Jak inwestować w złoto za pomocą kryptowalut? Tokeny powiązane ze złotem

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 marca 2022
ikona autora biały
jak kupić złoto za pomocą kryptowalut

Złoto jest metalem szlachetnym wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, ale jest też dobrze znanym produktem inwestycyjnym oraz historycznym zabezpieczeniem przed zawirowaniami gospodarczymi i inflacją. Żółty metal jest powszechnie uważany za mało ryzykowne aktywo, a jego ceny osiągają najlepsze wyniki w trudnym środowisku finansowym - podczas kryzysu, wojen i innych wydarzeń.

Czym jest kryptowaluta powiązana ze złotem?

Kryptowaluty powiązane ze złotem to klasa aktywów pochodnych, która pozwala użytkownikom kupować, handlować i otrzymywać ekspozycję na złoto bez konieczności martwienia się o jego fizyczne przechowywanie. Eliminują one niedogodności związane z transportem, możliwością transferu oraz związaną z tym niepłynnością.

W tradycyjnym świecie odpowiadają one funduszom ETF i kontraktom CFD na złoto, które śledzą cenę złota bez konieczności jego fizycznego posiadania.

Istnieje wiele kryptowalut, które są powiązane ze złotem w taki czy inny sposób, a ich wsparcie jest różne, w zależności od projektu.

W tym artykule przyjrzymy się kilku najpopularniejszym kryptowalutom powiązanym ze złotem.


Plusy i minusy inwestowania w kryptowaluty wspierane złotem

Jak w każdej innej dziedzinie, inwestowanie w tokeny zabezpieczone złotem ma pewne zalety i wady. Przyjrzyjmy się bliżej obu.

Zalety tokenów zabezpieczonych złotem

Po pierwsze, większość tokenów opartych na złocie funkcjonuje jako tokeny zbudowane w standardzie ERC-20 i jako takie są łatwo zbywalne. Oznacza to, że można nimi handlować na wielu scentralizowanych i zdecentralizowanych giełdach.

Pozwalają one wyeliminować niepłynność fizycznego złota, umożliwiając użytkownikom handel nimi w dowolnym momencie, Kolejną zaletą jest to, że można je dzielić i frakcjonować, co pozwala inwestorom na posiadanie mniejszych udziałów i nie wymaga od nich inwestowania dużych sum pieniędzy.

Tokeny powiązane ze złotem mają też inne zalety, powszechnie kojarzone z kryptowalutami - są łatwe do przechowywania i przenoszenia - w przeciwieństwie do fizycznego złota.

Kryptowaluty powiązane ze złotem mogą być kupowane za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd. Dlatego ich posiadacze mogą je nabywać bez żadnych formalności KYC (w porównaniu do kontraktów CFD i ETF-ów).

Wady tokenów powiązanych ze złotem

Fakt, że są one instrumentem pochodnym niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednym z nich jest to, że inwestorzy niekoniecznie mają bezpośrednie prawo własności do złota, z którym powiązane są ich tokeny, choć nie zawsze. W przypadku niektórych projektów, możliwy jest fizyczny wykup.

Co więcej, są oni zależni od scentralizowanych dostawców usług, którzy zarządzają przechowywaniem fizycznego złota zabezpieczającego tokeny, a to jest całkowicie poza kontrolą inwestorów.

Ponieważ większość z nich to tokeny oparte na ERC-20 Ethereum, każdy zakup lub transfer tokena może wiązać się z wysokimi opłatami za gaz.

W porównaniu z tradycyjnymi kontraktami CFD na złoto, kryptowaluty powiązane ze złotem są o wiele mniej płynne, ponieważ ich rynek jest o wiele mniejszy.

Kolejną różnicą w stosunku do kontraktów CFD jest fakt, że smart kontrakty są podatne na ataki hakerskie.


Najlepsze kryptowaluty powiązane ze złotem

Pomimo tego, że istnieje wiele kryptowalut, które twierdzą, że są powiązane ze złotem, tylko dwie z nich są warte uwagi. Są to Paxos Gold (PAXG) i Tether Gold (XAUT). Oba tokeny są emitowane przez dobrze znane firmy z udokumentowaną historią w tej branży i mogą pochwalić się dość dużym wolumenem. Reszta kryptowalut powiązanych ze złotem nie zapewnia wystarczającej płynności, a ich strony internetowe nie były aktualizowane od lat, co jest sygnałem ostrzegawczym.

Paxos Gold (PAXG)

Symbol tokena: PAXG

Kapitalizacja rynkowa (stan na marzec 2022): 550 milionów dolarów

Główne giełdy, na których jest notowany: Binance, Uniswap, FTX, KuCoin, Kraken

W momencie pisania tego tekstu, w marcu 2022 roku, PAXG jest największą kryptowalutą powiązaną ze złotem pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej, która wynosi około 550 milionów dolarów. Może się też pochwalić najwyższym dziennym wolumenem obrotu.

Zgodnie z oficjalnym whitepaperem projektu, każdy token PAXG "reprezentuje jedną uncję trojańską fizycznego złota z konkretnej, seryjnej sztabki złota". Co ciekawe, jeśli ktoś posiada wystarczająco dużo PAXG (1 uncję) może wymienić tokeny na fizyczne złoto.

Korzyść z tego jest taka, że własność może być podzielona na jednostki o wielkości do 18 miejsc po przecinku. To pozwala ludziom uzyskać ekspozycję na niewielkie ilości metalu szlachetnego. Token funkcjonuje w standardzie ERC-20 Ethereum, dzięki czemu jest łatwo przenośny w całej sieci.

Warto również zauważyć, że Paxos Trust Company - emitent PAXG 0 - jest regulowaną instytucją finansową, a także kwalifikowanym powiernikiem. Jest to spółka akredytowana przez stan, regulowana przez NYDFS (Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork) i zobowiązana do utrzymywania najwyższych standardów w zakresie ochrony aktywów klientów. Co więcej, NYDFS reguluje także działalność PAXG.

Tether Gold (XAUt)

Symbol tokena: XAUt

Kapitalizacja rynkowa (stan na marzec 2022): 210 milionów dolarów

Główne giełdy, na których jest notowany: FTX, Bitfinex, Uniswap

W styczniu 2021 roku Tether - firma stojąca za najbardziej rozpowszechnionym stablecoinem (USDT) - wprowadziła na rynek nowe cyfrowe aktywo o nazwie XAUt. Zasadniczo token, który jest oparty na standardzie ERC-20 i TRC-20, reprezentuje również jedną uncję trojańską złota w sztabce London Good Delivery.

Posiadacze XAUt mogą uzyskać niepodzielne prawo własności do złota na określonych sztabkach. Ich przydział jest możliwy do zidentyfikowania dzięki unikalnemu numerowi seryjnemu, wadze i czystości.

Posiadacze XAUt mogą także w każdej chwili sprawdzić szczegóły dotyczące sztabek złota, które są przypisane do ich adresów, za pośrednictwem strony internetowej.

Aby złożyć wniosek o wykup w formie fizycznego złota, użytkownicy muszą przejść proces weryfikacji przez TG Commodities Limited. Jest to firma, która wydaje tokeny. Poza tym, tokenem można handlować na popularnych giełdach kryptowalutowych, takich jak FTX i Bitfinex.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele kryptowalut powiązanych ze złotem, ale tylko dwie powyższe spełniają wymagania dotyczące płynności i reputacji.

Inwestowanie w złoto jest od dawna uważane za dość bezpieczne przedsięwzięcie. Oprócz tego jest powszechnie znane jako zabezpieczenie (ochrona) przed inflacją i burzliwymi warunkami gospodarczymi.

Oczywiście, jak każda inna inwestycja, ta również niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału. Pamiętając o tym, żaden z powyższych przykładów nie powinien być traktowany jako porada finansowa. Treści te służą wyłącznie celom edukacyjnym. Zawsze przeprowadzaj własne badania i pamiętaj, by nigdy nie inwestować więcej niż możesz sobie pozwolić stracić.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram