MFW wzywa Salwador do wycofania Bitcoina jako prawnego środka płatniczego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 stycznia 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał niedawno władze Salwadoru do zniesienia statusu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Nazwał to zagrożeniem dla integralności rynku, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.

Krytykowanie bitcoinowej ustawy Salwadoru

MFW publicznie ujawnił swoje ostrzeżenie w oświadczeniu na stronie internetowej, po zakończeniu poniedziałkowych konsultacji artykułu IV z Salwadorem. Pomimo odnotowania szybkiego ożywienia gospodarczego kraju po pandemii, fundusz nadal twierdził, że Bitcoin jako prawny środek płatniczy niesie "duże ryzyko" dla rynku, który może stworzyć "zobowiązania warunkowe".

To nie jest pierwsza krytyka MFW wobec narodu. W lipcu organizacja powiedziała, że uczynienie Bitcoina walutą narodową jest "krokiem za daleko", przytaczając zmienność cen i brak zachęty do jej używania. Instytucja finansowa mówiła wtedy:

"Kryptowaluta może się przyjąć jako pojazd dla nieubankowionych ludzi do dokonywania płatności, ale nie do przechowywania wartości. Byłby on natychmiast wymieniany na prawdziwą walutę po otrzymaniu.

W najnowszych oświadczeniu MFW powtórzyło swoją krytykę. Co prawa uznał państwowy e-portfel Chivo El Salvador jako narzędzie do integracji finansowej. Jednak był o wiele bardziej zaniepokojony ekosystemem Bitcoina, w którym portfel ten bierze udział. W oświadczeniu czytamy:

Wezwali władze do zawężenia zakresu prawa Bitcoin poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego.

Co więcej, MFW wykazał obawy dotyczące "ryzyka" związanego z obligacjami Salwadoru opartymi na Bitcoinie. Salwador już posuwa się do przodu z planami gospodarczymi skupionymi wokół tych obligacji, wykorzystywanych do zakupu Bitcoin i inwestowania w infrastrukturę.

Prezydent odporny na krytykę

Nayib Bukele - prezydent Salwadoru - prawdopodobnie zlekceważy roszczenia MFW. W przeszłości zignorował już Bank Anglii, którego "troskę" uważa za nieszczerą.

Podobnie, prezydent powiedział agencji Moody's w zeszłym tygodniu. Stwierdził, że "DGAF" z powodu obniżenia ratingu długu publicznego Salwadoru.

MFW w swoim dzisiejszym oświadczeniu podobnie skrytykował zadłużenie kraju. Zgodzili się na "konsolidację fiskalną rozpoczynającą się w tym roku", aby "wprowadzić dług publiczny na twardą trajektorię spadkową".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram