Kopanie Bitcoina produkuje 0,1% globalnej emisji CO₂

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2022
ikona autora biały
bitcoin zużycie energii

Od powstania sieci bitcoin do 21 września 2022 r. górnicy wyprodukowali 199,65 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Tak wynika z danych Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF).

Rocznie jest to 48,35 mln ton CO₂, co stanowi 0,1% światowej emisji. Podobną ilość gazu produkuje Nepal - 48,37 mln ton i RCA - 46,58 mln ton. Dla porównania, przemysł wydobywczy złota produkuje 100,4 mln ton gazów cieplarnianych rocznie.

Liczby te oparte są na geograficznym rozkładzie wydobycia bitcoinów w styczniu 2022 roku. CCAF połączył najnowsze dane z publicznie dostępnymi informacjami na temat wytwarzania energii elektrycznej w różnych regionach.

Informacje te nie obejmują jednak środków redukcji emisji, w tym spalania, wydobycia bitcoinów poza siecią, odzysku ciepła z odpadów i innych czynników. Alexander Neumüller, autor raportu stwierdził:

Nie mamy wystarczających danych, aby to obliczyć.

Badacze z CCAF oszacowali również, że udział zielonych źródeł energii w wydobyciu bitcoina wynosi 37,6%. Szacunki te kontrastują z danymi Bitcoin Mining Council za drugi kwartał 2022 roku, które szacowały tę liczbę na 59,5%.

Według ustaleń CCAF, obecne roczne emisje CO₂ z wydobycia pierwszej kryptowaluty spadły o 14,1% w porównaniu z rokiem 2021. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej spadło w okresie znacznego wzrostu hash rate sieci, co świadczy o zwiększonej efektywności urządzeń.

Górnicy działają racjonalnie, wyłączając nierentowne maszyny i kontynuując pracę na bardziej dochodowych.

Przypomnijmy, że na początku września Biały Dom opublikował raport wzywający regulatorów do omówienia nałożenia twardych środków na wydobycie bitcoina ze względu na jego duży ślad węglowy.

W tym samym miesiącu Environmental Working Group, pozarządowa grupa robocza zajmująca się ochroną środowiska, stwierdziła, że bitcoin powinien przejść na algorytm Proof-of-Stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram