W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kontraktom CFD oraz ich roli na rynku Bitcoina.

Czym jest kontrakt CFD?

Zacznijmy od podstaw – kontrakt CFD to umowa zawarta pomiędzy inwestorem a brokerem. Inwestor nie staje się właścicielem kryptowaluty, a jedynie spekuluje na temat przyszłych różnic kursu Bitcoina. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestycja jest zdecydowanie mniej wymagająca pod względem finansowym, ale jednocześnie pozwala osiągnąć znaczący zysk.

Przykładowo, gdy zawrzemy kontrakt CFD, osiągniemy przychód wtedy, gdy kurs Bitcoina wzrośnie i zamkniemy pozycję. Analogicznie, gdy kurs będzie mniejszy niż przy zawarciu kontraktu, taka inwestycja przyniesie nam stratę. Warto jednak pamiętać, że my również mamy możliwość zarządzania swoimi pozycjami, dzięki czemu, gdy przewidujemy, iż kurs Bitcoina będzie spadał, możemy “sprzedać” kontrakt CFD (patrz: short na kryptowaluty) i zarobić na tej różnicy. Ponadto, w przeciwieństwie do kryptowalut, kontrakty podlegają regulacjom nadrzędnych podmiotów.

Ryzyko związane z inwestycjami w kontrakty CFD

Pomimo pewnych zalet omawianych kontraktów, nie można zapominać o ryzyku związanych z tego typu inwestycjami. Wciąż przypominają one grę na giełdzie i aby czerpać z nich korzyści finansowe, niezbędne jest szerokie obeznanie na rynku Bitcoina.

Kontrakty CFD mogą być lewarowane (chodzi o handel na dźwigni). Znaczy to, iż możemy uzyskać przychód dużo większy, względem pieniędzy zdeponowanych na rachunku. Nasza inwestycja ukierunkowana jest jedynie na różnicę kursu, a nie na samą kryptowalutę. Jednak cecha ta ma również swoją “ciemną” stronę. Może się okazać, iż nasze przewidywania, odnośnie kursu Bitcoina, nie sprawdzą się.

W takiej sytuacji, kontrakt przyniesie nam stratę, która może znacznie przekroczyć zabezpieczenie. Dlatego decydując się na depozyt naszych środków finansowych, powinniśmy mieć obeznanie na rynku Bitcoina i być pewnym swoich prognoz odnośnie jego kursu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko takiej inwestycji do minimum.

Gdzie inwestować w kontrakty CFD na Bitcoina?

Istnieje wiele platform, które pośredniczą pomiędzy inwestorem a brokerem w zawarciu kontraktu CFD. Z reguły są one bardzo intuicyjne i pomocne, dzięki czemu czas trwania całego procesu jest znacznie krótszy.

Jedną z bardziej popularnych i docenianych przez jej użytkowników platformą jest xStation. Umożliwia ona szybki depozyt środków finansowych na rzecz kontraktu. Posiada prosty i intuicyjny interface, co znacznie wpływa na efektywność korzystania z niej. Oprócz terminala inwestycji oraz okna dostępnych rynków, platforma posiada okno wykresu, które pozwala śledzić notowania kursu Bitcoina. Ponadto, xStation jest również dostępne na smartfony z systemem Android, dzięki czemu użytkownik może zarządzać swoimi kontraktami w sposób mobilny.

Największym konkurentem xStation jest platforma MT4. Udostępnia ona użytkującym dodatkowe narzędzia do bardziej specjalistycznej analizy rynku. Obydwie platformy znajdują swoich sympatyków, jednak początkującemu inwestorowi w kontrakty CFD, zdecydowanie wystarczą szerokie funkcje oferowane przez platformę xStation.

Podsumowanie

Kontrakty CFD na Bitcoiny mogą przynieść Ci wiele korzyści, jednak wiążą się również ze sporym ryzykiem. Zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, pamiętaj aby wnikliwie przeanalizować rynek Bitcoina i stale obserwować zdarzenia, które mogą wpływać na jego kurs. Warto również zapoznać się z opiniami specjalistów w tej dziedzinie. Jak widzisz, zarobek na kontraktach CFD nie jest oparty o zwykłą intuicję, ale o obszerną wiedzę na temat rynku Bitcoina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *