Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 czerwca 2022
ikona autora biały
dogecoin

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM).

Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości milionów dolarów związane z nielegalną działalnością". W raporcie czytamy:

Podczas gdy zdecydowana większość tej działalności polega na oszustwach, wyłudzeniach i schematach ponzi, obejmuje ona również najpoważniejsze rodzaje przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu i sprzedawców materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM).

wykres przedstawiający załamanie Dogecoina opierające się na nielegalnej działalności

Wskazując na "rosnącą popularność" Dogecoina w finansowaniu terroryzmu, w raporcie przytoczono nakaz zajęcia z lipca 2021 roku, przeprowadzony przez izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu. Dotyczył on 84 adresów kryptowalut, co do których istniało podejrzenie, że są powiązane z bojowniczą grupą Hamas lub w inny sposób wykorzystywane w działalności związanej z terroryzmem. Wśród adresów znajdowały się portfele zawierające 40 235 dolarów w DOGE.

W raporcie wskazano również na "małą i rosnącą liczbę" sprzedawców CSAM działających zarówno w darknecie, jak i clearnecie, którzy otrzymali zapłatę w Dogecoin. Chociaż rzeczywista kwota Dogecoin zidentyfikowana przez Elliptic w tym przypadku jest niska - mniej niż 3 000 dolarów - analitycy ostrzegli, że wskazuje to na "apetyt podmiotów przestępczych na przyjmowanie szerokiej gamy kryptowalut w celu zachowania anonimowości".

Oszustwa i schematy Ponziego

Według Elliptic, "najbardziej zauważalne" przestępstwa związane z Dogecoin to kradzieże, oszustwa i schematy Ponziego.

Jak podaje firma, do tej pory zidentyfikowała ponad 50 przypadków kradzieży, oszustw i schematów Ponziego, które pomogły przestępcom zarobić "setki milionów dolarów na Dogecoin".

Obejmują one PlusToken, który doprowadził do zajęcia DOGE o wartości ponad 20 milionów dolarów przez chińskie władze w 2020 roku, oraz domniemaną kradzież Dogecoina o wartości 119 milionów dolarów związaną z tureckim schematem Ponziego w 2021 roku.

Ekstremiści o skrajnie prawicowych poglądach przyjmują kryptowaluty

Elliptic zauważa, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistyczne - wykluczone z tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy - również zwróciły się w stronę kryptowalut, w tym Dogecoina.

Według firmy, należą do nich liczne skrajnie prawicowe strony informacyjne, blogi i platformy wymiany wideo.

Jedna z takich stron informacyjnych, Infowars, która twierdzi, że "walczy z globalizmem i promuje proludzką przyszłość na całym świecie", zebrała do tej pory ponad 1700 dolarów w DOGE.

Ustalenia Elliptic odzwierciedlają ustalenia Financial Action Task Force, która w zeszłym roku poinformowała, że grupy skrajnie prawicowe coraz częściej sięgają po kryptowaluty, w tym Bitcoin i monety prywatności.

Dogecoin, który w ostatnich miesiącach był intensywnie promowany przez prezesa Tesli Elona Muska, jest obecnie dziesiątą co do wielkości kryptowalutą na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 8 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram