Wielka Brytania zakazała bitomatów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 marca 2022
ikona autora biały
athena bitcoin bitomaty

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nakazał zamknięcie wszystkich bitomatów w kraju. Dostawcy urządzeń otrzymali niedawno od organu nadzorczego nakaz zaprzestania działalności lub grozi im wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Bitmaty pozwalają posiadaczom gotówki na niezależną jej zamianę na Bitcoina lub odwrotnie. Ponieważ transakcje gotówkowe są prywatne, upowszechnienie się tych maszyn wzbudziło obawy, że mogą one ułatwić pranie pieniędzy kryptowalutowych.

Przede wszystkim umożliwiają one ucieczkę od wysoce identyfikowalnego blockchainu Bitcoina, który w przeszłości pozwalał na śledzenie transakcji przestępczych. Według Coin ATM Radar, w Wielkiej Brytanii działa obecnie tylko 80 bitomatów,. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 32 000 takich urządzeń. Kanada - ojczyzna pierwszego bitomatu - zajmuje odległe drugie miejsce z około 2300 maszyn.

Większość bitomatów w Wielkiej Brytanii znajduje się w supermarketach i sklepach ogólnospożywczych, do których FCA również wystosowała zawiadomienie. Urząd oświadczył, że nie udzielił licencji żadnemu z operatorów bitomatów. Jest też zaniepokojony tym, że nie przeprowadzają oni wystarczających kontroli, do których zazwyczaj są zobowiązane giełdy internetowe. W oświadczeniu FCA czytamy:

Bankomaty oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być u nas zarejestrowane i spełniać wymogi brytyjskich przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Żadna z zarejestrowanych u nas firm oferujących aktywa kryptowalutowe nie została zatwierdzona do oferowania usług bitomatów. Oznacza to, że każda z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie i konsumenci nie powinni z nich korzystać.

Firmy, którym udowodniono nielegalne działanie tych maszyn, mogą podlegać karze grzywny i odpowiedzialności karnej. Co więcej, mogą także zostać pozbawione możliwości prowadzenia innych form działalności finansowej.

Ogólnoświatowa walka z kryptowalutami

Od protestów po sankcje, światowe rządy spieszą się, aby objąć transakcje kryptowalutowe kontrolą regulacyjną. Niektórzy obawiają się, że Rosja po odcięciu od SWIFT może zacząć wykorzystywać kryptowaluty do omijania zachodnich sankcji.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla przestępców. Chociaż transakcje kryptowalutowe są z natury pseudonimowe, rząd może je prawdopodobnie wyśledzić lepiej niż dolary. Oczywiście o ile jest w stanie powiązać dany adres blockchain z czyjąś tożsamością.

Dane odzwierciedlają tę przerażającą rzeczywistość: Chainalysis stwierdza, że udział przestępców w transakcjach kryptowalutowych z czasem znacznie się zmniejsza. Ta sama firma udostępniła dziś narzędzie, które pomaga śledzić środki osób objętych sankcjami, czyniąc kryptowaluty jeszcze mniej prywatnymi.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram