Jerome Powell: CBDC może usprawnić system płatności

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 października 2020
ikona autora biały
jerome powell kryptowaluty

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może poprawić obecny system płatności w Stanach Zjednoczonych. Istnieją jednak też zagrożenia, które należy brać pod uwagę.

Jerome Powell przedstawił swoje stanowisko podczas panelu dyskusyjnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat płatności transgranicznych. Według niego, zainteresowanie Rezerwy Federalnej CBDC wzrosło, ze względu na możliwość ulepszenia amerykańskiego systemu płatniczego.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA zauważył, że CBDC może ulepszyć infrastrukturę płatniczą kraju, dotrzeć do osób które nie były na bakier z bankowością oraz umożliwić tańsze i szybsze dokonywanie transakcji.

Wg. Powella, Fed jest otwarty na współpracę z prywatnymi
firmami w zakresie poprawy obecnego systemu płatniczego i CBDC. Podkreślił, że obecnie Fed nie wprowadził żadnego planu w życie, ponieważ “jest jeszcze wiele do zrobienia, a przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

Rosnące zainteresowanie CBDC na całym świecie

Ostatnio nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wprowadzeniem własnych walut cyfrowych. Banki centralne rozpoczęły intensywne badania nad CBDC. Wpływ na to mogły mieć działania prywatnych firm, takich jak Facebook i np. Libra. W zeszłym roku kilka amerykańskich banków obawiało się, że Libra może zastąpić obecny system.

Powell podkreślił, że około 80% banków centralnych na świecie próbuje stworzyć własną państwową walutę. Dodał jednak, że USA nie spieszy się z jej realizacją.

Dalej dodał, że zanim Fed wypuści CBDC, musi rozwiązać problemy związane z ryzykiem jakie może nieść cyfrowa waluta.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle

Stany Zjednoczone są zdecydowanie w tyle za resztą świata jesli chodzi o CBDC. Inne kraje podjęły bardziej energiczne działania. People’s Bank of China zapowiedział wypuszczenie cyfrowego juana, jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w 2022 roku.

Plany emisji CBDC ujawniły też Japonia, Tajlandia i kilka innych azjatyckich banków centralnych. Swoje prace nad cyfrową walutą oficjalnie potwierdziła także Kanada.

Powell twierdzi, że stworzenie CBDC nie jest teraz absolutnie konieczne ze względu na charakter gospodarki USA. W USA większość osób ma dostęp do sektora finansowego:

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram