janett yellen

Wygląda na to, że Janet Yellen – nominowana przez prezydenta Joe Bidena na sekretarza skarbu USA zmieniła zdanie nt. Bitcoina i krypto. Wcześniej uważała, że BTC służy głównie do finansowania terroryzmu. Teraz jednak twierdzi, że krytptowaluta może usprawnić system finansowy.

Janet Yellen uznaje korzyści płynące z kryptowalut

W pisemnej odpowiedzi udzielonej w czwartek (21 stycznia 2021 r.) Komisji Finansowej Senatu USA, Yellen stwierdziła, że kryptowaluty mają zalety, które koniecznie należy zbadać. Dodała też, że rozwijająca się technologia ma potencjał, by “poprawić wydajność systemu finansowego”.

Nominowana na stanowisko Sekretarza Skarbu uważa, że Bitcoin i inne kryptowaluty mają atrybuty, które mogą być korzystne dla kraju. Ma jednak świadomość, że są one wykorzystywane do działań związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Myślę, że musimy dokładnie przyjrzeć się temu, jak zachęcić do ich wykorzystania do legalnej działalności, ograniczając jednocześnie ich wykorzystanie do działalności złośliwej i nielegalnej.. Jeśli zostanie to potwierdzone, zamierzam ściśle współpracować z Zarządem Rezerwy Federalnej i innymi federalnymi organami nadzorującymi bankowość i papiery wartościowe nad tym, jak wdrożyć skuteczne ramy regulacyjne dla tych i innych innowacji technologicznych.

– powiedziała Yellen.

Kolejna osoba zmienia stanowisko ws. kryptowalut

Uznanie przez Yellen potencjału kryptowalut i wezwanie do stworzenia solidnych ram regulacyjnych dla branży wskazuje na wyważone podejście do tej technologii. Aktualne oświadczenie Yellen różni się jednak od wypowiedzi, której udzieliła podczas wcześniejszego przesłuchania.

Wcześniej Yellen twierdziła, że krypto jest powodem do niepokoju. Swoje stanowisko argumentowała tym, że wiele z nich było wykorzystywanych do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Yellen, która jest znanym krytykiem BTC, została nominowana przez prezydenta Joe Bidena już w listopadzie 2020 roku.

Podczas gdy poprzednie i obecne oświadczenia mówią o wykorzystywaniu kryptowalut do nielegalnych działań, badania pokazują, że takie twierdzenia są przesadzone. Ostatni raport firmy Chainalysis ujawnił, że przestępczość związana z kryptografią spadła w 2020 roku do 0,34%.

Oprócz nominowania Yellen, prezydent Joe Biden mianował Allison Herren Lee na stanowisko przewodniczącego SEC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *