Kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 grudnia 2022
ikona autora biały
Kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Rok zbliża się już ku końcowi: czas zdmuchnąć kurz ze świątecznych prezentów, kupić mandarynki i rozpakować pełen zestaw świątecznych tradycji. Nie zapominaj jednak o swoim portfelu - Arthur Hayes i wielu innych analityków twierdzi, że dno mamy za sobą, więc jest nadzieja na nową hossę i nowy alt sezon w 2023 roku, do którego warto się zawczasu przygotować. Aby ci pomóc, zebraliśmy niektóre z najbardziej popularnych monet z 2022 roku, a także kilka kryptowalut z potencjałem na 2023 rok.

Kryptowaluty w 2023 - w które inwestować?

Rok 2022 nie był dobrym rokiem dla rynku kryptowalut. Trafiliśmy na kolejny rynek niedźwiedzia, okraszony czynnikami makroekonomicznymi i szeregiem oszustw, w porównaniu z którymi ICO w 2017 roku było tylko placem zabaw. Pojawiło się jednak kilka nowych monet, na które warto zwrócić uwagę:

Aptos (APT)

Aptos jest zwycięzcą w kategoriach "najhojniejsze nagrody za nic nie robienie" i "generator FOMO-2022". Również Aptos jest pierwszym silnym przedstawicielem blockchaina warstwy 1 nowej generacji, który może stać się "zabójcą", jeśli nie Ethereum, to innych "zabójców Ethereum", takich jak Near lub Solana. Ponieważ ekosystem Aptos dopiero zaczyna się kształtować, APT może osiągać dobre wyniki w 2023 roku. Dlaczego?

 • Pozyskane ponad 300 mln USD. To wystarczy, by rozwinąć ekosystem, zachęcić społeczność i sfinansować program bounty.
 • Perspektywiczny blockchain z wysoką przepustowością i nowym językiem programowania.
 • Stosunkowo niewielka liczba partnerstw i integracji, która w 2023 roku tylko wzrośnie.

Oczywiście oceniając szanse APT trzeba też spojrzeć na jego głównego konkurenta, SUI, który ma wystartować w 2023 roku.

WhiteBit Token (WBT)

WBT to natywny token giełdy kryptowalutowej WhiteBit. Platforma wzrosła w 2022 roku pod względem funkcjonalności i liczby aktywnych użytkowników, więc uruchomienie natywnego tokena było logicznym krokiem do umocnienia ekosystemu. WBT już pozwolił członkom IDO zarobić, ale być może jego najlepsze dni są jeszcze przed nami, ponieważ:

 • WhiteBit twierdzi, że jest centralną giełdą kryptowalut na rynku ukraińskim. Jeśli wziąć pod uwagę dane dotyczące dystrybucji kryptowalut w kraju, jest to duża potencjalna grupa odbiorców.
 • WBT daje dostęp do rabatów prowizyjnych i wielu innych przydatnych produktów:
 • Zwiększony wskaźnik poleceń nawet o 40-50%;
 • Codzienna wypłata tokenów ERC20 i ETH;
 • Codzienne bezpłatne kontrole AML.
 • WBT ma mechanizm deflacyjny - platforma co tydzień umarza i spala część całkowitej podaży, aby zmniejszyć ją o 50%.

W 2023 roku los WBT będzie zależał od regulacji branżowych na Ukrainie, a także aktywności konkurentów, dlatego warto śledzić wiadomości z lokalnego rynku.

ApeCoin (APE)

ApeCoin to token ekosystemu APE (BAYC, MAYC i inne kolekcje YugaLabs), który jest wspierany przez ApeCoin DAO. Ma on kilka znaczących partnerstw, w tym sieć butików Gucci, a także społeczność, która stale tworzy usecase dla tokena: otwarcie natywnego rynku. Kilka argumentów przemawiających za tą monetą:

 • Silna społeczność, która aktywnie wykorzystuje token w projektach ekosystemu.
 • Potencjalne uruchomienie Otherside, rynku w którym APE będzie odgrywało rolę core'owej monety wewnętrznej.
 • Silne połączenie z rynkiem NFT, co otwiera duże możliwości dla usług DeFi wykorzystujących NFT.

Głównym motorem wzrostu dla APE w 2023 roku będzie prawdopodobnie uruchomienie Otherside, dlatego ważne jest monitorowanie, jak radzą sobie deweloperzy i jakie usecases Apecoin będzie miał w metaverse.

Stepn (GMT)

Wielu z was zaskoczył widok tego tokena na liście, ale naprawdę hucznie wystrzelił w 2022 roku. Stepn stał się lokomotywą dość krótkiego trendu M2E i dał się we znaki wczesnym posiadaczą GMT i sneakersów. GMT jest obecnie daleko od swojego ATH, ale póki Stepn żyje pozostaje nadzieja na lepszą przyszłość:

 • Stepn rozszerza swój ekosystem poprzez produkty firm trzecich, takie jak natywny marketplace.
 • Zespół projektowy stara się naprawić błędy tokenomiki i dodać nowe mechaniki/produkty, aby przywrócić aktywność.
 • M2E da o sobie znać zapewne w kolejnym cyklu hossy.

Oczywiście szanse na to, że Stepn wróci na rynek "na dwóch nogach" są nikłe, biorąc pod uwagę dynamikę aktywnych użytkowników. Ale dajmy kredyt "królowi" M2E - dzięki niemu poznaliśmy otaczający nas świat rzeczywisty i odetchnęliśmy świeżym powietrzem.

Obiecujące kryptowaluty w perspektywie długoterminowej 2023

Utalentowani deweloperzy i mocne projekty dały nam wiele trwałych aktywów, którymi można wypełnić portfel nawet w 2023 roku z nadzieją na spore syzki. Kilka monet, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się zyskowne:

Bitcoin (BTC)

Tu chyba nie ma co komentować. Bitcoin to Bitcoin, własny trend i własny rynek. Większość inwestorów w cyfrowe złoto preferuje długoterminowy holding połączony z DCA. Strategia ta ma tendencję do opłacania się podczas hossy. Kupowanie BTC jest opłacalne, ponieważ:

Jego cena jest daleka od rekordów wszech czasów, a BTC aktualizuje ATH tylko z każdym cyklem.
Bitcoin wciąż jest postrzegany jako aktywo ochronne w czasach rosnącej inflacji i miękkiej polityki monetarnej Fed.
BTC zachowuje główne zalety kryptowaluty: jest odporny na cenzurę, zdecentralizowany i dostępny dla każdego.

Z czasem nie zmieniły się jednak czynniki odstraszające inwestorów: wysoki koszt i niski potencjał rentowności w porównaniu z altcoinami, a także brak smart kontraktów i wynikający z tego brak ekosystemu DeFi.

Ethereum (ETH)

Ethereum może zostać uznane za jedno z najsilniejszych aktywów długoterminowych pod koniec 2022 roku. Sieć pomyślnie przeszła The Merge, ETH stał się deflacyjny, a blockchain został wzbogacony o kilka sieci warstwy 2, aby rozwiązać problem skalowalności i kosztów transakcji. Dodatkowo ETH jest obecnie warte czterokrotnie mniej niż ATH, co również sugeruje potencjał przy kolejnym rynku byka. Główne argumenty przemawiające za ETH:

 • Największy na rynku ekosystem DeFi i NFT, który wciąż się mnoży.
 • Deflacyjna tokenomika. Z czasem ilość ETH w obiegu będzie się tylko kurczyć.
 • Jedna z najstarszych kryptowalut, która przetrwała wiele cykli rynkowych i tylko się wzmocniła.

Jednocześnie nad Ethereum wydaje się zalegać cień regulacji. Już teraz ponad 70% walidatorów sieci przetwarza transakcje podlegające sankcjom OFAC, zmniejszając cenzurę blockchaina. Ponadto kwestia zakwalifikowania ETH jako papieru wartościowego nie została definitywnie zamknięta.

Cosmos (ATOM)

Cosmos to protokół warstwy 0, czyli infrastruktura, na bazie której można uruchomić własne blockchainy, a następnie połączyć je w globalną sieć. Projekt jest na rynku już od dłuższego czasu, ale po początkowym hype'ie stopniowo zaczął tracić na popularności. Jednak w 2022 roku twórcy odsłonili zaktualizowaną tokenomikę i mapę drogową, która otwiera nowe perspektywy dla ATOM:

 • Zaktualizowana tokenomika powinna rozwiązać główne problemy monety, podnieść popyt i jednocześnie dodać użyteczności dla ATOM, co zmniejszy presję sprzedających.
 • Inwestorzy wciąż szukają obiecującego blockchaina warstwy 1, a Cosmos ma duże szanse na zaoferowanie alternatywy dla monoekosystemów takich jak Ethereum.
 • Potencjał deFi i budowlany Cosmosu jest daleki od odblokowania. Jeśli deweloperzy zwrócą uwagę na sieć, popyt na ATOM znacznie wzrośnie.

Z drugiej strony, wiemy już o wydaniu kilku silnych blockchainów warstwy 1 i ekspansji Ethereum na warstwie 2, więc możliwe, że zestaw narzędzi Cosmos nie będzie w najbliższym czasie priorytetem. Ponadto mapa drogowa nie została jeszcze wdrożona.

Polkadot (DOT)

Polkadot to kolejne narzędzie, które może pokazać swoją przydatność podczas konsolidacji i unifikacji rynku kryptowalut. Projekt umożliwia transakcje cross-chain i wymianę danych pomiędzy parachainami, jednocząc je w jedną infrastrukturę. Sparowany z siecią testową Kusama, Polkadot zapewnia deweloperom wygodne narzędzia do budowania crosschainowych platform, usług i tokenów. Na token warto zwrócić uwagę ze względu na:

 • Aktywacja billerów po uruchomieniu nowego kanału komunikacji między sieciami - XCM.
 • Zwiększone zapotrzebowanie na tworzenie produktów crosschainowych, przede wszystkim dla DeFi.
 • Możliwość zbudowania alternatywnego globalnego ekosystemu, który nie jest związany z jednym blockchainem.

Ogólnie rzecz biorąc, Polkadot i Cosmos mają podobne cele i mogą się płynnie uzupełniać, oferując zróżnicowany i potężny zestaw narzędzi dla programistów. Jeśli trend ekosystemu crosschain rzeczywiście wystartuje, inwestorzy w DOT i ATOM mogą odnotować zyski w 2023 roku.

Binance Coin (BNB)

Pod koniec 2022 roku BNB można nazwać zwycięzcą, gdyż Binance umocniło swoją pozycję, rozwinęło swój ekosystem i po bankructwie FTX pozostało jedyną super-platformą na rynku. Ponadto Binance jest również drugim co do wielkości TVL w blockchainie BSC, a BNB jest jego rodzimym tokenem. Argumenty za BNB:

 • Charakter deflacyjny. BNB jest ciągle spalany, a jego podaż się kurczy.
 • BNB jest niezbędny do uzyskania dostępu do wielu produktów Binance, od zniżek prowizji po udział w sejfach i IDO.
 • Wiarygodność Binance przyciąga wielu użytkowników, a funkcjonalność, interfejs i ogólna dostępność giełdy sprawiają, że jest ona wygodna dla nowych graczy.

Jedynym czynnikiem odpychającym tę monetę jest FUD wokół Binance wywołany przez Reutersa i kilka innych publikacji. Jeśli okaże się, że te plotki mają realne podstawy, Binance może zderzyć się z amerykańskimi regulatorami i egzekutorami prawa, a wtedy los BNB stanie pod znakiem zapytania.

Solana (SOL)

Solana przez cały rok trzymała się dobrze, wpisując się w ogólny trend. Po bankructwie FTX okazało się jednak, że największym posiadaczem SOL jest Alameda Research, co zaniepokoiło inwestorów. Solana ma jednak jeszcze kilka atutów:

 • Silny ekosystem NFT. Jak na razie konkurenci nie zdołali odebrać Solanie statusu głównej sieci flipów i fabryki freemintów.
 • Zalety techniczne. Sieć nadal ma dużą przepustowość i tanie transakcje.

Jednak 600 mln SOL w portfelu FTX, który może podpaść pod potencjalną likwidację powstrzymuje wielu inwestorów. Zalecamy podchodzić do tej monety z dużą ostrożnością: jeśli rozpocznie się wyprzedaż, nawet wszyscy "wierzący" nie będą w stanie wykupić tylu tokenów.

Podsumowanie

Skład Twojego portfela określa, ile stracisz na rynku niedźwiedzia i ile możesz zarobić podczas hossy. Powyżej znajduje się lista monet, które mogą osiągać dobre wyniki w przyszłym roku, ale.

Umieszczenie jakiegokolwiek tokena na tej liście nie jest uzasadnieniem dla ignorowania strategii zarządzania ryzykiem lub zmiany równowagi dobrze prosperującego portfela - dopasuj aktywa do swojej strategii, a nie dostosuj strategii do aktywów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram