Jaka jest rola zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (DAO) w Web3?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 lutego 2022
ikona autora biały
dao zdecentralizowana autonomiczna organizacja

Zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO) oparta jest na przejrzystych zasadach zapisanych w kodzie i zdefiniowanych przez smart kontrakt. Jest zarządzana przez swoich członków i niezależna od centralnej władzy.

DAO jest uważana za zdecentralizowaną, jeśli nie jest powiązana z żadnym konkretnym państwem narodowym lub bankiem centralnym. Deweloperzy zaprojektowali ją, aby zapewnić zautomatyzowaną i zdecentralizowaną formę zarządzania bez tradycyjnej biurokracji i ograniczeń związanych z hierarchią.

Początkowo służyła głównie jako fundusz venture capital oparty na otwartym kodzie źródłowym, bez typowej struktury private equity czy zarządu. Następnie zdecentralizowany model crowdfundingowy został zastosowany w innych aspektach organizacji, od wymiany wartości po pożyczanie i handel aktywami cyfrowymi poprzez zdecentralizowane finanse (DeFi).

Filarami DAO są smart kontrakty, które określają zasady działania organizacji i zarządzają jej skarbcem. Członkowie społeczności zgłaszają propozycje zmian lub ulepszeń protokołu, np. ulepszeń technicznych lub alokacji skarbca, i głosują nad takimi sugestiami.

Uczestnicy muszą nabyć natywne tokeny zarządzania DAO, ponieważ będą one ich narzędziami do korzystania z prawa głosu i posiadania udziałów w DAO w celu kształtowania jego przyszłości.

Jednym z zarzutów wobec DAO jest to, że im więcej tokenów posiadają członkowie, tym większa jest ich waga i siła głosu w decyzjach DAO.

W jaki sposób blockchain zasila DAO?

Rola DAO jest ściśle powiązana z technologią blockchain, ponieważ zapewnia ona bezpieczną, zaufaną i rozproszoną księgę do monitorowania i śledzenia cyfrowych transakcji.

Wymagana przez DAO decentralizacja doskonale współgra z rozproszonym konsensusem blockchaina, zapewniając uzgodnienie danych między węzłami we wspólnym systemie lub osiągnięcie porozumienia w sprawie propozycji.

Zgodnie ze strukturą blockchaina, DAO korzystają z przejrzystości technologii i zdecentralizowanej współpracy, aby zapewnić niezależność i neutralność. W ten sposób można priorytetowo traktować interesy całej społeczności, a nie tylko niewielkiej grupy potężnych jednostek lub podmiotów.

Koncepcja i format DAO pozwalają również członkom na lepszą kontrolę manipulacji i ograniczenie biurokratycznych przeszkód typowych dla tradycyjnych organizacji. Większość DAO działa w oparciu o blockchain Ethereum. Jego rozproszony konsensus jest na tyle bezpieczny i ugruntowany, że firmy mogą polegać na tej sieci.

Internetowe organizacje DAO nie powinny być mylone z The Dao, pierwszą tego typu organizacją, jaka kiedykolwiek powstała. Projekt oparty na Ethereum zakończył się niepowodzeniem i doprowadził do podziału sieci Ethereum na Ethereum Classic (ETC) i Ethereum (ETH).

W czerwcu 2016 roku, kiedy Ethereum wciąż było w powijakach i stanowiło jedynie bezpieczną sieć, użytkownicy wykorzystali lukę w kodzie The DAO. Tym samym ukradli jedną trzecią funduszy The DAO, około 3,6 mln Etherów wycenianych wówczas na 50 mln dolarów.

Jaki jest cel zdecentralizowanych organizacji autonomicznych?

DAO daje członkom swojej społeczności prawo głosu i pozwala inwestorom na wysyłanie, odbieranie i przechowywanie wartości globalnie, automatycznie i anonimowo.

Przez lata zautomatyzowane systemy były postrzegane jako sposób na zmniejszenie uciążliwych przeszkód dla ludzi, takich jak radzenie sobie z długotrwałymi i uciążliwymi tradycyjnymi systemami biurokratycznymi. Celem DAO jest przede wszystkim pomoc w rozwiązaniu takich problemów i zachęcenie ludzi do skupienia się na lepszej produktywności i innych bardziej satysfakcjonujących aspektach organizacji.

Zautomatyzowany system DAO nie wymaga tradycyjnego centralnego zarządzania, które jest bardziej podatne na awarie, ludzkie błędy i manipulacje.

Co może zrobić DAO, jeśli chodzi o zastosowania w świecie rzeczywistym?

Brak hierarchicznego zarządzania pozwala organizacji na różne zastosowania. Poza typową funkcją crowdfundingową, zastępującą firmy venture capital, DAO może być pomocne w motywowaniu i nagradzaniu niezależnych freelancerów za pomocą funduszy zebranych w całej organizacji. Również organizacje charytatywne mogą mieć swoje fundusze zatwierdzone i zabezpieczone poprzez DAO.

Inną funkcją, która została ostatnio rozszerzona, jest tworzenie DAO jako sieci cyfrowych aktywów on-chain. Na przykład, działki ziemi reprezentowane przez NFT mogą być własnością kolektywną DAO lub osób prywatnych.

Czym jest DAO w Web3?

Sieciowa konstrukcja DAO doskonale łączy się z fundamentem Web3, napędzając nową gospodarkę twórców i przyszłość pracy.

DAO można już uznać za Web3, jeśli uznamy decentralizację za jeden z istotnych elementów nowego Internetu. Na przykład, DeFi używa DAO, aby umożliwić platformom pełną decentralizację. Zdecentralizowane giełdy takie jak Uniswap i SushiSwap są znamiennymi przykładami roli DAO w Web3.0.

Web3 wytworzyło NFT, zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) oraz metaverse, które można umieścić pod tym samym parasolem. Podobieństwa między nimi sięgają od samowystarczalności użytkowników i własności aktywów poprzez wykorzystanie kryptowalut, zarządzanie społecznością i niekonwencjonalne praktyki pozyskiwania funduszy, które nie wymagają interwencji tradycyjnych VC.

Unicly, autorstwa JennyDao, jest pierwszym przykładem metaverse DAO, które zapewnia frakcyjną własność NFT. Członkowie mogą nadzorować zakup i przechowywanie NFT poprzez smart kontrakty zdefiniowane w protokole DAO.

Jak stworzyć DAO?

Aby DAO było w pełni funkcjonalne, potrzebuje zasad operacyjnych, funduszy w formie tokenów do nagradzania członków oraz tokenów umożliwiających prawo głosu przy ustalaniu zasad operacyjnych.

Tworzenie i uruchamianie DAO zazwyczaj obejmuje trzy główne kroki.

  1. Opracowanie smart kontraktu jest najbardziej delikatnym etapem tworzenia zasad operacyjnych. Deweloperzy powinni dokładnie je sprecyzować, ponieważ system zarządzania pozwoli na przyszłe zmiany tylko poprzez głosowanie społeczności.
  2. Drugim krokiem dla organizacji DAO jest zdefiniowanie sposobu pozyskiwania finansowania i zatwierdzania zarządzania. Początkowe uwolnienie lub sprzedaż tokenów będzie wykorzystywane do pozyskiwania funduszy dla organizacji, a tokeny te dają posiadaczom prawo głosu.
  3. Po wykonaniu wstępnych kroków deweloperzy muszą wdrożyć DAO na blockchainie. W tym momencie organizacja jest kontrolowana przez całą społeczność, podczas gdy pierwotni twórcy, deweloperzy, nie mają już możliwości wpływania na decyzje bardziej niż członkowie.

Lista DAO

W ciągu ostatnich kilku lat lista DAO gwałtownie się powiększyła, ponieważ model demokratyczny zyskał na popularności na całym świecie, zwłaszcza wśród startupów.

Sieć Bitcoin (BTC) może być uważana za najwcześniejszy przykład DAO, ponieważ działa na podstawie umowy zbiorowej, poprzez autonomiczny i rozproszony konsensus wśród wszystkich uczestników, w tym górników i pełnych węzłów społeczności.

Jednak według obecnych standardów, Dash (DASH) byłby pierwszym prawdziwym DAO, ponieważ mechanizm zarządzania tym projektem umożliwia udziałowcom głosowanie nad wykorzystaniem jego skarbca, co jest funkcją, której Bitcoin nie posiada.

Oto tylko kilka istotnych przykładów zdecentralizowanej organizacji autonomicznej.

  • MakerDAO to oparta na Ethereum kryptowaluta pożyczkowa, która umożliwia ludziom udzielanie kredytów i pożyczek przy wykorzystaniu natywnego tokena DAO - DAI. Ten stablecoin definiuje stopy pożyczkowe i kwoty zwrotów.
  • BanklessDAO to zdecentralizowana społeczność, której misją jest pomoc światu w przejściu na bezbankowość przy jednoczesnym zdobyciu wiedzy na temat Web3.
  • Opolis jest cyfrowym DAO zatrudnienia, który oferuje korzyści i wspólne usługi dla niezależnych pracowników.
  • Kleros to protokół sprawiedliwości i zdecentralizowana usługa arbitrażowa dla sporów w nowej gospodarce. Społeczność peer-to-peer służy jako ławnicy, gdzie kryptoekonomia pozwala na szybkie, niedrogie i sprawiedliwe decyzje.

Startupy DAO

Biorąc pod uwagę niekonwencjonalną strukturę administracyjną DAO, bardziej prawdopodobne jest, że przyjmą ją nowe startupy niż istniejące firmy, które musiałyby wydać ogromne zasoby i fundusze, aby dokonać transformacji.

Prosty, bezpieczny i przejrzysty sposób pozyskiwania inwestycji poprzez mechanizm łączenia funduszy DAO daje inwestorom szansę na wsparcie zdecentralizowanych start-upów na wczesnym etapie rozwoju, przy jednoczesnym wspólnym podziale ryzyka i zysków.

Dlatego właśnie DAO są szczególnie odpowiednie dla nowych firm. Ich prosty proces inicjowania pozwala nowym firmom skupić się na rozwoju organizacji, a nie na skomplikowanych przeszkodach biurokratycznych.

Ponadto, startupy mogą szybko skalować swoją działalność globalnie i efektywnie kosztowo; mogą zbierać fundusze na całym świecie i zatrudniać nowych pracowników z każdego miejsca na świecie, aby nadać firmie bardziej międzynarodowy zasięg i zwiększyć zyski.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram