Kazachstan zamyka 106 kopalni kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
kazachstan mining

Rząd Kazachstanu zidentyfikował 106 kopalni kryptowalut, które działają bez odpowiednich licencji. Władze nakazały wstrzymanie działalności 51 z nich, a 55 zaprzestało jej dobrowolnie.

Najnowsza akcja

Na początku tego roku Kazachstan wypowiedział wojnę nielegalnym farmom wydobywającym cyfrowe aktywa. Minister Bagdat Musin stwierdził, że mogą one mieć negatywny wpływ na sieć energetyczną kraju:

Szarzy górnicy wyrządzają wiele szkód naszej sieci energetycznej. Szacuje się, że koszty energii związane z nielegalnym wydobyciem przekraczają 1 gigawat.

Zgodnie z ostatnim komunikatem władze zmusiły 106 kopalni wydobywających kryptowaluty do zaprzestania działalności. 55 z nich zamknęło się dobrowolnie.

Pozostałe 51, podejrzane o uchylanie się od płacenia podatków i działanie w specjalnych strefach ekonomicznych bez zgody władz, zostały zlikwidowane przez organy ścigania.

Śledztwo ujawniło, że za nielegalnymi firmami stały popularne osobistości ze świata polityki i biznesu. Należą do nich Bolat Nazarbajew - brat byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, Kairat Itegmenow - 17. najbogatszy człowiek w Kazachstanie i Aleksander Klebanow - prezes Central Asian Electric Power Corp.

Ponadto władze skonfiskowały ponad 65 000 sztuk koparek, o wartości ponad 190 milionów dolarów. Otworzyły także 25 spraw karnych przeciwko osobom związanym z tą nielegalną działalnością.

Warto zauważyć, że wydobycie kryptowalut jest ważną niszą dla Kazachstanu. Na to byłe państwo radzieckie przypada 18,1% globalnego hash rate'u. Jedynym krajem przodującym w tej kwestii jest USA z udziałem 35,4%.

Operacja z zeszłego miesiąca

W lutym rząd zidentyfikował i wstrzymał działalność 13 kopalni wydobywających kryptowaluty. Podmioty te były zlokalizowane w całym kraju w takich regionach jak Turkiestan, Pawłodar, Karaganda, Akmola i Kostanaj. Według szacunków, farmy te łącznie dysponowały mocą elektryczną przekraczającą 200 megawatów.

Już wtedy urzędnicy przyrzekli, że będą nadal wykrywać i odłączać nielegalne podmioty, które szkodzą lokalnej sieci energetycznej i nie przestrzegają zasad.

Niemniej jednak prezydent Tokajew stwierdził, że rząd nie będzie przeszkadzał "białym" górnikom, którzy otrzymają niezbędne pozwolenia na prowadzenie swojej działalności:

Rząd nie jest przeciwny 'białym' górnikom, ale ludzie, którzy chcą działać w tym sektorze, muszą mieć licencję, otrzymywać energię elektryczną według odpowiednich taryf, deklarować swoje dochody i płacić podatki oraz angażować się w projekty ekologiczne.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram