Jak stworzyć i sprzedać NFT na OpenSea?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2022
ikona autora biały
opensea nft

W NFT można przekształcić absolutnie każdy obiekt: tekst, zdjęcie, nagranie audio, nazwę domeny i wiele innych. Stworzenie i udostępnienie NFT jest tak proste, jak opublikowanie zdjęcia na Instagramie. Może to zrobić każdy - nawet osoby bez rozległej wiedzy na temat programowania i technologii blockchain.

Istnieją różne serwisy, które umożliwiają tworzenie, kupowanie i sprzedawanie NFT. Najpopularniejsze z nich to rynki NFT, takie jak OpenSea, Rarible, SuperRare, BakerySwap i Treasureland.

Jaka jest główna różnica między NFT a kryptowalutami?

Każda kryptowaluta ma pewną podaż. Oznacza to, że pojedyczne monety są takie same i mogą być wymieniane na inne. Z kolei każdy NFT jest unikalny i nie ma swojego odpowiednika. Chociaż emisja niewymiennych tokenów, takich jak kryptowaluty, odbywa się za pomocą smart kontraktu. Do jednego kontraktu może należeć dowolna liczba NFT o wspólnych cechach, dlatego można je łączyć w kolekcje.

Główną cechą, a zarazem wartością NFT są elementy cyfrowe, do których się one odnoszą. Token nie przechowuje samego elementu - wskazuje on na łącze do pliku multimedialnego znajdującego się na serwerze. Ze względu na właściwości blockchaina zapis ten nie może zostać sfałszowany ani zmieniony, z wyjątkiem legalnych przypadków wymiany lub sprzedaży. W ten sposób NFT działają jako dowód własności obiektu cyfrowego (lub jego części).

Najpopularniejszym blockchainem do tworzenia NFT jest Ethereum. Metadanymi tokena zarządza smart kontrakt stworzony z wykorzystaniem standardów ERC-721 lub ERC-1155. Korzystając z metadanych, dowolny rynek NFT i inne aplikacje "odnajdują" zawartość każdego tokena i prawidłowo wyświetlają jego atrybuty.

W przypadku np. kolekcji Hermitage NFT bazującej na obrazach z muzeum, wszystkie dzieła istnieją w dwóch kopiach: jedna, fizyczna, jest przechowywana w Ermitażu, a druga, cyfrowa, jest prezentowana na stronie Binance NFT. Ich autentyczność jest potwierdzana przez dyrektora muzeum, a data, godzina i miejsce podpisania są zapisane w metadanych.

Dla jakich przedmiotów można wydać NFT?

NFT może być wystawione dla dowolnego przedmiotu, w tym w formie cyfrowej: tekstów, wpisów w mediach społecznościowych, obrazów, nagrań dźwiękowych, dzieł sztuki, obiektów lub postaci z gier, nazw domen, znaków towarowych itp.

Na przykład w lutym 2022 roku Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy rozpoczęło licytację obrazów różnych artystów w formie NFT, a w czerwcu tego samego roku nowojorska firma Okada & Company wystawiła na sprzedaż jeden niewymienny token dający prawo własności do całego 7-piętrowego biurowca.

W maju 2022 roku Madonna wydała swoje NFT. Kolekcję tokenów stworzyła wraz z artystą Mike'em Winkelmanem, znanym jako Beeple. NFT Madonny są powiązane z teledyskami.

Co jest potrzebne do utworzenia NFT?

Każdy może wydać NFT. Jest to proste i nie wymaga umiejętności programistycznych ani głębokiej wiedzy o kryptowalutach i technologii blockchain.

Najprostszym sposobem jest przesłanie pliku do jednej z głównych platform, takich jak OpenSea czy Rarible. Następnie platforma sama utworzy unikalny token i powiąże z nim plik multimedialny.

Aby utworzyć token NFT, będziesz potrzebować:

  • Sam obiekt cyfrowy - na przykład rysunek lub film nagrany telefonem.
  • Konto w aplikacji, w której ma być wystawiony profil NFT;
  • Blockchain, na którym zostanie utworzony niewymienny token (strona będzie oferować kilka sieci do wyboru);
  • Portfel kryptowalutowy służący do autoryzacji;
  • Portfel kryptowalutowy służący do uiszczania opłat za tworzenie i hosting NFT. Wysokość prowizji różni się w zależności od wybranej sieci.

Na jakim blockchainie lepiej jest wystawiać NFT?

Większość niewymiennych tokenów jest emitowana w Ethereum, ale opłaty za korzystanie z sieci wynoszą co najmniej kilkadziesiąt dolarów. Istnieje jednak szereg alternatywnych i tańszych blockchainów, które są często wykorzystywane do NFT:

  • Tezos;
  • Flow;
  • Polkadot;
  • BNB Chain;
  • Cosmos;
  • Polygon;
  • Tron.

Każdy blockchain ma swój własny standard dla NFT. Sieć, w której emitowany jest token, decyduje o tym, które aplikacje i portfele będą obsługiwały transakcje z jego użyciem. Niewymienny token wyemitowany w sieci Ethereum może być sprzedawany wyłącznie na platformach obsługujących jej standardy tokenów, takich jak Rarible. Inna giełda NFT może obsługiwać tylko BNB Chain, tak jak BakerySwap, i nie można na niej umieścić tokena NFT z Ethereum.

Popularne blockchainy dają dostęp do dużej liczby odbiorców i rozwiniętego rynku, ale często wiążą się z droższymi transakcjami. Z kolei sieci o niższych opłatach za transfer mogą mieć mniejszy ekosystem.

Który rynek do tworzenia i sprzedaży NFT powinienem wybrać?

Istnieje wiele rynków NFT. Jednak nie każdy rynek umożliwia każdemu użytkownikowi wydanie tokena. Na przykład Nifty Gateway przeprowadza poważny proces selekcji przed zamieszczeniem cyfrowego przedmiotu, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie on przygotowany przez znanych artystów.

Popularne platformy, takie jak OpenSea czy Rarible, są całkowicie otwarte i pozwalają każdemu na tworzenie i hostowanie tokenów w postaci NFT.

Na OpenSea najłatwiej jest znaleźć kupców. Główną cechą platformy jest różnorodność kategorii przedmiotów, z którymi powiązane są NFT: sztuka, sport, karty kolekcjonerskie, projekty znanych artystów. Na OpenSea sprzedawane są nawet NFT dla plików dźwiękowych, nazw domen i obiektów trójwymiarowych.

Wystawienie niewymiennych tokenów - ile kosztuje?

Każdy rynek NFT ma swoją własną politykę cenową i pobiera różne opłaty za tworzenie i umieszczanie tokenów. Zazwyczaj pobierają one kilka rodzajów opłat: opłatę wstępną i opłatę transakcyjną.

Opłata wstępna to jednorazowa płatność na rzecz platformy, którą użytkownik uiszcza w celu otwarcia konta lub wykonania NFT po raz pierwszy.

Opłata transakcyjna może być stała i płacona tylko przez kupującego lub może być podzielona między kupującego i sprzedającego. Na przykład, standardowa opłata OpenSea wynosi 2,5% wartości NFT i jest pobierana od kupującego.

Autor pracy może również skorzystać z opcji tantiem na dużych platformach NFT. Dzięki temu może uzyskać prowizję od każdej odsprzedaży tokena. Opłata licencyjna jest w pełni zautomatyzowana dzięki smart kontraktom.

Jak stworzyć i sprzedać NFT za pośrednictwem OpenSea?

Przyjrzyjmy się procesowi tworzenia NFT na przykładzie OpenSea.

Krok 1: Przejdź do strony głównej i naciśnij przycisk Create:

Krok 2: Platforma automatycznie zaproponuje podłączenie do usługi odpowiedniego portfela kryptowalutowego. W naszym przypadku użyjemy MetaMask.

Krok 3: Portfel poprosi Cię o podpisanie wiadomości wymaganej do połączenia go z OpenSea. Po zatwierdzeniu, platforma automatycznie utworzy Twój profil.

Krok 4: W nowym oknie pojawi się strona umożliwiająca utworzenie NFT. Należy przesłać obiekt, do którego zostanie dołączony token: obraz, dźwięk, wideo lub model 3D.

Następnie należy wprowadzić pozostałe dane: nazwę tokena, link do osobistej strony internetowej lub bloga (opcjonalnie), opis przedmiotu i wybrać blockchain, na którym zostanie umieszczony token: Ethereum, Polygon, Klaytn lub Solana.

Można również skorzystać z opcji Unlockable Content, w którym to przypadku tylko posiadacze tokena będą mogli zobaczyć jego metadane.

Krok 5: Gdy wszystkie opcje są skonfigurowane, kliknij przycisk Create, a Twoje NFT automatycznie pojawi się w kolekcji.

Krok 6: Aby przejść do ustawień sprzedaży, kliknij przycisk Sell w prawym górnym rogu ekranu.

Zostanie wyświetlona strona z ustawieniami dotyczącymi ceny, okresu oferty i innych warunków. W razie potrzeby twórca NFT może przeprowadzić aukcję lub ustalić stałą cenę. W tym miejscu można również ustawić opłatę licencyjną i wybrać kryptowaluty dostępne do zapłaty za token. Po ustawieniu parametrów kliknij przycisk Complete Listing.

Jak mogę zarobić pieniądze dzięki NFT?

Rynek nie gwarantuje użytkownikowi stuprocentowej gwarancji sprzedaży tokena. Dlatego też trzeba samemu zadbać o promocję swoich NFT i znaleźć na nie nabywców.

Jeśli ważne jest dla Ciebie zdobycie umiejętności w zakresie tworzenia przedmiotów cyfrowych, a nie w zakresie handlu, możesz dołączyć do projektu NFT jako autor.

Wiele firm związanych z tym rynkiem poszukuje profesjonalistów do tworzenia treści: artystów, muzyków, pisarzy i przedstawicieli innych kreatywnych zawodów.

Jakie problemy mogą się pojawić podczas tworzenia NFT?

Pliki multimedialne nie mogą być przechowywane w blockchainie, ponieważ w przeciwnym razie sieci osiągałyby niebotyczne rozmiary. Na przykład jedna kopia Ethereum waży już ponad 1 TB. Dlatego do przechowywania plików, do których dołączane są NFT, wykorzystuje się infrastrukturę offchain.

Często metadane NFT wskazują na łącze w serwerze HTTP chmury, gdzie przechowywany jest plik. Pojawia się więc sprzeczność: sam token znajduje się w blockchainie, ale przedmiot, na który wskazuje, mieści się na scentralizowanym serwerze. Dlatego istnieje możliwość (choć niewielka), że plik może zostać zastąpiony innym lub całkowicie usunięty.

Protokół komunikacyjny IPFS (InterPlanetary File System) częściowo rozwiązuje ten problem. Jest to system zdecentralizowanego przechowywania plików, więc pliki hostowane na IFPS są mniej podatne na ingerencję z zewnątrz. Wiele hostów, a nie tylko operator serwera, zapewnia, że nie ma możliwości manipulowania danymi. Takie rozwiązanie zastosowała piosenkarka Grimes, sprzedając swoją kolekcję niepublikowanych utworów w formie NFT.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram