MFW zaleca 5-punktowy system regulacji kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 stycznia 2023
ikona autora biały
mfw

Podczas gdy globalni influencerzy spotkali się w Davos, MFW wydał zalecenia dotyczące kryptowalut dla globalnych regulatorów. W zależności od tego, kogo zapytasz, regulacja kryptowalut może zaszkodzić branży lub otworzyć ogromne nowe rynki dla normalnych inwestorów.

W notatce opublikowanej w ciągu tygodnia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy napisał:

"W czasach stresu widzieliśmy niepowodzenia rynkowe stablecoinów, funduszy hedgingowych skoncentrowanych na kryptowalutach i giełd kryptowalutowych, które z kolei wzbudziły poważne obawy dotyczące integralności rynku i ochrony użytkowników. A wraz z rosnącymi i głębszymi powiązaniami z podstawowym systemem finansowym, w najbliższej przyszłości mogą również pojawić się obawy dotyczące ryzyka systemowego i stabilności finansowej."

Preferowanym przez MFW podejściem do przeciwdziałania tym obawom jest zwiększenie globalnej regulacji kryptowalut:

"Wiele z tych obaw można rozwiązać poprzez wzmocnienie regulacji i nadzoru finansowego oraz poprzez opracowanie globalnych standardów, które mogą być konsekwentnie wdrażane przez krajowe organy regulacyjne".

Zalecenia to:

  1. Licencjonować, rejestrować i autoryzować dostawców aktywów kryptowalutowych.
  2. Zakazać podmiotom kryptowalutowym pełnienia wielu funkcji w jednym biznesie, które tworzą konflikty interesów.
  3. Zastosować silną, bankową regulację do emitentów stablecoinów.
  4. Nałożyć jasne wymagania na tradycyjne instytucje finansowe w zakresie ekspozycji lub zaangażowania w kryptowaluty.
  5. Stworzyć spójne globalne podejście do regulacji i nadzoru nad kryptowalutami.

Zagrożenie?

Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, aby cały świat mógł zgodzić się na regulacje dotyczące kryptowalut, możliwość globalnego reżimu regulacyjnego wydaje się dławiąca. W końcu Bitcoin został wymyślony w pierwszej kolejności, aby obejść globalny system finansowy.

W opinii twórców i najwcześniejszych użytkowników Bitcoina, to właśnie globalny system finansowy był zarażony ryzykiem rozlewu. Regulacje nie zrobiły nic, aby powstrzymać spowolnienie finansowe znacznie większe niż kryptowalutowa zima od wstrząsu na światowych rynkach w 2008 roku.

W rzeczywistości możliwe jest nawet, że regulacje finansowe są tym, co doprowadziło do kryzysu finansowego w 2008 roku. Regulacja podaży pieniądza przez bank centralny była gołębia w latach poprzedzających to wydarzenie. To zachęcało do szalonej spekulacji egzotycznymi instrumentami za pomocą pożyczonych pieniędzy z niskim oprocentowaniem.

Na lepsze czy na gorsze?

W miarę jak prędkość pieniądza w gospodarce zmieniała się i przewartościowywała każdego dolara zgodnie ze stale rosnącą nową podażą USD, na Wall Street działo się to samo, co w Alameda-FTX. Trzymali się tych wszystkich aktywów, które w rzeczywistości nie były warte tego, co widniało na papierze.

Globalny reżim regulacyjny z nieelastycznymi, jednowymiarowymi, uniwersalnymi zasadami tworzonymi przez komitety mógłby łatwo zgnieść projekt tak ważny jak Bitcoin, zanim miałby szansę się rozpocząć.

Albo równie łatwo zainspirować go i przekazać kontrolę nad nim ekosystemowi zarządzania siecią peer-to-peer, stworzonemu ad hoc przez deweloperów, przedsiębiorców i rynki, którym służą.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram