Rozliczenie podatku od kryptowalut za 2019 rok od osób fizycznych, jest znacznie prostsze niż w latach ubiegłych. Wystarczy znać sumę transakcji za jaką sprzedaliśmy (tutaj jak sprzedać bitcoiny) oraz sumę transakcji za jaką kupiliśmy kyptowaluty w 2019 (koszt). Dane do wypełnienia deklaracji pobierzemy z giełdy kryptowalut (ranking giełd kryptowalut) na której wykonywaliśmy transkacje Możemy też rozliczyć koszty zakupu kryptowalut z lat ubiegłych. Każdą sumę musimy wpisać w odpowiednich polach w PIT-38, o czym szczegółowo w artykule:
Do kiedy należy rozliczyć podatek z kryptowalut za 2019 rok
Podatek od kryptowalut rozliczamy do 30.04.2020r, czyli w tym samym terminie co wszystkie PITY za 2019 rok.
Który PIT wybrać do rozliczenia podatku od kryptowalut
Kryptowaluty rozliczymy w PIT-38, sekcja: E. Dochód/koszty – art. 30B ust 1A Ustawy – i pola do wypełnienia kolejno:
34. Przychód
35. Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym
36. Koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w przednim roku podatkowym
Pola dotyczące kryptowalut w PIT-38
Instrukcja – jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2019 rok
Podatek od kryptowalut deklarujemy w PIT 38, jako różnica przychodów i kosztów osiągniętych z tytułu kryptowalut (walut cyfrowych) wygenerowanych w 2019 roku.
Co zaliczamy jako przychód rozcieńczając kryptowaluty?
Do przychodu zaliczamy:
wszystkie transakcje sprzedaży rozliczane w walutach FIAT (PLN, USD, EUR, GBP itd.)
wszystkie zakupy produktów/usług za które zapłaciliśmy kryptowalutami
Przykład transakcji generujących przychów z giełdy Bitbay
Dla giełdy Bitbay (jednej z najpopularniejszych w Polsce) do przychodu zliczamy wszystkie transakcje ASK z zakładki: konto > historia (po lewej stronie), następnie filtrujemy transakcje:
Wg daty: od 01.01.2019 do 31.12.2019
Wybieramy waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Sumujemy wszystkie transakcje typu ASK (sprzedaż)
Po przefiltrowaniu wyników i zsumowaniu transakcji ASK, otrzymujemy kwotę którą wpisujemy w pole numer 34 na PIT-38.
Jeżeli w 2019 roku zakupiliśmy coś za kryptowaluty (przedmiot lub usługę), jej wartość również dodajemy do sumy transakcji, ponieważ jest to liczone jako przychód.
Co zaliczamy jako koszt rozliczając kryptowaluty
Do kosztów zaliczamy:
wszystkie transakcje zakupu kryptowalut za które zapłaciliśmy walutami FIAT (PLN, USD, EUR, GPB itd.)
Prowizję pobrane przez giełdy wynikające z zakupu kryptowalut za FIAT
Przykład transakcji generujących koszty z giełdy Bitbay Na przykładzie giełdy Bitbay do kosztów zliczamy wszystkie transakcje BID z zakładki: konto > historia (po lewej stronie), następnie filtrujemy transakcje:
Wg daty: od 01.01.2019 do 31.12.2019
Wybieramy waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Sumujemy wszystkie transakcje typu BID (zakup)
Sumę wszystkich transakcji typu BID sumujemy i wpisujemy w pole numer 35 w PIT-38. Do tej sumy możemy dodać sumę prowizji (jeżeli została pobrana w PLN, EUR, USD lub GBP).
Dodatkowe uwagi:
UWAGA: Wymiana kryptowaluty na kryptowaluty, czyli jeżeli wymieniliśmy na giełdzie BTC za ETH czy jakąkolwiek inna kryptowalutę na inną kryptowalutę – nie zaliczamy tego ani jako koszt ani jako przychód. To samo dotyczy prowizji wymiany krypto-krypto – nie zaliczamy ich do przychodów i kosztów.
Koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w przednim roku podatkowym
Czyli pole 36 w PIT-38. W tym polu deklarujemy koszt zakupy kryptowalut których dokonaliśmy przed 2019 rokiem (dotyczy głównie tak zwanych hodlerów kryptowalut).
Wartość wpisana w tym polu pomniejszy podatek do zapłaty. Pole tego nie musimy wypełniać jeżeli nie chcemy zgłaszać transakcji, ale przy sprzedaży tych kryptowalut – zapłacimy większy podatek dochodowy (od całości przychodu, bez potrącenia kosztu zakupu).
Wszystkie tego typy transakcje muszą być poparte dowodami (na przykład wyciągiem z transakcji na giełdzie). Nie możemy wpisać kwoty która pomniejszy nasz podatek od kryptowalut jeżeli nie możemy tego udowodnić.
Jak rozliczyć transakcje w USD, EUR, GBP czy innej walucie obcej?
Jeżeli przychód lub koszt nabycia kryptowlauty jest w obcej walucie – przeliczamy go na PLN, po kursie NPB (tutaj) z ostatniego dnia roboczego przed zawarciem transakcji.
Przykład 1: transakcja zakupu BTC za 1000 USD z dnia 17.06.2019 (poniedziałek), będzie rozliczona po kursie z dnia 14.06 (piątek) (kurs), czyli 1000 x 3,7727 = 3772,7zł – tyle wynosi koszt.
Przykład 2: transakcja sprzedaży ETH za 500 EUR z dnia 18.06.2019 (wtorek), będzie rozliczana po kursie z dnia 17.06.2019 (poniedziałek) (kurs), czyli 500 x 4,2599 = 2129,95zł – tyle wynosi przychód.
W ten sposób rozliczamy wszystkie transakcje z 2019 roku w walucie obcej i doliczamy je do transakcji rozliczanych w złotówkach (jeżeli wystąpiły).
Ile wynosi stawka podatku od kryptowalut?
Wysokość podatku od kryptowalut w Polsce za 2019 rok to 19% (podatek od dochodów kapitałowych – tak zwany “podatek Belki”), liczony jako różnica przychodów i kosztów.
Przykład 1: w 2019 roku kupiliśmy kryptowlauty łącznie za 10000zł i sprzedaliśmy łącznie za 14000zł, zatem:
14000zł (przychód) – 10000zł (koszt) = 4000zł (zysk 4000zł) 4000zł x 19% = 760zł (tyle mamy podatku do zapłaty)
Przykład 2: w 2019 roku kupiliśmy kryptowaluty łącznie za 14000zł i sprzedaliśmy łącznie za 10000zł:
10000 (przychód) – 14000 (koszt) = -4000 (strata 4000zł) w tym przypadku wygenerowaliśmy stratę, więc nie płacimy podatku od zysku, bo go nie ma.
Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]
Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]
Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]
Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]
Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]
Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…
Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]
Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]
Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]
Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]