Kazachstan zamyka 106 kopalni kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
kazachstan mining

Rząd Kazachstanu zidentyfikował 106 kopalni kryptowalut, które działają bez odpowiednich licencji. Władze nakazały wstrzymanie działalności 51 z nich, a 55 zaprzestało jej dobrowolnie.

Najnowsza akcja

Na początku tego roku Kazachstan wypowiedział wojnę nielegalnym farmom wydobywającym cyfrowe aktywa. Minister Bagdat Musin stwierdził, że mogą one mieć negatywny wpływ na sieć energetyczną kraju:

Szarzy górnicy wyrządzają wiele szkód naszej sieci energetycznej. Szacuje się, że koszty energii związane z nielegalnym wydobyciem przekraczają 1 gigawat.

Zgodnie z ostatnim komunikatem władze zmusiły 106 kopalni wydobywających kryptowaluty do zaprzestania działalności. 55 z nich zamknęło się dobrowolnie.

Pozostałe 51, podejrzane o uchylanie się od płacenia podatków i działanie w specjalnych strefach ekonomicznych bez zgody władz, zostały zlikwidowane przez organy ścigania.

Śledztwo ujawniło, że za nielegalnymi firmami stały popularne osobistości ze świata polityki i biznesu. Należą do nich Bolat Nazarbajew - brat byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, Kairat Itegmenow - 17. najbogatszy człowiek w Kazachstanie i Aleksander Klebanow - prezes Central Asian Electric Power Corp.

Ponadto władze skonfiskowały ponad 65 000 sztuk koparek, o wartości ponad 190 milionów dolarów. Otworzyły także 25 spraw karnych przeciwko osobom związanym z tą nielegalną działalnością.

Warto zauważyć, że wydobycie kryptowalut jest ważną niszą dla Kazachstanu. Na to byłe państwo radzieckie przypada 18,1% globalnego hash rate'u. Jedynym krajem przodującym w tej kwestii jest USA z udziałem 35,4%.

Operacja z zeszłego miesiąca

W lutym rząd zidentyfikował i wstrzymał działalność 13 kopalni wydobywających kryptowaluty. Podmioty te były zlokalizowane w całym kraju w takich regionach jak Turkiestan, Pawłodar, Karaganda, Akmola i Kostanaj. Według szacunków, farmy te łącznie dysponowały mocą elektryczną przekraczającą 200 megawatów.

Już wtedy urzędnicy przyrzekli, że będą nadal wykrywać i odłączać nielegalne podmioty, które szkodzą lokalnej sieci energetycznej i nie przestrzegają zasad.

Niemniej jednak prezydent Tokajew stwierdził, że rząd nie będzie przeszkadzał "białym" górnikom, którzy otrzymają niezbędne pozwolenia na prowadzenie swojej działalności:

Rząd nie jest przeciwny 'białym' górnikom, ale ludzie, którzy chcą działać w tym sektorze, muszą mieć licencję, otrzymywać energię elektryczną według odpowiednich taryf, deklarować swoje dochody i płacić podatki oraz angażować się w projekty ekologiczne.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram