Fed ogłasza podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych do 5%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 maja 2023
ikona autora biały
stopy procentowe

Rezerwa Federalna ogłosiła w środę kolejną niewielką podwyżkę stóp procentowych, sprowadzając je do poziomu pomiędzy 5% a 5,25%.

Cena Bitcoina pozostała stosunkowo stabilna po ogłoszeniu, oscylując między 28 000 a 28 500 USD.

Podwyżka była w dużej mierze zgodna z oczekiwaniami. Rynek wyceniał jedynie 11,8% szans na to, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzyma stopy na niezmienionym poziomie, według narzędzia CME FedWatch.

Bank centralny podnosi stopy procentowe od zeszłego roku, starając się stłumić rozgrzaną do czerwoności inflację wskaźnika cen konsumpcyjnych, która w czerwcu zeszłego roku wzrosła do ponad 40-letniego poziomu 9,1%.

Komentatorzy finansowi, tacy jak współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes, przewidywali, że Fed może przestać podnosić stopy procentowe, a nawet zacząć je obniżać znacznie wcześniej niż oczekiwano. Przed poprzednią podwyżką stóp w maju miało miejsce wiele upadków banków.

Inni, tacy jak były szef Fed z Richmond Jeffrey Lacker, zakładali, że Fed pozostanie stanowczy w podnoszeniu stóp w obliczu upadków banków, zamiast zasygnalizować rynkom, że coś jest nie tak.

Od marca 2023 roku inflacja została zredukowana do 5% - choć niektórzy uważają, że może to nie wystarczyć ze względu na wysiłki Rezerwy Federalnej w celu ochrony systemu bankowego, które już wstrzyknęły setki miliardów dolarów z powrotem do gospodarki.

"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Bardziej restrykcyjne warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie obciążą aktywność gospodarczą, zatrudnienie i inflację."

Bank centralny dodał, że będzie dostosowywał swoje nastawienie w polityce pieniężnej "jeśli pojawi się ryzyko, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram