Warren Buffet inwestuje w firmę wydobywającą złoto

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 sierpnia 2020
ikona autora biały
warren buffet

Legendarny amerykański inwestor Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway, piąty najbogatszy człowiek na świecie, zmienił swoje stanowisko w sprawie złota.

Warren Buffet nie lubi złota…

Buffett nigdy nie próbował ukryć swojej pogardy dla złota i Bitcoina, których nie uważał za inwestycyjne aktywo, ponieważ, jego zdaniem, nie produkują one niczego (w przeciwieństwie do, powiedzmy, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych czy nieruchomości).

Według artykułu Matthew DiLallo dla The Motley Fool, który został opublikowany 13 września 2014 roku, w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Harvarda w 1998 roku, Buffett wypowiedział się na temat złota:

W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway Inc. z 2011 roku, wyjaśnił, że za wysoce ryzykowane uważa dwie kategorie inwestycji:

  • inwestycje walutowe, takie jak depozyty bankowe, obligacje i fundusze rynku pieniężnego
  • inwestycje w aktywa nieprodukcyjne, takie jak złoto

Buffett nie lubi pierwszej kategorii, ponieważ takie aktywa tracą z czasem swoją siłę nabywczą z powodu inflacji:

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Warren Buffet twierdzi, że takie aktywa są:

Następnie Buffet skupił się na złocie, które uważa za najbardziej znany przykład nieproduktywnego aktywa:

…a także Bitcoina

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Buffett nie lubi także Bitcoina, z mniej więcej tego samego powodu co złota, tzn. uważa go za kolejny przykład nieproduktywnego aktywa.

7 maja 2018 roku, podczas wywiadu dla CNBC, wyjaśnił, dlaczego tak bardzo nienawidzi BTC:

Teraz jednak, człowiek, który tak często tłumaczył, dlaczego złoto jest bezwartościowe chyba zmienił zdanie.

Warren Buffet inwestuje w złoto

W piątek (14 sierpnia) MarketWatch podał, że według danych z formy 13F złożonej w SEC za okres do 30 czerwca 2020 roku, Berkshire Hathaway sprzedało 26% udziałów w spółce Wells Fargo & Co. i około 61% pozycji w JPMorgan Chase, kupując jednocześnie blisko 21 milionów akcji Barrick Gold Corporation.

Barrick, największa firma wydobywająca złoto na świecie pod względem rocznej produkcji, “prowadzi działalność i projekty w zakresie wydobycia złota i miedzi w 13 krajach Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Papui Nowej Gwinei i Arabii Saudyjskiej”.

Akcje Barricka notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem GOLD, a na giełdzie papierów wartościowych w Toronto, pod symbolem ABX.

6 maja, Mark Bristow, prezes i dyrektor generalny Barrick, powiedział podczas wywiadu dla CNBC:

Później dodał:

Warto zauważyć, że w czasie tego wywiadu cena złota wynosiła około 1700 dolarów za uncję. W piątek (14 sierpnia) złoto podczas zamknięcia kosztowało już 1.944,27 za uncję.

Na temat decyzji Buffeta wypowedział się sceptycznie nastawiony do BTC Peter Schiff, który jest dyrektorem generalnym Euro Pacific Capital -pełnoprawnym, zarejestrowanym brokerem/dealerem specjalizującym się w rynkach zagranicznych i papierach wartościowych, a także założycielem i prezesem SchiffGold – pełnoprawnym, dyskontowym dealerem metali szlachetnych.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram