Kosowo zakazuje wydobycia kryptowalut z powodu zimowych przerw w dostawie prądu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 stycznia 2022
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Rząd Kosowa podobno wprowadził zakaz wydobywania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej w najzimniejszych miesiącach roku. Kraj ten, podobnie jak wiele innych w Europie, zmaga się z kryzysem energetycznym spowodowanym gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej.

Kolejny kraj wstrzymuje wydobycie kryptowalut

Małe bałkańskie państwo - Kosowo - borykało się z brakami energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy pogoda w Europie Wschodniej zaczęła się ochładzać.

Próbując rozwiązać problemy, lokalny rząd powołał niedawno Komitet Techniczny, który ma ocenić środki awaryjne w zakresie dostaw energii. W oparciu o rekomendację agencji, Artane Rizvanolli - minister gospodarki i energii Kosowa - wstrzymał wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami na terytorium kraju, donosi Gazeta Express. Ustawodawca powiedział:

Działania te mają na celu rozwiązanie potencjalnego nieoczekiwanego lub długotrwałego braku zdolności do produkcji energii elektrycznej, zdolności do przesyłu lub dystrybucji energii w celu przezwyciężenia kryzysu energetycznego bez dalszego obciążania obywateli Republiki Kosowa.

Kilka tygodni temu władze ogłosiły stan wyjątkowy na najbliższe dwa miesiące, co pozwoliło krajowi przeznaczyć więcej środków na import energii i nałożyć surowe ograniczenia na zużycie prądu.

Kosowo produkuje większość energii elektrycznej z elektrowni węglowych. Pomimo niedawnego wzrostu cen na całym kontynencie, kraj ten nadal zapewnia jeden z najbardziej przystępnych kosztów energii w Europie, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla górników.

Iran robi podobnie

Pod koniec ubiegłego roku irańskie Ministerstwo Energii również nakazało lokalnym autoryzowanym górnikom kryptowalut tymczasowe zawieszenie działalności. Podobnie jak w przypadku Kosowa, władze wyjaśniły, że ruch ten jest konieczny, ponieważ w miesiącach zimowych brakuje energii elektrycznej. Mostafa Rajabi Mashhadi - prezes Tavanir stwierdził:

Ministerstwo Energii od zeszłego miesiąca wdraża środki mające na celu zmniejszenie wykorzystania paliw płynnych w elektrowniach, w tym odcięcie licencjonowanych farm kryptowalutowych od zasilania, wyłączenie latarni w mniej ryzykownych obszarach i rygorystyczny nadzór nad konsumpcją.

Co ciekawe, irański rząd wprowadził ten sam zakaz również w najgorętszych miesiącach 2021 roku. W maju ubiegłego roku obwinił on wydobycie bitcoinów o przerwy w dostawie prądu, które rzekomo zakłóciły sieć energetyczną kraju. W związku z tym władze wstrzymały wszelkie przedsięwzięcia związane z wydobyciem kryptowalut na okres czterech miesięcy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram