MFW jest zaniepokojone przyjęciem Bitcoina w Republice Środkowoafrykańskiej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 maja 2022
ikona autora biały
imf

Po tym, jak Republika Środkowoafrykańska (RCA) ogłosiła przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego i zalegalizowała użycie kryptowalut w zeszłym miesiącu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że taki ruch może spowodować niestabilność finansową w kraju.

Krytyka pojawiła się po tym, jak organizacja wielokrotnie wyrażała ostre opinie na temat przyjęcia Bitcoina przez Salwador i ambitnego planu prezydenta Nayiba Bukele dotyczącego wprowadzenia obligacji opartych na Bitcoinie.

Światowy autorytet stwierdził, że makroekonomiczne i prawne niepewności związane z przyjęciem Bitcoina są niepokojące. W wiadomości e-mail stanowiącej odpowiedź dla Bloomberga MFW zauważył:

Przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w C.A.R. wiąże się z poważnymi wyzwaniami w zakresie prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej. Pracownicy MFW wspierają region i władze Republiki Środkowoafrykańskiej w rozwiązywaniu problemów wynikających z nowego prawa.

Taka krytyka nie była niczym nowym ze strony MFW. Na początku tego roku fundusz nazwał posunięcie Salwadoru, aby zaakceptować Bitcoin jako swoją walutę, "dużym ryzykiem" dla rynku, które może stworzyć "zobowiązania warunkowe". Dodatkowo, MFW wymienił "zmienność cen" i brak przypadków użycia jako główne problemy związane z Bitcoinem jako prawnym środkiem płatniczym.

Jako pierwszy kraj afrykański, który uznał Bitcoin za swoją walutę, RCA spotkała się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej i krajowych sił opozycyjnych.

Rządowi zarzuca się, że przyjął taką ustawę bez konsultacji z partiami opozycyjnymi i regionalnym bankiem centralnym odpowiedzialnym za zarządzanie walutą używaną przez RCA i pięć innych krajów regionu.

Władze twierdzą, że przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego przyspieszy odbudowę gospodarczą kraju i wzrost gospodarczy po trwającej dekadę wojnie domowej.

Istniejąca waluta RCA nie jest obecnie uznawana przez MFW. To sprawia, że handel międzynarodowy z tym krajem - i kilkunastoma innymi krajami afrykańskimi - jest niezwykle trudny i w dużym stopniu uzależniony od Francji. RCA jest uważana przez ONZ za jeden z najbiedniejszych krajów świata, a tylko 11% jej ludności ma dostęp do Internetu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram