MFW jest zaniepokojone przyjęciem Bitcoina w Republice Środkowoafrykańskiej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 maja 2022
ikona autora biały
imf

Po tym, jak Republika Środkowoafrykańska (RCA) ogłosiła przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego i zalegalizowała użycie kryptowalut w zeszłym miesiącu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że taki ruch może spowodować niestabilność finansową w kraju.

Krytyka pojawiła się po tym, jak organizacja wielokrotnie wyrażała ostre opinie na temat przyjęcia Bitcoina przez Salwador i ambitnego planu prezydenta Nayiba Bukele dotyczącego wprowadzenia obligacji opartych na Bitcoinie.

Światowy autorytet stwierdził, że makroekonomiczne i prawne niepewności związane z przyjęciem Bitcoina są niepokojące. W wiadomości e-mail stanowiącej odpowiedź dla Bloomberga MFW zauważył:

Przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w C.A.R. wiąże się z poważnymi wyzwaniami w zakresie prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej. Pracownicy MFW wspierają region i władze Republiki Środkowoafrykańskiej w rozwiązywaniu problemów wynikających z nowego prawa.

Taka krytyka nie była niczym nowym ze strony MFW. Na początku tego roku fundusz nazwał posunięcie Salwadoru, aby zaakceptować Bitcoin jako swoją walutę, "dużym ryzykiem" dla rynku, które może stworzyć "zobowiązania warunkowe". Dodatkowo, MFW wymienił "zmienność cen" i brak przypadków użycia jako główne problemy związane z Bitcoinem jako prawnym środkiem płatniczym.

Jako pierwszy kraj afrykański, który uznał Bitcoin za swoją walutę, RCA spotkała się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej i krajowych sił opozycyjnych.

Rządowi zarzuca się, że przyjął taką ustawę bez konsultacji z partiami opozycyjnymi i regionalnym bankiem centralnym odpowiedzialnym za zarządzanie walutą używaną przez RCA i pięć innych krajów regionu.

Władze twierdzą, że przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego przyspieszy odbudowę gospodarczą kraju i wzrost gospodarczy po trwającej dekadę wojnie domowej.

Istniejąca waluta RCA nie jest obecnie uznawana przez MFW. To sprawia, że handel międzynarodowy z tym krajem - i kilkunastoma innymi krajami afrykańskimi - jest niezwykle trudny i w dużym stopniu uzależniony od Francji. RCA jest uważana przez ONZ za jeden z najbiedniejszych krajów świata, a tylko 11% jej ludności ma dostęp do Internetu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram