Kryptowaluta Aptos (APT): kolejna generacja platform blockchain?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 października 2022
ikona autora biały
aptos apt

Aptos to platforma blockchain oparta na algorytmie konsensusu AptosBFT. Aptos do tworzenia smart kontraktów używa unikalnego języka programowania o nazwie Move.

Projekt został założony przez byłych pracowników Diem (dawniej Libra) - blockchaina firmy Meta Corporation, który został zakończony na początku 2022 roku. Konkretnie, Move został pierwotnie opracowany dla Diem.

Według twórców, zastosowanie technologii równoległego wykonywania zleceń pozwala Aptosowi osiągnąć prędkość ponad 160 000 transakcji na sekundę.

W ciągu 2022 roku zespół projektu zebrał 350 milionów dolarów inwestycji. Aptos blockchain jest w końcowej fazie testów, a uruchomienie sieci głównej planowane jest na koniec 2022 roku.

Historia projektu

Za projektem stoją byli pracownicy Meta Corporation, którzy od 2018 roku pracowali nad projektem Libra, przemianowanym później w 2020 roku na Diem. Meta planowała wprowadzenie blockchaina i kryptowaluty Diem do Facebooka, Instagrama i WhatsApp. Jednak projekt upadł pod presją regulacji prawnych. W lutym 2022 roku został sprzedany Silvergate Capital Corporation, rzekomo za 200 milionów dolarów.

Niedługo potem były szef relacji partnerskich w Meta Mo Sheikh i kierownik ds. rozwoju blockchain Ivery Ching założyli Aptos Labs. W zespole Aptos znalazło się też wielu innych, którzy pracowali nad Diem.

W 2022 roku projekt Aptos zebrał 350 mln dolarów w dwóch rundach finansowania. Runda zalążkowa o wartości 200 milionów dolarów, która odbyła się w marcu 2022 roku, była prowadzona przez fundusz venture capital Andreessen Horowitz z udziałem Multicoin Capital, Coinbase Ventures, Tiger Global, FTX Ventures, Paxos i innych inwestorów. Runda finansowania serii A o wartości 150 milionów dolarów w lipcu 2022 roku była prowadzona przez FTX Ventures i Jump Crypto. Binance Labs zainwestowało w Aptos we wrześniu 2022 roku - na ten moment nie wiadomo ile.

Aptos przechodzi obecnie przez kilka etapów testów i nie podano żadnego terminu uruchomienia mainnetu. Token Insight, powołując się na Discord projektu, poinformował jednak, że powinno to nastąpić do 22 grudnia 2022 roku (wiadomość została później usunięta).

Jak przebiegają testy?

Publiczne testy sieci Aptos rozpoczęły się w maju 2022 roku. Zgodnie z roadmapem podzielono je na kilka etapów, które mają konkretne cele.

 • Aptos Incentivised Testnet 1 (AIT1). Rejestracja pierwszych uczestników, uruchomienie ograniczonej sieci węzłów, dokumentacja dla walidatora. Zakończony w czerwcu.
 • AIT2. Walidacja mechanizmu stakingu i bodźców ekonomicznych dla walidatorów poprzez "zdecentralizowane żurawie". Zakończony w sierpniu.
 • AIT3. Wdrożenie systemu głosowania online oraz mechanizmów wsparcia dla nowych walidatorów. Zakończone sukcesem w połowie września.
 • AIT4. Stress-test walidatorów przed uruchomieniem mainnetu. Rozpoczęte od połowy września 2022 r.

Na każdym etapie uczestnikom oferowano nagrody w tokenach testowych Aptos za wykonanie określonych zadań. Po uruchomieniu będą one wymieniane na kryptowalutę mainnetu projektu. Dla każdego, kto chce wziąć udział w testowaniu Aptos, dostępna jest szczegółowa dokumentacja techniczna.

Cechy charakterystyczne blockchaina Aptos

Aptos został zaprojektowany jako elastyczna, łatwo aktualizowalna platforma dla ciągle zmieniającego się krajobrazu rynku Web3. Jak stwierdzają twórcy w whitepaperze projektu, Aptos prezentuje unikalne połączenie konsensusu, nowego projektu smart kontraktu, bezpieczeństwa, wydajności i decentralizacji.

Interakcja między użytkownikami, aplikacjami i smart kontraktami w sieci jest zapewniona przez maszynę wirtualną Move, która ma konkurować z "monopolem" Ethereum Virtual Machine (EVM). Według zespołu rozwojowego Move, maszyna wirtualna Aptos ma potencjał, aby stać się standardem dla integracji aplikacji z Cosmos, Solana, Polkadot, a nawet Ethereum.

Blockchain Aptos wykorzystuje algorytm konsensusu AptosBFT oparty na HotStuff, implementacji protokołu Byzantine Fault Tolerance (BFT) stworzonej specjalnie dla Diem.

BFT zapewnia wysoki poziom ochrony przed złośliwymi działaniami, umożliwiając prawidłowe działanie sieci nawet w przypadku ataku lub awarii jednej trzeciej walidatorów. Ten mechanizm konsensusu jest również stosowany w takich blockchainach jak Hedera Hashgraph, Cosmos, Solana i Everscale.

Według inżyniera Aptos Labs, Joshuy Lind, wyniki testów wykazały, że dzięki modułowej konstrukcji i równoległemu wykonywaniu transakcji, Aptos jest w stanie przetwarzać ponad 100 000 transakcji na sekundę (TPS) bez poświęcania bezpieczeństwa lub decentralizacji. A wskaźnik ukończenia transakcji, czyli opóźnienie między wysłaniem a wykonaniem, jest mniejszy niż jedna sekunda.

Architektura Aptos

Sieć Aptos nie została oficjalnie uruchomiona. W chwili pisania tego tekstu platforma jest jeszcze w fazie testów. Z tego powodu korzyści opisane w dokumentacji technicznej nie mogą być potwierdzone rzeczywistymi danymi. Niemniej jednak, oto kluczowe przesłania:

 • Język programowania Move jest przystosowany do szybkiego i bezpiecznego wykonywania transakcji, dzięki czemu programiści mogą lepiej chronić swoje oprogramowanie przed złośliwym kodem;
 • Elastyczne zarządzanie kluczami prywatnymi i podglądy transakcji zapewniają lepsze doświadczenia użytkowników;
 • Wysoka przepustowość i niskie opóźnienia transakcji są możliwe dzięki technologii równoległego przetwarzania transakcji - Block-STM. Twórcy szacują, że pozwala to podnieść wydajność sieci Aptos do ponad 160 000 TPS.
 • Modularność Aptos pozwala na partycjonowanie blockchaina na segmenty warunkowe w celu szybkiego wdrażania aplikacji i nowych mechanizmów wykorzystania rozwiązań Web3. Umożliwia również testowanie i wdrażanie aktualizacji na poziomie protokołu bez konieczności wyłączania sieci.

Architektura Aptos zakłada uczestnictwo na różnych poziomach i z odrębnymi rolami w celu osiągnięcia integralności:

 • Blockchain tworzą walidatorzy, którzy zatwierdzają transakcje użytkowników i tworzą bloki za pomocą procedury konsensusu.
 • Właściciele monet blokują lub umieszczają swoje środki na adresach wybranych walidatorów.
 • Klienci to dowolna część systemu, która będzie wysyłać transakcje, żądać historii blockchaina lub innych danych.
 • Klienci Light obsługują tylko ograniczony zestaw aktualnych walidatorów i mogą bezpiecznie żądać częściowego stanu blockchain od pełnych węzłów.
 • Pełne węzły to klienci, którzy replikują stan transakcji i blockchaina od walidatorów lub innych pełnych węzłów w sieci.

Kryptowaluta Aptos - APT

Aptos będzie miał natywną kryptowalutę o tej samej nazwie. W chwili pisania tego tekstu blockchain Aptos nie został jeszcze uruchomiony, nie ma też publicznie dostępnych danych na temat tokenomiki projektu. Dokumentacja Aptos wskazuje jednak kilka kluczowych obszarów, w których będzie wykorzystywana moneta:

 • Opłaty transakcyjne - Podobnie jak inne blockchainy, kryptowaluta jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych.
 • Głosowanie i zarządzanie - APTOS będzie wykorzystywany w procesie głosowania nad aktualizacjami i innymi kwestiami związanymi z zarządzaniem protokołem.
 • Staking - Kryptowaluta Aptos będzie wykorzystywana do generowania dodatkowych dochodów poprzez staking.

Jak rozwija się ekosystem Aptos?

Jedną z pierwszych inicjatyw na początku testów blockchaina Aptos była ścisła współpraca z Google Cloud w kwietniu 2022 roku. Pomogła ona ustawić możliwość uruchomienia węzłów w sieci w ciągu 15 minut w chmurze.

Na koniec czerwca 2022 roku w ekosystemie Aptos rozwijano ponad 100 projektów w popularnych obszarach, takich jak DeFi, NFT i GameFi. Zespół Aptos zwrócił również uwagę na społeczności deweloperów zaangażowanych w rozwój ekosystemu: Pontem Network, Nutrios, PayMagic, MartianDAO i Solrise.

Jako pomost dla aplikacji DeFi i w celu poprawy doświadczenia użytkownika w interakcji z rynkiem Web3, zespół LayerZero ogłosił integrację protokołu crosschain z platformą Aptos.

Scale3 Labs, startup założony przez byłych specjalistów Coinbase, ogłosił plany budowy rozwiązań infrastrukturalnych dla blockchaina Aptos. Projekt zamierza dostarczyć rozwiązania umożliwiające bezproblemowe działanie operatorów węzłów.

Jak wynika z istniejącej dokumentacji, Aptos opracowuje już kilka aplikacji:

 • Liquidswap - zdecentralizowana giełda. Za jej rozwój odpowiada zespół Pontem. Protokół będzie działał z wykorzystaniem standardowego mechanizmu Automatic Market Maker Mechanism (AMM).
 • Portfel kryptowalutowy Blocto będzie integrował blockchain Aptos. Oprócz przechowywania i transferów, w ramach projektu dostępny będzie również staking kryptowalut.
 • Dwie aplikacje, Ditto i Tortuga Finance, działają w niszy liquid stakingu.
 • Rynek Topaz jest odpowiedzialny za obsługę NFT.
 • Platforma Aptos Launcher, zbudowana z wykorzystaniem smart kontraktów, przeznaczona jest do crowdfundingu projektów na blockchainie Aptos.

Podobne tematy

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Co to jest Hashflow (HFT)? Nowy projekt na Binance Launchpool

Dziś porozmawiamy o nowym projekcie, który pojawił się na platformie Binance Launchpool, a mianowicie Hashflow (HFT). Ma on na celu poprawę efektywności działania automatycznych animatorów rynku w sektorze DeFi. Bez usług AMM usługi zdecentralizowanych finansów po prostu nie byłyby możliwe. To właśnie one były katalizatorem ostatniej hossy, ale wciąż są dalekie od ideału. DeFi miało […]

Kryptowaluta Aptos (APT): kolejna generacja platform blockchain?

Aptos to platforma blockchain oparta na algorytmie konsensusu AptosBFT. Aptos do tworzenia smart kontraktów używa unikalnego języka programowania o nazwie Move. Projekt został założony przez byłych pracowników Diem (dawniej Libra) - blockchaina firmy Meta Corporation, który został zakończony na początku 2022 roku. Konkretnie, Move został pierwotnie opracowany dla Diem. Według twórców, zastosowanie technologii równoległego wykonywania […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram