MFW zaleca 5-punktowy system regulacji kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 stycznia 2023
ikona autora biały
mfw

Podczas gdy globalni influencerzy spotkali się w Davos, MFW wydał zalecenia dotyczące kryptowalut dla globalnych regulatorów. W zależności od tego, kogo zapytasz, regulacja kryptowalut może zaszkodzić branży lub otworzyć ogromne nowe rynki dla normalnych inwestorów.

W notatce opublikowanej w ciągu tygodnia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy napisał:

"W czasach stresu widzieliśmy niepowodzenia rynkowe stablecoinów, funduszy hedgingowych skoncentrowanych na kryptowalutach i giełd kryptowalutowych, które z kolei wzbudziły poważne obawy dotyczące integralności rynku i ochrony użytkowników. A wraz z rosnącymi i głębszymi powiązaniami z podstawowym systemem finansowym, w najbliższej przyszłości mogą również pojawić się obawy dotyczące ryzyka systemowego i stabilności finansowej."

Preferowanym przez MFW podejściem do przeciwdziałania tym obawom jest zwiększenie globalnej regulacji kryptowalut:

"Wiele z tych obaw można rozwiązać poprzez wzmocnienie regulacji i nadzoru finansowego oraz poprzez opracowanie globalnych standardów, które mogą być konsekwentnie wdrażane przez krajowe organy regulacyjne".

Zalecenia to:

  1. Licencjonować, rejestrować i autoryzować dostawców aktywów kryptowalutowych.
  2. Zakazać podmiotom kryptowalutowym pełnienia wielu funkcji w jednym biznesie, które tworzą konflikty interesów.
  3. Zastosować silną, bankową regulację do emitentów stablecoinów.
  4. Nałożyć jasne wymagania na tradycyjne instytucje finansowe w zakresie ekspozycji lub zaangażowania w kryptowaluty.
  5. Stworzyć spójne globalne podejście do regulacji i nadzoru nad kryptowalutami.

Zagrożenie?

Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, aby cały świat mógł zgodzić się na regulacje dotyczące kryptowalut, możliwość globalnego reżimu regulacyjnego wydaje się dławiąca. W końcu Bitcoin został wymyślony w pierwszej kolejności, aby obejść globalny system finansowy.

W opinii twórców i najwcześniejszych użytkowników Bitcoina, to właśnie globalny system finansowy był zarażony ryzykiem rozlewu. Regulacje nie zrobiły nic, aby powstrzymać spowolnienie finansowe znacznie większe niż kryptowalutowa zima od wstrząsu na światowych rynkach w 2008 roku.

W rzeczywistości możliwe jest nawet, że regulacje finansowe są tym, co doprowadziło do kryzysu finansowego w 2008 roku. Regulacja podaży pieniądza przez bank centralny była gołębia w latach poprzedzających to wydarzenie. To zachęcało do szalonej spekulacji egzotycznymi instrumentami za pomocą pożyczonych pieniędzy z niskim oprocentowaniem.

Na lepsze czy na gorsze?

W miarę jak prędkość pieniądza w gospodarce zmieniała się i przewartościowywała każdego dolara zgodnie ze stale rosnącą nową podażą USD, na Wall Street działo się to samo, co w Alameda-FTX. Trzymali się tych wszystkich aktywów, które w rzeczywistości nie były warte tego, co widniało na papierze.

Globalny reżim regulacyjny z nieelastycznymi, jednowymiarowymi, uniwersalnymi zasadami tworzonymi przez komitety mógłby łatwo zgnieść projekt tak ważny jak Bitcoin, zanim miałby szansę się rozpocząć.

Albo równie łatwo zainspirować go i przekazać kontrolę nad nim ekosystemowi zarządzania siecią peer-to-peer, stworzonemu ad hoc przez deweloperów, przedsiębiorców i rynki, którym służą.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram