Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 czerwca 2022
ikona autora biały
dogecoin

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM).

Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości milionów dolarów związane z nielegalną działalnością". W raporcie czytamy:

Podczas gdy zdecydowana większość tej działalności polega na oszustwach, wyłudzeniach i schematach ponzi, obejmuje ona również najpoważniejsze rodzaje przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu i sprzedawców materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM).

Wskazując na "rosnącą popularność" Dogecoina w finansowaniu terroryzmu, w raporcie przytoczono nakaz zajęcia z lipca 2021 roku, przeprowadzony przez izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu. Dotyczył on 84 adresów kryptowalut, co do których istniało podejrzenie, że są powiązane z bojowniczą grupą Hamas lub w inny sposób wykorzystywane w działalności związanej z terroryzmem. Wśród adresów znajdowały się portfele zawierające 40 235 dolarów w DOGE.

W raporcie wskazano również na "małą i rosnącą liczbę" sprzedawców CSAM działających zarówno w darknecie, jak i clearnecie, którzy otrzymali zapłatę w Dogecoin. Chociaż rzeczywista kwota Dogecoin zidentyfikowana przez Elliptic w tym przypadku jest niska - mniej niż 3 000 dolarów - analitycy ostrzegli, że wskazuje to na "apetyt podmiotów przestępczych na przyjmowanie szerokiej gamy kryptowalut w celu zachowania anonimowości".

Oszustwa i schematy Ponziego

Według Elliptic, "najbardziej zauważalne" przestępstwa związane z Dogecoin to kradzieże, oszustwa i schematy Ponziego.

Jak podaje firma, do tej pory zidentyfikowała ponad 50 przypadków kradzieży, oszustw i schematów Ponziego, które pomogły przestępcom zarobić "setki milionów dolarów na Dogecoin".

Obejmują one PlusToken, który doprowadził do zajęcia DOGE o wartości ponad 20 milionów dolarów przez chińskie władze w 2020 roku, oraz domniemaną kradzież Dogecoina o wartości 119 milionów dolarów związaną z tureckim schematem Ponziego w 2021 roku.

Ekstremiści o skrajnie prawicowych poglądach przyjmują kryptowaluty

Elliptic zauważa, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistyczne - wykluczone z tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy - również zwróciły się w stronę kryptowalut, w tym Dogecoina.

Według firmy, należą do nich liczne skrajnie prawicowe strony informacyjne, blogi i platformy wymiany wideo.

Jedna z takich stron informacyjnych, Infowars, która twierdzi, że "walczy z globalizmem i promuje proludzką przyszłość na całym świecie", zebrała do tej pory ponad 1700 dolarów w DOGE.

Ustalenia Elliptic odzwierciedlają ustalenia Financial Action Task Force, która w zeszłym roku poinformowała, że grupy skrajnie prawicowe coraz częściej sięgają po kryptowaluty, w tym Bitcoin i monety prywatności.

Dogecoin, który w ostatnich miesiącach był intensywnie promowany przez prezesa Tesli Elona Muska, jest obecnie dziesiątą co do wielkości kryptowalutą na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 8 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram