Według badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę podatkową Divly, tylko 0,53% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie zapłaciło podatki od swoich transakcji w zeszłym roku.
Średni udział osób przestrzegających przepisów różni się w różnych krajach. Na przykład ponad 4% fińskich inwestorów zapłaciło podatki, podczas gdy na Filipinach zrobiło to tylko 0,03%.
Divly zbadało 24 narody, aby określić, jaki odsetek osób w każdym obszarze zadeklarował swoje transakcje kryptowalutowe odpowiednim organom i zapłacił odpowiednie podatki w 2022 roku. Fińscy inwestorzy wydają się być najbardziej rygorystyczni. Aż 4,09% z nich rozliczyło się z podatków. Finlandia miała również najwyższy wskaźnik płatności w Europie, podczas gdy Włochy znalazły się na dole rankingu z wynikiem 0,26%.
Jednym z powodów wyjaśniających liczby w kraju południowoeuropejskim może być fakt, że Włosi musieli zadeklarować swoje kryptowaluty tylko wtedy, gdy wycena ich udziałów była większa niż 51 645 euro. W budżecie na rok 2023 zaplanowano pewne zmiany w tym zakresie, co może skutkować obniżeniem progu.
Filipiny są krajem o najniższej stawce płatności na świecie, z zaledwie 0,03%. Ustawodawcy obłożyli mieszkańców 35% podatkiem, ale tylko wtedy, gdy ich dochód z handlu aktywami cyfrowymi przekroczy 4,5 tys. dolarów.
W USA - naród z największą liczbą podatników kryptowalut - 1,62% inwestorów przestrzega zasad. W przypadku jego północnego sąsiada - Kanady - jest to 1,65%.
Japonia była krajem azjatyckim z najwyższym wskaźnikiem płacenia podatków na poziomie 2,18%. Singapur upadsował się drugi na kontynencie z wynikiem 0,65%.
Analiza wykazała, że prawie 95,5% globalnych krypto inwestorów nie płaciło podatków w 2022 roku. Divly uważa jednak, że liczby mogą się poprawić, gdy rządy nałożą zmienione przepisy i będą dążyć do ich lepszego egzekwowania.
Według innego badania przeprowadzonego przez Coincub, wiodąca gospodarka Europy - Niemcy - ma najlepsze przepisy dotyczące podatków od kryptowalut. Ministerstwo Finansów ujawniło w zeszłym roku, że nie będzie opodatkowywać osób prywatnych podczas sprzedaży bitcoina lub eteru, jeśli trzymali aktywa przez ponad rok. Przed tymi zmianami waluty cyfrowe musiały być przechowywane przez dziesięć lat, aby były zwolnione z opodatkowania.
Włochy zajęły drugie miejsce. Z kolei Szwajcaria (gdzie ustawodawstwo różni się w każdym kantonie) znalazła się na trzecim miejscu. Jednak większość prowincji nie wymaga od mieszkańców płacenia podatków od kryptowalut.
Singapur i Słowenia zaokrągliły pierwszą piątkę. Podczas gdy mieszkańcy obu krajów są obecnie zwolnieni z podatków od kryptowalut, Słoweńcy mogą być w przyszłości spodziewać się 10-procentowej stawki.