Na czym polega kopanie kryptowaluty i jak zacząć kopać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 maja 2018
ikona autora biały

Zainteresowanie kryptowalutami stale rośnie a informacje na ich temat coraz częściej trafiają do mediów głównego nurtu (lub głównego ścieku – jak kto woli). Bitcoin przestał być walutą niszową i mimo że wieszczony był mu spektakularny koniec, to nadal świetnie sobie radzi.

W ślad za jego sukcesem, jak grzyby po deszczu, pojawiają się kolejne kryptowaluty, które co jakiś czas osiągają widowiskowe sukcesy. Dlatego wiele osób szuka tu zarówno szybkiego i efektownego sposobu na łatwe wzbogacenie się, jak również okazji do długoterminowych inwestycji. Jak kiedyś gorączka złota zawładnęła Dzikim Zachodem, tak teraz moda na kopanie kryptowalut zapanowała w Internecie.

Jeśli zastanawiasz się, na czym tak właściwie polega kopanie kryptowalut (czyli: mining) i jak zacząć, by móc liczyć na zyski nie tylko w perspektywie długofalowej – świetnie trafiłeś. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Co to jest mining

Nie bez kozery we wstępie znajduje się nawiązanie do gorączki złota. Pod wieloma względami bowiem proces tworzenia kryptowaluty przypomina kopanie, od którego wziął się angielski termin mining. Natomiast osoba zajmująca się tym procederem często nazywana jest górnikiem.

Kiedy pojawił się Bitcoin, do kopania wystarczał tylko dobrej jakości komputer. Obecnie jednak kopanie kryptowalut stało się domeną profesjonalistów, którzy dysponują urządzeniami o gigantycznej mocy obliczeniowej. Kopanie bowiem to nic innego, jak rozwiązywanie różnych bardzo skomplikowanych zadań matematycznych, do których niezbędny jest sprzęt o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Czym jest kryptowaluta

Kryptowalutę można scharakteryzować jako system księgowy nie posiadający centrali (jest rozproszony po różnych bazach danych), który przechowuje informacje na temat stanu posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania dotyczy tzw. portfeli będących węzłami systemu. Kontrolę nad portfelem może mieć tylko jeden użytkownik posiadający do niego klucz prywatny. Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

Powstawanie i funkcjonowanie kryptowalut opiera się na wykorzystywaniu otwartego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer. Kod źródłowy jest otwarty, czyli dostępny dla każdego, dzięki czemu można go bez problemu pobrać i utworzyć swoją kryptowalutę.

Jedną z pierwszych realizacji teorii kryptowalut jest Bitcoin, który obecnie jest najbardziej popularnym pieniądzem cyfrowym na świecie. Każda osoba biorąca udział w sieci bitmonety posiada portfel zawierający dowolną liczbę par kluczy kryptograficznych. Adresy bitcoinowe spełniają funkcję miejsca źródłowego oraz miejsca docelowego dla wszystkich płatności. Natomiast klucze prywatne służą do autoryzowania płatności dla posiadającego je użytkownika.

Wydobywanie kryptowaluty

Jak już wspomnieliśmy, obecnie do wydobywania kolejnych Bitcoinów potrzebny jest sprzęt obliczeniowy o gigantycznej mocy. Dlatego wielu górników łączy swoje siły w ramach tzw. kopalni, przez co zwiększają możliwość wydobywania monet w zamian dzieląc się zyskiem. Zarobek wyliczany jest na podstawie ceny Bitcoina w danym momencie, a także mocy obliczeniowej, jaką wnosi dany górnik.

Warto tutaj wspomnieć, że mining nie polega wyłącznie na wydobywaniu danej kryptowaluty, lecz także na zabezpieczeniu całej sieci, dzięki czemu możliwe jest stałe przetwarzanie transakcji. Zabezpieczenie polega na synchronizacji, czyli w momencie znalezienia rozwiązania do danego bloku przez danego górnika, pozostali uczestnicy sieci potwierdzają prawidłowość rozwiązania, dzięki czemu blok wraz z rozwiązaniem zostaje dodany do łańcucha bloków a cała sieć nadal działa według prawidłowego algorytmu.

Inwestowanie w koparki czy kopalnie?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wydobywaniem kryptowalut i dysponujesz kapitałem charakterystycznym dla przeciętnego zjadacza chleba, najprawdopodobniej nie stać cię na zakup profesjonalnej koparki i w najbliższym czasie nie ma opcji, by to się zmieniło. Jednakże, to nie jest żaden problem, gdyż obecnie wydobywaniem cyfrowej waluty zajmują się profesjonaliści zrzeszeni w kopalniach a zwykli użytkownicy mogą sobie po prostu wykupić udziały w danej spółdzielni.

Mówiąc krótko, odkupujesz część mocy obliczeniowej oraz musisz pokrywać rachunek za prąd potrzebny do jej utrzymania. Obecnie najpopularniejszym miejscem, gdzie możesz tego dokonać, jest giełda CEX.io, na której każdy użytkownik może kupić lub odsprzedać dowolną ilość mocy obliczeniowej. Preferowaną formą rozliczenia jest oczywiście Bitcoin. Największym atutem CEX.io jest brak pobierania prowizji. Co więcej, giełda działa siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Kopanie Bitcoinów na CEX.io

Korzystanie z giełdy CEX.io nie jest specjalnie skomplikowane i nie powinno stanowić problemów nawet dla osób, z podstawową znajomością języka angielskiego. Sam serwis jest prosty i intuicyjny a jego twórcy zadbali, by użytkownicy mogli czuć się w pełni bezpiecznie. W tym celu wprowadzono dwuetapowy sposób uwierzytelnienia za pomocą SMS-ów.

Na pierwszym ekranie znajduje się zawsze aktualny kurs i relacja ceny Ghasha do Bitcoina, czyli stosunek mocy obliczeniowej do waluty, w której się rozliczamy. Można również wybrać inną kryptowalutę do rozliczeń, np. Litecoin albo Namecoin.

Po utworzeniu konta musisz je zasilić ze swojego portfela Bitcoinem lub inną kryptowalutą. Jak tylko to zrobisz, możesz rozpocząć handel. Polega to na wybraniu ilości mocy obliczeniowej, jaka cię interesuje oraz kwoty, jaką możesz za nią zapłacić. Po otrzymaniu satysfakcjonującej oferty wystarczy dobić targu z oferentem. Podłączenie następuje automatycznie i zazwyczaj już po kilku minutach możesz rozpocząć kopanie.

Podsumowanie

Mimo że obecnie do wydobywania kryptowaluty potrzebny jest profesjonalny drogi sprzęt, to nie trzeba wielkiego kapitału na rozpoczęcie swojej przygody z pieniądzem cyfrowym. Na giełdzie CEX.io bez problemu odkupisz moc obliczeniową od kopalni, dzięki czemu szybko i łatwo zaczniesz wykopywanie bitmonet.

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram