Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 czerwca 2022
ikona autora biały
dogecoin

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM).

Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości milionów dolarów związane z nielegalną działalnością". W raporcie czytamy:

Podczas gdy zdecydowana większość tej działalności polega na oszustwach, wyłudzeniach i schematach ponzi, obejmuje ona również najpoważniejsze rodzaje przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu i sprzedawców materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM).

Wskazując na "rosnącą popularność" Dogecoina w finansowaniu terroryzmu, w raporcie przytoczono nakaz zajęcia z lipca 2021 roku, przeprowadzony przez izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu. Dotyczył on 84 adresów kryptowalut, co do których istniało podejrzenie, że są powiązane z bojowniczą grupą Hamas lub w inny sposób wykorzystywane w działalności związanej z terroryzmem. Wśród adresów znajdowały się portfele zawierające 40 235 dolarów w DOGE.

W raporcie wskazano również na "małą i rosnącą liczbę" sprzedawców CSAM działających zarówno w darknecie, jak i clearnecie, którzy otrzymali zapłatę w Dogecoin. Chociaż rzeczywista kwota Dogecoin zidentyfikowana przez Elliptic w tym przypadku jest niska - mniej niż 3 000 dolarów - analitycy ostrzegli, że wskazuje to na "apetyt podmiotów przestępczych na przyjmowanie szerokiej gamy kryptowalut w celu zachowania anonimowości".

Oszustwa i schematy Ponziego

Według Elliptic, "najbardziej zauważalne" przestępstwa związane z Dogecoin to kradzieże, oszustwa i schematy Ponziego.

Jak podaje firma, do tej pory zidentyfikowała ponad 50 przypadków kradzieży, oszustw i schematów Ponziego, które pomogły przestępcom zarobić "setki milionów dolarów na Dogecoin".

Obejmują one PlusToken, który doprowadził do zajęcia DOGE o wartości ponad 20 milionów dolarów przez chińskie władze w 2020 roku, oraz domniemaną kradzież Dogecoina o wartości 119 milionów dolarów związaną z tureckim schematem Ponziego w 2021 roku.

Ekstremiści o skrajnie prawicowych poglądach przyjmują kryptowaluty

Elliptic zauważa, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistyczne - wykluczone z tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy - również zwróciły się w stronę kryptowalut, w tym Dogecoina.

Według firmy, należą do nich liczne skrajnie prawicowe strony informacyjne, blogi i platformy wymiany wideo.

Jedna z takich stron informacyjnych, Infowars, która twierdzi, że "walczy z globalizmem i promuje proludzką przyszłość na całym świecie", zebrała do tej pory ponad 1700 dolarów w DOGE.

Ustalenia Elliptic odzwierciedlają ustalenia Financial Action Task Force, która w zeszłym roku poinformowała, że grupy skrajnie prawicowe coraz częściej sięgają po kryptowaluty, w tym Bitcoin i monety prywatności.

Dogecoin, który w ostatnich miesiącach był intensywnie promowany przez prezesa Tesli Elona Muska, jest obecnie dziesiątą co do wielkości kryptowalutą na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 8 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Binance i Cristiano Ronaldo wprowadzą na rynek ekskluzywną kolekcję NFT

Giełda kryptowalut Binance zawarła wieloletnią umowę z zawodnikiem Manchesteru United FC Cristiano Ronaldo. W ramach partnerstwa obie strony wyemitują kolekcję niewymiennych tokenów ekskluzywnych dla platformy Binance NFT. #Binance has partnered with @Cristiano. Very excited about this one. 🐐 It's all about fans & community. Ronaldo will release NFT collections exclusively on @TheBinanceNFT and build a […]

Bentley wprowadza na rynek limitowaną kolekcję NFT

Producent samochodów klasy premium, firma Bentley, ogłosiła wydanie własnej, limitowanej kolekcji NFT zatytułowanej Genesis Bentley NFT. Jej debiut będzie miał miejsce we wrześniu 2022 roku. Today we announce our first venture into the NFT marketplace with a one-time NFT drop on the carbon-neutral @0xPolygon network, scheduled for September 2022 and limited to just 208 pieces. […]

Bitcoin nie osiągnął jeszcze dna w porównaniu z rynkiem niedźwiedzia z 2018 r.

W ciągu ostatnich 14 dni cena Bitcoina spadła o ponad 30%. Co więcej, kryptowaluta zanurkowała poniżej 20 tys. dolarów - poprzedniego rekordu wszech czasów, który został osiągnięty podczas cyklu w 2017 roku. Jest to pierwszy przypadek w historii kryptowaluty, kiedy spada ona poniżej najwyższego poziomu wszech czasów osiągniętego podczas poprzedniego cyklu hossy. Ogromne spadki, ciągła […]

Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM). Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości […]

Vitalik Buterin wyśmiewa model Stock-to-Flow. PlanB reaguje

Współzałożyciel Ethereum wykorzystał ostatni krach na rynku jako okazję do ostrej krytyki modelu stock-to-flow Bitcoina, który mocno odbiega od swoich prognoz cenowych. Twórca S2F szybko zareagował i nie dał za wygraną. Buterin i ETH przeciwko S2F Opracowany i opublikowany kilka lat temu przez popularnego analityka kryptowalutowego o pseudonimie PlanB na Twitterze, model stock-to-flow i jego […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram