MFW wzywa Salwador do wycofania Bitcoina jako prawnego środka płatniczego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 stycznia 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał niedawno władze Salwadoru do zniesienia statusu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Nazwał to zagrożeniem dla integralności rynku, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.

Krytykowanie bitcoinowej ustawy Salwadoru

MFW publicznie ujawnił swoje ostrzeżenie w oświadczeniu na stronie internetowej, po zakończeniu poniedziałkowych konsultacji artykułu IV z Salwadorem. Pomimo odnotowania szybkiego ożywienia gospodarczego kraju po pandemii, fundusz nadal twierdził, że Bitcoin jako prawny środek płatniczy niesie "duże ryzyko" dla rynku, który może stworzyć "zobowiązania warunkowe".

To nie jest pierwsza krytyka MFW wobec narodu. W lipcu organizacja powiedziała, że uczynienie Bitcoina walutą narodową jest "krokiem za daleko", przytaczając zmienność cen i brak zachęty do jej używania. Instytucja finansowa mówiła wtedy:

"Kryptowaluta może się przyjąć jako pojazd dla nieubankowionych ludzi do dokonywania płatności, ale nie do przechowywania wartości. Byłby on natychmiast wymieniany na prawdziwą walutę po otrzymaniu.

W najnowszych oświadczeniu MFW powtórzyło swoją krytykę. Co prawa uznał państwowy e-portfel Chivo El Salvador jako narzędzie do integracji finansowej. Jednak był o wiele bardziej zaniepokojony ekosystemem Bitcoina, w którym portfel ten bierze udział. W oświadczeniu czytamy:

Wezwali władze do zawężenia zakresu prawa Bitcoin poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego.

Co więcej, MFW wykazał obawy dotyczące "ryzyka" związanego z obligacjami Salwadoru opartymi na Bitcoinie. Salwador już posuwa się do przodu z planami gospodarczymi skupionymi wokół tych obligacji, wykorzystywanych do zakupu Bitcoin i inwestowania w infrastrukturę.

Prezydent odporny na krytykę

Nayib Bukele - prezydent Salwadoru - prawdopodobnie zlekceważy roszczenia MFW. W przeszłości zignorował już Bank Anglii, którego "troskę" uważa za nieszczerą.

Podobnie, prezydent powiedział agencji Moody's w zeszłym tygodniu. Stwierdził, że "DGAF" z powodu obniżenia ratingu długu publicznego Salwadoru.

MFW w swoim dzisiejszym oświadczeniu podobnie skrytykował zadłużenie kraju. Zgodzili się na "konsolidację fiskalną rozpoczynającą się w tym roku", aby "wprowadzić dług publiczny na twardą trajektorię spadkową".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram