Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 czerwca 2022
ikona autora biały
dogecoin

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM).

Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości milionów dolarów związane z nielegalną działalnością". W raporcie czytamy:

Podczas gdy zdecydowana większość tej działalności polega na oszustwach, wyłudzeniach i schematach ponzi, obejmuje ona również najpoważniejsze rodzaje przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu i sprzedawców materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM).

wykres przedstawiający załamanie Dogecoina opierające się na nielegalnej działalności

Wskazując na "rosnącą popularność" Dogecoina w finansowaniu terroryzmu, w raporcie przytoczono nakaz zajęcia z lipca 2021 roku, przeprowadzony przez izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu. Dotyczył on 84 adresów kryptowalut, co do których istniało podejrzenie, że są powiązane z bojowniczą grupą Hamas lub w inny sposób wykorzystywane w działalności związanej z terroryzmem. Wśród adresów znajdowały się portfele zawierające 40 235 dolarów w DOGE.

W raporcie wskazano również na "małą i rosnącą liczbę" sprzedawców CSAM działających zarówno w darknecie, jak i clearnecie, którzy otrzymali zapłatę w Dogecoin. Chociaż rzeczywista kwota Dogecoin zidentyfikowana przez Elliptic w tym przypadku jest niska - mniej niż 3 000 dolarów - analitycy ostrzegli, że wskazuje to na "apetyt podmiotów przestępczych na przyjmowanie szerokiej gamy kryptowalut w celu zachowania anonimowości".

Oszustwa i schematy Ponziego

Według Elliptic, "najbardziej zauważalne" przestępstwa związane z Dogecoin to kradzieże, oszustwa i schematy Ponziego.

Jak podaje firma, do tej pory zidentyfikowała ponad 50 przypadków kradzieży, oszustw i schematów Ponziego, które pomogły przestępcom zarobić "setki milionów dolarów na Dogecoin".

Obejmują one PlusToken, który doprowadził do zajęcia DOGE o wartości ponad 20 milionów dolarów przez chińskie władze w 2020 roku, oraz domniemaną kradzież Dogecoina o wartości 119 milionów dolarów związaną z tureckim schematem Ponziego w 2021 roku.

Ekstremiści o skrajnie prawicowych poglądach przyjmują kryptowaluty

Elliptic zauważa, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistyczne - wykluczone z tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy - również zwróciły się w stronę kryptowalut, w tym Dogecoina.

Według firmy, należą do nich liczne skrajnie prawicowe strony informacyjne, blogi i platformy wymiany wideo.

Jedna z takich stron informacyjnych, Infowars, która twierdzi, że "walczy z globalizmem i promuje proludzką przyszłość na całym świecie", zebrała do tej pory ponad 1700 dolarów w DOGE.

Ustalenia Elliptic odzwierciedlają ustalenia Financial Action Task Force, która w zeszłym roku poinformowała, że grupy skrajnie prawicowe coraz częściej sięgają po kryptowaluty, w tym Bitcoin i monety prywatności.

Dogecoin, który w ostatnich miesiącach był intensywnie promowany przez prezesa Tesli Elona Muska, jest obecnie dziesiątą co do wielkości kryptowalutą na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 8 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram