Fed ogłasza podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych do 5%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 maja 2023
ikona autora biały
stopy procentowe

Rezerwa Federalna ogłosiła w środę kolejną niewielką podwyżkę stóp procentowych, sprowadzając je do poziomu pomiędzy 5% a 5,25%.

Cena Bitcoina pozostała stosunkowo stabilna po ogłoszeniu, oscylując między 28 000 a 28 500 USD.

Podwyżka była w dużej mierze zgodna z oczekiwaniami. Rynek wyceniał jedynie 11,8% szans na to, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzyma stopy na niezmienionym poziomie, według narzędzia CME FedWatch.

Bank centralny podnosi stopy procentowe od zeszłego roku, starając się stłumić rozgrzaną do czerwoności inflację wskaźnika cen konsumpcyjnych, która w czerwcu zeszłego roku wzrosła do ponad 40-letniego poziomu 9,1%.

Komentatorzy finansowi, tacy jak współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes, przewidywali, że Fed może przestać podnosić stopy procentowe, a nawet zacząć je obniżać znacznie wcześniej niż oczekiwano. Przed poprzednią podwyżką stóp w maju miało miejsce wiele upadków banków.

Inni, tacy jak były szef Fed z Richmond Jeffrey Lacker, zakładali, że Fed pozostanie stanowczy w podnoszeniu stóp w obliczu upadków banków, zamiast zasygnalizować rynkom, że coś jest nie tak.

Od marca 2023 roku inflacja została zredukowana do 5% - choć niektórzy uważają, że może to nie wystarczyć ze względu na wysiłki Rezerwy Federalnej w celu ochrony systemu bankowego, które już wstrzyknęły setki miliardów dolarów z powrotem do gospodarki.

"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Bardziej restrykcyjne warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie obciążą aktywność gospodarczą, zatrudnienie i inflację."

Bank centralny dodał, że będzie dostosowywał swoje nastawienie w polityce pieniężnej "jeśli pojawi się ryzyko, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram