bakkt

Zgodnie z informacją, która pojawiła się 16 sierpnia na firmowym blogu Bakkt, we wrześniu odbędzie się premiera nowej platformy, przeznaczonej do nawiązywania kontaktów futures. W związku z koniecznością otrzymania pozwoleń od organów regulacyjnych, data jej uruchomienia jest zaplanowana na 23 września.

Opóźniony start nowej usługi Bakkt

Początkowo start nowej usługi był zapowiedziany na sierpień 2018 roku. Niestety kwestie prawne i konieczność uzyskania stosownych zgód znacząco opóźniły debiut platformy. Szczególne trudności sprawiło spełnienie warunków komisji ds. handlu kontraktami futures na towary (CFTC).

Kolejnym prawdopodobnym terminem uruchomienia platformy miał być grudzień 2018r, jednak nieustanne opóźnienia regulacyjne ponownie przesunęły planowany start produktu Bakkt. Ostatecznie testy usługi z udziałem uczestników rynku rozpoczęły się dopiero 22 lipca.

Formalności przed startem platformy Bakkt

W ubiegły piątek podmiot zależny Bakkt – Intercontinental Exchange – podał do publicznej wiadomości, że otrzymał zgodę Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku na uzyskanie karty zaufania stanu Nowy Jork. Oznacza to, iż od momentu startu platformy Bakkt będzie mógł legalnie przechowywać Bitcoiny, przeznaczone dla fizycznie dostarczanych kontraktów futures.

Dzięki temu pozwoleniu, Bakkt będzie miał prawo do prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LCC). Najwyższy poziom nadzoru ma zostać zapewniony dzięki rozwiązaniu powierniczemu, zwanemu Bakkt Warehouse.

Znaczenie Bakkt dla inwestorów instytucjonalnych

Jeszcze niedawno spekulowanie bitcoinem niosło za sobą wysokie ryzyko, związane z brakiem zgodności i i nadzorem rynku, powiązanym z ogólnoświatowymi giełdami kryptowalut. Premiera platformy Bakkt powoli inwestorom na realizację planów w bezpiecznym, zaufanym środowisku. Fizycznie rozliczone kontrakty futures będą stanowić przedmiot wymiany na giełdzie ICE Futures, której działanie jest regulowane przez organy federalne.

Zgodnie z zapowiedziami CEO Bakkt Kelly Loeffler, platforma ma zapewniać wysokie standardy, takie jak instytucjonalny program zgodności i system przeciwdziałający praniu pieniędzy. Nowość od Bakkt to także ceny rozliczeniowe różniące się od nieuregulowanych cen spotowych, gruntowny nadzór rynku, ubezpieczenie, oraz wkład do funduszu gwarancyjnego. Aby zapewnić rynkowi kontrakty futures, Bakkt ma zamiar współpracować z Intercontinental Exchange Futures U.S. oraz Intercontinental Exchange Clear U.S..

Rozwój nowej platformy Bakkt pozwoli na wzmocnienie rynku kryptowalut, oraz otworzy nowe możliwości wielu inwestorom, zainteresowanym kontraktami futures. Dzięki temu całkiem prawdopodobny jest znaczący skok Bitcoina i pozostałych walut wirtualnych w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *