Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość.
Co ciekawe, m.in. FTX US na koniec 2022 roku miał jeszcze ponad 260 mln dolarów. Sam Bankman-Fried od dawna twierdził, że amerykański oddział platformy jest w dobrej kondycji finansowej i ma wszystko, czego potrzebuje, aby w pełni spłacić swoich użytkowników.
W zeszłym miesiącu na blogu napisał, że FTX US "wciąż miał co najmniej 111 milionów dolarów w aktywach i prawdopodobnie 400 milionów dolarów w gotówce na dodatek do kwot potrzebnych do spłaty klientów." Kwota ta jednak nie do końca pokrywa się z 260 milionami dolarów w gotówce, o których mówi ostatnia aktualizacja finansowa.
W tym sensie dopiero okaże się, czy FTX US był rzeczywiście tak zdrowy, jak twierdził Bankman-Fried. Wcześniej kłamał też na temat kondycji finansowej całej firmy, bo tuż przed upadkiem twierdził, że wszystkie podmioty mają wystarczająco dużo gotówki, by spłacić wszystkich.
Co do kary dla Bankmana-Frieda, będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy. Jego proces w Stanach Zjednoczonych zaplanowany jest dopiero na październik 2023 roku. Nawet wówczas mogą minąć miesiące, jeśli nie lata, zanim pojawi się werdykt sędziego.
W sumie jednak wydaje się niemożliwe, aby Bankman-Fried uniknął długiego wyroku. W końcu z wielu źródeł potwierdzono już, że jego giełda i firma Alameda Research wykorzystywały aktywa klientów do ryzykownych inwestycji.
Oszczędności milionów ludzi zostały w ten sposób źle wykorzystane i zlikwidowane. W przypadku tej grupy należy mieć nadzieję, że znaczna część zostanie odzyskana, ale w jakim stopniu jest to możliwe i jak długo to wszystko potrwa, dopiero się okaże.