kirgistan regulacje kryptowalut

Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej, lub NBKR, planuje wprowadzić system licencjonowania dla giełd kryptowalutowych. W ten sposób kraj chce chronić lokalnych inwestorów.

Jak donosi lokalna gazeta ekonomiczna Tazabek, prezes NBKR Tolkunbek Abdygulov ogłosił, że bank centralny kraju planuje rozpocząć regulację operacji wymiany kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC).

Abdygulov wyjaśnił, że celem inicjatywy jest zabezpieczenie operacji kryptowalutowych w Republice Kirgiskiej oraz zapewnienie ochrony inwestorów podobnej do tej, która już istnieje w przypadku tradycyjnych finansów:

“Celem NBKR jest stworzenie warunków dla klientów, dla obywateli Republiki Kirgiskiej. Jeśli chcesz kupić Bitcoin – po prostu idziesz do kantoru, płacisz pieniądze i dostajesz gwarantowane Bitcoiny […] Dzisiaj sprzedajesz somy, kupujesz dolary – jeśli kantor ma licencję NBKR, nie ma ryzyka utraty pieniędzy. Jest cel, aby zrobić to samo dla kryptowalut”.

Pomimo ambitnych planów NBKR, aby pomóc lokalnym mieszkańcom bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, bank centralny nadal ostrzega opinię publiczną o wysokim ryzyku tego rodzaju inwestycji.

“Jeśli Bitcoin osiągnął wczoraj na 50 000 dolarów, jutro może spaść do 20 000 dolarów. A wtedy wszystkie twoje zainwestowane pieniądze zostaną spalone”

– ostrzegł Abdygulov.

Po wprowadzeniu projektu ustawy o kryptowalutach w listopadzie 2020 roku, w styczniu roku 2021, rząd Kirgistanu przedstawił do publicznej dyskusji dwa projekty ustaw “O przetwarzaniu kryptowalut” i “O zmianach w aktach prawnych w dziedzinie wirtualnych aktywów”. Władze Kirgistanu oczekują, że sfinalizują te projekty do końca 2021 roku.

Oprócz ogólnych wysiłków legislacyjnych wokół kryptowalut, Kirgistan starał się również uregulować działalność miningową. Jednak do tej pory nie przyjęto żadnych regulacji związanych z tym sektorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *