Kontrakty CFD na Bitcoina i inne kryptowaluty

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 lutego 2020
ikona autora biały

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kontraktom CFD na bitcoina oraz ich roli na rynku Bitcoina i innych kryptowalut.

Czym jest kontrakt CFD?

Zacznijmy od podstaw – kontrakt CFD (CFD – skrót od: contract for difference) to umowa zawarta pomiędzy inwestorem a brokerem. Inwestor nie staje się właścicielem kryptowaluty, a jedynie spekuluje na temat przyszłych różnic kursu Bitcoina.

Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestycja jest zdecydowanie mniej wymagająca pod względem finansowym gdy chcemy zastosować dźwignię finansową, co pozwala osiągnąć większy zysk ale również zwiększa ryzyko straty.

Jak działają kontrakty CFD?

Przykładowo, gdy zawrzemy kontrakt CFD, osiągniemy przychód wtedy, gdy kurs Bitcoina wzrośnie i zamkniemy pozycję. Analogicznie, gdy kurs będzie mniejszy niż przy zawarciu kontraktu, taka inwestycja przyniesie nam stratę.

Warto jednak pamiętać, że my również mamy możliwość zarządzania swoimi pozycjami, dzięki czemu, gdy przewidujemy, iż kurs Bitcoina będzie spadał, możemy “sprzedać” kontrakt CFD (patrz: short na kryptowaluty) i zarobić na tej różnicy. Ponadto, w przeciwieństwie do kryptowalut, kontrakty podlegają regulacjom nadrzędnych podmiotów.

Ryzyko związane z inwestycjami w kontrakty CFD

Pomimo pewnych zalet omawianych kontraktów, nie można zapominać o ryzyku związanych z tego typu inwestycjami. Wciąż przypominają one grę na giełdzie i aby czerpać z nich korzyści finansowe, niezbędne jest szerokie obeznanie na rynku.

Kontrakty CFD mogą być lewarowane (chodzi o handel na dźwigni). Znaczy to, iż możemy uzyskać przychód dużo większy, względem pieniędzy zdeponowanych na rachunku. Nasza inwestycja ukierunkowana jest jedynie na różnicę kursu, a nie na samą kryptowalutę. Jednak cecha ta ma również swoją “ciemną” stronę. Może się okazać, iż nasze przewidywania, odnośnie kursu Bitcoina, nie sprawdzą się, wtedy możemy stracić wszystkie środki za które kupiliśmy kontrakt – stanie się tak gdy nasza pozycja osiągnie liquidation price (lub liquidation value):

Liquidation price na giełdzie kontraktów Bitmex.com

W takiej sytuacji, kontrakt przyniesie nam stratę, która może znacznie przekroczyć zabezpieczenie. Dlatego decydując się na depozyt naszych środków finansowych, powinniśmy mieć wiedzę jak działają kontrakty CFD. W ten sposób zmniejszymy ryzyko takiej inwestycji.

Jak zawierać kontrakty CFD na Bitcoina i co należy wiedzieć?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jak handlować kontraktami CFD na kryptowaluty, nie można pominąć podstaw – czyli znajomości terminologii i konkretnych pozycji z jakimi spotkamy się na giełdach i u brokerów. Aby lepiej zaprezentować i zrozumieć poszczególne terminy, posłużmy się przykładami.

Absolutne podstawy jaki musimy znać to:

  • Entry Price/Fill Price (1) – cena po jakiej zakupiliśmy kontrakty
  • Mark Price (2) – Aktualna cena na rynku
  • Liquidation price (również: liquidation price) (3) – oznacza cenę kontraktu, po której zostanie on zlikwidowany (gdy cena go osiągnie stracimy całą kwotę za którą kupiliśmy kontrakt)
  • PNL ROE % (4) – zysk lub strata z kontraktu w odniesieniu do aktualnej ceny rynkowej
  • Margin czyli dźwignia finansowa (5) – wielkość dźwigni finansowej związanej z danym kontraktem

Każdą z powyższych pozycji znajdziemy na giełdzie lub u brokera handlującego kontraktami CFD (nieznacznie mogą się różnić nazwą lub skróem). Koniecznie zapoznaj się z powyższymi pozycjami aby lepiej rozumieć co oznaczają konkretne pozycji w tabelach z zajętymi pozycjami na kontrakty. Poniżej przykłady powyższych oznaczeń na wybranych giełdach i u brokerów:

Gdzie inwestować w kontrakty CFD na Bitcoina?

Istnieje wiele platform, które pośredniczą pomiędzy inwestorem a brokerem w zawarciu kontraktu CFD. Są to zarówno giełdy handlujące wyłącznie kontraktami na kryptowaluty (np.: Bitmex), tradycyjne giełdy kryptowalut (futures na Binance), jak również brokerzy kontraktów CFD (np. Plus500), gdzie handel kontraktami na bitcoina czy ethereum jest jedną z wielu pozycji do handlu.

Każda z powyższych powyzji ma swoje plusy i minusy, więc warto porównać te platformy i wybrać najlepsze rozwiazanie dla naszego przypadku.

Lista giełd i brokerów kontraktami CFD kryptowalut:

  1. Bitmex
  2. Binance (binance futures)
  3. PrimeXBT

Kontrakty CFD na Bitcoiny mogą przynieść pewne korzyści, jednak wiążą się również ze sporym ryzykiem. Zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, pamiętaj aby wnikliwie przeanalizować rynek kryptowalut i stale obserwować zdarzenia, które mogą wpływać na kurs. Warto również zapoznać się z opiniami specjalistów w tej dziedzinie. Zarobek na kontraktach CFD nie jest oparty o zwykłą intuicję, ale o obszerną wiedzę na temat rynku Bitcoina czy innych kryptowalut (w zależności od zawieranych kontraktów CFD)

FAQ

Gdy wartość kontraktu osiągnie liquidation value/luquidation price, wtedy tracisz cale zainwestowane środki za które kupiłeś kontrakt. Im większa dźwignia tym wyższy liquidation value.
Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram