Kosowo zakazuje wydobycia kryptowalut z powodu zimowych przerw w dostawie prądu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 stycznia 2022
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Rząd Kosowa podobno wprowadził zakaz wydobywania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej w najzimniejszych miesiącach roku. Kraj ten, podobnie jak wiele innych w Europie, zmaga się z kryzysem energetycznym spowodowanym gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej.

Kolejny kraj wstrzymuje wydobycie kryptowalut

Małe bałkańskie państwo - Kosowo - borykało się z brakami energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy pogoda w Europie Wschodniej zaczęła się ochładzać.

Próbując rozwiązać problemy, lokalny rząd powołał niedawno Komitet Techniczny, który ma ocenić środki awaryjne w zakresie dostaw energii. W oparciu o rekomendację agencji, Artane Rizvanolli - minister gospodarki i energii Kosowa - wstrzymał wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami na terytorium kraju, donosi Gazeta Express. Ustawodawca powiedział:

Działania te mają na celu rozwiązanie potencjalnego nieoczekiwanego lub długotrwałego braku zdolności do produkcji energii elektrycznej, zdolności do przesyłu lub dystrybucji energii w celu przezwyciężenia kryzysu energetycznego bez dalszego obciążania obywateli Republiki Kosowa.

Kilka tygodni temu władze ogłosiły stan wyjątkowy na najbliższe dwa miesiące, co pozwoliło krajowi przeznaczyć więcej środków na import energii i nałożyć surowe ograniczenia na zużycie prądu.

Kosowo produkuje większość energii elektrycznej z elektrowni węglowych. Pomimo niedawnego wzrostu cen na całym kontynencie, kraj ten nadal zapewnia jeden z najbardziej przystępnych kosztów energii w Europie, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla górników.

Iran robi podobnie

Pod koniec ubiegłego roku irańskie Ministerstwo Energii również nakazało lokalnym autoryzowanym górnikom kryptowalut tymczasowe zawieszenie działalności. Podobnie jak w przypadku Kosowa, władze wyjaśniły, że ruch ten jest konieczny, ponieważ w miesiącach zimowych brakuje energii elektrycznej. Mostafa Rajabi Mashhadi - prezes Tavanir stwierdził:

Ministerstwo Energii od zeszłego miesiąca wdraża środki mające na celu zmniejszenie wykorzystania paliw płynnych w elektrowniach, w tym odcięcie licencjonowanych farm kryptowalutowych od zasilania, wyłączenie latarni w mniej ryzykownych obszarach i rygorystyczny nadzór nad konsumpcją.

Co ciekawe, irański rząd wprowadził ten sam zakaz również w najgorętszych miesiącach 2021 roku. W maju ubiegłego roku obwinił on wydobycie bitcoinów o przerwy w dostawie prądu, które rzekomo zakłóciły sieć energetyczną kraju. W związku z tym władze wstrzymały wszelkie przedsięwzięcia związane z wydobyciem kryptowalut na okres czterech miesięcy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram