MFW zaleca 5-punktowy system regulacji kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 stycznia 2023
ikona autora biały
mfw

Podczas gdy globalni influencerzy spotkali się w Davos, MFW wydał zalecenia dotyczące kryptowalut dla globalnych regulatorów. W zależności od tego, kogo zapytasz, regulacja kryptowalut może zaszkodzić branży lub otworzyć ogromne nowe rynki dla normalnych inwestorów.

W notatce opublikowanej w ciągu tygodnia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy napisał:

"W czasach stresu widzieliśmy niepowodzenia rynkowe stablecoinów, funduszy hedgingowych skoncentrowanych na kryptowalutach i giełd kryptowalutowych, które z kolei wzbudziły poważne obawy dotyczące integralności rynku i ochrony użytkowników. A wraz z rosnącymi i głębszymi powiązaniami z podstawowym systemem finansowym, w najbliższej przyszłości mogą również pojawić się obawy dotyczące ryzyka systemowego i stabilności finansowej."

Preferowanym przez MFW podejściem do przeciwdziałania tym obawom jest zwiększenie globalnej regulacji kryptowalut:

"Wiele z tych obaw można rozwiązać poprzez wzmocnienie regulacji i nadzoru finansowego oraz poprzez opracowanie globalnych standardów, które mogą być konsekwentnie wdrażane przez krajowe organy regulacyjne".

Zalecenia to:

  1. Licencjonować, rejestrować i autoryzować dostawców aktywów kryptowalutowych.
  2. Zakazać podmiotom kryptowalutowym pełnienia wielu funkcji w jednym biznesie, które tworzą konflikty interesów.
  3. Zastosować silną, bankową regulację do emitentów stablecoinów.
  4. Nałożyć jasne wymagania na tradycyjne instytucje finansowe w zakresie ekspozycji lub zaangażowania w kryptowaluty.
  5. Stworzyć spójne globalne podejście do regulacji i nadzoru nad kryptowalutami.

Zagrożenie?

Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, aby cały świat mógł zgodzić się na regulacje dotyczące kryptowalut, możliwość globalnego reżimu regulacyjnego wydaje się dławiąca. W końcu Bitcoin został wymyślony w pierwszej kolejności, aby obejść globalny system finansowy.

W opinii twórców i najwcześniejszych użytkowników Bitcoina, to właśnie globalny system finansowy był zarażony ryzykiem rozlewu. Regulacje nie zrobiły nic, aby powstrzymać spowolnienie finansowe znacznie większe niż kryptowalutowa zima od wstrząsu na światowych rynkach w 2008 roku.

W rzeczywistości możliwe jest nawet, że regulacje finansowe są tym, co doprowadziło do kryzysu finansowego w 2008 roku. Regulacja podaży pieniądza przez bank centralny była gołębia w latach poprzedzających to wydarzenie. To zachęcało do szalonej spekulacji egzotycznymi instrumentami za pomocą pożyczonych pieniędzy z niskim oprocentowaniem.

Na lepsze czy na gorsze?

W miarę jak prędkość pieniądza w gospodarce zmieniała się i przewartościowywała każdego dolara zgodnie ze stale rosnącą nową podażą USD, na Wall Street działo się to samo, co w Alameda-FTX. Trzymali się tych wszystkich aktywów, które w rzeczywistości nie były warte tego, co widniało na papierze.

Globalny reżim regulacyjny z nieelastycznymi, jednowymiarowymi, uniwersalnymi zasadami tworzonymi przez komitety mógłby łatwo zgnieść projekt tak ważny jak Bitcoin, zanim miałby szansę się rozpocząć.

Albo równie łatwo zainspirować go i przekazać kontrolę nad nim ekosystemowi zarządzania siecią peer-to-peer, stworzonemu ad hoc przez deweloperów, przedsiębiorców i rynki, którym służą.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram