Kryptowalut nie da się zakazać. Idą za nimi zbyt duże pieniądze

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 września 2022
ikona autora biały
kryptowalutowy zakaz

Amerykański polityk Brad Sherman jest znany ze swojego antykryptowalutowego stanowiskzz. W przeszłości kilkakrotnie porównywał bitcoina i kryptowaluty do schematu Ponziego. Teraz jednak twierdzi, że kryptowalut nie można już zakazać. Przemysł stał się zbyt potężny i zaangażowane są w niego zbyt duże pieniądze.

Kryptowaluty są zbyt duże, aby ich zakazać

Sherman jest przewodniczącym grupy roboczej mającej na celu lepszą ochronę inwestorów i z Waszyngtonu często wypowiada się negatywnie o kryptowalutach. Jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów, czy też całkowitego zakazu ich stosowania. Zakaz wydaje się jednak niewykonalny. Kryptowaluty stały się zbyt duże.

W wywiadzie dla amerykańskiej gazety LA Times, Sherman zrównał kryptowalutę z Ponzi i zasugerował, że lobbing i datki na kampanie odgrywają istotną rolę, dlaczego kryptowaluty są chronione przed ściślejszą regulacją.

"Nie sądzę, że w najbliższym czasie doczekamy się zakazu. Nie zakazaliśmy tego na początku, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest to ważne, i nie możemy zakazać tego teraz, ponieważ stoi za tym zbyt wiele pieniędzy i władzy."

Shermen opowiedział się za zakazem stosowania kryptowalut

W 2019 roku Sherman został wybrany do pełnienia funkcji przewodniczącego podkomisji House Financial Services ds. ochrony inwestorów, przedsiębiorczości i rynków kapitałowych. Posiada tytuł prawnika Uniwersytetu Harvarda, gdzie ukończył studia Magna Cum Laude.

Można by się spodziewać, że przyniesie to ze sobą jakąś dalekowzroczność, ale niestety. 9 maja 2019 roku Sherman wezwał do całkowitego zakazu stosowania kryptowalut w USA:

Wówczas jego argumentacja składała się z kilku perełek. Twierdził on na przykład:

Przewaga, jaką kryptowaluty mają nad tradycyjnymi mechanizmami, dotyczy tylko przestępców.

Kryptowaluty, według Shermana, były narzędziem dla libertarian i anarchistów:

Nie chcesz płacić podatków, chcesz handlować narkotykami lub jesteś terrorystą? W takim razie użyj kryptowaluty.

Antykrypto z powodu grupy lobbystycznej?

To samo powiedział w 2018 roku, a potem pojawiły się spekulacje, że zostało to wywołane przez darczyńców jego kampanii. Jednym z nich jest Credit Union National Assn, bardzo duża grupa lobbująca na rzecz kart kredytowych.

Inni wielcy darczyńcy to Garghwal, Chan & Williams, Capital Group Company i Allied Wallet. To wszystko są dostawcy usług finansowych dla ludzi bardzo bogatych. Wydali setki tysięcy dolarów na jego kampanię.

Brak zakazu, ale regulacja w sprawie krypto

Sherman nie widzi dla krypto świetlanej przyszłości, ale stał się bardziej czuły. Zamiast zakazu, Sherman uważa, że kryptowaluta powinna być regulowana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jest to ten sam organ regulacyjny, który nadzoruje akcje, obligacje i inne papiery wartościowe.

Sama SEC od dawna uważa, że są stroną, która ma trzymać kryptowaluty w ryzach. Komisja wytoczyła np. procesy sądowe przeciwko Coinbase, Ripple, Grayscale i wielu innym.

Bitcoin i Ethereum są cyfrowymi towarami

Nie wszyscy politycy zgadzają się, że SEC jest odpowiedzialny za sektor kryptowalut. Na przykład w zeszłym miesiącu projekt ustawy wprowadzili amerykańscy senatorowie Debbie Stabenow i John Boozman.

Chcą, aby Bitcoin i Ether zostały zdefiniowane jako towary cyfrowe pod nadzorem Commodities and Futures Trading Commission (CFTC), która reguluje inne towary, takie jak kukurydza i aluminium.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram