Całkowita wartość rynkowa stablecoinów USDT wyemitowanych przez Tether spadła do 69,3 mld USD, czyli do wartości ostatnio widzianej w październiku 2021 r.
Przed upadkiem firmy Terra kwota ta wynosiła 83,42 mld USD (stan na 1 maja).
Według CoinGecko, rywal Tethera, USDC Coin (USDC), przekroczył 55 miliardów dolarów kapitalizacji, przy czym próg 50 miliardów dolarów stablecoin osiągnął w dniach 13-14 maja.
W badanym okresie dominacja USDT zmniejszyła się z 50,9% do 45,7%, natomiast udział USDC w rynku wzrósł z 30% do 36,2%.
Przypomnijmy, że w maju Tether Holdings Limited odkupił od posiadaczy USDT tokeny o wartości 10 mld USD.
Posiadacze stablecoinów zaczęli przechodzić na fiat po upadku algorytmicznego stabblecoina UST i tokena LUNA. W dniu 12 maja cena USDT na krótko straciła parytet względem dolara amerykańskiego - emitent odkupił wówczas aktywa o wartości 600 mln USD w ciągu 24 godzin.
Spadek kapitalizacji był kontynuowany w czerwcu w związku z problemami na platformie kryptowalutowej Celsius, której pożyczkodawcą była firma Tether Holdings Limited. Emitent wykluczył jednak wpływ incydentu na swoje rezerwy.
15 czerwca firma zaprzeczyła pogłoskom o dominacji w zabezpieczaniu chińskich papierów komercyjnych. Spółka zasugerowała, że informacje te zostały rozpowszechnione przez niektóre "skoordynowane fundusze" w celu wygenerowania dodatkowych zysków na już "napiętym rynku".
Informacje o tym, że Tether udziela pożyczek firmie Three Arrows Capital, która rzekomo miała problemy z wypłacalnością, również zostały uznane przez firmę za fałszywe.
Wcześniej eksperci z platformy OTC Cumberland spekulowali, że jeden z wiodących stablecoinów może być kolejnym aktywem, które upadnie.