Warren Buffet inwestuje w firmę wydobywającą złoto

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 sierpnia 2020
ikona autora biały
warren buffet

Legendarny amerykański inwestor Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway, piąty najbogatszy człowiek na świecie, zmienił swoje stanowisko w sprawie złota.

Warren Buffet nie lubi złota…

Buffett nigdy nie próbował ukryć swojej pogardy dla złota i Bitcoina, których nie uważał za inwestycyjne aktywo, ponieważ, jego zdaniem, nie produkują one niczego (w przeciwieństwie do, powiedzmy, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych czy nieruchomości).

Według artykułu Matthew DiLallo dla The Motley Fool, który został opublikowany 13 września 2014 roku, w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Harvarda w 1998 roku, Buffett wypowiedział się na temat złota:

W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway Inc. z 2011 roku, wyjaśnił, że za wysoce ryzykowane uważa dwie kategorie inwestycji:

  • inwestycje walutowe, takie jak depozyty bankowe, obligacje i fundusze rynku pieniężnego
  • inwestycje w aktywa nieprodukcyjne, takie jak złoto

Buffett nie lubi pierwszej kategorii, ponieważ takie aktywa tracą z czasem swoją siłę nabywczą z powodu inflacji:

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Warren Buffet twierdzi, że takie aktywa są:

Następnie Buffet skupił się na złocie, które uważa za najbardziej znany przykład nieproduktywnego aktywa:

…a także Bitcoina

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Buffett nie lubi także Bitcoina, z mniej więcej tego samego powodu co złota, tzn. uważa go za kolejny przykład nieproduktywnego aktywa.

7 maja 2018 roku, podczas wywiadu dla CNBC, wyjaśnił, dlaczego tak bardzo nienawidzi BTC:

Teraz jednak, człowiek, który tak często tłumaczył, dlaczego złoto jest bezwartościowe chyba zmienił zdanie.

Warren Buffet inwestuje w złoto

W piątek (14 sierpnia) MarketWatch podał, że według danych z formy 13F złożonej w SEC za okres do 30 czerwca 2020 roku, Berkshire Hathaway sprzedało 26% udziałów w spółce Wells Fargo & Co. i około 61% pozycji w JPMorgan Chase, kupując jednocześnie blisko 21 milionów akcji Barrick Gold Corporation.

Barrick, największa firma wydobywająca złoto na świecie pod względem rocznej produkcji, “prowadzi działalność i projekty w zakresie wydobycia złota i miedzi w 13 krajach Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Papui Nowej Gwinei i Arabii Saudyjskiej”.

Akcje Barricka notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem GOLD, a na giełdzie papierów wartościowych w Toronto, pod symbolem ABX.

6 maja, Mark Bristow, prezes i dyrektor generalny Barrick, powiedział podczas wywiadu dla CNBC:

Później dodał:

Warto zauważyć, że w czasie tego wywiadu cena złota wynosiła około 1700 dolarów za uncję. W piątek (14 sierpnia) złoto podczas zamknięcia kosztowało już 1.944,27 za uncję.

Na temat decyzji Buffeta wypowedział się sceptycznie nastawiony do BTC Peter Schiff, który jest dyrektorem generalnym Euro Pacific Capital -pełnoprawnym, zarejestrowanym brokerem/dealerem specjalizującym się w rynkach zagranicznych i papierach wartościowych, a także założycielem i prezesem SchiffGold – pełnoprawnym, dyskontowym dealerem metali szlachetnych.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram