Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 czerwca 2022
ikona autora biały
dogecoin

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM).

Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości milionów dolarów związane z nielegalną działalnością". W raporcie czytamy:

Podczas gdy zdecydowana większość tej działalności polega na oszustwach, wyłudzeniach i schematach ponzi, obejmuje ona również najpoważniejsze rodzaje przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu i sprzedawców materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci (CSAM).

Wskazując na "rosnącą popularność" Dogecoina w finansowaniu terroryzmu, w raporcie przytoczono nakaz zajęcia z lipca 2021 roku, przeprowadzony przez izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroryzmu. Dotyczył on 84 adresów kryptowalut, co do których istniało podejrzenie, że są powiązane z bojowniczą grupą Hamas lub w inny sposób wykorzystywane w działalności związanej z terroryzmem. Wśród adresów znajdowały się portfele zawierające 40 235 dolarów w DOGE.

W raporcie wskazano również na "małą i rosnącą liczbę" sprzedawców CSAM działających zarówno w darknecie, jak i clearnecie, którzy otrzymali zapłatę w Dogecoin. Chociaż rzeczywista kwota Dogecoin zidentyfikowana przez Elliptic w tym przypadku jest niska - mniej niż 3 000 dolarów - analitycy ostrzegli, że wskazuje to na "apetyt podmiotów przestępczych na przyjmowanie szerokiej gamy kryptowalut w celu zachowania anonimowości".

Oszustwa i schematy Ponziego

Według Elliptic, "najbardziej zauważalne" przestępstwa związane z Dogecoin to kradzieże, oszustwa i schematy Ponziego.

Jak podaje firma, do tej pory zidentyfikowała ponad 50 przypadków kradzieży, oszustw i schematów Ponziego, które pomogły przestępcom zarobić "setki milionów dolarów na Dogecoin".

Obejmują one PlusToken, który doprowadził do zajęcia DOGE o wartości ponad 20 milionów dolarów przez chińskie władze w 2020 roku, oraz domniemaną kradzież Dogecoina o wartości 119 milionów dolarów związaną z tureckim schematem Ponziego w 2021 roku.

Ekstremiści o skrajnie prawicowych poglądach przyjmują kryptowaluty

Elliptic zauważa, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistyczne - wykluczone z tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy - również zwróciły się w stronę kryptowalut, w tym Dogecoina.

Według firmy, należą do nich liczne skrajnie prawicowe strony informacyjne, blogi i platformy wymiany wideo.

Jedna z takich stron informacyjnych, Infowars, która twierdzi, że "walczy z globalizmem i promuje proludzką przyszłość na całym świecie", zebrała do tej pory ponad 1700 dolarów w DOGE.

Ustalenia Elliptic odzwierciedlają ustalenia Financial Action Task Force, która w zeszłym roku poinformowała, że grupy skrajnie prawicowe coraz częściej sięgają po kryptowaluty, w tym Bitcoin i monety prywatności.

Dogecoin, który w ostatnich miesiącach był intensywnie promowany przez prezesa Tesli Elona Muska, jest obecnie dziesiątą co do wielkości kryptowalutą na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 8 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram