KuCoin Futures - Wszystko co musisz wiedzieć (Poradnik)

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 czerwca 2022
ikona autora biały
kucoin cloud mining

Zapewne nie raz słyszałeś o handlu kontraktami Futures. Być może zastanawiałeś się z jakiej platformy najlepiej skorzystać w tym celu. Jedną z najlepszych giełd do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty jest KuCoin i to na niej skupimy się w tym przewodniku. Wyjaśnimy Ci czym jest KuCoin, dlaczego warto z niej korzystać, jakie możliwości daje jej platforma Futures, jakie ma zalety, co wyróżnia ją na tle konkurencji i nie tylko. Przedstawimy też wskazówki, które pozwolą Ci handlować efektywniej, a co za tym idzie osiągać wyższe zyski. Na koniec opiszemy krok po kroku handel na KuCoin Futures i wszystko opatrzymy obrazkami. Tak więc, zaczynamy!

Giełda KuCoin - co to jest?

KuCoin to bezpieczna giełda kryptowalut, która swój debiut miała już w 2017 roku. Obecnie jest ona uznawana za piątą największą kryptowalutową platformę transakcyjną dostępną na rynku przez takie strony jak CoinMarketCap i CoinGecko.

Warto wspomnieć, że KuCoin jako swój slogan wybrał sformułowanie "The People's Exchange". Jest on niezwykle trafny, ponieważ platforma ta nadaję się dla każdego typu inwestorów - zarówno zupełnych nowicjuszy, jak i doświadczonych traderów. Wszystko za sprawą niezwykle czytelnego i prostego designu, w który wkomponowane jest wiele zaawansowanych funkcji i produktów.

Na KuCoin aktywnie handluje już ponad 18 milionów użytkowników pochodzących z 207 krajów i rejonów świata. Cenią oni sobie tą giełdę, głównie za fakt, iż wspiera ona wiele mniejszych projektów z ogromnym potencjałem wzrostów, czyli tzw. "krypto gemów". Tylko w zeszłym miesiącu KuCoin wylistował 5 nowych dobrze prosperujących kryptowalut, a mianowicie: BLOK, CHMB, VR, KMA i DAO.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, KuCoin oferuje coś więcej niż zwykły handel spot. Jest to cały ekosystem, na który składa się szereg różnych produktów inwestycyjnych. Należą do nich m.in.

Co więcej, giełda ta cały czas się rozwija, aby zapewnić swoim użytkownikom coraz to lepsze doświadczenia, możliwości oraz perspektywy. Oznacza to, że każdego miesiąca wprowadzane są nowe funkcje oraz organizowane są specjalne promocje. Dlatego też jeżeli nie masz jeszcze konta na KuCoin, nie zwlekaj. Załóż je już dziś klikając w ten link i ciesz się z niesamowitych możliwości oferowanych przez platformę.

Ok. Skoro już masz ogólne pojęcie o tym czym jest KuCoin, przejdźmy do głównego tematu tego artykułu, czyli KuCoin Futures!

Co to jest KuCoin Futures?

KuCoin Futures to platforma handlu intrumentami pochodnymi stworzona przez zespół KuCoin. Konkretnie, pozwala ona na handel kontraktami terminowymi, czyli umowami, w którym jedna strona decyduje się kupić, a druga sprzedać określoną ilość aktywów w określonym czasie w przyszłości.

Kontraktami futures na KuCoin można handlować w obu kierunkach. Inwestor ma możliwość zawarcia zarówno pozycji krótkiej, jak i długiej, dzięki czemu może zarabiać nawet kiedy rynek spada. Co więcej, do pozycji można zastosować dźwignię finansową, a tym samym zwiększyć potencjalny zarobek (lub stratę).

Na KuCoin Futures maksymalna dźwignia wynosi aż x100, co niewątpliwie stawia giełdę ponad konkurencją. Traderzy mogą otwierać różne rodzaje kontraktów:

  • USDT-Margined,
  • Coin-Margined oraz
  • Quarterly Delivery contracts.

Kontrakty Delivery vs Perpetual

KuCoin umożliwia handel kontraktami tzw. Delivery oraz Perpetual. Pierwszy rodzaj to jak już wspomnieliśmy wcześniej, umowa, w której obie strony zgadzają się na zawarcie transakcji określonej liczby aktywów, w określonej dacie w przyszłości. Z drugiej strony kontrakty Perpetual nie mają daty wygaśnięcia.

Kontrakty USDT-Margin vs. Coin-Margin

Oprócz tego istnieją także dwa rodzaje kontraktów w zależności od aktywa rozliczenia - USDT-Margin oraz Coin-Margin.

W pierwszym przypadku stablecoin firmy Tether, czyli USDT wykorzystywany jest podczas handlu oraz rozliczenia.

W przypadku kontraktów Coin-Margin inwestor jako zabezpieczenie musi wykorzystać inną kryptowalutę, np. BTC lub ETH.

Wersja Lite vs Futures Brawl

Jak wspomnieliśmy we wstępie, KuCoin to giełda, która określa siebie samą jako "The People's Exchange". Generalnie KuCoin oferuje dwie wersje handlu futures. Pierwsza to Lite Version, a druga to tzw. Futures Brawl.

Lite oferuje bardzo intuicyjny interfejs, z kolei Futures Brawl to wersja rozrywkowa, w której użytkownicy mogą ze sobą konkurować nie wykorzystując przy tym prawdziwych pieniędzy. Obie pozwalają początkującym inwestorom na łatwe zapoznanie się z działaniem i możliwościami kontraktów terminowych na kryptowaluty.

KuCoin Futures - Jakie ma zalety i dlaczego warto z niej korzystać?

Platforma KuCoin Futures ma wiele zalet, tak że nie sposób wymienić je wszystkie. Niemniej jednak najważniejsze z nich to:

  • Prostota - KuCoin Futures to produkt, który został opakowany w bardzo prostym interfejsie. Co więcej, dzieli się on na dwie wersje: Lite i Professional. Oznacza to, że każdy rodzaj inwestora korzystając z niego będzie czuł się bardzo swobodnie. W razie problemów, KuCoin opracował też własną akademię, w którym prezentuje dokładne poradniki krok po kroku.
  • Dźwignia - KuCoin Futures pozwala na wykorzystanie dźwigni finansowej na poziomie nawet x 100. Dzięki temu inwestorzy mogą zmaksymalizować zyski. Co więcej, handel jest możliwy już od 1 dolara. Warto jednak pamiętać, że dźwignia finansowa niesie ogromne ryzyko poważnych strat, dlatego też korzystać z niej powinni tylko doświadczeni traderzy.
  • Dla każdego - Jak już wspominaliśmy kilku krotnie KuCoin Futures to platforma stworzona dla każdego rodzaju inwestorów. Odnajdą się na niej zarówno zupełni nowicjusze, jaki i profesjonalni inwestorzy. Wszystko to dzięki ponad 100 różnym kontraktom oraz dedykowanym zaawansowanym funkcjom.
  • Bezpieczeństwo - KuCoin to niezwykle bezpieczna giełda z ugruntowaną reputacją. Nie bez powodu zajmuje przecież piąte miejsce w największych rankingach giełd kryptowalut. Posiada ona także ciekawą funkcję, która zapobiega przypadkowym likwidacjom. Wykorzystuje ona unikalny algorytm indeksowania, który cenę rynkową ustala na podstawie rynków spot na sześciu największych platformach transakcyjnych.

Jak handlować efektywniej na KuCoin Futures?

W tej sekcji przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek, która pozwolą wam handlować na KuCoin Futures bardziej efektywniej. Oznacza to, że stosując się do nich będziecie mogli osiągnąć nie tylko wyższe zyski, ale również zredukować ryzyko, a co za tym idzie straty.

Pamiętaj, że dźwignia finansowa nie tylko zwiększa potencjalne zyski, ale również straty. Zwłaszcza na rynku kryptowalut, który cechuje się ogromną zmiennością. Powienieś więc zachować ostrożność i zaczynać inwestowanie od małych kwot. Wejście "all in", może bowiem skutkować kompletnym wyczyszczeniem Twojego portfela.

KuCoin Futures oferuje dźwignie do x100. Nie jest to jednak zalecana opcja dla osób początkujących. Wykorzystując tak wysoki lewar, nawet w przypadku naprawdę małych ruchów cenowych może dojść do likwidacji, a tym samym wygenerowania strat. Dlatego też jeśli jesteś początkujący zacznij od małej dźwigni, np. x3.

KuCoin Futures pozwala na skorzystanie z tzw. stop-loss. Wielu początkujących inwestorów pomija jednak tą możliwość. Generalnie, stop loss pozwala automatycznie zamknąć pozycję, gdy znajduje się ona na pewnym poziomie straty. Jest to świetna metoda nie tylko na uniknięcie likwidacji, ale także na zarządzanie ryzykiem.

Jeżeli jesteś początkujący, przed zainwestowaniem prawdziwych pieniędzy powinieneś spróbować swoich umiejętności w Futures Brawl. Jest to gra, w której użytkownicy konkurują między sobą, grając wirtualnymi środkami. Dzięki temu z całą pewnością podniesiesz swoje umiejętności handlowe i ograniczysz straty podczas wejścia w prawdziwy rynek.

Jak handlować na KuCoin Futures - Poradnik krok po kroku

Ok. Skoro wiesz już czym jest KuCoin Futures, przejdźmy do tego co najważniejsze. W tej części tego artykułu wyjaśnimy krok po kroku jak korzystać z platformy. Co więcej, opatrzymy ten poradnik zdjęciami, tak aby z procesem poradził sobie największy laik. Tak więc zaczynamy!

Jak doładować konto KuCoin Futures?

Krok 1: Zaloguj się na swoje konto KuCoin. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, możesz założyć je klikając w ten link i postępując według wyświetlanych instrukcji.

Krok 2: Najedź kursorem myszy na "Derywatywy" u góry strony, a następnie kliknij "Futures Classic". Możesz tez od razu przejść w odpowiednie miejsce klikając w ten link.

screen stony Kucoin z zaznaczonymi opcjami derivatives i future classic

Krok 3: Teraz musisz potwierdzić, że zgadzasz się z warunkami użytkowania. Kliknij więc "Enable Futures Trading".

screen strony Kucoin

Krok 4: Skoro zgodziłeś się już z zasadami i chcesz rozpocząć handel na KuCoin Futures, musisz najpierw doładować swój portfel Futures. W tym celu najedź myszką na ikonę portfela w prawym górnym rogu i kliknij na "Futures Account".

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją futures account

Krok 5: KuCoin Futures pozwala wpłacać środki na dwa sposoby. Możesz przesłać środki z innej platformy wysyłając je na adres KuCoin (pamiętaj o wybraniu odpowiedniej sieci). W tym celu kliknij "Deposit".

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją deposit

Jeśli chcesz doładować konto Futures kryptowalutami, które znajdują się już w Twoim portfelu, np. spot, kliknij "Transfer"

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją transfer

Jak handlować kontraktami terminowymi na KuCoin?

Handel kontraktami terminowymi na kryptowaluty za pomocą giełdy KuCoin to niezwykle intuicyjny proces. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych kroków.

Krok 1: Zaloguj się na swoje konto KuCoin. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, możesz je założyć klikając w ten link. Następnie przejdź do KuCoin Futures, kliknij "Trade" i wybierz odpowiadający Ci kontrakt.

screen strony Kucoin z zaznaczonym oknem wyszukiwania

Krok 2: Teraz nadszedł czas na otworzenie kontraktu. W tym celu wybierz rodzaj zlecenia, jego wielkość oraz odpowiednią dźwignię (pamiętaj, aby nie przesadzać).

Obecnie KuCoin podczas handlu kontraktami terminowymi oferuje 3 rodzaje zleceń:

  • Limit - Za pomocą tego zlecenia możesz kupić/sprzedać kontrakt po z góry określonej cenie. Aby złożyć zlecenie limit musisz wpisać cenę oraz ilość, a następnie kliknąć przycisk "Buy/Long" lub "Sell/Short"
  • Market - Zlecenie rynkowe realizuje transakcje po najlepszej możliwej cenie rynkowej.
  • Stop - Zlecenie stop jest realizowane, gdy dana cena osiągnie wcześniej określony pułap.

Krok 3: Wybierz wysokość dźwigni. Pamiętaj jednak, aby nie przesadać. Dźwignia finansowa to użyteczne narzędzie, które może zwiększyć Twój profit. Niemniej jednak wykorzystana w nieodpowiedni sposób może również doprowadzić do katastrofy (czytaj: wyzerować Twoje saldo).

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją wyboru dźwigni

Na KuCoin Futures podczas otwierania zlecenia limit lub stop możesz też użyć zaawansowanych ustawień. Są to odpowiednio:

  • Post Only
  • Hidden
  • Zasady Time in Force, takie jak GTC, IOC, itp.
screen strony Kucoin z zaznaczonym oknem ustawień zaawansowanych

Krok 4: Jeżeli dostosowałeś już swoje zlecenie i wybrałeś dźwignię, możesz otworzyć pozycję długą klikając "Buy/Long", lub krótką klikając "Sell/Short". W przypadku pozycji long będziesz zarabiał jeśli cena będzie szła w górę. W przypadku short, zarobisz kiedy cena będzie spadać.

Jak sprawdzać pozycje na KuCoin Futures?

Po otworzeniu pozycji, możesz ją kontrolować w oknie "Positions" (jak na poniższym obrazku).

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją positions

Oto terminologia, z którą będziesz musiał się zapoznać, aby mieć pojęcie co dzieje się z Twoim kontraktem:

  • Quantity: Liczba kontraktów w zleceniu;
  • Entry Price: Średnia cena wejścia dla pozycji
  • Liquidation Price: Cena przy której Twoja pozycja zostanie zlikwidowana
  • Unrealised PNL: Niezrealizowany zysk lub strata z bieżących pozycji.
  • Realised PNL: Zrealizowany zysk lub strata z bieżących pozycji. Wliczane do niego są też wszystkie opłaty.
  • Margin: Minimalna kwota środków, jakimi musisz dysponować, aby Twoja pozycja nie została zlikwidowana.
  • Auto-Deposit Margin: Jeśli włączysz tą opcję, w przypadku wezwania margin call, twój depozyt zabezpieczający zostanie doładowany automatycznie.
  • Take Profit/Stop Loss: Funkcje, które pozwolą Ci automatycznie zrealizować zyski na pewnym poziomie lub zamknąć pozycję, gdy kurs zacznie spadać do pewnego progu.

Więcej na temat różnych funkcji KuCoin Futures dowiesz się z oficjalnej strony KuCoin, pod tym linkiem.

Sprawdźmy więc teraz w jaki sposób zamknąć otwartą pozycję i zrealizować zysk (tego Ci życzymy). Sposób w jaki się to robi zależy od rodzaju zawartej pozycji.

W przypadku pozycji Market wystarczy, że wybierzesz procent pozycji, który chcesz zamknąć i klikniesz "Confirm".

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją confirm

W przypadku pozycji Limit, musisz wybrać zarówno jaką część pozycji chcesz zamknąć oraz przy jakiej cenie.

screen strony Kucoin z zaznaczoną opcją confirm

Podsumowanie

KuCoin Futures to jedna z najlepszych platform handlu kontraktami terminowymi globalnie. Oprócz prostego interefejsu otrzymujemy też sporo funkcji, których nie znajdziesz u konkurencji. Nie zwlekaj więc. Załóż swoje konto na KuCoin już dziś! Wystarczy, że klikniesz tutaj i będziesz postępował według instrukcji!

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 4 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Zwolennik idei decentralizacji, który wierzy, że technologia blockchain zrewolucjonizuje przyszłość. Aktywny trader na kontraktach futures i kolekcjoner NFT. PW jego portfelu widnieje nawet coś z kolekcji CryptoPunk. oszukiwacz krypto gemów. Pasja do pisania zrodziła się w nim jeszcze za młodu, kiedy pisał scenariusze do animowanych sitcomów. Swój talent pisarki i edytorski w świecie cyfrowych aktywów szlifuje aktywnie od 4 lat i nie zamierza przestać. Prywatnie instruktor narciarstwa, amator gry w squasha oraz filatelista. Posiada NFT Poczty Polskiej.

Powiązane tematy:

Portfel Binance Web3 Wallet - Co to? Czy warto korzystać?

Zastanawiasz się jaki portfel do Binance wybrać? Nie musisz szukać daleko. 8 listopada 2023 roku Binance wydała bowiem swój portfel nazwany Binance Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu giełdy. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet […]

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram