W niedawnym badaniu DappRadar oszacowano, że w pierwszym kwartale 2022 r. gry oparte na blockchainie pozyskały od inwestorów 2,5 mld dolarów. Jeśli to tempo się utrzyma, łączna wartość inwestycji do końca roku będzie o 150% wyższa niż w 2021. Ponadto, w marcu gry blockchain przyciągnęły 1,22 miliona Unikalnych Aktywnych Portfeli (UAW) i stanowiły 52% aktywności w branży.
Według raportu DappRadar, w pierwszym kwartale 2022 r. wysoko postawieni inwestorzy zainwestowali setki milionów dolarów w gry blockchain i projekty związane z niewymiennymi tokenami. Na przykład Yuga Labs - studio stojące za kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) - pozyskało 450 milionów dolarów pod przewodnictwem Andreessen Horowitz.
Warto również wspomnieć o wartej 200 milionów dolarów inwestycji w Immutable-X (IMX), dokonanej przez Temasek. Ta ostatnia prowadzi dwie z najpopularniejszych obecnie blockchainowych gier - Gods Unchained i Guilds of Guardians. Po tej inicjatywie wycena podmiotu przekroczyła 2,5 mld dolarów.
W sumie od początku roku gry blockchain pozyskały 2,5 mld dolarów. Śmiała prognoza przewiduje, że inwestycje w całym 2022 roku mogą osiągnąć 10 miliardów dolarów (przy założeniu, że tempo pozostanie bez zmian). W ubiegłym roku łączne środki zainwestowane w ten sektor wyniosły 4 miliardy dolarów.
Liczba Unikalnych Aktywnych Portfeli (UAW) utrzymuje się na stałym poziomie. W I kwartale do gier blockchain podłączało się średnio 1,17 mln UAW dziennie, co stanowi spadek o 2% w porównaniu z ubiegłoroczną średnią dzienną z IV kwartału. Niemniej jednak w marcu liczba ta przekroczyła 1,22 miliona UAW dziennie.
Najlepsze gry są nadal atrakcyjne dla graczy - Splinterlands, Alien Worlds i Crazy Defense Heroes odnotowały w marcu średnio ponad 650 tys. dziennych UAW. 52% całej aktywności blockchain w I kwartale pochodziło ze zdecentralizowanych aplikacji.
Z drugiej strony, wydaje się, że zainteresowanie Metaverse ostygło po szumie wywołanym rebrandingiem Meta kilka miesięcy temu. Wolumen obrotu w wirtualnych światach spadł o 12% w porównaniu z IV kwartałem 2021 r., osiągając wartość 430 mln USD w I kwartale 2022 r. Średnia cena ziemi w The Sandbox i Decentraland spadła o 40%, podczas gdy na obu platformach odnotowano spadek wolumenu obrotów odpowiednio o 60% i 20%.
Warto wspomnieć, że największe włamanie w historii kryptowalut miało miejsce w pierwszym kwartale tego roku. W zeszłym miesiącu hakerzy naruszyli system bezpieczeństwa Ronin Network i ukradli z niego ponad 173 000 ETH i 25,5 mln USDC. W momencie ataku była to równowartość ponad 600 mln USD.
Aby wesprzeć dochodzenie w sprawie tego incydentu, największa na świecie platforma kryptowalutowa - Binance - zablokowała adresy potencjalnego sprawcy i tymczasowo zawiesiła wszystkie transakcje w Ronin Network.
Ze swojej strony Sky Mavis - projekt gier blockchain, który stoi za Ronin i Axie Infinity - obiecał wypłacić odszkodowania ofiarom, które straciły środki w wyniku ataku.