John McAfee nie żyje! Mógł popełnić samobójstwo

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 czerwca 2021
ikona autora biały
mcafee nie zyje

Przedsiębiorca i twórca oprogramowania antywirusowego John McAfee został znaleziony martwy w celi barcelońskiego więzienia kilka godzin po tym, jak hiszpański sąd zgodził się na jego ekstradycję do USA. W Stanach Zjednoczonych miał stawić czoła zarzutom o unikanie płacenia podatków.

Kataloński Departament Sprawiedliwości oświadczył, że więzienni medycy próbowali go reanimować, ale bezskutecznie. W oświadczeniu napisano, że "wszystko wskazuje na to, że" McAfee odebrał sobie życie".

Życie McAfee

McAfee to kontrowersyjna postać w świecie technologii. Jego firma wydała pierwsze komercyjne oprogramowanie antywirusowe. McAfee VirusScan pomógł zapoczątkować wielomiliardowy przemysł w świecie komputerów, a ostatecznie został sprzedany gigantowi technologicznemu Intelowi za ponad 7,6 mld dolarów (4,7 mld funtów).

W październiku 2020 r. John McAfee został aresztowany w Hiszpanii, gdy wchodził na pokład samolotu do Turcji. Oskarżono go o niezłożenie zeznań podatkowych przez cztery lata, mimo że zarobił miliony na konsultacjach, przemówieniach, kryptowalutach i sprzedaży praw do historii swojego życia.

Amerykański Departament Sprawiedliwości twierdził, że McAfee unikał obowiązku podatkowego, wpłacając swoje dochody na konta bankowe i konta giełd kryptowalut w imieniu innych osób. Oskarżono go również o ukrywanie majątku, w tym jachtu i nieruchomości. Te również miałybyć rejestrowane na nazwiska innych osób.

Sąd Krajowy Hiszpanii zezwolił w środę rano na jego ekstradycję do USA, gdzie musiałby stawić czoła zarzutom.

Dopaść Johna McAfee

W ostatnich latach McAfee wielokrotnie powtarzał, że uknuto spisek, aby go dopaść - jednak sąd stwierdził, że nie ma "żadnych odkrywczych dowodów" na to, że jest on ścigany z powodów politycznych lub ideologicznych.

Przedsiębiorca, który urodził się w Gloucestershire w Anglii, po raz pierwszy stał się sławny w latach 80-tych, kiedy założył swoją firmę technologiczną i wydał McAfee VirusScan. Przyznał jednak kiedyś BBC, że nigdy nie używał oprogramowania na własnych komputerach - ani żadnego innego oprogramowania antywirusowego.

Chronię się poprzez ciągłą zmianę mojego adresu IP [Internet Protocol], nie dołączając mojego nazwiska do żadnego urządzenia, z którego korzystam, i nie wchodząc na strony, na których można złapać wirusa. Strony pornograficzne, na przykład, po prostu tam nie wchodzę.

- powiedział reporterowi technologicznemu BBC Leo Kelionowi w 2013 roku.

Kontrowersje wokół twórcy antywirusa

McAfee rozpoczął również nieudane starania o zostanie kandydatem w wyborach prezydenckich w 2016 i 2020 roku. W 2019 roku wyraził swoją pogardę dla podatków, tweetując, że przez osiem lat nie składał zeznań podatkowych, ponieważ "opodatkowanie jest nielegalne". W tym samym roku został na krótko zatrzymany w Republice Dominikany za rzekome wwiezienie do kraju broni.

McAfee nigdy nie pasował do schematu przedsiębiorcy technologicznego. Był zuchwały, lekkomyślny i nigdy nie stronił od kolejnych skandali. Swoją sławę zyskał dzięki firmie, którą założył i nazwał od swojego nazwiska. Odniosła ona ogromny sukces i uczyniła go bogatym człowiekiem. Przyczynił się również do powstania wartej wiele miliardów dolarów branży oprogramowania bezpieczeństwa komputerowego.

McAfee był wizjonerem, ale i porywczym człowiekiem. To właśnie jego temperament sprawiał, że przez całe życie wpadał w kłopoty. W 2012 r. został aresztowany w Gwatemali, po tym jak uciekł z Belize, gdzie policja prowadziła śledztwo w sprawie śmierci jego sąsiada. Zawsze zaprzeczał, jakoby był zamieszany w to morderstwo.

Wybitny libertarianin, ujmujący mówca i entuzjasta kryptowalut, McAfee wciąż potrafił zarabiać pieniądze. Jego ostatnie starcie z organami ścigania było spowodowane domniemanym uchylaniem się od płacenia podatków od jego ostatnich zarobków.

McAfee zostanie zapamiętany - i słusznie - jako ważna postać w rozwoju sceny technologicznej lat 80-tych i 90-tych.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram