Mniej niż 1% krypto inwestorów zapłaciło podatki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2023
ikona autora biały
podatki od kryptowalut

Według badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę podatkową Divly, tylko 0,53% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie zapłaciło podatki od swoich transakcji w zeszłym roku.

Średni udział osób przestrzegających przepisów różni się w różnych krajach. Na przykład ponad 4% fińskich inwestorów zapłaciło podatki, podczas gdy na Filipinach zrobiło to tylko 0,03%.

Trendy na całym świecie

Divly zbadało 24 narody, aby określić, jaki odsetek osób w każdym obszarze zadeklarował swoje transakcje kryptowalutowe odpowiednim organom i zapłacił odpowiednie podatki w 2022 roku. Fińscy inwestorzy wydają się być najbardziej rygorystyczni. Aż 4,09% z nich rozliczyło się z podatków. Finlandia miała również najwyższy wskaźnik płatności w Europie, podczas gdy Włochy znalazły się na dole rankingu z wynikiem 0,26%.

Jednym z powodów wyjaśniających liczby w kraju południowoeuropejskim może być fakt, że Włosi musieli zadeklarować swoje kryptowaluty tylko wtedy, gdy wycena ich udziałów była większa niż 51 645 euro. W budżecie na rok 2023 zaplanowano pewne zmiany w tym zakresie, co może skutkować obniżeniem progu.

Filipiny są krajem o najniższej stawce płatności na świecie, z zaledwie 0,03%. Ustawodawcy obłożyli mieszkańców 35% podatkiem, ale tylko wtedy, gdy ich dochód z handlu aktywami cyfrowymi przekroczy 4,5 tys. dolarów.

W USA - naród z największą liczbą podatników kryptowalut - 1,62% inwestorów przestrzega zasad. W przypadku jego północnego sąsiada - Kanady - jest to 1,65%.

Japonia była krajem azjatyckim z najwyższym wskaźnikiem płacenia podatków na poziomie 2,18%. Singapur upadsował się drugi na kontynencie z wynikiem 0,65%.

Analiza wykazała, że prawie 95,5% globalnych krypto inwestorów nie płaciło podatków w 2022 roku. Divly uważa jednak, że liczby mogą się poprawić, gdy rządy nałożą zmienione przepisy i będą dążyć do ich lepszego egzekwowania.

Niektóre z krypto podatkowych rajów

Według innego badania przeprowadzonego przez Coincub, wiodąca gospodarka Europy - Niemcy - ma najlepsze przepisy dotyczące podatków od kryptowalut. Ministerstwo Finansów ujawniło w zeszłym roku, że nie będzie opodatkowywać osób prywatnych podczas sprzedaży bitcoina lub eteru, jeśli trzymali aktywa przez ponad rok. Przed tymi zmianami waluty cyfrowe musiały być przechowywane przez dziesięć lat, aby były zwolnione z opodatkowania.

Włochy zajęły drugie miejsce. Z kolei Szwajcaria (gdzie ustawodawstwo różni się w każdym kantonie) znalazła się na trzecim miejscu. Jednak większość prowincji nie wymaga od mieszkańców płacenia podatków od kryptowalut.

Singapur i Słowenia zaokrągliły pierwszą piątkę. Podczas gdy mieszkańcy obu krajów są obecnie zwolnieni z podatków od kryptowalut, Słoweńcy mogą być w przyszłości spodziewać się 10-procentowej stawki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram