Kazachstan zamyka 106 kopalni kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2022
ikona autora biały
kazachstan mining

Rząd Kazachstanu zidentyfikował 106 kopalni kryptowalut, które działają bez odpowiednich licencji. Władze nakazały wstrzymanie działalności 51 z nich, a 55 zaprzestało jej dobrowolnie.

Najnowsza akcja

Na początku tego roku Kazachstan wypowiedział wojnę nielegalnym farmom wydobywającym cyfrowe aktywa. Minister Bagdat Musin stwierdził, że mogą one mieć negatywny wpływ na sieć energetyczną kraju:

Szarzy górnicy wyrządzają wiele szkód naszej sieci energetycznej. Szacuje się, że koszty energii związane z nielegalnym wydobyciem przekraczają 1 gigawat.

Zgodnie z ostatnim komunikatem władze zmusiły 106 kopalni wydobywających kryptowaluty do zaprzestania działalności. 55 z nich zamknęło się dobrowolnie.

Pozostałe 51, podejrzane o uchylanie się od płacenia podatków i działanie w specjalnych strefach ekonomicznych bez zgody władz, zostały zlikwidowane przez organy ścigania.

Śledztwo ujawniło, że za nielegalnymi firmami stały popularne osobistości ze świata polityki i biznesu. Należą do nich Bolat Nazarbajew - brat byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, Kairat Itegmenow - 17. najbogatszy człowiek w Kazachstanie i Aleksander Klebanow - prezes Central Asian Electric Power Corp.

Ponadto władze skonfiskowały ponad 65 000 sztuk koparek, o wartości ponad 190 milionów dolarów. Otworzyły także 25 spraw karnych przeciwko osobom związanym z tą nielegalną działalnością.

Warto zauważyć, że wydobycie kryptowalut jest ważną niszą dla Kazachstanu. Na to byłe państwo radzieckie przypada 18,1% globalnego hash rate'u. Jedynym krajem przodującym w tej kwestii jest USA z udziałem 35,4%.

Operacja z zeszłego miesiąca

W lutym rząd zidentyfikował i wstrzymał działalność 13 kopalni wydobywających kryptowaluty. Podmioty te były zlokalizowane w całym kraju w takich regionach jak Turkiestan, Pawłodar, Karaganda, Akmola i Kostanaj. Według szacunków, farmy te łącznie dysponowały mocą elektryczną przekraczającą 200 megawatów.

Już wtedy urzędnicy przyrzekli, że będą nadal wykrywać i odłączać nielegalne podmioty, które szkodzą lokalnej sieci energetycznej i nie przestrzegają zasad.

Niemniej jednak prezydent Tokajew stwierdził, że rząd nie będzie przeszkadzał "białym" górnikom, którzy otrzymają niezbędne pozwolenia na prowadzenie swojej działalności:

Rząd nie jest przeciwny 'białym' górnikom, ale ludzie, którzy chcą działać w tym sektorze, muszą mieć licencję, otrzymywać energię elektryczną według odpowiednich taryf, deklarować swoje dochody i płacić podatki oraz angażować się w projekty ekologiczne.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram