MFW zaleca 5-punktowy system regulacji kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 stycznia 2023
ikona autora biały
mfw

Podczas gdy globalni influencerzy spotkali się w Davos, MFW wydał zalecenia dotyczące kryptowalut dla globalnych regulatorów. W zależności od tego, kogo zapytasz, regulacja kryptowalut może zaszkodzić branży lub otworzyć ogromne nowe rynki dla normalnych inwestorów.

W notatce opublikowanej w ciągu tygodnia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy napisał:

"W czasach stresu widzieliśmy niepowodzenia rynkowe stablecoinów, funduszy hedgingowych skoncentrowanych na kryptowalutach i giełd kryptowalutowych, które z kolei wzbudziły poważne obawy dotyczące integralności rynku i ochrony użytkowników. A wraz z rosnącymi i głębszymi powiązaniami z podstawowym systemem finansowym, w najbliższej przyszłości mogą również pojawić się obawy dotyczące ryzyka systemowego i stabilności finansowej."

Preferowanym przez MFW podejściem do przeciwdziałania tym obawom jest zwiększenie globalnej regulacji kryptowalut:

"Wiele z tych obaw można rozwiązać poprzez wzmocnienie regulacji i nadzoru finansowego oraz poprzez opracowanie globalnych standardów, które mogą być konsekwentnie wdrażane przez krajowe organy regulacyjne".

Zalecenia to:

  1. Licencjonować, rejestrować i autoryzować dostawców aktywów kryptowalutowych.
  2. Zakazać podmiotom kryptowalutowym pełnienia wielu funkcji w jednym biznesie, które tworzą konflikty interesów.
  3. Zastosować silną, bankową regulację do emitentów stablecoinów.
  4. Nałożyć jasne wymagania na tradycyjne instytucje finansowe w zakresie ekspozycji lub zaangażowania w kryptowaluty.
  5. Stworzyć spójne globalne podejście do regulacji i nadzoru nad kryptowalutami.

Zagrożenie?

Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, aby cały świat mógł zgodzić się na regulacje dotyczące kryptowalut, możliwość globalnego reżimu regulacyjnego wydaje się dławiąca. W końcu Bitcoin został wymyślony w pierwszej kolejności, aby obejść globalny system finansowy.

W opinii twórców i najwcześniejszych użytkowników Bitcoina, to właśnie globalny system finansowy był zarażony ryzykiem rozlewu. Regulacje nie zrobiły nic, aby powstrzymać spowolnienie finansowe znacznie większe niż kryptowalutowa zima od wstrząsu na światowych rynkach w 2008 roku.

W rzeczywistości możliwe jest nawet, że regulacje finansowe są tym, co doprowadziło do kryzysu finansowego w 2008 roku. Regulacja podaży pieniądza przez bank centralny była gołębia w latach poprzedzających to wydarzenie. To zachęcało do szalonej spekulacji egzotycznymi instrumentami za pomocą pożyczonych pieniędzy z niskim oprocentowaniem.

Na lepsze czy na gorsze?

W miarę jak prędkość pieniądza w gospodarce zmieniała się i przewartościowywała każdego dolara zgodnie ze stale rosnącą nową podażą USD, na Wall Street działo się to samo, co w Alameda-FTX. Trzymali się tych wszystkich aktywów, które w rzeczywistości nie były warte tego, co widniało na papierze.

Globalny reżim regulacyjny z nieelastycznymi, jednowymiarowymi, uniwersalnymi zasadami tworzonymi przez komitety mógłby łatwo zgnieść projekt tak ważny jak Bitcoin, zanim miałby szansę się rozpocząć.

Albo równie łatwo zainspirować go i przekazać kontrolę nad nim ekosystemowi zarządzania siecią peer-to-peer, stworzonemu ad hoc przez deweloperów, przedsiębiorców i rynki, którym służą.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram