Kazachstan zamyka 106 kopalni kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
kazachstan mining

Rząd Kazachstanu zidentyfikował 106 kopalni kryptowalut, które działają bez odpowiednich licencji. Władze nakazały wstrzymanie działalności 51 z nich, a 55 zaprzestało jej dobrowolnie.

Najnowsza akcja

Na początku tego roku Kazachstan wypowiedział wojnę nielegalnym farmom wydobywającym cyfrowe aktywa. Minister Bagdat Musin stwierdził, że mogą one mieć negatywny wpływ na sieć energetyczną kraju:

Szarzy górnicy wyrządzają wiele szkód naszej sieci energetycznej. Szacuje się, że koszty energii związane z nielegalnym wydobyciem przekraczają 1 gigawat.

Zgodnie z ostatnim komunikatem władze zmusiły 106 kopalni wydobywających kryptowaluty do zaprzestania działalności. 55 z nich zamknęło się dobrowolnie.

Pozostałe 51, podejrzane o uchylanie się od płacenia podatków i działanie w specjalnych strefach ekonomicznych bez zgody władz, zostały zlikwidowane przez organy ścigania.

Śledztwo ujawniło, że za nielegalnymi firmami stały popularne osobistości ze świata polityki i biznesu. Należą do nich Bolat Nazarbajew - brat byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, Kairat Itegmenow - 17. najbogatszy człowiek w Kazachstanie i Aleksander Klebanow - prezes Central Asian Electric Power Corp.

Ponadto władze skonfiskowały ponad 65 000 sztuk koparek, o wartości ponad 190 milionów dolarów. Otworzyły także 25 spraw karnych przeciwko osobom związanym z tą nielegalną działalnością.

Warto zauważyć, że wydobycie kryptowalut jest ważną niszą dla Kazachstanu. Na to byłe państwo radzieckie przypada 18,1% globalnego hash rate'u. Jedynym krajem przodującym w tej kwestii jest USA z udziałem 35,4%.

Operacja z zeszłego miesiąca

W lutym rząd zidentyfikował i wstrzymał działalność 13 kopalni wydobywających kryptowaluty. Podmioty te były zlokalizowane w całym kraju w takich regionach jak Turkiestan, Pawłodar, Karaganda, Akmola i Kostanaj. Według szacunków, farmy te łącznie dysponowały mocą elektryczną przekraczającą 200 megawatów.

Już wtedy urzędnicy przyrzekli, że będą nadal wykrywać i odłączać nielegalne podmioty, które szkodzą lokalnej sieci energetycznej i nie przestrzegają zasad.

Niemniej jednak prezydent Tokajew stwierdził, że rząd nie będzie przeszkadzał "białym" górnikom, którzy otrzymają niezbędne pozwolenia na prowadzenie swojej działalności:

Rząd nie jest przeciwny 'białym' górnikom, ale ludzie, którzy chcą działać w tym sektorze, muszą mieć licencję, otrzymywać energię elektryczną według odpowiednich taryf, deklarować swoje dochody i płacić podatki oraz angażować się w projekty ekologiczne.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram