Warren Buffet inwestuje w firmę wydobywającą złoto

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 sierpnia 2020
ikona autora biały
warren buffet

Legendarny amerykański inwestor Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway, piąty najbogatszy człowiek na świecie, zmienił swoje stanowisko w sprawie złota.

Warren Buffet nie lubi złota…

Buffett nigdy nie próbował ukryć swojej pogardy dla złota i Bitcoina, których nie uważał za inwestycyjne aktywo, ponieważ, jego zdaniem, nie produkują one niczego (w przeciwieństwie do, powiedzmy, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych czy nieruchomości).

Według artykułu Matthew DiLallo dla The Motley Fool, który został opublikowany 13 września 2014 roku, w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Harvarda w 1998 roku, Buffett wypowiedział się na temat złota:

W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway Inc. z 2011 roku, wyjaśnił, że za wysoce ryzykowane uważa dwie kategorie inwestycji:

  • inwestycje walutowe, takie jak depozyty bankowe, obligacje i fundusze rynku pieniężnego
  • inwestycje w aktywa nieprodukcyjne, takie jak złoto

Buffett nie lubi pierwszej kategorii, ponieważ takie aktywa tracą z czasem swoją siłę nabywczą z powodu inflacji:

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Warren Buffet twierdzi, że takie aktywa są:

Następnie Buffet skupił się na złocie, które uważa za najbardziej znany przykład nieproduktywnego aktywa:

…a także Bitcoina

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Buffett nie lubi także Bitcoina, z mniej więcej tego samego powodu co złota, tzn. uważa go za kolejny przykład nieproduktywnego aktywa.

7 maja 2018 roku, podczas wywiadu dla CNBC, wyjaśnił, dlaczego tak bardzo nienawidzi BTC:

Teraz jednak, człowiek, który tak często tłumaczył, dlaczego złoto jest bezwartościowe chyba zmienił zdanie.

Warren Buffet inwestuje w złoto

W piątek (14 sierpnia) MarketWatch podał, że według danych z formy 13F złożonej w SEC za okres do 30 czerwca 2020 roku, Berkshire Hathaway sprzedało 26% udziałów w spółce Wells Fargo & Co. i około 61% pozycji w JPMorgan Chase, kupując jednocześnie blisko 21 milionów akcji Barrick Gold Corporation.

Barrick, największa firma wydobywająca złoto na świecie pod względem rocznej produkcji, “prowadzi działalność i projekty w zakresie wydobycia złota i miedzi w 13 krajach Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Papui Nowej Gwinei i Arabii Saudyjskiej”.

Akcje Barricka notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem GOLD, a na giełdzie papierów wartościowych w Toronto, pod symbolem ABX.

6 maja, Mark Bristow, prezes i dyrektor generalny Barrick, powiedział podczas wywiadu dla CNBC:

Później dodał:

Warto zauważyć, że w czasie tego wywiadu cena złota wynosiła około 1700 dolarów za uncję. W piątek (14 sierpnia) złoto podczas zamknięcia kosztowało już 1.944,27 za uncję.

Na temat decyzji Buffeta wypowedział się sceptycznie nastawiony do BTC Peter Schiff, który jest dyrektorem generalnym Euro Pacific Capital -pełnoprawnym, zarejestrowanym brokerem/dealerem specjalizującym się w rynkach zagranicznych i papierach wartościowych, a także założycielem i prezesem SchiffGold – pełnoprawnym, dyskontowym dealerem metali szlachetnych.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Adresy Proof of Reserve największych giełd kryptowalut

Transparentność i bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w świecie krypto. Od upadku FTX jednym z elementów budujących zaufanie do giełd jest tzw. proof of reserve, czyli dowód posiadania rezerw. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest proof of reserve, dlaczego giełdy publikują taki dowód, oraz przedstawimy listę adresów proof of reserve największych giełd kryptowalut. Co […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram