Kosowo zakazuje wydobycia kryptowalut z powodu zimowych przerw w dostawie prądu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 stycznia 2022
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Rząd Kosowa podobno wprowadził zakaz wydobywania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej w najzimniejszych miesiącach roku. Kraj ten, podobnie jak wiele innych w Europie, zmaga się z kryzysem energetycznym spowodowanym gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej.

Kolejny kraj wstrzymuje wydobycie kryptowalut

Małe bałkańskie państwo - Kosowo - borykało się z brakami energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy pogoda w Europie Wschodniej zaczęła się ochładzać.

Próbując rozwiązać problemy, lokalny rząd powołał niedawno Komitet Techniczny, który ma ocenić środki awaryjne w zakresie dostaw energii. W oparciu o rekomendację agencji, Artane Rizvanolli - minister gospodarki i energii Kosowa - wstrzymał wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami na terytorium kraju, donosi Gazeta Express. Ustawodawca powiedział:

Działania te mają na celu rozwiązanie potencjalnego nieoczekiwanego lub długotrwałego braku zdolności do produkcji energii elektrycznej, zdolności do przesyłu lub dystrybucji energii w celu przezwyciężenia kryzysu energetycznego bez dalszego obciążania obywateli Republiki Kosowa.

Kilka tygodni temu władze ogłosiły stan wyjątkowy na najbliższe dwa miesiące, co pozwoliło krajowi przeznaczyć więcej środków na import energii i nałożyć surowe ograniczenia na zużycie prądu.

Kosowo produkuje większość energii elektrycznej z elektrowni węglowych. Pomimo niedawnego wzrostu cen na całym kontynencie, kraj ten nadal zapewnia jeden z najbardziej przystępnych kosztów energii w Europie, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla górników.

Iran robi podobnie

Pod koniec ubiegłego roku irańskie Ministerstwo Energii również nakazało lokalnym autoryzowanym górnikom kryptowalut tymczasowe zawieszenie działalności. Podobnie jak w przypadku Kosowa, władze wyjaśniły, że ruch ten jest konieczny, ponieważ w miesiącach zimowych brakuje energii elektrycznej. Mostafa Rajabi Mashhadi - prezes Tavanir stwierdził:

Ministerstwo Energii od zeszłego miesiąca wdraża środki mające na celu zmniejszenie wykorzystania paliw płynnych w elektrowniach, w tym odcięcie licencjonowanych farm kryptowalutowych od zasilania, wyłączenie latarni w mniej ryzykownych obszarach i rygorystyczny nadzór nad konsumpcją.

Co ciekawe, irański rząd wprowadził ten sam zakaz również w najgorętszych miesiącach 2021 roku. W maju ubiegłego roku obwinił on wydobycie bitcoinów o przerwy w dostawie prądu, które rzekomo zakłóciły sieć energetyczną kraju. W związku z tym władze wstrzymały wszelkie przedsięwzięcia związane z wydobyciem kryptowalut na okres czterech miesięcy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram