Ciągły rozwój najczęściej używanego stabilcoina Tether (USDT) popchnął jego całkowitą kapitalizację rynkową do poziomu 10 miliardów dolarów. W skali miesięcy, ten wzrost jest jeszcze bardziej imponujący, ponieważ podwoił się od marca 2020 roku.
Tether ujrzał światło dzienne w 2014 roku, jako innowacyjna moneta o stabilnej wartości, na stale zmieniającym się rynku kryptowalut. Tak zwany stablecoin jest powiązany (prawie) 1 do 1 z odpowiadającą mu walutą fiat (dolarem amerykańskim), w wyniku czego cena tokena zawsze oscyluje na tym samym poziomie – 1 dolara.
Pomimo powolnego startu, znaczenie stablecoinów – a w pewnym stopniu Tethera – rosła w czasie, ponieważ inwestorzy szukali mniej zmiennych aktywów, w których mogą przechowywać wartość, bez obawy o nagły spadek cen. Ostatni rok był szczególnie imponujący dla USDT. Ze względu na stale rosnący popyt, firma stojąca za tym tokenem musiała w bardzo szybkim tempie emitować nowe monety.
Tether zaczął być “drukowany” na masową skalę w marcu tego roku. Poniższy wykres ilustruje ogromne skoki kapitalizacji rynkowej, co jest bezpośrednim wynikiem ilości USDT w obiegu, ponieważ cena stablecoina zawsze wynosi 1 USD.
Kapitalizacja rynkowa Tethera źródło: Coingecko
Tether nadal rosnął siłę w maju, aż w pewnym momencie jego marketcap przewyższył Ripple (XRP), co sprawiło, że Tether stał się trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.
Dzisiaj firma ogłosiła kolejny kamień milowy – całkowita kapitalizacja rynkowa Tether przekroczyła obecnie 10 miliardów dolarów.
Chociaż Tether przez lata wzbudzał pewne kontrowersje, CTO firmy – Paolo Ardoino pochwalił się swoim osiągnięciem krótko po przekroczeniu 10 miliardów dolarów. Opisał on Tether jako “silny wytrzymały, przejrzysty, regulowany, zarejestrowany w FinCEN, wspierający decentralizację i będący podstawowym elementem naszego przemysłu kryptograficznego”.
Ardoino stwierdził, że Tether reinwestuje w branżę, finansując protokół layer 2 – RGB i inwestując w “obiecujące startupy i działające już biznesy”. Podkreślił również, że USDT jest dostępny na kilku blockchainach, w tym Bitcoin (poprzez protokół Omni), Ethereum, Tron, EOS i Algorand.
“USDT jest prawdopodobnie najczęściej używanym produktem w całym ekosystemie kryptowalut, używa go prawie każda giełda, oferując pary walutowe w stosunku do USDT lub usługi powiernicze”.
– stwierdził Ardoino.