grayscale

Wiodący menadżer cyfrowych zasobów Grayscale, nadal umacnia swoją pozycję na rynku Bitcoina. Według ostatnich szacunków, firma posiada obecnie ponad 3% wszystkich 21 milionów BTC, które kiedykolwiek zostaną wydobyte.

Dominacja Grayscale

Grayscale, uruchomiony w 2013 r., jest największym menedżerem kryptowalut, posiadającym pod zarządzaniem aktywa warte ponad 27 mld USD.

Najbardziej popularnym produktem jest Bitcoin Trust (GBTC). Umożliwia on instytucjom otrzymanie ekspozycji BTC za pośrednictwem publicznego funduszu powierniczego, podlegającego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Inwestorzy zazwyczaj płacą wyższą cenę, unikając w ten sposób obaw o przechowywanie i zarządzanie swoimi środkami.

Popularność GBTC gwałtownie wzrosła w ubiegłym roku, ponieważ instytucje coraz chętniej zaczęły przyłączać się do sektora. Grayscale podała, że w 2020 roku jego AUM (aktywa pod zarządzaniem) wzrosły aż dziesięciokrotnie. Co więcej, tylko w IV kwartale 2020 r. firma odnotowała większe wpływy niż łącznie w latach 2013-2019.

Inwestorzy lokujący środki w GBTC kupują akcje w funduszu powierniczym, który Grayscale zabezpiecza poprzez posiadane Bitcoiny. W ubiegłym roku firma kupowała ogromne ilości BTC, aby nadążyć za rosnącym popytem.

Firma napisała w swoim raporcie za IV kwartał 2020 roku, że “podczas gdy podaż nowo utworzonych Bitcoinów spadła o połowę w maju 2020 roku, napływy do Grayscale znacznie przyspieszyły”. W rzeczywistości firma kupiła prawie dwa razy więcej Bitcoinów niż zostało wydobyte od czasu halvingu.

Najnowsze raporty pokazują, że zakupy BTC przez Grayscale są bardzo popularne. W raporcie Bloqport stwierdzono, że firma kupiła 16 244 BTC w ciągu 24 godzin. Ujmując tę znaczną kwotę w perspektywie USD, jest to prawie 600 mln dolarów.

Ostatecznie Bloqport zauważył, że zarządzane przez Grayscale Bitcoiny stanowią 3% wszystkich BTC, jakie kiedykolwiek powstaną. Potwierdzają to także dane spółki.

Według strony internetowej Grayscale, GBTC posiada 666 675 200 akcji, każda o wartości 0,00094919 BTC. Z prostej matematyki wynika, że firma w swoim portfeli posiada 643 801 BTC – 3,013% całkowitej podaży. Co więcej, jest to 3,40% wszystkich 18 604 000 BTC znajdujących się w obiegu w momencie pisania tego artykułu.

GBTC a cena Bitcoina

Analitycy amerykańskiego międzynarodowego banku inwestycyjnego JPMorgan Chase & Co wielokrotnie podkreślali znaczenie Grayscale Bitcoin Trust dla wyników i adopcji Bitcoina.

W swoim najnowszym raporcie strategowie stwierdzili, że kryptowaluta musi pokonać poziom 40 000 USD, aby uniknąć korekty, która mogłaby odstraszyć instytucje od inwestowania w GBTC.

Ponadto zauważyli oni, że fundusz musi utrzymać dzienne tempo na poziomie co najmniej 100 mln USD w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby zapobiec takiej zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *