Wraz ze wzrastającą popularnością kryptowalut, w Internecie coraz częściej i więcej można było słyszeć o nowo powstałych giełdach walut. Powstawały one i upadały. Świadczy to nieco o podejściu ludzi i o dbałości w tworzeniu takich miejsc. Dziś jednak zajmiemy się giełdą Kucoin.com, czyli projektem, który wystartował dopiero w maju 2017 roku, a techniczne początki, miał już w 2013 roku.
Zespół Kucoin już od 2011 roku pracował nad technologią blockchain, a wraz z ich rozwijającym się doświadczeniem i pasją, zaczęła powstawać jedna z poważniejszych i największych giełd kryptowalut na całym świecie.
Twórcy już kilka lat temu wiedzieli, że wystartują z takim projektem, dlatego od samego początku był on wykonywany z niebywałą starannością. Nawet gdy strona było już potencjalnie gotowa i mogła startować, to cały czas trwały prace nad szczegółami. Kucoin to nie miała być tylko zwykła giełda, lecz miejsce, w którym odnaleźć mogą się także osoby nieznające tematu kryptowalut.
Twórcy giełdy rozumieją mobilność dzisiejszego świata i dlatego też można z niej korzystać za pomocą aplikacji na Androida, a także iOS. Ciężko jest wymienić waluty, na których można tam grać, ponieważ praktycznie co jakiś czas pojawiają się kolejne i to właśnie ta giełda, jako jedna z pierwszych zawsze stara się wprowadzać nowości. Udogodnieniem jest także to, że każda prywatna osoba, może rejestrować własne pary kryptowalut.
Teraz w kilku punktach poznasz część oferty Kucoin, która jest skierowana typowo ku użytkownikom i działa na ich korzyść.
Zaczniemy od tego, że klient ma zapewnioną całodobową opiekę. Zaczynając od gorącej linii, przez kontakt email, aż po formularz na stronie. Jest to bardzo ważne, ponieważ po pierwsze Internet zawodzi, a po drugie człowiek zawodzi. I w jednym i w drugim przypadku, gdy pojawi się jakiś błąd, to raczej chcemy go rozwiązać i właśnie dlatego mamy do dyspozycji spore centrum pomocy. Całodobowa opieka jest również zapewniona dlatego, że z giełdy korzystają osoby z całego świata i ciężko byłoby dopasować godziny pracy centrum pomocy, do aż tylu stref czasowych.
Technologia, która jest wykorzystywana na giełdzie, pozwala na obsługę nieskończonej liczby kryptowalut. Jest to dość perspektywiczne myślenie, które dodatkowo wiąże się z wcześniej wspomnianą ogromną liczbą kryptowalut, którymi można handlować.
Jednym z najważniejszych punktów, dla które osób chciałyby z giełdy zacząć korzystać, jest także bezpieczeństwo i stabilność platformy. Twórcy giełdy zapewniają, że spełnia ona najwyższe standardy i dba się o każdy element bezpieczeństwa. Na stabilność może też pracować to, że raczej się ona nie załamie, skoro jest na niej tak wiele kryptowalut. Nawet jeśli jedna z nich przejdzie przez kryzys, to reszta utrzyma giełdę.
Musimy też pamiętać o naszych wirtualnych portfelach i ich bezpieczeństwie. W tym celu w Kucoin stosuje się architekturę zbudowaną przy użyciu Amazon Web Services Cloud. Dzięki temu portfele mogą korzystać z wielowarstwowej zapory sieciowej.
Nikt nie lubi czekać na realizację transakcji. Tutaj zadbano o szybkość przetwarzania i do pewnej kwoty wszystko jest przetwarzane w kilka sekund, a większe wypłaty zajmują do 10 minut. Wynika to z potrzeby ręcznej weryfikacji. Depozyty za to tworzą się już w około 2 minuty.
Nie bez znaczenia są również strategie operacyjne. Kucoin, jako rozwijająca się giełda, chce trafić do jak największej liczby klientów. Dlatego stosuje strategię długoterminową i to w bardzo korzystny dla klientów sposób. Większość prowizji z wymiany, zwracana jest do użytkowników, którzy aktywnie działają na giełdzie, wymieniają się, promują giełdą, czy też po prostu inwestują.
Rejestracja na giełdzie kryptowalut Kucoin jest dziecinnie prosta. Nikt z nas chyba nie lubi, gdy już przy rejestracji wymaga się od niego wielu danych, adresu, a do tego czasem jeszcze weryfikacji dowodu osobistego. Tutaj tego nie ma. Tak naprawdę cała rejestracja zajmie maksymalnie 5 minut… jeśli ktoś ma strasznie wolno działający Internet. Zaczynamy od tego, że w górnym prawym rogu klikamy w napis „sign up”. Na wyświetlonej stronie wpisujemy nasz adres email, potem wpisujemy hasło (dbajmy o nasze bezpieczeństwo, więc wykorzystajmy duże i małe litery, a także cyfry i może jakieś znaki), hasło należy powtórzyć i… to wszystko. Pozostaje zaakceptowanie warunków i przejście dalej. Gdy naciśniemy „next”, wyświetli nam się test captcha, który trzeba ukończyć.
Potem zaglądamy na naszą skrzynkę mailową, gdzie będzie link weryfikacyjny. Po kliknięciu niego możemy się cieszyć dostępem do konta. Jednak dobrze byłoby, gdybyśmy nieco nasz proces rejestracyjny wydłużyli i zadbali o nasze bezpieczeństwo. Zadbanie o bezpieczeństwo, pozwoli ci też w pełni korzystać z możliwości konta. Wchodzimy więc w zakładkę konto, aby potem w menu wyświetlonym po lewej stronie, wybrać zabezpieczenia konta. Teraz widzimy, jakie zabezpieczenia są zastosowane na naszym koncie. Początkowo będzie to jedynie hasło, jednak my dążymy jeszcze do skorzystania z dwustopniowego zabezpieczenia google, z pytań bezpieczeństwa i z frazy, która będzie się wyświetlać przy każdym logowaniu.
Zaczynamy więc o wspomnianym dwustopniowym zabezpieczeniu. Żeby skorzystać z tego zabezpieczenia, musisz pobrać na swój telefon aplikację Google Authenticator. Pamiętaj, aby pobierać z odpowiedniego źródła, najlepiej, aby był to sklep Google Play. Aplikacja jest darmowa. Jeśli już masz aplikację, przejdź do kolejnego kroku. Na ekranie wyświetli ci się okienko, w którym będą czerwone litery i cyfry. Musisz je gdzieś sobie zapisać. Najlepiej w kilku miejscach i musisz pamiętać, aby ich nikomu nie udostępniać. Będzie ci ten kod potrzebny, gdy zgubisz urządzenie, czy też zrezygnujesz z wykorzystywania Google Authenticator. Teraz musisz przejść do kolejnego kroku. Nastąpi w nim połączenie Google Authenticator i Kucoin. Wejdź do aplikacji i kliknij „+”. Teraz możesz wykorzystać dwa różne sposoby. Pierwszy to ręczne zeskanowanie kodu QR, który powinien się ci pojawić, a drugi to ręczne wpisanie kodu, który powinien znaleźć się poniżej kodu QR. Po połączeniu urządzeń zobaczyć 6 cyfrowy kod, który należy wpisać w okienku, które pojawiło się po prawej stronie ekranu. Wystarczy teraz kliknąć „submit”. I już konto ma kolejne zabezpieczenie.
Czas na kolejne zabezpieczenie. Należy ponownie kliknąć „zabezpieczenie konta” i wybrać pole „pytanie bezpieczeństwa”. Na początku zostaniesz poproszony o podanie swojego hasła, więc wpisz je i przejdź dalej. Pojawią ci się trzy okienka z rozwijanymi menu, w którym są podane pytania. Poniżej każdego z wybranych pytań wpisz odpowiedź, którą zapamiętasz. W przypadku próby korzystania z niektórych funkcji Kucoin, będziesz poproszony o odpowiedź na jedno z pytań. Teraz kliknij przycisk „submit”, czyli prześlij i pojawi się okienko z informacją o zabezpieczeniu i jeśli chcesz kontynuować, to musisz kliknąć „Yes, I did”. Teraz pojawi się wiadomość, że na twoim mailu znalazł się mail weryfikacyjny z potwierdzeniem pytań bezpieczeństwa. W mailu wystarczy potwierdzić wykonanie zabezpieczenia. Zostaniesz przekierowany na stronę, na której będziesz musiał kliknąć „overview” i znów znajdziesz się w zakładce „konto” i tak właśnie uzyskałeś kolejne zabezpieczenie.
Teraz czas na ostatnie możliwe zabezpieczenie konta, które jest proponowane przez stronę. Klikając w ostatnią opcję, wyświetli ci się strona, na której będą okienka dotyczące loginu i maila. Najpierw klikasz w słowo „setting” nad jednym prostokątem i wpisujesz wymyśloną frazę, a następnie nad drugim robisz to samo. Frazy, które wymyślisz, powinny być jak najbardziej kreatywne. Wtedy będą trudne do podrobienia. Zawsze przed logowaniem pamiętaj, aby sprawdzić, czy wyświetlona fraza jest prawidłowa, w przeciwnym wypadku lepiej jest szybko opuścić stronę i zgłosić się do obsługi klienta, poprzez kontakt telefoniczny, czy też email.
Początkowa rejestracja trwa bardzo krótko, lecz każdy kolejny punkt zajął niestety kilka dodatkowych minut. Jednak to wszystko ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa konta i kryptowalut, które będzie przechowywać i którymi będziesz handlować. Strona nie wymaga wielu informacji, więc chyba warto jej zaufać.
Kryptowalut na giełdzie Kucoin cały czas i to bardzo szybko przybywa. Dlatego też ciężko jest scharakteryzować je wszystkie. Dlatego też tutaj poznasz tylko kilka z nich i nieco się o nich dowiesz.
To kryptowaluta, o której w świecie chyba słyszało się najwięcej. Budziła ona najwięcej kontrowersji i to najczęściej ja mają na myśli ludzie, gdy mówią o kryptowalutach. Bitcoin został stworzony przez osobę lub grupę osób już w 2009 roku. Od lat spekuluje się, kto jest jej autorem, jednak tak naprawdę mimo wielu podejrzeń, jeszcze nigdy nie trafiono na prawdziwego twórcę. Bitcoin dzieli się na 100 000 000 jednostek. Przy pomocy specjalnej aplikacji, czy też najczęściej giełdy kryptowalut, może być przekazywany między użytkownikami, którzy znajdują się nawet na zupełnie innych kontynentach. Jest to waluta odmienna od większości walut (FIAT) i nie opiera się ona na zaufaniu do emitenta centralnego. Jeśli chodzi o kurs tej kryptowaluty, to jest on zmienny, jak kurs każdej innej. Ma swoje gorsze i lepsze dni. Podatny jest jednak na poważne zmiany, dlatego w ciągu jednego dnia różnica w jego wartości może być ogromna. Przez wielkie zainteresowanie tą kryptowalutą jego cena swego czasu znacznie wzrosła, po czym spadła i wywołało to przerażenie u inwestorów, jednak cena Bitcoina znów się uspokoiła.
Jest to kryptowaluta, której początku sięgają 2013 roku i historii pewnego rosyjskiego programisty, jednak na dobre wystartowała dopiero w 2015 roku. Cały projekt udał się między innymi dzięki możliwości skorzystania z crowdfundingu. Blockchain Bitcoina jest wykorzystywany głównie do wytwarzania i obrotu tej waluty, natomiast przypadek Ethereum jest nieco inny. Ethereum jest platformą do zawierania kontraktów, czyli skryptów i aplikacji zapisanych w łańcuchu bloków.
Tak naprawdę, to jeśli są to wasze początki i dopiero poznajecie świat kryptowalut, to większa wiedza na razie nie będzie wam potrzebna, ponieważ zbierać będziecie ją powoli i z czasem. Warto każdego kolejnego dnia zapoznać się z nową, popularną kryptowalutą i dowiedzieć się, na jakiej zasadzie ona działa, a także jakie jest nią zainteresowanie. Powód opisania powyższych dwóch kryptowalut jest między innymi taki, że to od nich zaczyna się tak naprawdę handel na Kucoin.
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, to oczywiste jest, że chciałbym zacząć na giełdzie zarabiać. Jednak tutaj musisz delikatnie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ twój portfel początkowo musi zostać wzbogacony o Bitcoiny lub Ethereum. Jeśli mieszkasz w Polsce, to najpierw musisz skorzystać z jednej z naszych giełd kryptowalut, która umożliwia ci zasilenie twojego portfela, za pomocą złotówek. Teraz za złotówki, które są w portfelu, kupujemy walutę, która nas interesuje, w tym momencie najlepiej będzie, jeśli będzie to jedna z tych opisanych powyżej. Czas na przelanie zakupionej waluty na Kucoin. I tak właśnie na twoim koncie pojawiły się pierwsze wartościowe waluty. Nie warto na początku kupować innych walut, niż poniższych, ponieważ i tak, zanim zaczniesz przeprowadzać swoje pierwsze transakcje, musisz najpierw przekonwertować przesłaną walutę na Bitcoina albo Etherum, ponieważ to właśnie za te waluty możesz dokonywać zakupów innych walut.
Weźmy przykładowo pod uwagę polską giełdą BitBay.net, aby pokazać, że sprawa jest naprawdę prosta. Na początku wchodzimy na Kucoin i w prawym górnym rogi znajduje się symbol dolara, który klikamy, a następnie klikamy w napis „deposit”. Czas na wybór waluty, którą chcielibyśmy przesłać. Teraz pokazał nam się adres, który będziemy musieli przekopiować. W tym momencie musimy wejść na BitBay.net, w zakładkę portfel, a następnie wypłaty. Wybieramy portfel odpowiedniej waluty, którą chcemy przesłać i klikamy „wypłata”. Pozostaje nam do wpisania kwota, którą chcemy przesłać i adres, gdzie ma zostać kwota przelana. Na końcu klikamy „wypłać” i to wszystko.
Wypłata z Kucoin wygląda bardzo podobnie, tylko że wszystko tak naprawdę musimy po prostu zrobić na odwrót. Jednak w przypadku tej giełdy, wymagana jest dodatkowa weryfikacja za pomocą maila. Jednak to zajmie jedynie chwilkę dłużej.
Jeśli chodzi o opłaty na tej giełdzie kryptowalut (porównanie prowizji na giełdach kryptowalut), to raczej nie ma o czym za dużo pisać. W głównej mierze jest to opłata transakcyjna, w wysokości 0,1%, a poza tym opłata od wypłat, która jest uzależniona od konkretnej kryptowaluty. Kucoin na swojej stronie udostępnia listę kryptowalut, wraz z kosztami wypłat. Jako że giełda cały czas się rozwija, zastosowała pewien ciekawy system promocji i w ostateczności i tak tylko 10% całości opłat trafia do giełdy, a reszta jest zwracana w postaci bonusów itd. Użytkownicy więc nie są za bardzo stratni na wykonywanych transakcjach.
Jeśli gdzieś chcemy umieścić nasze pieniądze i mają one na nas pracować, to musimy się postarać o to, aby były one bezpieczne. Dlatego nigdy nie kierujmy się wyłącznie jedną opinią, ponieważ może być ona stronnicza.
Z giełdy Kucoin korzysta już spore grono inwestorów, tych mniejszych i większych. Dlatego w Internecie można znaleźć wiele opinii, zarówno takich, o wydźwięku pozytywnym, jak i negatywnym. Wśród pozytywów ludzie chwalą między innymi prędkość obsługi transakcji, co szczególni zachęca do korzystania z tego typu giełd zagranicznych. Do pochwał również zalicza się dobry kontakt z obsługą serwisu. Jednak mimo to pojawiają się również wady, czyli chwilowe problemy z działaniem strony. Niektórym problem objawia się na komputerach stacjonarnych, a innym na smartphonach.
Jak widać, Kucoin ma zarówno swoich wielbicieli, jak i osoby, które nieco się zawiodły na jej działaniu. Jednak cały czas widać poprawę. Błędy zdarzają się każdemu i widać to także na Kucoin, ponieważ rosnąca liczba użytkowników i transakcji zapewne nieco zaskoczyła twórców, więc pojawiają się problemy, których się nie spodziewali. Zawieszająca się strona, problemy z wysyłaniem maili i transakcjami. Jednak nadzieja jest w tym, że z czasem wszystkich tych niedogodności twórcy się pozbędą. Mimo wszystko zawsze warto przekonać się na własnej skórze, jak to tak naprawdę wygląda.