Dlaczego Coinbase nie skończy jak FTX - Brian Armstrong wyjaśnia

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 listopada 2022
ikona autora biały
coinbase

CEO Coinbase Brian Armstrong przekonywał we wtorek, że jego giełda nie jest narażona na tego rodzaju wpadki, jakich doświadczył FTX w tym tygodniu. Powiedział, że "wydarzenie" wokół FTX wydaje się wynikać z ryzykownych praktyk biznesowych, w które Coinbase się nie angażuje.

Model biznesowy Coinbase

Armstrong rozpoczął od wyrażenia współczucia dla wszystkich zaangażowanych w sytuację FTX - szczególnie tych klientów, którzy potencjalnie stracili fundusze. Wczesnym wieczorem we wtorek wydawało się, że FTX przestał przetwarzać wypłaty na wiele godzin. Dane on-chain pokazują, że wciąż tak jest.

FTX i jego CEO, Sam Bankman-Fried utrzymywał wcześniej na Twitterze, że aktywa firmy były "w porządku", a jego kolejka wypłat wracała do bardziej "rozsądnych poziomów". Jednak CEO potwierdził następnego dnia, że FTX został złapany w "kryzys płynności" z przytłaczających żądań wypłaty i potrzebował wsparcia Binance, aby nawigować nim w celu ochrony funduszy klientów. Armostrong wyjaśnił:

To wydarzenie wydaje się być wynikiem ryzykownych praktyk biznesowych, w tym konfliktów interesów między głęboko splecionymi podmiotami, a także niewłaściwego wykorzystania funduszy klientów (pożyczanie aktywów użytkowników).

CEO dodałł, że Coinbase nie dotyka funduszy klientów po zdeponowaniu, chyba że zostanie to zlecone przez klienta.

Giełda wyjaśniała to w poprzednich oświadczeniach, w tym po upadku Celsjusza, Voyagera i Three Arrows Capital. Każda z tych firm pożyczała aktywa klientów w celu generowania zysków z CeFi i DeFi, ale została złapana w zaraźliwy ciąg bankructw po upadku Terra w maju.

Tak jak Armstrong powiedział w tym czasie, że Coinbase nie posiada żadnej ekspozycji na te firmy, wyjaśnił we wtorek, że nie posiada żadnej ekspozycji na FTT, FTX lub jego siostrzaną firmę Alameda. FTT stracił 73% w ciągu ostatnich 24 godzin - token, na który Alameda podobno miała ogromną ekspozycję.

Coinbase nigdy nie wyemitował podobnego tokenu giełdowego, a także przeprowadził publiczny audyt finansowy, aby zapewnić klientom, że ich fundusze są bezpieczne.

Źródło problemu

Armstrong uważa, że część problemu wynika z braku jasnej pewności regulacyjnej w Stanach Zjednoczonych, co pobudziło 95% handlu kryptowalutami do rozwoju za granicą. Te firmy offshore angażują się w "bardziej nieprzejrzyste i ryzykowne praktyki biznesowe".

Powinniśmy kontynuować współpracę z decydentami, aby stworzyć rozsądne regulacje dla scentralizowanych giełd / powierników na każdym rynku (co robimy od jakiegoś czasu), ale następnie musimy zobaczyć egzekwowanie równych szans, co do tej pory nie miało miejsca.

W dłuższej perspektywie, Armstrong powiedział, że zdecentralizowane finanse pomogą złagodzić ryzyko związane z zaufanymi stronami trzecimi, ponieważ wszystkie działania będą publicznie kontrolowane na łańcuchu.

Niestety, Defi jest obecnie podatny na hacki i exploity, które tylko w tym roku spowodowały utratę przez użytkowników ponad 3 miliardów dolarów. Ze względu na swoją anonimowość, może być również trudno zapuszkować przestępców, gdy kradną środki z danego smart kontraktu.

Aby uniknąć podobnych problemów jak FTX, CEO Binance Changpeng Zhao powiedział we wtorek, że jego giełda wkrótce wprowadzi "Merkle-tree proof of reserves" w interesie "pełnej przejrzystości".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram