Wielka Brytania zakazała bitomatów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 marca 2022
ikona autora biały
athena bitcoin bitomaty

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nakazał zamknięcie wszystkich bitomatów w kraju. Dostawcy urządzeń otrzymali niedawno od organu nadzorczego nakaz zaprzestania działalności lub grozi im wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Bitmaty pozwalają posiadaczom gotówki na niezależną jej zamianę na Bitcoina lub odwrotnie. Ponieważ transakcje gotówkowe są prywatne, upowszechnienie się tych maszyn wzbudziło obawy, że mogą one ułatwić pranie pieniędzy kryptowalutowych.

Przede wszystkim umożliwiają one ucieczkę od wysoce identyfikowalnego blockchainu Bitcoina, który w przeszłości pozwalał na śledzenie transakcji przestępczych. Według Coin ATM Radar, w Wielkiej Brytanii działa obecnie tylko 80 bitomatów,. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 32 000 takich urządzeń. Kanada - ojczyzna pierwszego bitomatu - zajmuje odległe drugie miejsce z około 2300 maszyn.

Większość bitomatów w Wielkiej Brytanii znajduje się w supermarketach i sklepach ogólnospożywczych, do których FCA również wystosowała zawiadomienie. Urząd oświadczył, że nie udzielił licencji żadnemu z operatorów bitomatów. Jest też zaniepokojony tym, że nie przeprowadzają oni wystarczających kontroli, do których zazwyczaj są zobowiązane giełdy internetowe. W oświadczeniu FCA czytamy:

Bankomaty oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być u nas zarejestrowane i spełniać wymogi brytyjskich przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Żadna z zarejestrowanych u nas firm oferujących aktywa kryptowalutowe nie została zatwierdzona do oferowania usług bitomatów. Oznacza to, że każda z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie i konsumenci nie powinni z nich korzystać.

Firmy, którym udowodniono nielegalne działanie tych maszyn, mogą podlegać karze grzywny i odpowiedzialności karnej. Co więcej, mogą także zostać pozbawione możliwości prowadzenia innych form działalności finansowej.

Ogólnoświatowa walka z kryptowalutami

Od protestów po sankcje, światowe rządy spieszą się, aby objąć transakcje kryptowalutowe kontrolą regulacyjną. Niektórzy obawiają się, że Rosja po odcięciu od SWIFT może zacząć wykorzystywać kryptowaluty do omijania zachodnich sankcji.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla przestępców. Chociaż transakcje kryptowalutowe są z natury pseudonimowe, rząd może je prawdopodobnie wyśledzić lepiej niż dolary. Oczywiście o ile jest w stanie powiązać dany adres blockchain z czyjąś tożsamością.

Dane odzwierciedlają tę przerażającą rzeczywistość: Chainalysis stwierdza, że udział przestępców w transakcjach kryptowalutowych z czasem znacznie się zmniejsza. Ta sama firma udostępniła dziś narzędzie, które pomaga śledzić środki osób objętych sankcjami, czyniąc kryptowaluty jeszcze mniej prywatnymi.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram