MFW jest zaniepokojone przyjęciem Bitcoina w Republice Środkowoafrykańskiej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 maja 2022
ikona autora biały
imf

Po tym, jak Republika Środkowoafrykańska (RCA) ogłosiła przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego i zalegalizowała użycie kryptowalut w zeszłym miesiącu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że taki ruch może spowodować niestabilność finansową w kraju.

Krytyka pojawiła się po tym, jak organizacja wielokrotnie wyrażała ostre opinie na temat przyjęcia Bitcoina przez Salwador i ambitnego planu prezydenta Nayiba Bukele dotyczącego wprowadzenia obligacji opartych na Bitcoinie.

Światowy autorytet stwierdził, że makroekonomiczne i prawne niepewności związane z przyjęciem Bitcoina są niepokojące. W wiadomości e-mail stanowiącej odpowiedź dla Bloomberga MFW zauważył:

Przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w C.A.R. wiąże się z poważnymi wyzwaniami w zakresie prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej. Pracownicy MFW wspierają region i władze Republiki Środkowoafrykańskiej w rozwiązywaniu problemów wynikających z nowego prawa.

Taka krytyka nie była niczym nowym ze strony MFW. Na początku tego roku fundusz nazwał posunięcie Salwadoru, aby zaakceptować Bitcoin jako swoją walutę, "dużym ryzykiem" dla rynku, które może stworzyć "zobowiązania warunkowe". Dodatkowo, MFW wymienił "zmienność cen" i brak przypadków użycia jako główne problemy związane z Bitcoinem jako prawnym środkiem płatniczym.

Jako pierwszy kraj afrykański, który uznał Bitcoin za swoją walutę, RCA spotkała się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej i krajowych sił opozycyjnych.

Rządowi zarzuca się, że przyjął taką ustawę bez konsultacji z partiami opozycyjnymi i regionalnym bankiem centralnym odpowiedzialnym za zarządzanie walutą używaną przez RCA i pięć innych krajów regionu.

Władze twierdzą, że przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego przyspieszy odbudowę gospodarczą kraju i wzrost gospodarczy po trwającej dekadę wojnie domowej.

Istniejąca waluta RCA nie jest obecnie uznawana przez MFW. To sprawia, że handel międzynarodowy z tym krajem - i kilkunastoma innymi krajami afrykańskimi - jest niezwykle trudny i w dużym stopniu uzależniony od Francji. RCA jest uważana przez ONZ za jeden z najbiedniejszych krajów świata, a tylko 11% jej ludności ma dostęp do Internetu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram