Wielka Brytania zakazała bitomatów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 marca 2022
ikona autora biały
athena bitcoin bitomaty

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nakazał zamknięcie wszystkich bitomatów w kraju. Dostawcy urządzeń otrzymali niedawno od organu nadzorczego nakaz zaprzestania działalności lub grozi im wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Bitmaty pozwalają posiadaczom gotówki na niezależną jej zamianę na Bitcoina lub odwrotnie. Ponieważ transakcje gotówkowe są prywatne, upowszechnienie się tych maszyn wzbudziło obawy, że mogą one ułatwić pranie pieniędzy kryptowalutowych.

Przede wszystkim umożliwiają one ucieczkę od wysoce identyfikowalnego blockchainu Bitcoina, który w przeszłości pozwalał na śledzenie transakcji przestępczych. Według Coin ATM Radar, w Wielkiej Brytanii działa obecnie tylko 80 bitomatów,. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 32 000 takich urządzeń. Kanada - ojczyzna pierwszego bitomatu - zajmuje odległe drugie miejsce z około 2300 maszyn.

Większość bitomatów w Wielkiej Brytanii znajduje się w supermarketach i sklepach ogólnospożywczych, do których FCA również wystosowała zawiadomienie. Urząd oświadczył, że nie udzielił licencji żadnemu z operatorów bitomatów. Jest też zaniepokojony tym, że nie przeprowadzają oni wystarczających kontroli, do których zazwyczaj są zobowiązane giełdy internetowe. W oświadczeniu FCA czytamy:

Bankomaty oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być u nas zarejestrowane i spełniać wymogi brytyjskich przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Żadna z zarejestrowanych u nas firm oferujących aktywa kryptowalutowe nie została zatwierdzona do oferowania usług bitomatów. Oznacza to, że każda z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie i konsumenci nie powinni z nich korzystać.

Firmy, którym udowodniono nielegalne działanie tych maszyn, mogą podlegać karze grzywny i odpowiedzialności karnej. Co więcej, mogą także zostać pozbawione możliwości prowadzenia innych form działalności finansowej.

Ogólnoświatowa walka z kryptowalutami

Od protestów po sankcje, światowe rządy spieszą się, aby objąć transakcje kryptowalutowe kontrolą regulacyjną. Niektórzy obawiają się, że Rosja po odcięciu od SWIFT może zacząć wykorzystywać kryptowaluty do omijania zachodnich sankcji.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla przestępców. Chociaż transakcje kryptowalutowe są z natury pseudonimowe, rząd może je prawdopodobnie wyśledzić lepiej niż dolary. Oczywiście o ile jest w stanie powiązać dany adres blockchain z czyjąś tożsamością.

Dane odzwierciedlają tę przerażającą rzeczywistość: Chainalysis stwierdza, że udział przestępców w transakcjach kryptowalutowych z czasem znacznie się zmniejsza. Ta sama firma udostępniła dziś narzędzie, które pomaga śledzić środki osób objętych sankcjami, czyniąc kryptowaluty jeszcze mniej prywatnymi.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram