Zarabiasz na rynku kryptowalut, jednak chciałbyś jeszcze bardziej zwiększyć swoje zyski? Świetną metodą, aby to zrobić jest tzw. staking. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci na czym ona polega, jakie są jej rodzaje, jakie ma zalety oraz wady. Przedstawimy też jedną z najlepszych platform do stakingu, a mianowicie Binance. Tak więc, zaczynamy!
Staking to forma wspierania operacji i zabezpieczenia sieci blockchain. Generalnie, możesz o niej myśleć jak o kopaniu kryptowalut, tylko w znacznie mniej energochłonny sposób. Mówiąc w najprostszy możliwy sposób, staking polega na zablokowaniu posiadanych już monet i zarabianiu od nich odsetek.
Staking najczęściej jest realizowany bezpośrednio z portfela kryptowalut, takiego jak np. Trust Wallet. Niemniej jednak niektóre giełdy również oferują taką usługę, dzięki czemu jest ona dostępna dla użytkowników niezbyt zaawansowanych technologicznie. Najlepszą giełdą do stakingu jest bezapelacyjnie Binance. Aby zarabiać odsetki od posiadanych kryptowalut, wystarczy trzymać je na giełdzie. Wszystko jest maksymalnie intuicyjne.
Stakować kryptowaluty możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest staking Proof-of-Stake. Polega on na zablokowaniu monet właśnie w celu zabezpieczenia sieci. Druga metoda to staking DeFi. W tym przypadku nasze monety są używane w celu dostarczenia płynności lub pożyczek.
Jeśli wiesz jak działa Bitcoin to z pewnością kojarzysz algorytm Proof-Of-Work. Jest to mechanizm, który pozwala składać bloki w całość i tym samym tworzyć cały blockchain. Niestety, jest on bardzo energochłonny. A to dlatego, że górnicy rywalizują ze sobą rozwiązując skomplikowane zagadki matematyczne przy użyciu potężnego sprzętu o ogromnej mocy obliczeniowej. Ten kto będzie pierwszy, rozwiąże blok i otrzyma nagrodę.
PoW jest solidnym mechanizmem, który pozwala osiągnąć wysoki poziom decentralizacji. Niemniej jednak marnuje on ogromne pokłady energii. Rozwiązywane zagadki nie mają bowiem żadnego konkretnego celu poza zabezpieczeniem blockchaina. Właśnie dlatego powstał algorytm konsensusu Proof-Of-Stake.
W PoS inwestorzy blokują swoje monety na pewien określony czas. Protokół następnie losowo przydziela im prawo do włączenia kolejnego bloku - w zależności od ilości "postawionych" monet. Im więcej "stakowanych" monet, tym większe szanse na wygranie w "konkursie". Użytkownicy blokujący swoje kryptowaluty w smart kontrakcie odpowiadają też za walidację transakcji.
DeFi Staking polega na stakowaniu monet nie bezpośrednio na blockchainie, lecz w prokołach zdecentralizowanych finansów. Generalnie, kryptowaluty inwestora są używane w różnych celach, np. do dostarczania płynności lub udzielania pożyczek. W zamian za to, użytkownik otrzymuje pewien procent zwrotu.
Staking DeFi oferuje wiele różnych możliwości zarabiania, które uzależnione są głównie od apetytu inwestora na ryzyko. Niemniej jednak poruszanie się po tym świecie nie jest jeszcze tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego giełda Binance postanowiła uprościć ten proces i umożliwić staking DeFi za pomocą jednego kliknięcia. Użytkownik nie musi przy tym dbać o swoje klucze prywatne etc. W jaki sposób wziąć więc udział w DeFi Staking na Binance? Wystarczy, że wykonasz kilka poniższych kroków:
Krok 1: Zaloguj się na swoje konto Binance. Jeśli jeszcze takowego nie posiadasz, możesz je założyć klikając w ten link. Pamiętaj też, aby przejść weryfikację tożsamości KYC.
Krok 2: Najedź kursorem myszki na "Zarobki" i kliknij "Binance Zarobki".
Krok 3: Najedź na opcję "Staking", a następnie kliknij "Staking DeFi". Możesz też kliknąć bezpośrednio w ten link.
Krok 4: W tym miejscu zobacz listę monet, które możesz stakować, liczbę dni blokady (lub staking elastyczny), minimalną kwotę stakingu etc. Wybierz odpowiadający Ci produkt i kliknij "Do Zablokowania".
Krok 5: Wpisz wszystkie niezbędne detale i zapoznaj się z informacjami po prawej stronie. Jeżeli wszystko się zgadza zaakceptuj warunki i kliknij "Zatwierdź".
Staking posiada niezliczoną ilość korzyści, jednak wiąże się także z pewnym ryzykiem, które trzeba zrozumieć przed zablokowaniem swoich monet. Rozpiszmy więc zarówno zalety i wady na czynniki pierwsze.
Niestety, pomimo wielu zalet, staking posiada też sporo wad.
Staking na Binance wiąże się z ogromną ilością korzyści, które pozwalają zredukować te ryzyka. Giełda oferuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, posiada fundusz ubezpieczeniowy SAFU, jednak nie daje 100 procentowej gwarancji. Staking zawsze jest obarczony jakimś stopniem ryzyka, nawet podczas korzystania z największej giełdy kryptowalut na świecie. W jaki więc sposób, Binance niweluje powyższe problemy?
Binance to giełda, która nieustannie myśli o tym jak poprawiać doświadczenia swoich użytkowników. Dlatego też, stale wprowadza nowe funkcje. Jeżeli chodzi o staking, to oferuje ona na przykład opcję automatycznego stakingu.
Na czym ona polega? Użytkownicy mogą automatycznie dodać swoje cyfrowe waluty do puli stakingowej od razu po zakończeniu okresu blokady. Dzięki temu zyskują pewność, że ich pieniądze będą pracować, nawet gdy zawiedzie ich pamięć.
Jak w takim razie włączyć funkcje "Auto-Stake"? Wystarczy, że przed końcem okresu naliczania odsetek wejdziesz w "Portfel" > "Zarobki" > "Staking" i wybierzesz opcję "Auto-Staking".
Binance to jedna z największych platform do handlu kryptowalutami, ale nie tylko. Jest to cały ekosystem produktów, na który składa się też możliwość stakingu. I chociaż giełda ta nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, pozwala wyeliminować większość ryzyka, które pojawia się podczas samodzielnej interakcji z blockchainami Proof of Stake lub światem DeFi.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat stakingu na Binance, zapraszamy Cię do zapoznania się z artykułami bezpośrednio w Akademii Binance. Oto one: