Mniej niż 1% krypto inwestorów zapłaciło podatki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2023
ikona autora biały
podatki od kryptowalut

Według badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę podatkową Divly, tylko 0,53% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie zapłaciło podatki od swoich transakcji w zeszłym roku.

Średni udział osób przestrzegających przepisów różni się w różnych krajach. Na przykład ponad 4% fińskich inwestorów zapłaciło podatki, podczas gdy na Filipinach zrobiło to tylko 0,03%.

Trendy na całym świecie

Divly zbadało 24 narody, aby określić, jaki odsetek osób w każdym obszarze zadeklarował swoje transakcje kryptowalutowe odpowiednim organom i zapłacił odpowiednie podatki w 2022 roku. Fińscy inwestorzy wydają się być najbardziej rygorystyczni. Aż 4,09% z nich rozliczyło się z podatków. Finlandia miała również najwyższy wskaźnik płatności w Europie, podczas gdy Włochy znalazły się na dole rankingu z wynikiem 0,26%.

Jednym z powodów wyjaśniających liczby w kraju południowoeuropejskim może być fakt, że Włosi musieli zadeklarować swoje kryptowaluty tylko wtedy, gdy wycena ich udziałów była większa niż 51 645 euro. W budżecie na rok 2023 zaplanowano pewne zmiany w tym zakresie, co może skutkować obniżeniem progu.

Filipiny są krajem o najniższej stawce płatności na świecie, z zaledwie 0,03%. Ustawodawcy obłożyli mieszkańców 35% podatkiem, ale tylko wtedy, gdy ich dochód z handlu aktywami cyfrowymi przekroczy 4,5 tys. dolarów.

W USA - naród z największą liczbą podatników kryptowalut - 1,62% inwestorów przestrzega zasad. W przypadku jego północnego sąsiada - Kanady - jest to 1,65%.

Japonia była krajem azjatyckim z najwyższym wskaźnikiem płacenia podatków na poziomie 2,18%. Singapur upadsował się drugi na kontynencie z wynikiem 0,65%.

Analiza wykazała, że prawie 95,5% globalnych krypto inwestorów nie płaciło podatków w 2022 roku. Divly uważa jednak, że liczby mogą się poprawić, gdy rządy nałożą zmienione przepisy i będą dążyć do ich lepszego egzekwowania.

Niektóre z krypto podatkowych rajów

Według innego badania przeprowadzonego przez Coincub, wiodąca gospodarka Europy - Niemcy - ma najlepsze przepisy dotyczące podatków od kryptowalut. Ministerstwo Finansów ujawniło w zeszłym roku, że nie będzie opodatkowywać osób prywatnych podczas sprzedaży bitcoina lub eteru, jeśli trzymali aktywa przez ponad rok. Przed tymi zmianami waluty cyfrowe musiały być przechowywane przez dziesięć lat, aby były zwolnione z opodatkowania.

Włochy zajęły drugie miejsce. Z kolei Szwajcaria (gdzie ustawodawstwo różni się w każdym kantonie) znalazła się na trzecim miejscu. Jednak większość prowincji nie wymaga od mieszkańców płacenia podatków od kryptowalut.

Singapur i Słowenia zaokrągliły pierwszą piątkę. Podczas gdy mieszkańcy obu krajów są obecnie zwolnieni z podatków od kryptowalut, Słoweńcy mogą być w przyszłości spodziewać się 10-procentowej stawki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram