FTX okłamał banki w sprawie finansów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 czerwca 2023
ikona autora biały
ftx

Wkrótce po bankructwie FTX okazało się, że finanse firmy wyglądały bardzo podejrzanie. Teraz wiemy, że firma była sercem jednego z największych oszustw wszechczasów. Niestety, FTX nadal znajduje się w trakcie procesu upadłościowego. Wciąż jednak pojawiają się nowe szczegóły dotyczące tego, jak bardzo sytuacja firmy była zagmatwana.

FTX wciąż szuka pieniędzy klientów

Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu z dochodzenia komitetu wierzycieli. FTX nadal prowadzi badania kryminalistyczne dotyczące tego, gdzie dokładnie znajdują się pieniądze firmy. Nadal nie jest to do końca jasne, częściowo dlatego, że nie było wyraźnego oddzielenia pieniędzy własnych FTX od pieniędzy siostrzanej firmy Alameda Research. Ta ostatnia była w całości własnością CEO FTX Sama Bankmana-Frieda (znanego również pod inicjałami "SBF").

Również w FTX, od pierwszego dnia jego istnienia, nie było wyraźnego oddzielenia kapitału samej giełdy kryptowalut od kapitału klientów. W rezultacie nowy dyrektor generalny odpowiedzialny za pomoc FTX, John J. Ray III, nadal bada, w jaki sposób pieniądze przemieszczały się wewnątrz i na zewnątrz FTX.

Według raportu, pozostała część FTX ciężko pracowała z prawnikami, księgowymi i analitykami blockchain. Nie jest to bynajmniej tanie; w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wydano na to około 120 milionów dolarów. W tej chwili FTS nadal jest winna klientom około 8,7 miliarda dolarów.

FTX świadomie wprowadził banki w błąd

Raport pokazuje również, że Sam Bankman-Fried, jeden z najlepszych prawników FTX, i inni okłamywali banki i audytorów. Uzyskiwali sfałszowane dokumenty i przenosili firmę z kraju do kraju, aby uniknąć ujawnienia popełnienia oszustwa.

FTX nie umieścił również w umowie z użytkownikiem klauzuli, że depozyty w kryptowalutach i walucie fiducjarnej są całkowicie oddzielone od pieniędzy FTX, a tym samym pokryte jeden do jednego. Gdy klienci zadawali konkretne pytania na ten temat, firma kłamała.

Oprócz Alameda Research, SBF wydaje się mieć inną firmę o nazwie North Dimension. Jeden z prawników pracujących dla FTX skomentował dziwne transakcje z tą firmą. Wkrótce potem został zwolniony przez wspomnianego wyżej prawnika. Nazwisko tego prawnika nie jest znane.

Wcześniej SBF zauważył, że FTX nie podawało świadomie fałszywych informacji innym stronom i że nieumyślnie doszło do niejasności w finansach. Wygląda jednak na to, że wcale tak nie było. Nawet FTX Foundation, fundusz charytatywny, podobno otrzymał pieniądze od klientów FTX.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram