współpracy z MasterCard umożliwiając użytkownikom giełdy wydawanie środków znajdujących się na ich kontach w milionach punktów handlowych i bankomatów na całym świecie.
Zlecenia z limitem - Uphold pozwala swoim użytkownikom na zawieranie samorealizujących się transakcji po z góry określonych cenach. Transakcje te są realizowane poprzez funkcję zleceń z limitem. Zasadniczo, jeśli chcesz kupić lub sprzedać aktywa po określonej cenie, ustawiasz zlecenia, a jak tylko cena zostanie osiągnięta, zostanie ono wykonane.
Handel AutoPilot - jest to przydatna funkcja, dzięki której użytkownicy Uphold mogą automatycznie inwestować w swoje preferowane aktywa. Funkcja ta ułatwia wykonanie strategii inwestycyjnej DCA (dollar-cost averaging) bez wysiłku.
Uphold - opłaty transakcyjne
Uphold nie pobiera opłaty ryczałtowej za swoje usługi, ani nie pobiera prowizji. Zamiast tego, do każdej transakcji dolicza koszt spreadu. Warto zauważyć, że spready różnią się w zależności od aktywów i regionu, w którym przebywa inwestor.
Transakcje kryptowalutowe przyciągają typowy spread między 0,8 a 1,2% dla wiodących aktywów, takich jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) dla handlowców w USA i Europie. Poza tymi regionami i dla małych aktywów, liczba ta wzrasta do 1,8% lub więcej, zwłaszcza w czasach ekstremalnej zmienności rynku.
Metale szlachetne, waluty krajowe i transakcje na akcjach mają spread na poziomie odpowiednio 3%, 0,2% i 1%.
Uphold bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest ważną kwestią dla każdej platformy online, zwłaszcza dla giełdy. Na szczęście Uphold zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich systemów. Oto kilka środków, które platforma wdrożyła, aby chronić środki swoje i użytkowników:
Szyfrowanie danych przy użyciu zaawansowanych algorytmów;
Rutynowy audyt kont i systemów bezpieczeństwa w celu zachowania zgodności z nowoczesnymi standardami bezpieczeństwa;
Utrzymywanie aktywnego nadzoru nad kluczową infrastrukturą, taką jak serwery danych;
Przeprowadzanie odpowiednich kontroli due diligence kontrahentów i innych zewnętrznych dostawców usług, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy zajmują się informacjami wrażliwymi;
Szkolenie pracowników w zakresie utrzymywania wysokich standardów higieny bezpieczeństwa;
Prowadzenie programu bug bounty, aby zachęcić niezależnych analityków systemów bezpieczeństwa do szukania dziur w infrastrukturze bezpieczeństwa Uphold.
Użytkownicy Uphold są również wyposażeni w narzędzia do ochrony swoich kont przez cały czas, w tym:
Weryfikacja tożsamości (przepisy KYC);
Wieloczynnikowe uwierzytelnianie poprzez SMS, Email i aplikacje uwierzytelniające;
Korzystanie z bezpiecznych połączeń internetowych za pomocą protokołu SSL.
Wady i zalety Uphold
Zalety
Giełda jest wysoce regulowana, zgodna z przepisami FinCEN w USA i FCA w Wielkiej Brytanii;
Uphold oferuje kilka różnych produktów, w tym kryptowaluty, metale szlachetne, akcje amerykańskie i waluty krajowe;
Poprzez funkcję AutoPilot pozwala użytkownikom zautomatyzować swoje działania inwestycyjne;
Platforma jest wysoce bezpieczna
Giełda ma prosty i łatwy w użyciu interfejs;
Inwestycje od 1 USD;
Platforma pozwala na bezpośredni handel między różnymi aktywami.
Wady
Niska płynność aktywów podlega wyższym spreadom, co czyni Uphold drogim.
W porównaniu do Binance, Uphold obsługuje tylko ułamek dostępnych aktywów;
Staking jest dostępny tylko dla dwóch aktywów, a funkcja ta została włączona dla wybranej liczby użytkowników Uphold;
Uphold brakuje takich rzeczy jak narzędzia do tworzenia wykresów, księga zleceń i szerszy wybór typów zleceń.
Binance Vs. KuCoin
KuCoin to giełda kryptowalut z siedzibą w Singapurze, która jest bardziej podobna do Binance niż większość wymienionych tu alternatyw. Posiada najbardziej rozbudowaną usługę, która konkuruje z tym, co ma do zaoferowania Binance i pobiera wyjątkowo niskie opłaty handlowe. Jej historia sięga 2013 roku, co czyni ją jedną z najstarszych istniejących platform handlu kryptowalutami.
Funkcje KuCoin
Usługi maklerskie - KuCoin umożliwia swoim użytkownikom kupowanie i sprzedawanie aktywów cyfrowych bez wysiłku za pośrednictwem kart płatniczych, przelewów bankowych na platformie P2P i dostawców usług stron trzecich, takich jak Banxa i Simplex.
Handel kryptowalutami - użytkownicy KuCoin mają dostęp do różnych opcji handlowych, w tym spot, margin, futures i tokenów z dźwignią. Istnieje nawet zintegrowany bot handlowy do automatyzacji działań handlowych.
KuCoin Earn - giełda KuCoin zapewnia swoim użytkownikom kilka możliwości uzyskania dodatkowego dochodu z ich aktywów cyfrowych, takich jak pożyczki, staking, promocje i oszczędności. Na platformie stakingowej obsługiwanych jest 15 aktywów, w tym Cardano (ADA), Polkadot (DOT) i Chainlink (LINK).
KuCoin mining pool - usługa mining pool umożliwia użytkownikom wniesienie ich hash rateu do wydobycia poszczególnych monet w celu osiągnięcia zysku. Giełda w ramach usługi mining pool obsługuje trzy monety: Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) oraz Ethereum (ETH).
KuCoin Shares (KCS) - KCS jest odpowiedzią KuCoin na token BNB, token użytkowy używany w rozbudowanym ekosystemie Binance. KCS jest również używany w ekosystemie KuCoin w podobny sposób. Za jego pomocą można uzyskać zniżki na opłaty i inwestować w nowe projekty za pomocą funkcji Spotlight.
KuCoin Spotlight - nowe projekty blockchain mogą zostać uruchomione za pośrednictwem KuCoin Spotlight dzięki trendowi initial exchange offering (IEO), który został rozpalony przez uruchomienie platformy Binance Launchpad. Zainteresowane osoby są motywowane do inwestowania w te nowe projekty tokenami, których wartość może potencjalnie wzrosnąć po debiucie.
Indeksy KuCoin - giełda agreguje różne dane, aby zapewnić dokładniejsze wyceny swoich aktywów aktywnym handlowcom, którzy również angażują się w działania arbitrażowe. Indeksy KuCoin zbierają dane z wielu konkurencyjnych giełd, w tym Coinbase, Binance, Bitstamp i Gemini, dla czterech głównych aktywów kryptowalutowych: BTC, ETH, XRP i Litecoin (LTC).
KuCoin - opłaty transakcyjne
Podobnie jak Binance, opłaty KuCoin są niezwykle konkurencyjne. W przeciwieństwie do Coinbase lub Uphold, KuCoin używa modelu cenowego maker/taker, w którym im wyższy wolumen obrotu danej osoby, tym mniej zapłacą.
Opłaty są obecnie ustalone na poziomie 0,1% zarówno dla makerów, jak i takerów oraz na niskim poziomie 0% dla makerów i 0,05% dla takerów. Więksi traderzy mogą uzyskać rabaty.
Użycie KCS do opłacenia opłat transakcyjnych uprawnia inwestora do 20% zniżki.
KuCoin - Bezpieczeństwo
Giełda KuCoin podjęła szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich systemów i aktywów klientów. Oto niektóre z nich:
Platforma wykorzystuje uwierzytelnianie wieloczynnikowe;
Użytkownicy są zachęcani do tworzenia silnych haseł;
KuCoin wykorzystuje portfele mikro-wypłat, aby zapewnić dodatkową anonimowość i bezpieczeństwo podczas wypłacania aktywów z platformy;
Giełda przyjęła wielowarstwowy system szyfrowania w celu zabezpieczenia danych klientów i szczegółów portfela;
KuCoin utrzymuje większość swoich aktywów w zimnych portfelach (chociaż nie ujawnia procent aktywów w zimnych i gorących portfelach);
W KuCoin istnieje specjalny dział kontroli i ograniczania ryzyka, którego zadaniem jest analizowanie zagrożeń bezpieczeństwa i wdrażanie odpowiednich środków.
Pomimo solidnych środków bezpieczeństwa wprowadzonych w życie, KuCoin doznał naruszenia bezpieczeństwa we wrześniu 2020 roku. W jego wyniku giełda straciła 280 milionów dolarów na rzecz hakera. Jednak zgodnie z oficjalnym komunikatem, giełdzie udało się odzyskać co najmniej 80% tych środków.
Zalety i wady KuCoin
Zalety
Idealny dla profesjonalnych traderów, ponieważ oferuje narzędzia takie jak oprogramowanie do tworzenia wykresów, zlecenia limit, margin trading i intrumentami pochodnymi.
Dostępny dla inwestorów w większości krajów, z wyjątkiem regionów silnie regulowanych, takich jak USA i Wielka Brytania;
Oferuje szereg usług od handlu, stakowania, wydobywania, po inwestowanie, oszczędzanie i pożyczanie;
Obsługuje wiele altcoinów, prawie tyle co Binance.
Wady
Binance nadal oferuje więcej usług po jeszcze niższych cenach;
Giełda została zhackowana;
KuCoin nie jest tak mocno regulowany jak, powiedzmy, Coinbase. Ogranicza to jego zasięg geograficzny. Przykładowo, nie jest on licencjonowany do działania w Stanach Zjednoczonych.
Kraken Vs. Binance
Kraken to jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych na rynku, której historia sięga 2011 roku. Jednak platforma została formalnie uruchomiona w 2013 roku po dwóch latach rozwoju.
Kraken, z siedzibą w San Francisco w Kalifornii, jest wysoce regulowaną platformą handlu kryptowalutami, dostępną w najbardziej restrykcyjnych regionach, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Australia.
Jako jedna z najlepszych alternatyw Binance, Kraken ma wiele do zaoferowania swoim obecnym i potencjalnym użytkownikom. Oto niektóre z usług dostępnych na giełdzie Kraken.
Funkcje Kraken
Kraken rozpoczął działalność jako dostawca usług brokerskich w zakresie kryptowalut. Umożliwiał swoim użytkownikom kupno, sprzedaż i handel aktywami cyfrowymi. Z czasem przekształcił się jednak w bardziej rozbudowaną firmę. Początkowo zapewniła pełne doświadczenie handlowe idealne dla nowicjuszy i pro traderów. Teraz firma oferuje wszelkiego rodzaju usługi związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Należą do nich:
Usługi maklerskie - w swoim sercu Kraken jest nadal brokerem kryptowalutowym, w którym użytkownicy mogą kupować i sprzedawać swoje ulubione kryptowaluty. Giełda obsługuje szeroką gamę metod płatności i walut fiat.
Handel kryptowalutami - Kraken posiada szeroką gamę opcji handlowych. W w tym spot, margin, kontrakty terminowe na kryptowaluty i handel pozagiełdowy (OTC).
Staking kryptowalut - staking to popularny kanał pasywnego dochodu, z którego mogą korzystać użytkownicy Kraken. Giełda obsługuje bowiem jedne z najbardziej popularnych i dochodowych aktywów, w tym Ethereum 2.0 (ETH2), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Kusama (KSM) i Solana (SOL).
Cryptowatch & Kraken Terminal - ten drugi jest pakietem narzędzi handlowych używanych przez pro traderów. Zawiera wykresy OHLC, narzędzia do tworzenia wykresów, wykresy głębokości itp., Pierwszy jest agregatorem danych, który ściąga ceny rynkowe z ponad 25 konkurencyjnych giełd do jednego interfejsu. Narzędzie ma dostęp do ponad 4 000 rynków.
Aplikacje Kraken - Giełda Kraken zdecydowała się na rozdzielenie swoich aplikacji mobilnych, aby reprezentować różne sekcje swojej platformy. Istnieją więc trzy aplikacje: Invest App służy dla potrzeb maklerskich, takich jak kupno, sprzedaż i handel aktywami cyfrowymi. Pro App dla zaawansowanych funkcji handlu kryptowalutami. Z kolei aplikacja Futures pozwala handlować kontraktami terminowymi na kryptowaluty.
Knowledgebase - podobnie jak Binance Academy czy Coinbase Learn, Kraken Knowledgebase to archiwum materiałów edukacyjnych na temat wszystkiego, co związane z kryptowalutami.
Kraken - opłaty transakcyjne
Opłaty transakcyjne na platformie Kraken są niższe niż w przypadku większości wiodących giełd, takich jak Coinbase. Niektóre z jej usług są bezpłatne, jak np. staking. Oznacza to, że nagrody za staking są wypłacane w pełni stakerowm.
Tabela opłat rozróżnia usługi brokerskie i handlowe, gdzie w tych drugich jest taniej niż w tych pierwszych. Giełda pobiera 3.75% + €0.25 za płatności kartą kredytową i 1.7% + $0.10 za przelewy bankowe.
Jeśli chodzi o opłaty transakcyjne, Kraken stosuje model cenowy maker/taker. Stawka zmienia się w zależności od tego, po której stronie handlu znajduje się inwestor oraz od jego wcześniejszego 30-dniowego wolumenu handlu. Najwyższa stawka pobierana przez giełdę wynosi 0,16% w przypadku takerów o niskim wolumenie, natomiast najniższa stawka wynosi zero w przypadku makerów o wysokim wolumenie.
Bezpieczeństwo Kraken
Często zaleca się, aby użytkownicy Internetu wzięli pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich aktywów. Jednak same platformy również odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu, że ich użytkownicy mają wszystkie narzędzia niezbędne do zachowania bezpieczeństwa.
Kraken jest jedną z niewielu giełd kryptowalutowych, które mają udokumentowane doświadczenie w utrzymywaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony. Oto rzeczy, które zrobiła, aby jej klienci mogli spać spokojnie.
Przechowywanie większości aktywów użytkowników (95%) w zimnym portfelu;
Szyfrowanie danych klientów i informacji o kontach;
Korzystanie z serwerów będących własnością firmy, w przeciwieństwie do korzystania z serwerów stron trzecich lub serwerów opartych na chmurze, co pozwala na pełną kontrolę nad infrastrukturą;
Przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa infrastruktury bezpieczeństwa platformy.
Narzędzia dostępne dla użytkowników Kraken w celu zabezpieczenia ich kont obejmują:
Uwierzytelnianie wieloczynnikowe;
Globalna blokada ustawień (GSL) i klucz główny;
Korzystanie z PGP w celu zachowania prywatności poczty elektronicznej;
Ograniczone funkcje poczty elektronicznej;
szyfrowanie danych w trybie tranzytowym itp.
Zalety i wady Kraken
Zalety
Kraken to bardzo bezpieczna platforma, na której mimo dziesięcioletniej historii nie odnotowano żadnych incydentów ;
Opłaty są konkurencyjne, chociaż Binance może być tańszy;
Na Kraken stakowanie jest bezpłatne;
Giełda jest wysoce regulowana, dzięki czemu jest dostępna na najbardziej restrykcyjnych rynkach, takich jak USA, Europa i Azja;
Kraken zaspokaja potrzeby zarówno nowicjuszy, jak i ekspertów dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika i segregacji aplikacji mobilnych w zależności od zastosowania.
Wady
Przestrzeganie globalnych przepisów finansowych oznacza, że Kraken nie może obsługiwać większości kryptowalut dostępnych na rynku;
Opłaty na Kraken są wyższe niż na Binance;
W porównaniu z Binance, Kraken obsługuje mniejszą liczbę monet w ramach usługi stakingowej;
Transakcje lewarowane na Kraken są ograniczone do wielokrotności 5X, podczas gdy Binance obsługuje dźwignię do 20X.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.
Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…
Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]
Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]
Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]
Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]