Jakie są różne rodzaje kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 października 2021
ikona autora biały
rodzaje kryptowaluty

Na rynku istnieją tysiące różnych rodzajów kryptowalut, a większość z nich powstała dopiero w ubiegłym roku. Ponieważ istnieje tak wiele kryptowalut z różnymi funkcjami i przypadkami użycia, trudno jest je podzielić i zrozumieć, które z nich są ważne, mają zastosowanie i są naprawdę przełomowe.

Ile jest kryptowalut?

W tym momencie na rynku istnieje około 6 000 kryptowalut, a niektóre szacunki mówią, że liczba ta może sięgać nawet 10 000. Ponieważ proces tworzenia kryptowalut jest otwarty, stosunkowo łatwo jest je tworzyć. Jednak pomimo tego, że istnieje tak wiele różnych kryptowalut, 20 największych projektów stanowi prawie 90% całego rynku.

grafika przedstawiająca wykres z liczbą istniejących kryptowalut

Do najpopularniejszych kryptowalut należą Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Tether (USDT), Ripple (XRP), Solana (SOL), Polkadot (DOT) i Dogecoin (DOGE). Co ciekawe, wszystkie te kryptowaluty są różne i unikalne w swojej naturze i funkcji.

Rodzaje kryptowalut zdefiniowane przez branżę

Aby lepiej zrozumieć i zidentyfikować kryptowaluty, analitycy, giełdy kryptowalutowe, serwisy informacyjne i dziennikarze próbowali podzielić różne rodzaje kryptowalut na prostsze kategorie. Jednak w ostatecznym rozrachunku to, ile jest różnych typów kryptowalut jest bardzo trudne do określenia.

Przykłady różnych typów kryptowalut

Można na przykład powiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kryptowalut, monety i tokeny. Jednak inni mogą powiedzieć, że są trzy rodzaje: Bitcoin, altcoiny i tokeny. Co więcej, można znaleźć ludzi dzielących je na Proof of Work (PoW), Proof of Stake, tokeny i stablecoiny. Ponadto, giełdy próbowały sklasyfikować je na przypadki użycia.

Przykładowo, mówi się, że istnieją kryptowaluty płatnicze, kryptowaluty infrastrukturalne, kryptowaluty finansowe, kryptowaluty usługowe lub kryptowaluty medialne i rozrywkowe. Tak więc ostatecznie nie ma bezwzględnie dobrego lub złego podziału. Jednak definiowanie różnych rodzajów kryptowalut powinno być jak najbardziej inkluzywne i szerokie.

13 najpopularniejszych typów kryptowalut

Monety

Moneta kryptowalutowa jest natywnym aktywem sieci blockchain, którym można handlować, wykorzystywać jako środek wymiany i używać jako magazynu wartości. Przykładami monet kryptowalutowych są Bitcoin (BTC) i Ether (ETH).

Tokeny

Tokeny dzielą kompatybilność z kryptowalutami, ale w rzeczywistości są inną klasą cyfrowych aktywów. Ponadto to, co odróżnia tokeny od kryptowalut, to fakt, że tokeny są zbudowane na istniejącej sieci blockchain. Istnieją również pewne kategorie tokenów, takie jak tokeny użytkowe, security tokeny, tokeny giełdowe i tokeny niewymienne. Do tworzenia tokenów wykorzystywane są standardy tokenów, a większość z nich została zbudowana na bazie Ethereum. Najpowszechniej używanym standardem tokenów jest ERC20, który pozwala na tworzenie tokenów współpracujących w ramach ekosystemu dAppów Ethereum. Istnieje jednak również ERC721 (dla tokenów niewymiennych), oraz TRC20, BEP-20, itd.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin był pierwszą stworzoną kryptowalutą i jest największa na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. BTC to elektroniczny system płatności peer-to-peer, który pozwala stronom na dokonywanie transakcji bezpośrednio między sobą bez potrzeby korzystania z pośrednika. Jednakże, oprócz tej podstawowej funkcji, BTC stał się jednym z najlepiej radzących sobie aktywów inwestycyjnych na rynku. Jest to spowodowane tym, że wiele osób postrzega go jako niezawodną opcję przechowywania wartości, nawet ponad złotem.

Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak dominujący jest Bitcoin, który posiada ponad połowę całego rynku kryptowalut. Z tych powodów, ludzie wierzą, że Bitcoin jest tutaj, aby pozostać, i dlatego podchodzą do niego jako inwestycji. Pomimo niestabilności, Bitcoin jest nadal jedną z najbardziej niezawodnych kryptowalut na rynku, i już zdobył światową uwagę i popularność. To dlatego ludzie postrzegają go jako klasę aktywów.

grafika przedstawiająca wykres z największymi kryptowalutami

Altcoiny

Bitcoin stworzył precedens dla powstania innych kryptowalut i tokenów. Stąd monety inne niż Bitcoin są często określane jako "alternatywne monety" lub "altcoiny". Bitcoin służy konkretnemu celowi i funkcji, jednak altcoiny są bardzo zróżnicowane. Na przykład Ethereum jest popularnym "altcoinem" i oczywiście ma inne funkcje i o wiele więcej możliwości w porównaniu do Bitcoina.

Monety Proof of Work (PoW)

Monety Proof of Work są kolejnym rodzajem kryptowalut. Jak sama nazwa wskazuje, to te stworzone w oparciu o mechanizm konsensusu PoW. PoW jest formą kryptograficznego dowodu zerowej wiedzy, w którym jedna strona udowadnia innym, że została wykonana określona ilość określonego wysiłku obliczeniowego. Kryptowaluty PoW obejmują Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC) i Zcash (ZEC).

Monety Proof of Stake (PoS)

Kryptowaluty Proof of Stake to kryptowaluty stworzone przy użyciu protokołów PoS, które są klasą mechanizmów konsensusu dla blockchainów, które działają poprzez wybór walidatorów proporcjonalnie do ich ilości posiadanych udziałów (w powiązanej kryptowalucie). Podobnie jak PoW, PoS jest rodzajem mechanizmu konsensusu używanym przez sieci blockchain do osiągnięcia rozproszonego konsensusu i na przykład wymaga od użytkowników postawienia ETH, aby stać się walidatorem. Ethereum obecnie przechodzi na ten typ mechanizmu konsensusu w ramach aktualizacji Eth2. Tak więc, gdy proces ten zostanie zakończony, ETH będzie monetą PoS, a nie kryptowalutą PoW. Monety PoS obejmują Cardano (ADA), Algorand (ALGO), Cosmos (ATOM), Tron (TRX), Tezos (XTZ) i Eos (EOS).

Stablecoiny

Stablecoiny to kryptowaluty stworzone w celu zapewnienia niezawodnej formy przechowywania wartości, a także kryptowaluty, które są powiązane z aktywami. Różnią się one nieco od monet i tokenów, głównie dlatego, że są zbudowane na istniejących blockchainach, ale mogą być również wymieniane na walutę fiat (i są zazwyczaj powiązane 1:1 z fiatem lub innym odniesieniem rynkowym). USDT i USDC to dwa dobre przykłady stablecoinów, jednak istnieje również wiele innych.

Kapitalizacja rynku stablecoinów zwielokrotniła się w ciągu 2021 roku i przekroczyła granicę 100 miliardów dolarów tego lata. W styczniu 2021 r. kapitalizacja rynkowa była szacowana na około 30 miliardów dolarów, jednak obecnie szacunki dotyczące 10 największych stablecoinów ujawniają, że ich marketcap wzrósł ponad trzykrotnie w ciągu pięciu miesięcy.

Stabilność na rynkach kryptowalutowych jest bardzo istotna, dlatego stablecoiny mają bardzo ważną rolę do odegrania w świecie zdecentralizowanych finansów. Stablecoiny są również postrzegane jako inspiracja dla CBDC.

Cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC)

CBDC to wirtualne waluty tworzone i emitowane przez bank centralny. CBDC są rodzajem walut cyfrowych, ale nie są to dokładnie kryptowaluty. Nie są one bowiem zdecentralizowane i nie mają powiązania z walutą fiat. Zmiast tego mogą być samą walutą fiat. W związku z tym, są one jedynie cyfrowymi formami pieniądza gotówkowego emitowanego przez bank centralny.

Monety prywatności

Monety prywatności to te aktywa cyfrowe i kryptowaluty, które koncentrują się na prywatności. Twierdzą one, że oferują ulepszone funkcje bezpieczeństwa, które pomagają zachować prywatność tożsamości i działań użytkowników. W transakcjach monetami prywatności, tylko strony transakcji znają szczegóły transakcji, tj. liczbę monet objętych transakcją. Ponadto, społeczeństwo nie może zobaczyć salda w adresie portfela monet prywatności. Przykłady monet prywatności obejmują Zcash (ZEC), Monero (XMR), Dash i Horizen.

Monety meme

Monety meme to rodzaje kryptowalut oparte na memach i przedstawiane jako mające cechy żartu, napędzane popularnością i zabawą. Na przykład Dogecoin (DOGE) i Shiba Inu (SHIB).

Kryptowaluty płatnicze

Kryptowaluty płatnicze to te kryptowaluty, które mają na celu zastąpienie obecnych systemów płatności, takich jak Visa, Mastercard i tym podobne. Czasami twórcy tych kryptowalut wykorzystują do tego celu technologię smart kontraktów. Zasadniczo kryptowaluty płatnicze zapewniają nową drogę do dokonywania i finalizowania transakcji i przekazów pieniężnych. Przykłady kryptowalut płatniczych obejmują Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Dai (DAI), DASH, Terra (LUNA), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Nano (NANO), Ripple (XRP), Stellar (XLM), Tether (USDT), Zcash (ZEC) i Telcoin (TEL).

Kryptowaluty przechowujące wartość (Store Of Value Cryptocurrencies)

Kryptowaluty Store of value to kryptowaluty zaprojektowane w celu utrzymania lub nawet zwiększenia ich siły nabywczej i wartości w czasie. Są to również te, które nie tracą swojej wartości, lub innymi słowy mają cechy deflacyjne. Podstawową kryptowalutą, którą możemy określić jako kryptowalutę przechowującą wartość, jest Bitcoin (i potencjalnie Litecoin). W przeciwieństwie do zwykłych walut, które mają nieskończoną podaż i tracą wartość na skutek inflacji, Bitcoin ma maksymalną podaż 21 milionów BTC. Kryptowaluty Store of Value są zazwyczaj znacznie bezpieczniejszymi inwestycjami w porównaniu do innych rodzajów a ich cena i wartość prawdopodobnie wzrośnie z czasem.

Kryptowaluty obsługujące smart kontrakty

Monety obsługujące smart kontrakty to te, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było programować. Kładą one również mniejszy nacisk na przechowywanie wartości. Inteligentne kontrakty mogą również tworzyć różne rodzaje tokenów kryptowalutowych, które mogą być zamienne lub niewymienne. Główne inteligentne kontrakty kryptowalutowe to Ethereum i BSC. W przeciwieństwie do kryptowalut typu store of value, kryptowaluty obsługujące smart kontrakty uzyskują swoją wartość z ich użyteczności w dAppach. Przykładami takich kryptowalut może być ETH i BNB.

Podsumowanie

Podobnie jak olbrzymia liczba kryptowalut, istnieje wiele różnych typów i form kryptowalut, takich jak monety, tokeny, altcoiny, stablecoiny itp. Najlepszym sposobem na podejście i zrozumienie różnych typów kryptowalut jest rozdzielenie ich według funkcji, celu oraz tego, jak i na jakiej platformie lub blockchainie zostały stworzone. Pomoże Ci to znaleźć potencjalne monety i tokeny do zainwestowania, a także uzyskać bardziej szczegółowe zrozumienie różnych funkcji i potencjalnej wartości, jaką mogą one zaoferować.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Jaki portfel do kryptowalut i Bitcoina jest najlepszy? Jak założyć i który wybrać?

Zainteresowałeś się bitcoinem (lub innymi kryptowalutami) i chciałbyś założyć konto, które pozwoli Ci je przechowywać? W świecie cyfrowych aktywów miejsce, w którym trzymamy bitcoina to nie konto, a portfel bitcoin. Z tego artykułu dowiesz się jaki portfel do kryptowalut jest najlepszy. Wyjaśnimy też jak założyć portfel bitcoin krok po kroku. Czym jest portfel kryptowalut? Portfel […]

Co zrobić z tokenami jeżeli jestem HODLerem?

Zastanawiasz się, co zrobić z tokenami, kiedy jesteś HODLerem? Klucz do sukcesu leży w znalezieniu sposobów na maksymalizację zysków, nawet gdy trzymasz swoje aktywa na dłużej. W tym artykule odkryjemy sposoby pasywnego zarabiania na kryptowalutach. Dowiesz się, jak platformy takie jak Binance Simple Earn mogą pomóc pomnożyć twoje środki. Zatem, gotowy na zgłębienie tematu? Pasywne […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram