kryptowaluty 2 - logo

Warren Buffet inwestuje w firmę wydobywającą złoto

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 sierpnia 2020
ikona autora biały
warren buffet

Legendarny amerykański inwestor Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway, piąty najbogatszy człowiek na świecie, zmienił swoje stanowisko w sprawie złota.

Warren Buffet nie lubi złota…

Buffett nigdy nie próbował ukryć swojej pogardy dla złota i Bitcoina, których nie uważał za inwestycyjne aktywo, ponieważ, jego zdaniem, nie produkują one niczego (w przeciwieństwie do, powiedzmy, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych czy nieruchomości).

Według artykułu Matthew DiLallo dla The Motley Fool, który został opublikowany 13 września 2014 roku, w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Harvarda w 1998 roku, Buffett wypowiedział się na temat złota:

W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway Inc. z 2011 roku, wyjaśnił, że za wysoce ryzykowane uważa dwie kategorie inwestycji:

  • inwestycje walutowe, takie jak depozyty bankowe, obligacje i fundusze rynku pieniężnego
  • inwestycje w aktywa nieprodukcyjne, takie jak złoto

Buffett nie lubi pierwszej kategorii, ponieważ takie aktywa tracą z czasem swoją siłę nabywczą z powodu inflacji:

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Warren Buffet twierdzi, że takie aktywa są:

Następnie Buffet skupił się na złocie, które uważa za najbardziej znany przykład nieproduktywnego aktywa:

…a także Bitcoina

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Buffett nie lubi także Bitcoina, z mniej więcej tego samego powodu co złota, tzn. uważa go za kolejny przykład nieproduktywnego aktywa.

7 maja 2018 roku, podczas wywiadu dla CNBC, wyjaśnił, dlaczego tak bardzo nienawidzi BTC:

Teraz jednak, człowiek, który tak często tłumaczył, dlaczego złoto jest bezwartościowe chyba zmienił zdanie.

Warren Buffet inwestuje w złoto

W piątek (14 sierpnia) MarketWatch podał, że według danych z formy 13F złożonej w SEC za okres do 30 czerwca 2020 roku, Berkshire Hathaway sprzedało 26% udziałów w spółce Wells Fargo & Co. i około 61% pozycji w JPMorgan Chase, kupując jednocześnie blisko 21 milionów akcji Barrick Gold Corporation.

Barrick, największa firma wydobywająca złoto na świecie pod względem rocznej produkcji, “prowadzi działalność i projekty w zakresie wydobycia złota i miedzi w 13 krajach Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Papui Nowej Gwinei i Arabii Saudyjskiej”.

Akcje Barricka notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem GOLD, a na giełdzie papierów wartościowych w Toronto, pod symbolem ABX.

6 maja, Mark Bristow, prezes i dyrektor generalny Barrick, powiedział podczas wywiadu dla CNBC:

Później dodał:

Warto zauważyć, że w czasie tego wywiadu cena złota wynosiła około 1700 dolarów za uncję. W piątek (14 sierpnia) złoto podczas zamknięcia kosztowało już 1.944,27 za uncję.

Na temat decyzji Buffeta wypowedział się sceptycznie nastawiony do BTC Peter Schiff, który jest dyrektorem generalnym Euro Pacific Capital -pełnoprawnym, zarejestrowanym brokerem/dealerem specjalizującym się w rynkach zagranicznych i papierach wartościowych, a także założycielem i prezesem SchiffGold – pełnoprawnym, dyskontowym dealerem metali szlachetnych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Najlepsze kryptowalutowe karty płatnicze - Ranking 2021

Kryptowaluty są głównie wykorzystywane do tradingu lub długoterminowych inwestycji (HODL). Jeśli użytkownicy chcą wydać swoje cyfrowe środki, zazwyczaj muszą przekonwertować je na walutę fiat. Później muszą wypłacić je poprzez giełdę i poczekać, aż transakcja dotrze na ich konto bankowe. Sposób ten jest mało efektywny. Właśnie dlatego inwestor potrzebuje czegoś takie jak kryptowalutowa karta. Adopcja kart […]

Bitcoin vs Ethereum - która kryptowaluta jest lepszą inwestycją?

Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) to dwie największe kryptowaluty na świecie. Chociaż obie są zdecentralizowanymi środkami wymiany opartymi na technologii blockchain, w rzeczywistości są bardzo różne. BTC chce być prawdziwą formą pieniądza i oficjalnie uznaną walutą cyfrową. ETH natomiast, to raczej pieniądz z mikroprocesorem - programowalny pieniądz, który może zautomatyzować kontrakty pomiędzy anonimowymi stronami lub […]

Co to jest Shiba Inu (SHIB): Zabójca czy naśladowca Dogecoina?

Wprowadzony na rynek w 2020 roku, Shiba Inu (SHIB) jest "zdecentralizowanym meme coinem" zaprojektowanym jako oparta na Ethereum alternatywa dla Dogecoina (DOGE). Co to jest Shiba Inu? Shiba Inu to tzw. "meme coin", czyli typowy token, który nie ma żadnej wewnętrznej wartości lub użyteczności, zamiast tego jest skupiony wokół memów internetowych i innych trendów w […]

Co to jest Terra (LUNA) - wszystko co musisz wiedzieć

Terra (LUNA) to protokół blockchain, którego celem jest stworzenie zdecentralizowanego ekosystemu dla algorytmicznie zarządzanych stablecoinów. Protokół Terra ma dwie natywne kryptowaluty odgrywające równie ważną rolę w ekosystemie: TerraSDR i Luna. TerraSDR reprezentuje stablecoin powiązany z międzynarodowymi aktywami rezerwowymi IMF - SDR. Służy on jako jednostka rozliczeniowa, w której denominowane są opłaty transakcyjne, nagrody dla górników […]

Co to jest Polygon (MATIC) – Internet Blockchainów Ethereum

Uruchomiony w 2017 roku Polygon (wcześniej Matic Network) jest rozwiązaniem przeznaczonym do skalowania Ethereum. Aktualnie (na dzień 5 czerwca 2021…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram