KRAKEN – instrukcja i opinie o giełdzie kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 sierpnia 2020
ikona autora biały
kraken logo

Kraken jest jedną z giełd kryptowalut, która została założona w roku 2011 w San Francisco, czyli w Stanach Zjednoczonych. Właściciel tej giełdy to spółka Payward Inc. Firma prowadzi swoją działalność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz również w Kanadzie i Unii Europejskiej. Sama giełda dostarcza notowania Bitcoina do terminali Bloomberga, które wykorzystują profesjonalni gracze.

screen strony Kraken

Ta giełda jest zarejestrowana w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako broker-dealer i alternatywny system obrotu środkami finansowymi, czyli ATS. Takie działanie nadało więcej uprawnień na rzecz komisji, jeśli chodzi o sam wgląd w platformę. Warto dodać, że ta giełda jest obecnie w zdecydowanej czołówce, jeśli chodzi o największe platformy, które umożliwiają handel wirtualnymi walutami. Na ten moment korzysta z niej ponad 4 miliony graczy na całym świecie.

Wielki plus tego serwisu to wiele rozwiązań, które ułatwiają nam handel, a są nimi: duża liczba par kryptowalutowych, indywidualna wysokość prowizji, dźwignia finansowa czy opcja zamówień oczekujących. Nie sposób także nie wspomnieć o tym, że ta giełda jest w gronie tych najstarszych na rynku, a w przyszłym roku będzie mieć 10 lat. Kwotowania giełdy Kraken zintegrowane są z wykresami TradingView już od 2014-go roku. Rok później, giełda uruchomiła aplikację na systemy mobilne Apple iOS. W 2015 roku giełda umożliwiła swoim klientom handel na parach z dolarem amerykańskim (XBT/USD) oraz funtem brytyjskim (XBT/GBP).

Giełda ta rozwija się bardzo szybko pod wieloma względami, jednak chyba najbardziej zasługuje na uwagę to, że można tam handlować coraz większą ilością wirtualnych walut. Platforma daję możliwość zlecania transakcji oczekujących. W praktyce oznacza to, że mamy możliwość ustalenia limitów cen sprzedaży lub kupna instrumentu.

Dodatkowym atutem jest fakt,że możemy wykorzystać tam dźwignię finansową. Niniejszy instrument daje możliwość zainwestowania znacznie większej ilości środków przy mniejszym kapitale. Warto dodać to, że powyższy zabieg jest niezwykle ryzykowny gdyż w bardzo krótkim czasie  możemy na tym bardzo dużo zyskać, ale jednocześnie tyle samo stracić.

Jak zarejestrować konto na giełdzie Kraken?

Jeśli chcemy utworzyć konto na wspomnianej platformie to niezbędne jest podanie swoich danych osobowych. Jednak to jeszcze nie wszystko, bo musimy je również zweryfikować przy pomocy dokumentu tożsamości. Jeśli tego nie zrobimy to nie będziemy mogli uzyskać dostępu do wszystkich opcji na tej platformie. Dodatkowo, jeśli logujemy się tam po raz pierwszy, to w naszym koncie będziemy musieli ustawić specjalne zabezpieczenia celem zwiększenia ochrony danych osobowych i zapewnienia bezpieczeństwa dla kapitału.

screen strony Kraken

Formularz rejestracyjny na Kraken.com

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach musimy dość długo czekać na zweryfikowanie naszego konta, a to wszystko przez to, że jest tam duża ilość klientów. Dodatkowo możemy przeczytać o tym, że kontakt z pracownikami jest bardzo utrudniony mimo faktu, że KRAKEN umożliwia dostęp do pomocy przez 24 godziny na dobę. Platforma obsługuje cztery waluty fiducjarne, dzięki czemu, nowy klient może zasilić swoje konto przelewem SEPA. Jeśli chcemy wykonać tam przelew międzynarodowy to musimy zapłacić prowizję. Tak samo jest, jeśli chcemy wypłacić pieniądze z konta. Warto wiedzieć, że każde konto praktycznie po utworzeniu możemy zasilić przy pomocy dowolnej waluty.

Jak kupić bitcoina na giełdzie Kraken?

Dzięki platformie Kraken kupowanie bitcoinów jest procesem bezpiecznym i łatwym. Aby go rozpocząć należy podjąć następujące kroki:

1) Zarejestruj się, aby założyć konto Kraken.

Podaj adres e-mail, wybierz nazwę użytkownika i silne, bezpieczne hasło.

2) Zweryfikuj swoje konto

Dzięki weryfikacji „Starter” możesz kupować BTC za pomocą innych kryptowalut. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, kraj i numer telefonu. Jeśli chcesz używać walut fiducjarnych, takich jak USD lub EUR, musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty  potwierdzające twoją tożsamość.

3) Wpłać walutę lub kryptowalutę

Aby zdeponować krypto, po prostu stwórz adres depozytu i wyślij środki na ten adres. Zasilenie konta walutami fiducjarnymi do handlu może odbywać się na wiele sposobów, w tym za pomocą SWIFT, SEPA i przelewów krajowych. Wybrana opcja będzie zależeć od Twojej lokalizacji i preferencji.

4) Zakup BTC ma krakenie

Gdy twój fiat lub kryptowaluta trafi na konto, możesz zacząć kupować bitcoiny. Z kontem Kraken będziesz miał również dostęp do:

 • narzędzi, które pomogą w tworzeniu wykresów,
 • całodobowej obsługi klienta na całym świecie,
 • zaawansowanych typów zleceń i handlu lewarowanego.

Jakie są opłaty i prowizje na giełdzie Kraken?

Jeśli chodzi o prowizje taker, a więc takie, które dotyczą sytuacji, w której klient realizuje istniejącą już ofertę innego użytkownika, to zależą one od danej kryptowaluty. Pod uwagę brany jest również obrót z ostatnich 30 dni. Wahania zazwyczaj są od 0,1% do 0,35% dla większości par walutowych. Jeśli dana waluta jest nowa czy mniej popularna to opłaty transakcyjne mogą wynosić nawet 0.75%.

Jeśli chodzi o prowizje typu maker, czyli te generowane w momencie, gdy użytkownik wystawia nową ofertę kupna lub sprzedaży zazwyczaj są niższe, niż prowizje taker. Dlaczego tak? Jest to spowodowane tym, że niniejsze działanie  zwiększa płynność giełdy kryptowalut. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, tego typu opłaty różnią się w zależności od liczby transakcji i walut będących przedmiotem obrotu klienta. Podkreślamy, że prowizje w tym wypadku zaczynają się od 0,16%.

Jeśli chodzi o koszty korzystania  z większości kryptowalut, to depozyty są całkowicie bezpłatne. Z kolei jeśli jakaś waluta jest nowa to te opłaty są bardzo niewielkie. Warto wiedzieć, że pobierane są również prowizje za wypłatę walut tradycyjnych. Wypłata SEPA w euro kosztuje zaledwie 0,09 EUR, co w porównaniu z konkurencyjnymi platformami wychodzi raczej tanio, ponieważ np. Bitfinex pobiera 0,1% od wypłacanej sumy. Właśnie dlatego wtedy, gdy mielibyśmy zamiar wypłacić więcej niż 1000 euro to musielibyśmy zapłacić 1 EUR dla Bitfinexu albo 0,09 EUR dla Krakena.

Wpłaty i wypłaty na giełdzie KRAKEN

Same limity zależne są od możliwości ich weryfikacji. W zależności od tego jaką metodę wybierzemy, to czas księgowania wynosi od 1 do 7 dni roboczych. Najważniejsze jest to, że Kraken nie przyjmuje wpłat w gotówce, za pośrednictwem kart płatniczych, ani od zewnętrznych dostawców płatności. Jeśli chodzi o realizację wpłat i wypłat to podstawą do tego jest przelew bankowy. Jeśli chcemy wpłacić euro za pośrednictwem SEPA to nie zapłacimy żadnej prowizji. Przy wypłatach obowiązują te same opcje, jednak SEPA jest w stanie zagwarantować nam najszybsze tempo realizacji transakcji. Dodatkowo każdy użytkownik ma możliwość wpłaty i wypłaty funduszy za pośrednictwem zewnętrznego portfela kryptowalutowego.

Jakie są zalety i wady tej platformy?

Zalety tej platformy to:

 • możliwość dogodnego zlecania pozycji oczekujących,
 • wysoki poziom zabezpieczeń i ciągłe ich ulepszanie,
 • korzystne warunki dźwigni finansowej,
 • duży wybór par kryptowalutowych,
 • obsługa walut fiducjarnych.

Jakie są wady giełdy KRAKEN?

 • prowizje od przelewów SEPA oraz wypłat z konta,
 • serwis nie jest dostępny dla graczy w języku polskim,
 • długi czas oczekiwania na weryfikację,
 • niezwykle utrudniony kontakt z działem technicznym.
Kategoria wpisu:

Patryk Chodyniecki

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram