Inflacja w USA spada szybciej niż oczekiwano. Ale czy to dobrze dla Bitcoina?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 lipca 2023
ikona autora biały
inflacja w usa

Dla rynków finansowych miniony rok był niezaprzeczalnie zdominowany przez inflację w USA i podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w celu jej obniżenia. Nowe dane z nowojorskiej Rezerwy Federalnej pokazują, że inflacja bazowa może spadać nawet szybciej, niż wynikałoby to z najnowszych oficjalnych danych.

Teoretycznie informacje te oznaczają, że Rezerwa Federalna nie będzie musiała tak ostro interweniować poprzez nowe podwyżki stóp procentowych, co jest pozytywne dla Bitcoina.

Inflacja niższa niż oczekiwano?

W nowej serii badań, które Rezerwa Federalna w Nowym Jorku planuje publikować co miesiąc, dzielą się tym, co nazywają Wielowymiarowym Trendem Podstawowym. Jest to nowy sposób pomiaru inflacji, który według Rezerwy Federalnej w maju wyniósł 3,5%. To znacznie mniej niż wynik 4,6% podany przez wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą w tym czasie.

wykres prezentujący inflację w NY na przestrzeni lat

Oznaczałoby to, że Rezerwa Federalna jest znacznie bliżej swojego celu inflacyjnego na poziomie 2 procent. Na powyższym wykresie ten nowy sposób pomiaru inflacji jest reprezentowany przez niebieską linię. Jak widać, jest ona już znacznie niższa niż pozostałe dwa wskaźniki inflacji.

Nowy miernik inflacji wyróżnia się na tle pozostałych nie tylko wyłączeniem zmian cen żywności i energii. Ale także poprzez odfiltrowanie tymczasowych wahań popytu na niektóre towary i usługi.

W ten sposób, według nowojorskiej Rezerwy Federalnej, uzyskuje się znacznie bardziej prawdziwy obraz trendów inflacyjnych. Ostatecznie to oczywiście starsi panowie i panie w banku centralnym zdecydują, czy zgadzają się z tym nowym wskaźnikiem inflacji, który wskazuje, że są dość blisko celu.

Co to oznacza dla Bitcoina?

Jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się nadać wartość temu nowemu wskaźnikowi inflacji, teoretycznie oznaczałoby to dobre wieści dla Bitcoina. W końcu 3,5-procentowy wynik inflacji za maj oznacza, że bank centralny jest już blisko celu 2% i może nie potrzebować wielu kolejnych podwyżek stóp procentowych, aby osiągnąć ten poziom.

To zdjęłoby presję z rynków finansowych. Wynika to z faktu, że wyższe stopy procentowe oznaczają, że bardziej atrakcyjne jest wyciąganie pieniędzy z aktywów ryzykownych (Bitcoin) i umieszczanie ich na przykład w amerykańskich obligacjach rządowych.

Co więcej, wyższe stopy procentowe wywierają presję na gospodarkę. Firmy osiągają mniejsze zyski, ponieważ pozyskanie kapitału jest droższe. Oznacza to, że ludzie mogą w końcu stracić pracę i dlatego będą musieli sprzedawać aktywa, aby opłacić rachunki.

W dłuższej perspektywie może to mieć pozytywny wpływ na kurs Bitcoina. Aby tak się stało, Rezerwa Federalna musiałaby dostrzec znaczenie tego wskaźnika inflacji i zgodzić się z analizą nowojorskich badaczy Rezerwy Federalnej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram