Jerome Powell: CBDC może usprawnić system płatności

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 października 2020
ikona autora biały
jerome powell kryptowaluty

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może poprawić obecny system płatności w Stanach Zjednoczonych. Istnieją jednak też zagrożenia, które należy brać pod uwagę.

Jerome Powell przedstawił swoje stanowisko podczas panelu dyskusyjnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat płatności transgranicznych. Według niego, zainteresowanie Rezerwy Federalnej CBDC wzrosło, ze względu na możliwość ulepszenia amerykańskiego systemu płatniczego.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA zauważył, że CBDC może ulepszyć infrastrukturę płatniczą kraju, dotrzeć do osób które nie były na bakier z bankowością oraz umożliwić tańsze i szybsze dokonywanie transakcji.

Wg. Powella, Fed jest otwarty na współpracę z prywatnymi
firmami w zakresie poprawy obecnego systemu płatniczego i CBDC. Podkreślił, że obecnie Fed nie wprowadził żadnego planu w życie, ponieważ “jest jeszcze wiele do zrobienia, a przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

Rosnące zainteresowanie CBDC na całym świecie

Ostatnio nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wprowadzeniem własnych walut cyfrowych. Banki centralne rozpoczęły intensywne badania nad CBDC. Wpływ na to mogły mieć działania prywatnych firm, takich jak Facebook i np. Libra. W zeszłym roku kilka amerykańskich banków obawiało się, że Libra może zastąpić obecny system.

Powell podkreślił, że około 80% banków centralnych na świecie próbuje stworzyć własną państwową walutę. Dodał jednak, że USA nie spieszy się z jej realizacją.

Dalej dodał, że zanim Fed wypuści CBDC, musi rozwiązać problemy związane z ryzykiem jakie może nieść cyfrowa waluta.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle

Stany Zjednoczone są zdecydowanie w tyle za resztą świata jesli chodzi o CBDC. Inne kraje podjęły bardziej energiczne działania. People’s Bank of China zapowiedział wypuszczenie cyfrowego juana, jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w 2022 roku.

Plany emisji CBDC ujawniły też Japonia, Tajlandia i kilka innych azjatyckich banków centralnych. Swoje prace nad cyfrową walutą oficjalnie potwierdziła także Kanada.

Powell twierdzi, że stworzenie CBDC nie jest teraz absolutnie konieczne ze względu na charakter gospodarki USA. W USA większość osób ma dostęp do sektora finansowego:

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram