Kryptowalut nie da się zakazać. Idą za nimi zbyt duże pieniądze

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 września 2022
ikona autora biały
kryptowalutowy zakaz

Amerykański polityk Brad Sherman jest znany ze swojego antykryptowalutowego stanowiskzz. W przeszłości kilkakrotnie porównywał bitcoina i kryptowaluty do schematu Ponziego. Teraz jednak twierdzi, że kryptowalut nie można już zakazać. Przemysł stał się zbyt potężny i zaangażowane są w niego zbyt duże pieniądze.

Kryptowaluty są zbyt duże, aby ich zakazać

Sherman jest przewodniczącym grupy roboczej mającej na celu lepszą ochronę inwestorów i z Waszyngtonu często wypowiada się negatywnie o kryptowalutach. Jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów, czy też całkowitego zakazu ich stosowania. Zakaz wydaje się jednak niewykonalny. Kryptowaluty stały się zbyt duże.

W wywiadzie dla amerykańskiej gazety LA Times, Sherman zrównał kryptowalutę z Ponzi i zasugerował, że lobbing i datki na kampanie odgrywają istotną rolę, dlaczego kryptowaluty są chronione przed ściślejszą regulacją.

"Nie sądzę, że w najbliższym czasie doczekamy się zakazu. Nie zakazaliśmy tego na początku, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest to ważne, i nie możemy zakazać tego teraz, ponieważ stoi za tym zbyt wiele pieniędzy i władzy."

Shermen opowiedział się za zakazem stosowania kryptowalut

W 2019 roku Sherman został wybrany do pełnienia funkcji przewodniczącego podkomisji House Financial Services ds. ochrony inwestorów, przedsiębiorczości i rynków kapitałowych. Posiada tytuł prawnika Uniwersytetu Harvarda, gdzie ukończył studia Magna Cum Laude.

Można by się spodziewać, że przyniesie to ze sobą jakąś dalekowzroczność, ale niestety. 9 maja 2019 roku Sherman wezwał do całkowitego zakazu stosowania kryptowalut w USA:

Wówczas jego argumentacja składała się z kilku perełek. Twierdził on na przykład:

Przewaga, jaką kryptowaluty mają nad tradycyjnymi mechanizmami, dotyczy tylko przestępców.

Kryptowaluty, według Shermana, były narzędziem dla libertarian i anarchistów:

Nie chcesz płacić podatków, chcesz handlować narkotykami lub jesteś terrorystą? W takim razie użyj kryptowaluty.

Antykrypto z powodu grupy lobbystycznej?

To samo powiedział w 2018 roku, a potem pojawiły się spekulacje, że zostało to wywołane przez darczyńców jego kampanii. Jednym z nich jest Credit Union National Assn, bardzo duża grupa lobbująca na rzecz kart kredytowych.

Inni wielcy darczyńcy to Garghwal, Chan & Williams, Capital Group Company i Allied Wallet. To wszystko są dostawcy usług finansowych dla ludzi bardzo bogatych. Wydali setki tysięcy dolarów na jego kampanię.

Brak zakazu, ale regulacja w sprawie krypto

Sherman nie widzi dla krypto świetlanej przyszłości, ale stał się bardziej czuły. Zamiast zakazu, Sherman uważa, że kryptowaluta powinna być regulowana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jest to ten sam organ regulacyjny, który nadzoruje akcje, obligacje i inne papiery wartościowe.

Sama SEC od dawna uważa, że są stroną, która ma trzymać kryptowaluty w ryzach. Komisja wytoczyła np. procesy sądowe przeciwko Coinbase, Ripple, Grayscale i wielu innym.

Bitcoin i Ethereum są cyfrowymi towarami

Nie wszyscy politycy zgadzają się, że SEC jest odpowiedzialny za sektor kryptowalut. Na przykład w zeszłym miesiącu projekt ustawy wprowadzili amerykańscy senatorowie Debbie Stabenow i John Boozman.

Chcą, aby Bitcoin i Ether zostały zdefiniowane jako towary cyfrowe pod nadzorem Commodities and Futures Trading Commission (CFTC), która reguluje inne towary, takie jak kukurydza i aluminium.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram