Handel Grid na Binance Futures - co to jest i jak działa?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 kwietnia 2022
ikona autora biały
handel grid na binance futures

Istnieje wiele opcji handlu kryptowalutami. Mogą to być chociażby kontrakty futures, rynki spot, peer-to-peer itd. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na mniej popularnej metodzie zwanej handel grid. Wyjaśnimy co to dokładnie jest, jak działa, jakie niesie korzyści oraz dlaczego przy korzystaniu z tego systemu warto korzystać z platformy Binance Futures. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest handel grid?

Zacznijmy od samego początku: co to jest handel grid? Grid trading to strategia, w której tworzysz prostą siatkę cenową. Co rozumiemy przez siatkę cenową i w jaki sposób ona działa? Oznacza to, że ustawiasz zlecenie buy stop na określonej cenie, a kiedy kurs osiągnie i przekroczy ten poziom, sprzedajesz pozycję.

To samo dotyczy odwrotnego przypadku. Ustawiasz sell stop na określonej cenie, a następnie odkupujesz pozycję, gdy cena spadnie poniżej tego poziomu.

Na pierwszy rzut oka wygląda to łatwo, ale tak jak w przypadku wielu innych strategii, kryje się za tym coś więcej. Poziomy cenowe, na których ustawiasz swoje zlecenia stop, nie są typowe. Nie możesz losowo ustawiać zleceń stop na rynku w nadziei, że osiągniesz zyski. Choć w niektórych, pojedynczych przypadkach taka strategia może zadziałać, na dłuższą metę nie jest opłacalna. Dlatego właśnie musisz opanować to we właściwy sposób.

W kolejnych sekcjach tego artykułu dowiesz się jak dokłądnie działa handel grid i jak możesz go wykorzystać na platformie kontraktów terminowych Binance Futures.


Jak działa handel grid?

Grid trading nie polega na zajmowaniu tylko jednej pozycji - zajmujesz ich wiele. Pierwszą rzeczą jest określenie swojej ceny referencyjnej. Czy chcesz kupić czy sprzedać? Spekulujesz, czy rynek pójdzie w górę czy w dół?

Załóżmy, że spekulujesz, iż wkrótce nastąpi ruch w górę i określiłeś cenę referencyjną jako minimum, do którego powinien dojść rynek. Ustawiasz więc kilka zleceń kupna powyżej obecnych poziomów cenowych. Twoje zlecenia powinny być zawarte na różnych poziomach, a nie tylko na jednym. W handlu grid najczęściej używa się poziomów parzystych.

Ustawiasz również zlecenia sprzedaży powyżej każdego zlecenia kupna. Wygląda to więc jak "siatka" składająca się z długich i krótkich pozycji.

Aby system ten był jak najbardziej zautomatyzowany, musisz też ustawić inne parametry, takie jak wielkość pozycji, stop loss, take profit itd. Co najważniejsze, twoja siatka musi mieć najwyższą i najniższą cenę, co w dużej mierze zależy od tego, jak zmienna była para w przeszłości.

W zasadzie jest to pełna siatka z kilkoma zleceniami oczekującymi, pozycjami stop loss i take profit. Siatki powinny być na równych poziomach i nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, aby nie były zbyt zagęszczone.

Wielkość twojej pozycji jest również bardzo ważna. Musisz upewnić się, że Twoje zyski pokryją opłaty transakcyjne.

Binance w prosty sposób wyjaśnia działanie handlu grid na swoim kanale YouTube:


Dlaczego warto korzystać z handlu grid na Binance Futures?

Teraz już wiesz, czym jest i jak działa grid trading. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego łączymy tę strategię z Binance Futures? Co dokładnie jest takiego wyjątkowego w Binance, jakie są opinie o giełdzie Binance? Dlaczego powinienem stosować handel grid na właśnie tej platformie a nie innej? Już tłumaczymy!

 • Zautomatyzowany system - Wprawdzie wiesz już, jak działa handel grid, ale nadal wydaje Ci się to zbyt skomplikowane. Jak nadążyć za tak dużą liczbą kolejnych zleceń? Jak tym wszystkim zarządzać? Otóż odpowiedzią jest właśnie Binance. Platforma działa w oparciu o predefiniowane modele, które pomogą Ci ustawić siatki. Nie musisz więc zajmować wielu pozycji jedna po drugiej. Na platformie możesz skorzystać z modelu arytmetycznego lub geometrycznego. Model arytmetyczny tworzy siatki z taką samą różnicą cen, podczas gdy model geometryczny wykorzystuje stosunek cen. Ten zautomatyzowany system działa dobrze, gdy kontrakty futures znajdują się w jednej grupie cenowej.
 • Opłaty transakcyjne - Jeśli regularnie handlujesz kontraktami terminowymi, na pewno doskonale wiesz, że taki rodzaj tradingu jest obarczony sporymi opłatami transakcyjnymi. Platformy pobierają pewien procent od twoich trade'ów, ponieważ właśnie w ten sposób zarabiają pieniądze. Binance oferuje jednak najniższe opłaty wśród dostępnych na rynku platform, zarówno na rynkach spot, margin, jak i futures. Opłaty są ważne, ponieważ musisz je uwzględnić w swoich kalkulacjach. Jeśli nie zaplanujesz dobrze swojego handlu grid, mogą one przewyższyć Twoje zyski.
 • Automatyczny handel- Wszyscy wiemy, że jak handel na kontraktach futures to tylko z dźwignią. I chociaż lewar zwiększa ryzyko, pozwala też osiągać znacznie większe zyski. Automatyczny handel na Binance pozwala wykorzystać dźwignię finansową nawet w arbitrażu. Ta niedoceniana funkcja jest tym, czego potrzebuje wielu traderów, a Binance dostarcza ją zupełnie za darmo.
 • Program poleceń - Binance oferuje funkcjonalny i bardzo konkurencyjny program poleceń dla wszystkich traderów. Na poziomie podstawowym otrzymujesz do 20% rabatu na prowizje za polecenie kolejnego użytkownika. Na tym jednak nie koniec. Możesz go zwiększyć nawet do 30%, jeśli w swoim portfelu znajduje się wystarczająca liczba natywnych tokenów giełdy - Binance Coin (BNB).
 • Największa giełda na świecie - Binance to platforma, która w ciągu kilku ostatnich lat ugruntowała sobie mocną pozycję na rynku i przyciągnęła miliony użytkowników z całego świata. To sprawiło, że stała się też największą giełdą kryptowalut, posiadającą największą płynność i wolumen.
 • Niezawodny support - Binance w razie jakichkolwiek problemów oferuje naprawdę solidne wsparcie. Pracownik supportu odpisuje na live chacie zazwyczaj w ciągu kilku minut. Co więc, od niedawna obsługa klienta jest dostępna w naszym ojczystym języku polskim.

Dlaczego początkujący krypto inwestorzy muszą spróbować handlu grid?

Więc co jest tak wyjątkowego w systemie handlu grid? Dlaczego gorąco polecamy go dla początkujących? Jak wiadomo, początkujący traderzy kryptowalut mają trudności z przewidywaniem kierunku, w którym będzie podążał rynek. Czy to za pomocą analizy technicznej czy fundamentalnej. Interesującą rzeczą w handlu grid jest jednak to, że aby z niego korzystać nie musisz wiedzieć, w którą stronę poruszy się rynek. Potrzebujesz jedynie przedziału cenowego, ponieważ wykorzystujesz małe ruchy cenowe, a to właśnie one . zwiększają skuteczność tej strategii,

Handel grid jest świetnym sposobem, jeśli szukasz możliwości handlu w czasie zmiennych rynków. Aby zacząć potrzebujesz jedynie podstawowej wiedzy dot. ruchów rynkowych, odpowiedniego zarządzania ryzykiem oraz wiedzy dot. działania dźwigni finansowej. Najważniejsze jest jednak umiejętne zarządzanie ryzykiem, ponieważ przyda ci się ono, jeśli znajdziesz się po złej stronie rynku. Jeśli stosujesz wysoką dźwignię finansową w swoich transakcjach, nie zapomnij o narzędziach takich jak stop loss i take profit.


Jak początkujący traderzy mogą używać automatycznych parametrów w handlu grid?

Binance znacznie ułatwia handel grid dzięki funkcji automatycznych parametrów. Właściwie możesz stworzyć całą strategia za pomocą "jednego kliknięcia". Parametry grid tradingu możesz dostosować do swoich potrzeb tak, by miały z góry ustalony zakres. Jak to dokładnie działa? Jak możesz wykorzystać tą funkcję jako początkujący inwestor?

 • Po pierwsze, najedź kursorem na "Handluj" umieszczone na górnym pasku, a następnie kliknij "Handel Strategiczny". Alternatywnie możesz też po prostu kliknąć w ten link. Przeniesie Cię on bezpośrednio w odpowiednie miejsce.
handel grid
 • Po najechaniu na zakładkę Handel Strategiczny, znajdziesz opcję 一 "Futures Grid". Kliknij w nią.
grid trading
 • Teraz po prawej stronie ekranu wybierz zakładkę "Tryb Automatyczny".
 • Ustaw wszystkie wymagane parametry, w tym początkowy margin, który jest ważny dla każdej strategii handlu grid.
co to jest grid trading
 • Kiedy wszystko będzie w porządku, naciśnij przycisk "Utwórz" i zatwierdź swoją strategię.

Jak widzisz utworzenie automatyczniej strategi handlu grid to zaledwie kilka prostych kroków. Domyślnie, tryb grid jest ustawiony na Arytmetyczny, a kierunek jest neutralny. Jeśli wolisz zastosować inne parametry, powinieneś to zmienić przed potwierdzeniem zlecenia.

Jedynym haczykiem w korzystaniu z funkcji automatycznych parametrów jest to, że musisz mieć wystarczającą historię handlu na takich kryptowalutach. Jeśli nie spełniasz tego wymogu, by uruchomić swoją strategię możesz po prostu nacisnąć przycisk "Skopiuj parametry do ustawień ręcznych" i wprowadzić zmiany.


Dlaczego doświadczeni traderzy kryptowalut muszą korzystać z handlu grid

Doświadczeni traderzy kryptowalut również nie są wykluczeni z handlu grid. W ich przypadku zastosowanie tej strategii jest właściwie niezbędne. Zastanówmy się więc, dlaczego doświadczeni traderzy powinni zastosować tę strategię w swoim systemie.

 • Czas przed monitorem - Doświadczeni traderzy spędzają sporo czasu przed ekranem komputera ustalając i obserwując różne parametry. Może to być dość męczące. Niemniej jednak dzięki funkcji automatycznego ustawiania parametrów na Binance można znacznie skrócić czas spędzany przed monitorem. Wystarczy, że ustawisz swoją siatkę, gdy dana kryptowaluta potwierdzi słuszność strategii. Skoro znasz już zasady działania handlu grid, ustawienie automatycznych parametrów nie powinno zając Ci więcej niż kilka minut. Kiedy skończysz, Binance zrobi resztę za Ciebie, a Ty będziesz mógł odejść od ekranu. Od czasu do czasu musisz tylko sprawdzić, czy rynek nie zmienił kierunku. Jeśli rynek zmierza w niekorzystną stronę lub twój kapitał ulega zmianie, konieczna może być rekonfiguracja systemu. Poza tym wszystko inne odbywa się bez żadnego zbędnego zaangażowania
 • Kontrola ryzyka - Doświadczeni traderzy potrafią dobrze zarządzać ryzykiem. Ta cecha odróżnia ich od głodnych ryzyka nowicjuszy. Handel grid pozwala kontrolować ryzyko, ponieważ wymaga abyś obliczył margin i inne formy ekspozycji przed wykonaniem jakiejkolwiek transakcji. To proste posunięcie eliminuje możliwość sporadycznego braku dyscypliny i nonszalancji w zarządzaniu ryzykiem, z czym od czasu do czasu borykają się doświadczeni traderzy. System, aby dobrze prosperować, w dużej mierze opiera się na wstępnie obliczonych parametrach. Jeśli transakcja nie jest opłacalna, będziesz o tym wiedział z wyprzedzeniem.
 • Aby zarabiać, nie musisz mieć racji co do kierunku rynku - Trafne określenie kierunku jest istotą tradingu. Decyduje o tym, czy zyskasz czy stracisz, a to, jak bardzo rynek przesunie się na twoją korzyść, określa, ile zarobisz. Niemniej jednak dzięki handlowi grid możesz czerpać zyski nawet wtedy, gdy rynek idzie przeciwko tobie. Brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, prawda? Jak to jest więc możliwe? Wszyscy wiemy, że rynek nie porusza się w górę lub w dół w linii prostej. Jeśli rynek idzie w górę, pojawiają się niewielkie cofnięcia w dół. Jeśli będzie spadał, wystąpią niewielkie odbicia w górę. Handel grid wykorzystuje niewielkie ruchy rynku, a dzięki dźwigni finansowej małe ruchy generują duże zyski. Jeśli ustawisz pozycję short, a rynek przesunie się w górę, to w przypadku innych strategii zanotujesz stratę. Jednak małe cofnięcia w przypadku handlu grid mogą uruchomić twoje zlecenia i nadal przynieść ci zysk.
 • Handel grid nie wymaga intensywnej analizy - Handel grid nie wymaga przeprowadzania intensywnej i czasochłonnej analizy. W przeciwieństwie do wielu innych strategii, nie musisz też korzystać z ogromnej ilości narzędzi oraz wskaźników. Dlaczego? Ponieważ jak już wspomnieliśmy - nie musisz mieć racji co do kierunku rynku przez cały czas.
 • Handel grid jest strategią dla każdego inwestora - Handel grid jest dobrą strategią dla każdego inwestora, niezależnie od tego z jakie przedziału czasowego korzysta. System ten nie jest bowiem zależny od ram czasowych. Ponieważ cena jest fraktalna, możesz stosować tę strategię niezależnie od tego, czy handlujesz na wykresie pięciominutowym czy czterogodzinnym. Nie jest ona też zależna od otwarcia, szczytu, dołka czy zamknięcia. Możesz ją więc stosować w każdym przypadku - bez różnicy czy handlujesz długo- czy krótkoterminowo.

Jak skonfigurować od podstaw niestandardową strategię
handlu grid?

Jeżeli doszedłeś do tej części tego poradnika, wiesz już na czym polega handel grid, masz pomysł jak używać tej strategii i jak ją wdrażać. Wielu traderów ma problemy z zastosowaniem odpowiedniego systemu, dlatego myślą, że ich strategia jest zła. Poniżej wyjaśniamy więc, w jaki sposób możesz stworzyć swoją własną strategię handlu grid od podstaw.

Transakcje długo- czy krótkoterminowe?

Jesteś inwestorem długoterminowym czy krótkoterminowym? Jeśli wolisz krótkoterminowe zagrania, to powinieneś trzymać się niższych przedziałów czasowych, np. pięć minut. Jeśli wolisz inwestować w dłuższym terminie, możesz skorzystać z wykresu jedno- a nawet czterogodzinnego.

Wejście

Dla inwestorów krótkoterminowych na niższych przedziałach czasowych najlepiej jest pracować we wczesnych godzinach dnia, kiedy zmienność na rynku jest niższa. Wcześnie rano zwykle obserwuje się mniejsze wahania z powodu braku aktywności na rynkach. Ustawiasz więc parametry kupna nieco powyżej aktualnej ceny lub w przypadku sprzedaży - poniżej. Poziomy stop loss i take profit również powinny być konserwatywne. Kiedy niektóre zlecenia trafiają w twój take profit, powinieneś wyrównać straty na tych najbliższych, żeby nie ponosić ryzyka. Jeśli dojdzie do realizacji stop loss, zamknij część zleceń oczekujących i poczekaj na ewentualne cofnięcie się ceny, by odzyskać swój kapitał.

W przypadku traderów długoterminowych, musisz najpierw określić swoje interwały. W zależności od preferencji, możesz użyć 10, 15 lub 20. Aby ustawić parametry, określ swoją siatkę początkową i preferowany kierunek. W tym przypadku najlepiej jest użyć trailing stop, ponieważ czas trwania transakcji jest dłuższy. Zatem po tym, jak cena przejdzie o dwa kroki w siatce, powinieneś osiągnąć próg rentowności. A gdy cena będzie się dalej poruszać, osiągaj próg rentowności na kolejnych pozycjach i trailuj na wcześniejszych.

Wyjście

Traderzy krótkoterminowi powinni stosować konserwatywne poziomy take-profit, dzięki czemu wychodzenie z transakcji jest łatwiejsze. Inwestorzy długoterminowi muszą jednak bardziej polegać na dynamice rynku. Musisz także zidentyfikować potencjalne punkty odwrócenia. Kiedy cena nie wykazuje już żadnych oznak ruchu w Twoim kierunku, powinieneś zrealizować zyski.

Omówiliśmy prostą strategię handlu grid zarówno dla inwestorów długo-, jak i krótkoterminowych. Aby ją w pełni zrozumieć, zacznij handel z niskim kapitałem. Kiedy będziesz już pojmował ją w pełni, rozważ zautomatyzowanie całego procesu dzięki funkcji, którą oferuje Binance.


Podsumowanie

Jeżeli przeczytałeś ten artykuł od deski do deski, nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości, że handel grid jest jedną z najlepszych strategii, jakie możesz zastosować podczas handlu na Binance Futures. Platforma ta oferuje bowiem wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, aby zbudować doskonały system i osiągać regularne zyski. Dołącz więc do Binance już dziś i zacznij handlować automatycznie!

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram