Kopanie Bitcoina produkuje 0,1% globalnej emisji CO₂

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2022
ikona autora biały
bitcoin zużycie energii

Od powstania sieci bitcoin do 21 września 2022 r. górnicy wyprodukowali 199,65 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Tak wynika z danych Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF).

Rocznie jest to 48,35 mln ton CO₂, co stanowi 0,1% światowej emisji. Podobną ilość gazu produkuje Nepal - 48,37 mln ton i RCA - 46,58 mln ton. Dla porównania, przemysł wydobywczy złota produkuje 100,4 mln ton gazów cieplarnianych rocznie.

Liczby te oparte są na geograficznym rozkładzie wydobycia bitcoinów w styczniu 2022 roku. CCAF połączył najnowsze dane z publicznie dostępnymi informacjami na temat wytwarzania energii elektrycznej w różnych regionach.

Informacje te nie obejmują jednak środków redukcji emisji, w tym spalania, wydobycia bitcoinów poza siecią, odzysku ciepła z odpadów i innych czynników. Alexander Neumüller, autor raportu stwierdził:

Nie mamy wystarczających danych, aby to obliczyć.

Badacze z CCAF oszacowali również, że udział zielonych źródeł energii w wydobyciu bitcoina wynosi 37,6%. Szacunki te kontrastują z danymi Bitcoin Mining Council za drugi kwartał 2022 roku, które szacowały tę liczbę na 59,5%.

Według ustaleń CCAF, obecne roczne emisje CO₂ z wydobycia pierwszej kryptowaluty spadły o 14,1% w porównaniu z rokiem 2021. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej spadło w okresie znacznego wzrostu hash rate sieci, co świadczy o zwiększonej efektywności urządzeń.

Górnicy działają racjonalnie, wyłączając nierentowne maszyny i kontynuując pracę na bardziej dochodowych.

Przypomnijmy, że na początku września Biały Dom opublikował raport wzywający regulatorów do omówienia nałożenia twardych środków na wydobycie bitcoina ze względu na jego duży ślad węglowy.

W tym samym miesiącu Environmental Working Group, pozarządowa grupa robocza zajmująca się ochroną środowiska, stwierdziła, że bitcoin powinien przejść na algorytm Proof-of-Stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram