MFW jest zaniepokojone przyjęciem Bitcoina w Republice Środkowoafrykańskiej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 maja 2022
ikona autora biały
imf

Po tym, jak Republika Środkowoafrykańska (RCA) ogłosiła przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego i zalegalizowała użycie kryptowalut w zeszłym miesiącu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że taki ruch może spowodować niestabilność finansową w kraju.

Krytyka pojawiła się po tym, jak organizacja wielokrotnie wyrażała ostre opinie na temat przyjęcia Bitcoina przez Salwador i ambitnego planu prezydenta Nayiba Bukele dotyczącego wprowadzenia obligacji opartych na Bitcoinie.

Światowy autorytet stwierdził, że makroekonomiczne i prawne niepewności związane z przyjęciem Bitcoina są niepokojące. W wiadomości e-mail stanowiącej odpowiedź dla Bloomberga MFW zauważył:

Przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w C.A.R. wiąże się z poważnymi wyzwaniami w zakresie prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej. Pracownicy MFW wspierają region i władze Republiki Środkowoafrykańskiej w rozwiązywaniu problemów wynikających z nowego prawa.

Taka krytyka nie była niczym nowym ze strony MFW. Na początku tego roku fundusz nazwał posunięcie Salwadoru, aby zaakceptować Bitcoin jako swoją walutę, "dużym ryzykiem" dla rynku, które może stworzyć "zobowiązania warunkowe". Dodatkowo, MFW wymienił "zmienność cen" i brak przypadków użycia jako główne problemy związane z Bitcoinem jako prawnym środkiem płatniczym.

Jako pierwszy kraj afrykański, który uznał Bitcoin za swoją walutę, RCA spotkała się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej i krajowych sił opozycyjnych.

Rządowi zarzuca się, że przyjął taką ustawę bez konsultacji z partiami opozycyjnymi i regionalnym bankiem centralnym odpowiedzialnym za zarządzanie walutą używaną przez RCA i pięć innych krajów regionu.

Władze twierdzą, że przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego przyspieszy odbudowę gospodarczą kraju i wzrost gospodarczy po trwającej dekadę wojnie domowej.

Istniejąca waluta RCA nie jest obecnie uznawana przez MFW. To sprawia, że handel międzynarodowy z tym krajem - i kilkunastoma innymi krajami afrykańskimi - jest niezwykle trudny i w dużym stopniu uzależniony od Francji. RCA jest uważana przez ONZ za jeden z najbiedniejszych krajów świata, a tylko 11% jej ludności ma dostęp do Internetu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram