Kopanie Bitcoina produkuje 0,1% globalnej emisji CO₂

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2022
ikona autora biały
bitcoin zużycie energii

Od powstania sieci bitcoin do 21 września 2022 r. górnicy wyprodukowali 199,65 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Tak wynika z danych Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF).

Rocznie jest to 48,35 mln ton CO₂, co stanowi 0,1% światowej emisji. Podobną ilość gazu produkuje Nepal - 48,37 mln ton i RCA - 46,58 mln ton. Dla porównania, przemysł wydobywczy złota produkuje 100,4 mln ton gazów cieplarnianych rocznie.

Liczby te oparte są na geograficznym rozkładzie wydobycia bitcoinów w styczniu 2022 roku. CCAF połączył najnowsze dane z publicznie dostępnymi informacjami na temat wytwarzania energii elektrycznej w różnych regionach.

Informacje te nie obejmują jednak środków redukcji emisji, w tym spalania, wydobycia bitcoinów poza siecią, odzysku ciepła z odpadów i innych czynników. Alexander Neumüller, autor raportu stwierdził:

Nie mamy wystarczających danych, aby to obliczyć.

Badacze z CCAF oszacowali również, że udział zielonych źródeł energii w wydobyciu bitcoina wynosi 37,6%. Szacunki te kontrastują z danymi Bitcoin Mining Council za drugi kwartał 2022 roku, które szacowały tę liczbę na 59,5%.

Według ustaleń CCAF, obecne roczne emisje CO₂ z wydobycia pierwszej kryptowaluty spadły o 14,1% w porównaniu z rokiem 2021. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej spadło w okresie znacznego wzrostu hash rate sieci, co świadczy o zwiększonej efektywności urządzeń.

Górnicy działają racjonalnie, wyłączając nierentowne maszyny i kontynuując pracę na bardziej dochodowych.

Przypomnijmy, że na początku września Biały Dom opublikował raport wzywający regulatorów do omówienia nałożenia twardych środków na wydobycie bitcoina ze względu na jego duży ślad węglowy.

W tym samym miesiącu Environmental Working Group, pozarządowa grupa robocza zajmująca się ochroną środowiska, stwierdziła, że bitcoin powinien przejść na algorytm Proof-of-Stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram