Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić?
Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty.
Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych bloków blockchaina za pomocą kryptowaluty. Wydaje się, że jest to opłacalna i stosunkowo bezpieczna alternatywa dla zwykłego przechowywania cyfrowych aktywów w portfelu.
Stakowanie Ethereum polega na zablokowaniu określonej ilości etheru (ETH) w celu wsparcia bezpieczeństwa i funkcjonowania łańcucha bloków Ethereum. Proces ten był możliwy dzięki przejściu drugiej najbardziej kapitalizowanej kryptowaluty z Proof of Work na PoS, którego kulminacją była aktywacja The Merge we wrześniu 2022 roku.
W grudniu 2020 r. deweloperzy uruchomili sieć Beacon Chain. Ten blockchain z algorytmem PoS działał równolegle z główną siecią Ethereum przez praktycznie dwa lata, jednak nie prowadzono w nim żadnej działalnośc. Merge połączyło te dwa łańcuchy.
Pełnowymiarowe przejście na PoS było najważniejszą i najbardziej złożoną aktualizacją w historii blockchaina.
W kwietniu 2023 r. deweloperzy Ethereum aktywowali aktualizację Shapella w głównej sieci projektu. Dzięki niej użytkownicy mogli wycofać kryptowalutę ze stakingu.
Przez prawie dwa lata - od grudnia 2020 r. do września 2022 r. - możliwe było jedynie wpłacanie środków na staking, zarówno samodzielnie (uruchomienie węzła walidatora wymaga 32 ETH), jak i za pośrednictwem usług takich jak Lido.
Dzięki Shapelli deweloperzy obniżyli również koszty gazu dla niektórych rodzajów transakcji, zoptymalizowali przechowywanie blockchainów, wdrożyli szereg ulepszeń związanych z EVM i wprowadzili nowe prymitywy kryptograficzne.
Napływ monet netto do stakingu od czasu aktywacji Shapella przekroczył kilka milionów ETH.
Lido Finance to usługa płynnego stakingu kryptowalut. Protokół umożliwia zdeponowanie monet w kontrakcie stakingowym i otrzymanie w zamian takiej samej ilości tokenów "pochodnych". Te ostatnie można wykorzystać do różnych operacji finansowych - na przykład do zdeponowania ich w pulach płynności, a tym samym zwiększenia zwrotu z inwestycji.
Najpopularniejszym aktywem wśród użytkowników Lido jest ETH. W zamian za niego można otrzymać token stETH, który z kolei jest obsługiwany przez wiele popularnych DEXów.
W dniu 15 maja 2023 r. deweloperzy Lido wprowadzili drugą wersję protokołu. Aktualizacja otrzymała 100% wsparcia społeczności.
Najważniejsze elementy aktualizacji do Lido v2 to:
Opcja wyjściowa pozwala użytkownikom wyodrębnić stETH i wstETH ze stakingu. Posiadacze tego pierwszego tokena w większości przypadków otrzymają "oryginalny" eter w stosunku 1:1.
W zamian za wstETH użytkownicy otrzymują ETH w oparciu o kurs wymiany wstETH/stETH. Wcześniej "opakowane" tokeny są automatycznie "rozpakowywane".
Proces wyjścia jest dość prosty - składa się z dwóch kroków:
Po podłączeniu portfela Web3, takiego jak MetaMask, sieć Ethereum wyświetli saldo stETH. W polu poniżej należy określić potrzebną kwotę lub kliknąć Max, jeśli chcesz wypłacić wszystkie środki ze stakingu.
Na tej samej stronie zostaną również wyświetlone:
Po kliknięciu Request withdrawal w wyskakującym okienku MetaMask zaproponuje podpisanie transakcji.
Po naciśnięciu przycisku Sign pojawi się nowe wyskakujące okno z kosztem gazu potrzebnego do wykonania operacji i szacowanym czasem jej wykonania.
Po potwierdzeniu transakcji platforma poinformuje, że żądanie wypłaty zostało pomyślnie wysłane, zachęcając do przejścia do zakładki Claim.
W zakładce Claim zostanie wyświetlony wniosek o wypłatę i jego status.
W naszym przypadku po około 24 godzinach żółty znak Pending zmienił się na zielony Ready to claim. Niebieski przycisk Claim został aktywowany po zaznaczeniu pola obok kwoty.
Po kliknięciu otworzyło się wyskakujące okienko MetaMask z sugestią potwierdzenia operacji.
Kilka sekund po naciśnięciu przycisku Confirm środki znalazły się w portfelu.
Aby wypłacić rETH z Rocket Pool, należy kliknąć ikonę podwójnej strzałki na stronie projektu. Spowoduje to zmianę kierunku z stakowania ETH na wypłatę "płynnego" tokena.
Następnie wprowadź wymaganą kwotę rETH i kliknij Unstake. Pojawi się okno potwierdzenia transakcji MetaMask. Po zakończeniu transakcji odpowiednia kwota ETH zostanie zaksięgowana w portfelu.
Funkcjonalność stakingu w MetaMask pozwala na wypłatę zablokowanego ETH z protokołów obsługiwanych przez aplikację - Lido lub Rocket Pool.
W pierwszej kolejności należy przejść do MetaMask Portfolio. W tym celu należy wybrać zaawansowany tryb wyświetlania lub kliknąć niebieski przycisk Bridge w interfejsie portfela.
Następnie po lewej stronie strony MetaMask Portfolio wybierz sekcję Stake. Zostaną tam wyświetlone stakowane aktywa.
W pozycji z saldami kliknij ikonę z trzema pionowymi kropkami i wybierz Withdraw.
Następnie wprowadź kwotę wymaganą do wypłaty i kliknij przycisk Withdraw.
Następnie usługa będzie oferować dwie opcje - Withdraw i Swap. Ta ostatnia pozwala po prostu zamienić stETH lub rETH na ETH.
Po wybraniu opcji Withdraw należy kliknąć przycisk Review. Pojawią się szczegóły operacji: liczba "płynnych tokenów" do wymiany oraz liczba ETH do otrzymania po zakończeniu procesu.
W MetaMask wymagane będzie kilka uprawnień. Pierwsze z nich dotyczy interakcji z "płynnym" kontraktem, a drugie dotyczy samej operacji wypłaty.
Po naciśnięciu przycisku Potwierdź w oknie portfela na stronie internetowej pojawi się komunikat "Transakction in progress". Po potwierdzeniu transakcji (w przypadku Rocket Pool) na ekranie pojawi się komunikat "Transaction complete". Oznacza to, że środki znajdują się już w portfelu.
Wypłata z Lido za pomocą MetaMask przebiega podobnie. Główną różnicą jest ostatni krok: po komunikacie "Withdrawal request started" będziesz musiał poczekać 1-5 dni na przetworzenie wniosku. Po tym czasie będziesz musiał kliknąć przycisk Claim i zapłacić za gaz, aby przeprowadzić transakcję.
Binance jest również popularnym narzędziem do steakingu Ethereum.
Scentralizowana platforma wykorzystuje token pochodny o nazwie BETH. Jest to "tokenizowana reprezentacja" stakowanego ETH.
"Płynny" token BETH jest odpowiednikiem omówionych powyżej stETH lub rETH. Można go również kupić na otwartym rynku.
Binance regularnie wypłaca nagrody za stakowanie posiadaczom BETH. Środki są wpłacane na konto spot platformy.
Użytkownicy mogą wymienić swoje BETH, otrzymując "oryginalny ether" w stosunku 1:1. Aby wypłacić ETH ze stakingu, należy przejść do odpowiedniej sekcji i kliknąć Redeem.
Pojawi się okno wykupu ETH 2.0, w którym należy wprowadzić kwotę BETH do wykupu.
Dystrybucja pokaże odpowiednią ilość ETH do otrzymania, a pozycja Summary pokaże okres operacji (5 dni).
Po kliknięciu Redeem platforma poprosi o potwierdzenie, że użytkownik zapoznał się z informacjami na temat warunków świadczenia usług.
Po naciśnięciu przycisku Confirm pojawi się komunikat "Redemption Successful". Zostanie również wskazana kwota wykupionego BETH i data otrzymania ETH.
Wrapped Beacon ETH (WBETH) to "opakowana" wersja BETH. Jego cechą wyróżniającą jest to, że jego wartość rośnie, a nie ilość, w miarę gromadzenia nagród za staking.
Poniższy wykres ilustruje płynną ewolucję kursu wymiany WBETH/BETH.
Możesz przekonwertować BETH na WBETH i odwrotnie na odpowiedniej stronie.
"Zapakowaną" wersję płynnego tokena można przenieść do prywatnego portfela za pomocą sieci Ethereum lub BNB Chain. Wartość WBETH będzie nadal rosła, mimo że moneta jest przechowywana poza platformą Binance.
Ponadto "opakowany" token może być wykorzystywany w różnych aplikacjach DeFi w celu generowania dodatkowego dochodu.