Fed ogłasza podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych do 5%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 maja 2023
ikona autora biały
stopy procentowe

Rezerwa Federalna ogłosiła w środę kolejną niewielką podwyżkę stóp procentowych, sprowadzając je do poziomu pomiędzy 5% a 5,25%.

Cena Bitcoina pozostała stosunkowo stabilna po ogłoszeniu, oscylując między 28 000 a 28 500 USD.

Podwyżka była w dużej mierze zgodna z oczekiwaniami. Rynek wyceniał jedynie 11,8% szans na to, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzyma stopy na niezmienionym poziomie, według narzędzia CME FedWatch.

Bank centralny podnosi stopy procentowe od zeszłego roku, starając się stłumić rozgrzaną do czerwoności inflację wskaźnika cen konsumpcyjnych, która w czerwcu zeszłego roku wzrosła do ponad 40-letniego poziomu 9,1%.

Komentatorzy finansowi, tacy jak współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes, przewidywali, że Fed może przestać podnosić stopy procentowe, a nawet zacząć je obniżać znacznie wcześniej niż oczekiwano. Przed poprzednią podwyżką stóp w maju miało miejsce wiele upadków banków.

Inni, tacy jak były szef Fed z Richmond Jeffrey Lacker, zakładali, że Fed pozostanie stanowczy w podnoszeniu stóp w obliczu upadków banków, zamiast zasygnalizować rynkom, że coś jest nie tak.

Od marca 2023 roku inflacja została zredukowana do 5% - choć niektórzy uważają, że może to nie wystarczyć ze względu na wysiłki Rezerwy Federalnej w celu ochrony systemu bankowego, które już wstrzyknęły setki miliardów dolarów z powrotem do gospodarki.

"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Bardziej restrykcyjne warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie obciążą aktywność gospodarczą, zatrudnienie i inflację."

Bank centralny dodał, że będzie dostosowywał swoje nastawienie w polityce pieniężnej "jeśli pojawi się ryzyko, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram