Mniej niż 1% krypto inwestorów zapłaciło podatki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 kwietnia 2023
ikona autora biały
podatki od kryptowalut

Według badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę podatkową Divly, tylko 0,53% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie zapłaciło podatki od swoich transakcji w zeszłym roku.

Średni udział osób przestrzegających przepisów różni się w różnych krajach. Na przykład ponad 4% fińskich inwestorów zapłaciło podatki, podczas gdy na Filipinach zrobiło to tylko 0,03%.

Trendy na całym świecie

Divly zbadało 24 narody, aby określić, jaki odsetek osób w każdym obszarze zadeklarował swoje transakcje kryptowalutowe odpowiednim organom i zapłacił odpowiednie podatki w 2022 roku. Fińscy inwestorzy wydają się być najbardziej rygorystyczni. Aż 4,09% z nich rozliczyło się z podatków. Finlandia miała również najwyższy wskaźnik płatności w Europie, podczas gdy Włochy znalazły się na dole rankingu z wynikiem 0,26%.

Jednym z powodów wyjaśniających liczby w kraju południowoeuropejskim może być fakt, że Włosi musieli zadeklarować swoje kryptowaluty tylko wtedy, gdy wycena ich udziałów była większa niż 51 645 euro. W budżecie na rok 2023 zaplanowano pewne zmiany w tym zakresie, co może skutkować obniżeniem progu.

Filipiny są krajem o najniższej stawce płatności na świecie, z zaledwie 0,03%. Ustawodawcy obłożyli mieszkańców 35% podatkiem, ale tylko wtedy, gdy ich dochód z handlu aktywami cyfrowymi przekroczy 4,5 tys. dolarów.

W USA - naród z największą liczbą podatników kryptowalut - 1,62% inwestorów przestrzega zasad. W przypadku jego północnego sąsiada - Kanady - jest to 1,65%.

Japonia była krajem azjatyckim z najwyższym wskaźnikiem płacenia podatków na poziomie 2,18%. Singapur upadsował się drugi na kontynencie z wynikiem 0,65%.

Analiza wykazała, że prawie 95,5% globalnych krypto inwestorów nie płaciło podatków w 2022 roku. Divly uważa jednak, że liczby mogą się poprawić, gdy rządy nałożą zmienione przepisy i będą dążyć do ich lepszego egzekwowania.

Niektóre z krypto podatkowych rajów

Według innego badania przeprowadzonego przez Coincub, wiodąca gospodarka Europy - Niemcy - ma najlepsze przepisy dotyczące podatków od kryptowalut. Ministerstwo Finansów ujawniło w zeszłym roku, że nie będzie opodatkowywać osób prywatnych podczas sprzedaży bitcoina lub eteru, jeśli trzymali aktywa przez ponad rok. Przed tymi zmianami waluty cyfrowe musiały być przechowywane przez dziesięć lat, aby były zwolnione z opodatkowania.

Włochy zajęły drugie miejsce. Z kolei Szwajcaria (gdzie ustawodawstwo różni się w każdym kantonie) znalazła się na trzecim miejscu. Jednak większość prowincji nie wymaga od mieszkańców płacenia podatków od kryptowalut.

Singapur i Słowenia zaokrągliły pierwszą piątkę. Podczas gdy mieszkańcy obu krajów są obecnie zwolnieni z podatków od kryptowalut, Słoweńcy mogą być w przyszłości spodziewać się 10-procentowej stawki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram