Kopanie Bitcoina produkuje 0,1% globalnej emisji CO₂

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2022
ikona autora biały
bitcoin zużycie energii

Od powstania sieci bitcoin do 21 września 2022 r. górnicy wyprodukowali 199,65 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Tak wynika z danych Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF).

Rocznie jest to 48,35 mln ton CO₂, co stanowi 0,1% światowej emisji. Podobną ilość gazu produkuje Nepal - 48,37 mln ton i RCA - 46,58 mln ton. Dla porównania, przemysł wydobywczy złota produkuje 100,4 mln ton gazów cieplarnianych rocznie.

Liczby te oparte są na geograficznym rozkładzie wydobycia bitcoinów w styczniu 2022 roku. CCAF połączył najnowsze dane z publicznie dostępnymi informacjami na temat wytwarzania energii elektrycznej w różnych regionach.

Informacje te nie obejmują jednak środków redukcji emisji, w tym spalania, wydobycia bitcoinów poza siecią, odzysku ciepła z odpadów i innych czynników. Alexander Neumüller, autor raportu stwierdził:

Nie mamy wystarczających danych, aby to obliczyć.

Badacze z CCAF oszacowali również, że udział zielonych źródeł energii w wydobyciu bitcoina wynosi 37,6%. Szacunki te kontrastują z danymi Bitcoin Mining Council za drugi kwartał 2022 roku, które szacowały tę liczbę na 59,5%.

Według ustaleń CCAF, obecne roczne emisje CO₂ z wydobycia pierwszej kryptowaluty spadły o 14,1% w porównaniu z rokiem 2021. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej spadło w okresie znacznego wzrostu hash rate sieci, co świadczy o zwiększonej efektywności urządzeń.

Górnicy działają racjonalnie, wyłączając nierentowne maszyny i kontynuując pracę na bardziej dochodowych.

Przypomnijmy, że na początku września Biały Dom opublikował raport wzywający regulatorów do omówienia nałożenia twardych środków na wydobycie bitcoina ze względu na jego duży ślad węglowy.

W tym samym miesiącu Environmental Working Group, pozarządowa grupa robocza zajmująca się ochroną środowiska, stwierdziła, że bitcoin powinien przejść na algorytm Proof-of-Stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram