MFW wzywa Salwador do wycofania Bitcoina jako prawnego środka płatniczego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 stycznia 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał niedawno władze Salwadoru do zniesienia statusu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Nazwał to zagrożeniem dla integralności rynku, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.

Krytykowanie bitcoinowej ustawy Salwadoru

MFW publicznie ujawnił swoje ostrzeżenie w oświadczeniu na stronie internetowej, po zakończeniu poniedziałkowych konsultacji artykułu IV z Salwadorem. Pomimo odnotowania szybkiego ożywienia gospodarczego kraju po pandemii, fundusz nadal twierdził, że Bitcoin jako prawny środek płatniczy niesie "duże ryzyko" dla rynku, który może stworzyć "zobowiązania warunkowe".

To nie jest pierwsza krytyka MFW wobec narodu. W lipcu organizacja powiedziała, że uczynienie Bitcoina walutą narodową jest "krokiem za daleko", przytaczając zmienność cen i brak zachęty do jej używania. Instytucja finansowa mówiła wtedy:

"Kryptowaluta może się przyjąć jako pojazd dla nieubankowionych ludzi do dokonywania płatności, ale nie do przechowywania wartości. Byłby on natychmiast wymieniany na prawdziwą walutę po otrzymaniu.

W najnowszych oświadczeniu MFW powtórzyło swoją krytykę. Co prawa uznał państwowy e-portfel Chivo El Salvador jako narzędzie do integracji finansowej. Jednak był o wiele bardziej zaniepokojony ekosystemem Bitcoina, w którym portfel ten bierze udział. W oświadczeniu czytamy:

Wezwali władze do zawężenia zakresu prawa Bitcoin poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego.

Co więcej, MFW wykazał obawy dotyczące "ryzyka" związanego z obligacjami Salwadoru opartymi na Bitcoinie. Salwador już posuwa się do przodu z planami gospodarczymi skupionymi wokół tych obligacji, wykorzystywanych do zakupu Bitcoin i inwestowania w infrastrukturę.

Prezydent odporny na krytykę

Nayib Bukele - prezydent Salwadoru - prawdopodobnie zlekceważy roszczenia MFW. W przeszłości zignorował już Bank Anglii, którego "troskę" uważa za nieszczerą.

Podobnie, prezydent powiedział agencji Moody's w zeszłym tygodniu. Stwierdził, że "DGAF" z powodu obniżenia ratingu długu publicznego Salwadoru.

MFW w swoim dzisiejszym oświadczeniu podobnie skrytykował zadłużenie kraju. Zgodzili się na "konsolidację fiskalną rozpoczynającą się w tym roku", aby "wprowadzić dług publiczny na twardą trajektorię spadkową".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram