John McAfee nie żyje! Mógł popełnić samobójstwo

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 czerwca 2021
ikona autora biały
mcafee nie zyje

Przedsiębiorca i twórca oprogramowania antywirusowego John McAfee został znaleziony martwy w celi barcelońskiego więzienia kilka godzin po tym, jak hiszpański sąd zgodził się na jego ekstradycję do USA. W Stanach Zjednoczonych miał stawić czoła zarzutom o unikanie płacenia podatków.

Kataloński Departament Sprawiedliwości oświadczył, że więzienni medycy próbowali go reanimować, ale bezskutecznie. W oświadczeniu napisano, że "wszystko wskazuje na to, że" McAfee odebrał sobie życie".

Życie McAfee

McAfee to kontrowersyjna postać w świecie technologii. Jego firma wydała pierwsze komercyjne oprogramowanie antywirusowe. McAfee VirusScan pomógł zapoczątkować wielomiliardowy przemysł w świecie komputerów, a ostatecznie został sprzedany gigantowi technologicznemu Intelowi za ponad 7,6 mld dolarów (4,7 mld funtów).

W październiku 2020 r. John McAfee został aresztowany w Hiszpanii, gdy wchodził na pokład samolotu do Turcji. Oskarżono go o niezłożenie zeznań podatkowych przez cztery lata, mimo że zarobił miliony na konsultacjach, przemówieniach, kryptowalutach i sprzedaży praw do historii swojego życia.

Amerykański Departament Sprawiedliwości twierdził, że McAfee unikał obowiązku podatkowego, wpłacając swoje dochody na konta bankowe i konta giełd kryptowalut w imieniu innych osób. Oskarżono go również o ukrywanie majątku, w tym jachtu i nieruchomości. Te również miałybyć rejestrowane na nazwiska innych osób.

Sąd Krajowy Hiszpanii zezwolił w środę rano na jego ekstradycję do USA, gdzie musiałby stawić czoła zarzutom.

Dopaść Johna McAfee

W ostatnich latach McAfee wielokrotnie powtarzał, że uknuto spisek, aby go dopaść - jednak sąd stwierdził, że nie ma "żadnych odkrywczych dowodów" na to, że jest on ścigany z powodów politycznych lub ideologicznych.

Przedsiębiorca, który urodził się w Gloucestershire w Anglii, po raz pierwszy stał się sławny w latach 80-tych, kiedy założył swoją firmę technologiczną i wydał McAfee VirusScan. Przyznał jednak kiedyś BBC, że nigdy nie używał oprogramowania na własnych komputerach - ani żadnego innego oprogramowania antywirusowego.

Chronię się poprzez ciągłą zmianę mojego adresu IP [Internet Protocol], nie dołączając mojego nazwiska do żadnego urządzenia, z którego korzystam, i nie wchodząc na strony, na których można złapać wirusa. Strony pornograficzne, na przykład, po prostu tam nie wchodzę.

- powiedział reporterowi technologicznemu BBC Leo Kelionowi w 2013 roku.

Kontrowersje wokół twórcy antywirusa

McAfee rozpoczął również nieudane starania o zostanie kandydatem w wyborach prezydenckich w 2016 i 2020 roku. W 2019 roku wyraził swoją pogardę dla podatków, tweetując, że przez osiem lat nie składał zeznań podatkowych, ponieważ "opodatkowanie jest nielegalne". W tym samym roku został na krótko zatrzymany w Republice Dominikany za rzekome wwiezienie do kraju broni.

McAfee nigdy nie pasował do schematu przedsiębiorcy technologicznego. Był zuchwały, lekkomyślny i nigdy nie stronił od kolejnych skandali. Swoją sławę zyskał dzięki firmie, którą założył i nazwał od swojego nazwiska. Odniosła ona ogromny sukces i uczyniła go bogatym człowiekiem. Przyczynił się również do powstania wartej wiele miliardów dolarów branży oprogramowania bezpieczeństwa komputerowego.

McAfee był wizjonerem, ale i porywczym człowiekiem. To właśnie jego temperament sprawiał, że przez całe życie wpadał w kłopoty. W 2012 r. został aresztowany w Gwatemali, po tym jak uciekł z Belize, gdzie policja prowadziła śledztwo w sprawie śmierci jego sąsiada. Zawsze zaprzeczał, jakoby był zamieszany w to morderstwo.

Wybitny libertarianin, ujmujący mówca i entuzjasta kryptowalut, McAfee wciąż potrafił zarabiać pieniądze. Jego ostatnie starcie z organami ścigania było spowodowane domniemanym uchylaniem się od płacenia podatków od jego ostatnich zarobków.

McAfee zostanie zapamiętany - i słusznie - jako ważna postać w rozwoju sceny technologicznej lat 80-tych i 90-tych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram