Jerome Powell: CBDC może usprawnić system płatności

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 października 2020
ikona autora biały
jerome powell kryptowaluty

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może poprawić obecny system płatności w Stanach Zjednoczonych. Istnieją jednak też zagrożenia, które należy brać pod uwagę.

Jerome Powell przedstawił swoje stanowisko podczas panelu dyskusyjnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat płatności transgranicznych. Według niego, zainteresowanie Rezerwy Federalnej CBDC wzrosło, ze względu na możliwość ulepszenia amerykańskiego systemu płatniczego.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA zauważył, że CBDC może ulepszyć infrastrukturę płatniczą kraju, dotrzeć do osób które nie były na bakier z bankowością oraz umożliwić tańsze i szybsze dokonywanie transakcji.

Wg. Powella, Fed jest otwarty na współpracę z prywatnymi
firmami w zakresie poprawy obecnego systemu płatniczego i CBDC. Podkreślił, że obecnie Fed nie wprowadził żadnego planu w życie, ponieważ “jest jeszcze wiele do zrobienia, a przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

Rosnące zainteresowanie CBDC na całym świecie

Ostatnio nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wprowadzeniem własnych walut cyfrowych. Banki centralne rozpoczęły intensywne badania nad CBDC. Wpływ na to mogły mieć działania prywatnych firm, takich jak Facebook i np. Libra. W zeszłym roku kilka amerykańskich banków obawiało się, że Libra może zastąpić obecny system.

Powell podkreślił, że około 80% banków centralnych na świecie próbuje stworzyć własną państwową walutę. Dodał jednak, że USA nie spieszy się z jej realizacją.

Dalej dodał, że zanim Fed wypuści CBDC, musi rozwiązać problemy związane z ryzykiem jakie może nieść cyfrowa waluta.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle

Stany Zjednoczone są zdecydowanie w tyle za resztą świata jesli chodzi o CBDC. Inne kraje podjęły bardziej energiczne działania. People’s Bank of China zapowiedział wypuszczenie cyfrowego juana, jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w 2022 roku.

Plany emisji CBDC ujawniły też Japonia, Tajlandia i kilka innych azjatyckich banków centralnych. Swoje prace nad cyfrową walutą oficjalnie potwierdziła także Kanada.

Powell twierdzi, że stworzenie CBDC nie jest teraz absolutnie konieczne ze względu na charakter gospodarki USA. W USA większość osób ma dostęp do sektora finansowego:

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram