Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał niedawno władze Salwadoru do zniesienia statusu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Nazwał to zagrożeniem dla integralności rynku, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.
MFW publicznie ujawnił swoje ostrzeżenie w oświadczeniu na stronie internetowej, po zakończeniu poniedziałkowych konsultacji artykułu IV z Salwadorem. Pomimo odnotowania szybkiego ożywienia gospodarczego kraju po pandemii, fundusz nadal twierdził, że Bitcoin jako prawny środek płatniczy niesie "duże ryzyko" dla rynku, który może stworzyć "zobowiązania warunkowe".
To nie jest pierwsza krytyka MFW wobec narodu. W lipcu organizacja powiedziała, że uczynienie Bitcoina walutą narodową jest "krokiem za daleko", przytaczając zmienność cen i brak zachęty do jej używania. Instytucja finansowa mówiła wtedy:
"Kryptowaluta może się przyjąć jako pojazd dla nieubankowionych ludzi do dokonywania płatności, ale nie do przechowywania wartości. Byłby on natychmiast wymieniany na prawdziwą walutę po otrzymaniu.
W najnowszych oświadczeniu MFW powtórzyło swoją krytykę. Co prawa uznał państwowy e-portfel Chivo El Salvador jako narzędzie do integracji finansowej. Jednak był o wiele bardziej zaniepokojony ekosystemem Bitcoina, w którym portfel ten bierze udział. W oświadczeniu czytamy:
Wezwali władze do zawężenia zakresu prawa Bitcoin poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego.
Co więcej, MFW wykazał obawy dotyczące "ryzyka" związanego z obligacjami Salwadoru opartymi na Bitcoinie. Salwador już posuwa się do przodu z planami gospodarczymi skupionymi wokół tych obligacji, wykorzystywanych do zakupu Bitcoin i inwestowania w infrastrukturę.
Nayib Bukele - prezydent Salwadoru - prawdopodobnie zlekceważy roszczenia MFW. W przeszłości zignorował już Bank Anglii, którego "troskę" uważa za nieszczerą.
Podobnie, prezydent powiedział agencji Moody's w zeszłym tygodniu. Stwierdził, że "DGAF" z powodu obniżenia ratingu długu publicznego Salwadoru.
MFW w swoim dzisiejszym oświadczeniu podobnie skrytykował zadłużenie kraju. Zgodzili się na "konsolidację fiskalną rozpoczynającą się w tym roku", aby "wprowadzić dług publiczny na twardą trajektorię spadkową".