Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lipca 2023
ikona autora biały
jak wyplacic eth ze stakingu

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić?

Czym jest staking Ethereum?

Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty.

Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych bloków blockchaina za pomocą kryptowaluty. Wydaje się, że jest to opłacalna i stosunkowo bezpieczna alternatywa dla zwykłego przechowywania cyfrowych aktywów w portfelu.

Stakowanie Ethereum polega na zablokowaniu określonej ilości etheru (ETH) w celu wsparcia bezpieczeństwa i funkcjonowania łańcucha bloków Ethereum. Proces ten był możliwy dzięki przejściu drugiej najbardziej kapitalizowanej kryptowaluty z Proof of Work na PoS, którego kulminacją była aktywacja The Merge we wrześniu 2022 roku.

W grudniu 2020 r. deweloperzy uruchomili sieć Beacon Chain. Ten blockchain z algorytmem PoS działał równolegle z główną siecią Ethereum przez praktycznie dwa lata, jednak nie prowadzono w nim żadnej działalnośc. Merge połączyło te dwa łańcuchy.

Pełnowymiarowe przejście na PoS było najważniejszą i najbardziej złożoną aktualizacją w historii blockchaina.

Co się stało po aktualizacji Shapella?

W kwietniu 2023 r. deweloperzy Ethereum aktywowali aktualizację Shapella w głównej sieci projektu. Dzięki niej użytkownicy mogli wycofać kryptowalutę ze stakingu.

Przez prawie dwa lata - od grudnia 2020 r. do września 2022 r. - możliwe było jedynie wpłacanie środków na staking, zarówno samodzielnie (uruchomienie węzła walidatora wymaga 32 ETH), jak i za pośrednictwem usług takich jak Lido.

Dzięki Shapelli deweloperzy obniżyli również koszty gazu dla niektórych rodzajów transakcji, zoptymalizowali przechowywanie blockchainów, wdrożyli szereg ulepszeń związanych z EVM i wprowadzili nowe prymitywy kryptograficzne.

Napływ monet netto do stakingu od czasu aktywacji Shapella przekroczył kilka milionów ETH.

Jak wypłacić ETH z Lido?

Lido Finance to usługa płynnego stakingu kryptowalut. Protokół umożliwia zdeponowanie monet w kontrakcie stakingowym i otrzymanie w zamian takiej samej ilości tokenów "pochodnych". Te ostatnie można wykorzystać do różnych operacji finansowych - na przykład do zdeponowania ich w pulach płynności, a tym samym zwiększenia zwrotu z inwestycji.

Najpopularniejszym aktywem wśród użytkowników Lido jest ETH. W zamian za niego można otrzymać token stETH, który z kolei jest obsługiwany przez wiele popularnych DEXów.

W dniu 15 maja 2023 r. deweloperzy Lido wprowadzili drugą wersję protokołu. Aktualizacja otrzymała 100% wsparcia społeczności.

Najważniejsze elementy aktualizacji do Lido v2 to:

  • możliwość wycofania Ethereum ze stakingu poprzez spalenie stETH w stosunku 1:1;
  • uruchomienie Staking Router, który ma na celu dywersyfikację zestawu walidatorów i promowanie dalszej decentralizacji.

Opcja wyjściowa pozwala użytkownikom wyodrębnić stETH i wstETH ze stakingu. Posiadacze tego pierwszego tokena w większości przypadków otrzymają "oryginalny" eter w stosunku 1:1.

W zamian za wstETH użytkownicy otrzymują ETH w oparciu o kurs wymiany wstETH/stETH. Wcześniej "opakowane" tokeny są automatycznie "rozpakowywane".

screen strony Lido

Proces wyjścia jest dość prosty - składa się z dwóch kroków:

  • Żądanie: po nim blokowane są stETH i wstETH. Aby wykonać operację, dostarczana jest niezbędna ilość ETH, a odpowiednia liczba "płynnych" tokenów jest spalana. Następnie możliwe staje się "oznakowanie" eteru. Ten etap trwa od 1 do 5 dni.
  • Branding monet dostępny po zakończeniu przetwarzania żądania wypłaty.

Po podłączeniu portfela Web3, takiego jak MetaMask, sieć Ethereum wyświetli saldo stETH. W polu poniżej należy określić potrzebną kwotę lub kliknąć Max, jeśli chcesz wypłacić wszystkie środki ze stakingu.

screen strony Lido

Na tej samej stronie zostaną również wyświetlone:

  • przybliżony czas oczekiwania (zwykle 1-2 dni, ale może wynosić do 5 dni);
  • całkowita kwota ETH;
  • maksymalny koszt transakcji.

Po kliknięciu Request withdrawal w wyskakującym okienku MetaMask zaproponuje podpisanie transakcji.

screen strony Lido

Po naciśnięciu przycisku Sign pojawi się nowe wyskakujące okno z kosztem gazu potrzebnego do wykonania operacji i szacowanym czasem jej wykonania.

screen strony Lido

Po potwierdzeniu transakcji platforma poinformuje, że żądanie wypłaty zostało pomyślnie wysłane, zachęcając do przejścia do zakładki Claim.

screen strony Lido

W zakładce Claim zostanie wyświetlony wniosek o wypłatę i jego status.

screen strony Lido

W naszym przypadku po około 24 godzinach żółty znak Pending zmienił się na zielony Ready to claim. Niebieski przycisk Claim został aktywowany po zaznaczeniu pola obok kwoty.

screen strony Lido

Po kliknięciu otworzyło się wyskakujące okienko MetaMask z sugestią potwierdzenia operacji.

screen strony Lido

Kilka sekund po naciśnięciu przycisku Confirm środki znalazły się w portfelu.

Jak wypłacić ETH z Rocket Pool?

Aby wypłacić rETH z Rocket Pool, należy kliknąć ikonę podwójnej strzałki na stronie projektu. Spowoduje to zmianę kierunku z stakowania ETH na wypłatę "płynnego" tokena.

screen strony Rocket Pool

Następnie wprowadź wymaganą kwotę rETH i kliknij Unstake. Pojawi się okno potwierdzenia transakcji MetaMask. Po zakończeniu transakcji odpowiednia kwota ETH zostanie zaksięgowana w portfelu.

Jak wypłacić ETH ze stakingu za pomocą MetaMask?

Funkcjonalność stakingu w MetaMask pozwala na wypłatę zablokowanego ETH z protokołów obsługiwanych przez aplikację - Lido lub Rocket Pool.

W pierwszej kolejności należy przejść do MetaMask Portfolio. W tym celu należy wybrać zaawansowany tryb wyświetlania lub kliknąć niebieski przycisk Bridge w interfejsie portfela.

screen strony MetaMask

Następnie po lewej stronie strony MetaMask Portfolio wybierz sekcję Stake. Zostaną tam wyświetlone stakowane aktywa.

W pozycji z saldami kliknij ikonę z trzema pionowymi kropkami i wybierz Withdraw.

screen strony MetaMask

Następnie wprowadź kwotę wymaganą do wypłaty i kliknij przycisk Withdraw.

screen strony MetaMask

Następnie usługa będzie oferować dwie opcje - Withdraw i Swap. Ta ostatnia pozwala po prostu zamienić stETH lub rETH na ETH.

screen strony MetaMask

Po wybraniu opcji Withdraw należy kliknąć przycisk Review. Pojawią się szczegóły operacji: liczba "płynnych tokenów" do wymiany oraz liczba ETH do otrzymania po zakończeniu procesu.

screen strony MetaMask

W MetaMask wymagane będzie kilka uprawnień. Pierwsze z nich dotyczy interakcji z "płynnym" kontraktem, a drugie dotyczy samej operacji wypłaty.

screen strony MetaMask

Po naciśnięciu przycisku Potwierdź w oknie portfela na stronie internetowej pojawi się komunikat "Transakction in progress". Po potwierdzeniu transakcji (w przypadku Rocket Pool) na ekranie pojawi się komunikat "Transaction complete". Oznacza to, że środki znajdują się już w portfelu.

Wypłata z Lido za pomocą MetaMask przebiega podobnie. Główną różnicą jest ostatni krok: po komunikacie "Withdrawal request started" będziesz musiał poczekać 1-5 dni na przetworzenie wniosku. Po tym czasie będziesz musiał kliknąć przycisk Claim i zapłacić za gaz, aby przeprowadzić transakcję.

screen strony Lido

Jak wypłacić ETH ze stakingu na Binance?

Binance jest również popularnym narzędziem do steakingu Ethereum.

Scentralizowana platforma wykorzystuje token pochodny o nazwie BETH. Jest to "tokenizowana reprezentacja" stakowanego ETH.

"Płynny" token BETH jest odpowiednikiem omówionych powyżej stETH lub rETH. Można go również kupić na otwartym rynku.

Binance regularnie wypłaca nagrody za stakowanie posiadaczom BETH. Środki są wpłacane na konto spot platformy.

Użytkownicy mogą wymienić swoje BETH, otrzymując "oryginalny ether" w stosunku 1:1. Aby wypłacić ETH ze stakingu, należy przejść do odpowiedniej sekcji i kliknąć Redeem.

screen strony Binance z zaznaczoną opcją redeem

Pojawi się okno wykupu ETH 2.0, w którym należy wprowadzić kwotę BETH do wykupu.

screen strony Binance

Dystrybucja pokaże odpowiednią ilość ETH do otrzymania, a pozycja Summary pokaże okres operacji (5 dni).

Po kliknięciu Redeem platforma poprosi o potwierdzenie, że użytkownik zapoznał się z informacjami na temat warunków świadczenia usług.

screen strony Binance

Po naciśnięciu przycisku Confirm pojawi się komunikat "Redemption Successful". Zostanie również wskazana kwota wykupionego BETH i data otrzymania ETH.

screen strony Binance

Czym jest WBETH?

Wrapped Beacon ETH (WBETH) to "opakowana" wersja BETH. Jego cechą wyróżniającą jest to, że jego wartość rośnie, a nie ilość, w miarę gromadzenia nagród za staking.

Poniższy wykres ilustruje płynną ewolucję kursu wymiany WBETH/BETH.

grafika przedstawiająca wykres

Możesz przekonwertować BETH na WBETH i odwrotnie na odpowiedniej stronie.

"Zapakowaną" wersję płynnego tokena można przenieść do prywatnego portfela za pomocą sieci Ethereum lub BNB Chain. Wartość WBETH będzie nadal rosła, mimo że moneta jest przechowywana poza platformą Binance.

Ponadto "opakowany" token może być wykorzystywany w różnych aplikacjach DeFi w celu generowania dodatkowego dochodu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram