Korea Południowa nakłada 20% podatek na kryptowaluty

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 lipca 2020
ikona autora biały
korea południowa krypto

Po wielomiesięcznej debacie, południowokoreański rząd, sfinalizował decyzję o opodatkowaniu dochodów z kryptowalut na poziomie 20 procent.

W ogłoszeniu o zmianie polityki podatkowej, opublikowanym w środę, ministerstwo gospodarki i finansów poinformowało, że wszystkie roczne dochody powyżej 2,5 mln wonów (2000 dolarów), uzyskane z handlu kryptowalutami zostaną opodatkowane na poziomie 20 procent. Każda kwota mniejsza niż 2.5 mln wonów nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Zmieniony kodeks podatkowy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament, a ministerstwo przedłoży go Zgromadzeniu Narodowemu do 3 września. Miejmy nadzieję, że w procesie zatwierdzania nie dojdzie do debaty między ustawodawcami, a jeśli nowe ustawy zostaną uchwalone, wejdą w życie od 1 października przyszłego roku.

Wielka debata na temat podatków

Właściwe opodatkowanie dochodów z kryptowalut jest od zawsze przedmiotem debaty między ustawodawcami na całym świecie, a Korea Południowa nie była wyjątkiem. W rzeczywistości różne organy rządowe w tym kraju naciskały na różne opodatkowanie aktywów cyfrowych.

Podczas gdy jedno z południowokoreańskich ministerstw, opowiadało się za pozostawieniem dochodów z krypto bez podatku do czasu opracowania odpowiedniej ustawy, inne chciało sklasyfikować tego typu zarobki jako “inne dochody”. Cała walka o prawidłowy system trwała wiele miesięcy.

Dyskusja w Korei Południowej rozpaliła się pod koniec zeszłego roku, ponieważ urząd skarbowy nalożył grzywnę w wysokości 69 mln dolarów na Bithumb, jedną z wiodących lokalnych giełd kryptowalutowych.

Podczas gdy Korea Południowa z powodzeniem opracowała ustawę o opodatkowaniu, inne kraje nadal borykają się z tym problemem. Na początku tego roku hiszpański urząd skarbowy wysłał zawiadomienia do 66 tys. obywateli, prosząc ich o przedstawienie dochodów z krypto. W Indiach z kolei, giełdy starają się uzyskać od regulatora informacje, które rozjaśniłyby regulacje dotyczące przepisów finansowych.

W Stanach Zjednoczonych Internal Revenue Services (IRS) pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich zasad opodatkowania dochodów z transakcji kryptowalutowych, a także zasięga porad od podmiotów z branży.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram