Jerome Powell: CBDC może usprawnić system płatności

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 października 2020
ikona autora biały
jerome powell kryptowaluty

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może poprawić obecny system płatności w Stanach Zjednoczonych. Istnieją jednak też zagrożenia, które należy brać pod uwagę.

Jerome Powell przedstawił swoje stanowisko podczas panelu dyskusyjnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat płatności transgranicznych. Według niego, zainteresowanie Rezerwy Federalnej CBDC wzrosło, ze względu na możliwość ulepszenia amerykańskiego systemu płatniczego.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA zauważył, że CBDC może ulepszyć infrastrukturę płatniczą kraju, dotrzeć do osób które nie były na bakier z bankowością oraz umożliwić tańsze i szybsze dokonywanie transakcji.

Wg. Powella, Fed jest otwarty na współpracę z prywatnymi
firmami w zakresie poprawy obecnego systemu płatniczego i CBDC. Podkreślił, że obecnie Fed nie wprowadził żadnego planu w życie, ponieważ “jest jeszcze wiele do zrobienia, a przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

Rosnące zainteresowanie CBDC na całym świecie

Ostatnio nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wprowadzeniem własnych walut cyfrowych. Banki centralne rozpoczęły intensywne badania nad CBDC. Wpływ na to mogły mieć działania prywatnych firm, takich jak Facebook i np. Libra. W zeszłym roku kilka amerykańskich banków obawiało się, że Libra może zastąpić obecny system.

Powell podkreślił, że około 80% banków centralnych na świecie próbuje stworzyć własną państwową walutę. Dodał jednak, że USA nie spieszy się z jej realizacją.

Dalej dodał, że zanim Fed wypuści CBDC, musi rozwiązać problemy związane z ryzykiem jakie może nieść cyfrowa waluta.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle

Stany Zjednoczone są zdecydowanie w tyle za resztą świata jesli chodzi o CBDC. Inne kraje podjęły bardziej energiczne działania. People’s Bank of China zapowiedział wypuszczenie cyfrowego juana, jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w 2022 roku.

Plany emisji CBDC ujawniły też Japonia, Tajlandia i kilka innych azjatyckich banków centralnych. Swoje prace nad cyfrową walutą oficjalnie potwierdziła także Kanada.

Powell twierdzi, że stworzenie CBDC nie jest teraz absolutnie konieczne ze względu na charakter gospodarki USA. W USA większość osób ma dostęp do sektora finansowego:

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram