Wielka Brytania zakazała bitomatów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 marca 2022
ikona autora biały
athena bitcoin bitomaty

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nakazał zamknięcie wszystkich bitomatów w kraju. Dostawcy urządzeń otrzymali niedawno od organu nadzorczego nakaz zaprzestania działalności lub grozi im wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Bitmaty pozwalają posiadaczom gotówki na niezależną jej zamianę na Bitcoina lub odwrotnie. Ponieważ transakcje gotówkowe są prywatne, upowszechnienie się tych maszyn wzbudziło obawy, że mogą one ułatwić pranie pieniędzy kryptowalutowych.

Przede wszystkim umożliwiają one ucieczkę od wysoce identyfikowalnego blockchainu Bitcoina, który w przeszłości pozwalał na śledzenie transakcji przestępczych. Według Coin ATM Radar, w Wielkiej Brytanii działa obecnie tylko 80 bitomatów,. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 32 000 takich urządzeń. Kanada - ojczyzna pierwszego bitomatu - zajmuje odległe drugie miejsce z około 2300 maszyn.

Większość bitomatów w Wielkiej Brytanii znajduje się w supermarketach i sklepach ogólnospożywczych, do których FCA również wystosowała zawiadomienie. Urząd oświadczył, że nie udzielił licencji żadnemu z operatorów bitomatów. Jest też zaniepokojony tym, że nie przeprowadzają oni wystarczających kontroli, do których zazwyczaj są zobowiązane giełdy internetowe. W oświadczeniu FCA czytamy:

Bankomaty oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być u nas zarejestrowane i spełniać wymogi brytyjskich przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Żadna z zarejestrowanych u nas firm oferujących aktywa kryptowalutowe nie została zatwierdzona do oferowania usług bitomatów. Oznacza to, że każda z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie i konsumenci nie powinni z nich korzystać.

Firmy, którym udowodniono nielegalne działanie tych maszyn, mogą podlegać karze grzywny i odpowiedzialności karnej. Co więcej, mogą także zostać pozbawione możliwości prowadzenia innych form działalności finansowej.

Ogólnoświatowa walka z kryptowalutami

Od protestów po sankcje, światowe rządy spieszą się, aby objąć transakcje kryptowalutowe kontrolą regulacyjną. Niektórzy obawiają się, że Rosja po odcięciu od SWIFT może zacząć wykorzystywać kryptowaluty do omijania zachodnich sankcji.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla przestępców. Chociaż transakcje kryptowalutowe są z natury pseudonimowe, rząd może je prawdopodobnie wyśledzić lepiej niż dolary. Oczywiście o ile jest w stanie powiązać dany adres blockchain z czyjąś tożsamością.

Dane odzwierciedlają tę przerażającą rzeczywistość: Chainalysis stwierdza, że udział przestępców w transakcjach kryptowalutowych z czasem znacznie się zmniejsza. Ta sama firma udostępniła dziś narzędzie, które pomaga śledzić środki osób objętych sankcjami, czyniąc kryptowaluty jeszcze mniej prywatnymi.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram