Jak używać BTC? - gdzie kupić, wydawać oraz trzymać Bitcoina?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały
co to jest bitcoin i jak go używać

Bitcoin istnieje już od nieco ponad dekady i w tym krótkim czasie doświadczył ogromnego wzrostu jako token użytkowy, inwestycja i platforma technologiczna. Po drodze ta flagowa waluta cyfrowa zainspirowała wiele nowatorskich projektów blockchain o jeszcze większym potencjale.

Jednak nawet przy jej nieograniczonych możliwościach w różnych zastosowaniach, musimy pamiętać, że została ona stworzona jako metoda płatności, zasadniczo zastępująca waluty fiat. Jego twórcy stworzyli aktywo, które może konkurować z amerykańskim dolarem, dając swoim użytkownikom wolność i korzyści, które nie są możliwe w przypadku walut fiat.

Przez lata Bitcoin był używany w wielu przypadkach, w tym jako aktywo spekulacyjne do handlu, zabezpieczenie inwestycyjne przed innymi tradycyjnymi aktywami oraz platforma przechowywania danych dla mniej bezpiecznych sieci blockchain.

W tym przewodniku zbadamy te bardziej poularne metody wykorzystania BTC: jako sieć i jako cyfrowe aktywa. Jednak, aby zrozumieć niektóre z jego zastosowań, musisz najpierw dowiedzieć się jak go przechowywać i kupić. Właśnie dlatego kilka pierwszych sekcji poświęciliśmy, aby wyjaśnić co to jest Bitcoin, jak kupić Bitcoina, gdzie przechowywać Bitcoina i nie tylko. Tak więc, zaczynamy!


Co to jest Bitcoin?

grafika przedstawiająca logo Bitcoin

Aby zrozumieć co to jest Bitcoin, musisz poznać jego historię i, co najważniejsze, jak został stworzony, dlaczego i przez kogo. Następnie musisz śledzić jego trajektorię wzrostu od narodzin do chwili obecnej. Bitcoin miał stosunkowo krótką, ale ekscytującą przeszłość, a im więcej o niej wiesz, tym lepiej zrozumiesz znaczenie leżącej u jej podstaw technologii blockchain.

Historia Bitcoina

Bitcoin został uruchomiony w 2009 roku z bloku 0 (zwany także blok Genesis lub pierwszy blok sieci). Blok genezy został wydobyty w dniu 3 stycznia. Jego pseudonimowy twórca, Satoshi Nakamoto, wcześniej, w sierpniu 2008 roku, opublikował białą księgę Bitcoina na internetowej liście dyskusyjnej złożonej z cypherpunków. Tytuł tego whitepapera brzmiał "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System".

Warto zauważyć, że Nakamoto zapożyczył większość technologii i koncepcji Bitcoina z poprzednich prób stworzenia cyfrowych walut. Jednakże, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, Bitcoin był pierwszym, który z powodzeniem połączył i zastosował te koncepcje.

Bitcoin, jako blockchain, składa się z kawałków danych zwanych "blokami" połączonych ze sobą jeden po drugim i zabezpieczonych przez funkcje kryptograficzne, aby zapewnić, że dane są trwale zapisane. Te kawałki danych są następnie powielane i przechowywane w kilku komputerach (zwanych węzłami), które pomagają zabezpieczyć sieć.

W sieci Bitcoin, bloki danych są tworzone poprzez proces wydobywania, w którym sieć komputerów konkuruje w rozwiązywaniu arbitralnych zagadek. Zwycięzca każdej zagadki ma szansę stworzyć następny blok i jest nagradzany świeżo wybitymi monetami.

Początkowo wartość Bitcoina była określana przez dynamikę popytu i podaży na rynku, a do końca 2009 roku jedna moneta była warta zaledwie kilka centów. W maju 2010 roku miała miejsce transakcja, w której jedna osoba wydała 10 000 monet BTC, aby pośrednio kupić dwie pizze o wartości 25 dolarów. Jest to pierwsza znana transakcja komercyjna, w której Bitcoin został użyty jako płatność za produkt.

Od tych skromnych początków, Bitcoin wzrósł zarówno pod względem popularności, jak i wartości, aby stać się bilionowym aktywem z coraz większą liczbą kupców akceptujących go jako płatność za towary i usługi. W dalszej części tego przewodnika przedstawimy kilka firm i sprzedawców, którzy akceptują Bitcoina.

Charakterystyka Bitcoina

Oto kilka ważnych cech charakterystycznych dla Bitcoina. To one czynią go unikalnym aktywem różniącym się od tradycyjnych form płatności, czyli walut fiat.

 • Decentralizacja - w przeciwieństwie do konwencjonalnych walut, które kontroluje centralny rząd, Bitcoin nie jest kontrolowany przez jeden podmiot. Zamiast tego, wszystkie strony, które znajdują użyteczność w sieci blockchain, w tym użytkownicy, górnicy i deweloperzy, wspólnie posiadają sieć.
 • Pseudonimowość - Bitcoin jest zaprojektowany do pracy bez weryfikacji tożsamości, zabezpieczenia obowiązkowego w tradycyjnych kanałach finansowych, takich jak banki i usługi transferu pieniędzy. W Bitcoin transfer wartości odbywa się za pomocą kluczy publicznych, popularnie zwanych adresami portfeli. Nadawcy wymagają jedynie adresu portfela odbiorcy, aby przekazać Bitcoiny.
 • Niezmienność - Blockchain Bitcoina jest zaprojektowany tak, aby utrzymać stały zapis transakcji poprzez kryptograficzne zabezpieczenie i powiązanie każdego bloku z poprzednim i następnym. Ta konstrukcja zapewnia, że pojedynczy blok nie może być manipulowany bez zmiany konstrukcji danych poprzednich bloków. Dodatkowo, cały blockchain Bitcoina istnieje w wielu kopiach, z których każdy komputer w sieci utrzymuje jedną z nich. Dlatego, jeśli złośliwy podmiot spróbuje manipulować przy którymś z tych komputerów, większość z nich zignoruje jego kopię.
 • Self custody - w tradycyjnych finansach, banki i inne instytucje finansowe obsługują swoich klientów, przejmując opiekę nad ich aktywami finansowymi. Jednak użytkownicy Bitcoina mogą przechowywać swoje aktywa z dala od jakichkolwiek instytucji finansowych, tym samym zyskując nad nimi pełną kontrolę.
 • Globalne płatności - Bitcoin został zaprojektowany w celu ułatwienia szybkich i tanich płatności transgranicznych. Przeważnie, transfery mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni przy użyciu tradycyjnych międzynarodowych metod płatności, takich jak Western Union lub MoneyGram. Jednakże, transfery w sieci Bitcoin mogą trwać tylko kilka minut i kosztować ułamek prowizji nakładanej przez tradycyjne kanały.

W miarę jak sieć Bitcoin dojrzewa, społeczność dodaje nowe funkcje, które zwiększają jej użyteczność, a co za tym idzie, jej wartość.


Jak przechowywać Bitcoina?

grafika przedstawiająca portfel z logo Bitcoin

Istnieje duże błędne przekonanie w branży kryptowalutowej, że portfele Bitcoin pomagają przechowywać Twoje monety. Prawda jest taka, że portfele przechowują tylko twoje klucze prywatne, które dają ci dostęp do twoich Bitcoinów. Te bowiem istnieją tylko na blockchainie.

Wybór odpowiedniego portfela będzie zależał od tego jak zamierzasz używać swoje Bitcoina.

Rodzaje portfeli

Istnieją dwa główne rodzaje portfeli - gorące i zimne portfele kryptowalutowe. Gorące portfele to portfele Bitcoin, do których można uzyskać dostęp z odległych lokalizacji za pośrednictwem Internetu. Obejmują one portfele mobilne, webowe i desktopowe.

Z drugiej strony, zimne portfele są odcięte od Internetu. Oznacza to, że nie można do nich uzyskać zdalnego dostępu. Ponieważ zdalny dostęp do zimnych portfeli jest niemożliwy, są one uważane za bezpieczniejsze w użyciu niż ich gorące odpowiedniki Zimne portfele Bitcoin są dostępne w różnych formach. Może to być np. portfel sprzętowy lub papierowy.

Portfel internetowy

Portfele internetowe są najmniej bezpiecznym rodzajem portfela. Można do nich bowiem uzyskać dostęp tylko za pomocą połączenia internetowego. Powszechne jest, że ludzie odnoszą się do tych portfeli jako portfeli giełdowych, co oznacz, że portfele te generowane są przez giełdy kryptowalut podczas zakładaniu konta. Jednak mimo, że inne portfele np. w formie rozszerzeń przeglądarki nie są utrzymywane przez platformy handlowe,również uważane za portfele internetowe.

Używanie portfeli internetowych jest wygodniejsze, jeśli chcesz handlować swoimi Bitcoinami lub pożyczać je za pośrednictwem platformy giełdowej. Większość giełd kryptowalut oferuje usługi, dzięki którym można czerpać zyski z pożyczania, stakowania lub po prostu przechowywania swoich monet na platformie.

Mobilny portfel

Portfele mobilne to aplikacje, które pomagają przechowywać klucze prywatne Bitcoina na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Są to najmniej bezpieczne formy przechowywania, ale oferują one również więcej wygody dla użytkowników poszukujących wszechstronności i użyteczności portfela.

Portfel desktopowy

Portfele desktopowe przybierają formę oprogramowania, które można pobrać i zainstalować na komputerze. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest przechowywanie kluczy prywatnych na fizycznym dysku twardym. W przeciwieństwie do mobilnych odpowiedników, portfele stacjonarne są znacznie bardziej wszechstronne.

Niektóre portfele stacjonarne są zaprojektowane tak, że użytkownik musi pobrać cały blockchain Bitcoina do komputera. Dzięki temu utrzymuje on własną wersję danych sieciowych. Osoby, które utrzymują pełną kopię blockchaina Bitcoina, skutecznie stają się pełnymi węzłami, przyczyniając się do bezpieczeństwa sieci.

Oprócz przyczyniania się do bezpieczeństwa sieci, portfele desktopowe są tak samo wydajne jak portfele mobilne pod względem użyteczności. Użytkownicy mogą kupować, sprzedawać, przechowywać, handlować, pożyczać, stakować, a nawet uczestniczyć w aplikacjach Defi poprzez swoje portfele desktopowe.

Portfel sprzętowy

Portfele sprzętowe są unikalnymi urządzeniami, które pomagają przechowywać klucze prywatne w trybie offline, zapewniając, że nie są one dostępne zdalnie. To czyni je jednym z najbezpieczniejszych środków do przechowywania aktywów kryptowalutowych. Nowsze portfele sprzętowe wyposażone są w wygodne wyświetlacze. Dzięki temu są dużo prostsze w obsłudze niż starsze modele.

Urządzenia te były początkowo używane jako urządzenia do przechowywania. Od tego czasu ich użyteczność wzrosła, czyniąc je bardziej uniwersalnymi. Najnowsze modele oferują wiele funkcji, w tym kupno, sprzedaż, handel, staking i uczestnictwo w DeFi. Niektóre portfele sprzętowe zostały zintegrowane z portfelami desktopowymi.

Portfele stalowe i papierowe

Portfele papierowe i stalowe reprezentują w zasadzie tę samą koncepcję. Jest ona jednak zaimplementowana w nieco inny sposób. Papierowe portfele są najbardziej podstawową, najtańszą, ale najbardziej bezpieczną formą przechowywania Bitcoina. Papierowy portfel jest po prostu kawałek papieru, na którym wydrukowano klucze prywatne i publiczne.

Największym minusem tej formy przechowywania jest to, że papier nie jest trwały. To właśnie tutaj pojawiają się portfele stalowe. Stal oferuje te same możliwości przechowywania offline co papier. Jest jednak dużo trwalsza.


Jak zabezpieczyć portfel BTC?

Najważniejszym zadaniem dla każdego właściciela portfela jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przechowywanych w nim aktywów. Wspomnieliśmy już, że używanie gorącego portfela jest najmniej bezpiecznym sposobem przechowywania cyfrowej waluty. Istnieją jednak metody, aby wzmocnić bezpieczeństwo. Wśród nich można wymienić:

 • Użycie dwuskładnikowego uwierzytelniania - 2FA to funkcja bezpieczeństwa wymagająca dodatkowej weryfikacji podczas logowania do portfela. Musi być ona inna niż tylko zwykła kombinacja nazwa użytkownika/hasło. Typowe metody 2FA obejmują korzystanie z aplikacji uwierzytelniających, takich jak Authy, żądanie kodów jednorazowych (OTP) od dostawcy usług, a nawet korzystanie z urządzenia sprzętowego.
 • Korzystanie z oprogramowania antywirusowego - komputery stacjonarne i urządzenia mobilne są podatne na działanie wirusa, a doskonałym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa systemów jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego, które stale skanuje je w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
 • Wykorzystanie ludzkiej inteligencji - hakerzy wymyślają coraz to nowe sposoby kradzieży kryptowalut, a najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania większości z tych podstępnych metod jest zachowanie czujności. Upewnij się, że potwierdzasz adresy stron internetowych przed ich odwiedzeniem, upewnij się, że adresy portfeli, na które wysyłasz kryptowaluty są dokładne i unikaj dzielenia się kluczami prywatnymi z kimkolwiek. Dodatkowo, fizyczne portfele i urządzenia powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu przez cały czas.

Jak zdobyć lub kupić Bitcoina?

grafika przedstawiająca osoby dokonujące płatności

Zanim będziesz mógł używać Bitcoina, musisz go najpierw zdobyć. Istnieje sposobów, aby to zrobić. Możesz zdecydować się na zakup, handel, wydobycie lub zaakceptować Bitcoin jako płatność za towary lub usługi.

Dla uproszczenia wyjaśnimy jak kupić Bitcoina, ponieważ jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby wejść do świata cyfrowych aktywów. Oto niektóre z kanałów przy pomocy, których można kupić Bitcoina.

 • Poprzez giełdy kryptowalut;
 • Poprzez kryptowalutowe usługi brokerskie, takie jak Coinbase;
 • Przez PayPal (tylko klienci z USA i Wielkiej Brytanii)
 • Poprzez platformy giełd P2P np. Binance P2P;
 • Za pośrednictwem bitomatow;
 • Wymienić z ręki do ręki na konferencjach i meetupach.

Najpopularniejszym sposobem na zdobycie Bitcoina jest skorzystanie z jednej z głównych giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase, Kraken, KuCoin, lub Binance. Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase jest jedną z najlepszych platform do zakupu i handlu aktywami cyfrowymi. Jej interfejs jest intuicyjny, szybki w użyciu i bardzo bezpieczny.

Warto zauważyć, że PayPal dopiero niedawno uruchomił swoje usługi kryptowalutowe. Tym samym pozwalił swoim użytkownikom z USA i Wielkiej Brytanii kupować, posiadać lub sprzedawać cyfrowe aktywa w ramach swoich kont.

Jeśli metoda PayPal jest dla Ciebie niedostępna, inną alternatywą jest zdobycie Bitcoin poprzez usługę brokerską, która pozwala na zakup kryptowalut przy użyciu karty kredytowej lub debetowej. Większość giełd kryptowalutowych ma taką usługę. Przed zakupem kryptowalut musisz jednak się zarejestrować i zweryfikować swoją tożsamość.

Platformy peer-to-peer, takie jak LocalBitcoins i Paxful, oferują swoim użytkownikom szerszy wybór metod płatności. Od PayPal do międzynarodowych procesorów płatniczych, takich jak MoneyGram lub Western Union.

Każdy, kto chce kupić Bitcoin anonimowo, może próbować brać udział w lokalnych meetupach i koferencjach. Można tam poznać ciekawych ludzi, którzy np. będą chcieli wymienić swoje kryptowaluty na złotóki w gotówce lub odwrotnie. W innym przypadku można skorzystać z bitomatu.


Bitcoin - do czego się go używa?

Znamy już podstawy Bitcoina, w tym, jak go nabyć i przechowywać. Przejdźmy więc do kolejnej kwestii - jak go wykorzystać. Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie tego cyfrowego aktywa. Satoshi Nakamoto przewidział świat, w którym Bitcoin może być używany jako elektroniczny system pieniężny peer-to-peer. Miał on uzupełnić lub nawet zastąpić tradycyjne pieniądze.

W ciągu kilku lat od jego uruchomienia, Bitcoin odnotował ogromny wzrost, tworząc nowy przemysł usług finansowych. Bitcoin nie tylko przetrwał swój sukces jako cyfrowa forma płatności, ale także rozkwitł. Gracze branżowi i członkowie społeczności kryptowalutowej odkryli i wymyślili nowe sposoby zastosowania Bitcoina poza jego pierwotnym przeznaczeniem. Oto niektóre z nich:

1. Bitcoin jako inwestycja

Być może najczęstszym sposobem wykorzystania Bitcoina jest teraz inwestowanie w niego poprzez kupno, posiadanie, handel lub pożyczanie go na procent. To wszystko możesz zrobić za pośrednictwem większości głównych giełd kryptowalutowych. Od czasu swojej premiery w 2009 roku, wartość Bitcoina wzrosła wielokrotnie. Od centów do ATH na poziomie ponad 69 000 USD.

Innym popularnym sposobem inwestowania w Bitcoin jest handel nim na giełdzie kryptowalutowej. W ten sposób można uzyskać zysk z wahań cen. Bitcoin często doświadcza wahań cen o więcej niż 10-20% w ciągu jednego dnia. Aktywni traderzy mogą łatwo osiągnąć przyzwoite zyski, jeśli potrafią dobrze spekulować.

Niektóre usługi pozwalają również inwestorom zdeponować swoje kryptowaluty, w tym Bitcoina, i zarobić w zamian odsetki

2. Bitcoin jako cyfrowa metoda płatności

Użycie Bitcoina jako cyfrowej metody płatności było jego pierwotnym celem. Oczywiście, Bitcoina można użyć do płacenia za towary i usługi na całym świecie. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy, Bitcoin nie jest jeszcze tak powszechnie akceptowany. Lista sprzedawców i miejsc, w których można płacić za pomocą cyfrowej waluty rośnie jednak z dnia na dzień.

Oto kilka firm, instytucji i sprzedawców online, którzy akceptują Bitcoina jako formę płatności:

 • Sklepy internetowe np. Overstock, Home Depot, Shopify, Newegg, Microsoft i eGifter.
 • Usługi online - Namecheap, AT&T, ProtonMail, NordVPN, Surfshark, Hostinger, WordPress, Bloomberg, Reddit, Travala i Twitch.
 • Usługi turystyczne i hotelowe - niektóre linie lotnicze i biura podróży akceptują Bitcoin za swoje usługi. Należą do nich Expedia, Virgin Galactic, CheapAir, Star Jets International, Garbarino Viajes, Norwegian Air i Travala.
 • Instytucje edukacyjne - możesz nawet użyć Bitcoina, aby zapłacić za wyższe wykształcenie w niektórych z najlepszych szkół wyższych i uniwersytetów na całym świecie. NMiejsca, które akceptują Bitcoin jako płatność za czesne to m.in. King's College (Nowy Jork), Curtin University (Australia), Financia Business School (Francja), University of Cumbria (Wielka Brytania), FPT University (Wietnam) i University of Nicosia na Cyprze.
 • Organizacje non-profit - istnieje kilka organizacji non-profit i charytatywnych na całym świecie, które akceptują Bitcoina. Oto niektóre z nich: The Water Project, The Giving Block, Liberty In North Korea (LiNK), Wikimedia Foundation, Wikileaks, the Internet Archive, Tor Project, United Way, and the Red Cross Foundation.

Aby znaleźć bardziej dokładną listę wszystkich miejsc, w szczególności sklepów internetowych, które akceptują Bitcoin, możesz użyć agregatorów danych, które zbierają wszystkie te informacje i prezentują je w bardziej użyteczny sposób. Do popularnych agregatorów bitcoinowych sklepów należą:

 • Spendabit;
 • Coinmap;
 • CoinGate Merchant Directory;
 • Mapa Bitcoin.com;
 • OpenBazaar;
 • useBitcoins.

Jak płacić Bitcoinem?

Procedura dokonywania płatności Bitcoin może się różnić w zależności od sprzedawcy, oraz od tego, z jakiej usługi strony trzeciej korzystają do przyjmowania płatności. Niemniej jednak, istnieją pewne podstawowe struktury.

Właśnie zdobyłeś podstawową wiedzę, która pozwoli Ci wydawać Twój BTC. Wiesz już jak wybrać portfel i jak BEZPIECZNIE przechowywać w nim krypotwlauty. Teraz przejdźmy do przyjemniejszej rzeczy, czyli wydawania.

Krok 1 - Szukaj

Szukaj towarów lub usług, które Cię interesują i znajdź sprzedawcę, który akceptuje Bitcoina. Możesz użyć agregatorów danych, takich jak CoinGate, Spendabit lub Coinmap wspomnianych powyżej. Usługi te pozwolą Ci wyszukać dowolny produkt lub sprzedawcę.

Na przykład, jeśli używasz Spendabit, możesz użyć pola wyszukiwania, aby określić produkt, którym jesteś zainteresowany. Usługa zwróci listę wszystkich sprzedawców, którzy posiadają ten produkt lub podobne oferty.

Wszystkie zwrócone wyniki są linkami do zewnętrznych sklepów, które akceptują Bitcoin. Kliknij na dowolny link, aby przejść do sklepu i złożyć zamówienie.

Krok 2 - Płatność

Ten proces jest podobny do każdego doświadczenia zakupowego e-commerce, takiego jak zakup towarów na Allegro. Zidentyfikuj produkty, dodaj do koszyka i przejdź do kasy.

Sklepy internetowe i sprzedawcy, którzy pozwalają na płatności Bitcoin, będą miały przycisk płatności BTC. Musisz na niego kliknąć.

W następnym etapie pojawi się adres Bitcoin, na który należy przesłać BTC odpowiadający kwocie zamówienia. Musisz wysłać bitcoiny z najbardziej aktualnym kursem wymiany BTC/USD.

Zamówienie zostanie zrealizowane po potwierdzeniu transakcji BTC w sieci Bitcoin. W zależności od ruchu w sieci i wysokości opłat, które uwzględniłeś w transakcji, może to potrwać od kilku minut do kilku godzin.

Proces płacenia za pomocą Bitcoina może się nieco różnić w zależności od sprzedawcy, ale wspólne elementy kroków pozostają podobne. Te kroki to:

 • Identyfikacja produktu;
 • Poszukiwanie sprzedawcy, który go sprzedaje i akceptuje płatność w Bitcoinie;
 • Zapłacenie za produkt przy użyciu Bitcoin.

Podsumowanie

Bitcoin może być innowacyjnym rozwiązaniem dla płatności online, ale w niektórych aspektach wciąż pozostaje w tyle za konwencjonalnymi metodami płatności, takimi jak gotówka i karta. Mniej firm, handlowców i sklepów internetowych akceptuje tę cyfrową walutę w porównaniu z jej odpowiednikiem fiat. Dodatkowo, dokonywanie płatności za pomocą BTC wiąże się z dodatkowymi czynnościami, w przeciwieństwie do używania zwykłej gotówki.

Pomimo tego, że Bitcoinowi brakuje kilku kluczowych aspektów, jego zalety, takie jak tanie globalne transfery i kontrola użytkowników nad swoimi pieniędzmi, okazały się wystarczająco silne, aby zwiększyć jego akceptację na całym świecie. Nie zapominając o tym, że Bitcoin wykazał się znakomitymi wynikami w zakresie wzrostu wartości od czasu jego uruchomienia w 2009 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram