Dlaczego Coinbase nie skończy jak FTX - Brian Armstrong wyjaśnia

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 listopada 2022
ikona autora biały
coinbase

CEO Coinbase Brian Armstrong przekonywał we wtorek, że jego giełda nie jest narażona na tego rodzaju wpadki, jakich doświadczył FTX w tym tygodniu. Powiedział, że "wydarzenie" wokół FTX wydaje się wynikać z ryzykownych praktyk biznesowych, w które Coinbase się nie angażuje.

Model biznesowy Coinbase

Armstrong rozpoczął od wyrażenia współczucia dla wszystkich zaangażowanych w sytuację FTX - szczególnie tych klientów, którzy potencjalnie stracili fundusze. Wczesnym wieczorem we wtorek wydawało się, że FTX przestał przetwarzać wypłaty na wiele godzin. Dane on-chain pokazują, że wciąż tak jest.

FTX i jego CEO, Sam Bankman-Fried utrzymywał wcześniej na Twitterze, że aktywa firmy były "w porządku", a jego kolejka wypłat wracała do bardziej "rozsądnych poziomów". Jednak CEO potwierdził następnego dnia, że FTX został złapany w "kryzys płynności" z przytłaczających żądań wypłaty i potrzebował wsparcia Binance, aby nawigować nim w celu ochrony funduszy klientów. Armostrong wyjaśnił:

To wydarzenie wydaje się być wynikiem ryzykownych praktyk biznesowych, w tym konfliktów interesów między głęboko splecionymi podmiotami, a także niewłaściwego wykorzystania funduszy klientów (pożyczanie aktywów użytkowników).

CEO dodałł, że Coinbase nie dotyka funduszy klientów po zdeponowaniu, chyba że zostanie to zlecone przez klienta.

Giełda wyjaśniała to w poprzednich oświadczeniach, w tym po upadku Celsjusza, Voyagera i Three Arrows Capital. Każda z tych firm pożyczała aktywa klientów w celu generowania zysków z CeFi i DeFi, ale została złapana w zaraźliwy ciąg bankructw po upadku Terra w maju.

Tak jak Armstrong powiedział w tym czasie, że Coinbase nie posiada żadnej ekspozycji na te firmy, wyjaśnił we wtorek, że nie posiada żadnej ekspozycji na FTT, FTX lub jego siostrzaną firmę Alameda. FTT stracił 73% w ciągu ostatnich 24 godzin - token, na który Alameda podobno miała ogromną ekspozycję.

Coinbase nigdy nie wyemitował podobnego tokenu giełdowego, a także przeprowadził publiczny audyt finansowy, aby zapewnić klientom, że ich fundusze są bezpieczne.

Źródło problemu

Armstrong uważa, że część problemu wynika z braku jasnej pewności regulacyjnej w Stanach Zjednoczonych, co pobudziło 95% handlu kryptowalutami do rozwoju za granicą. Te firmy offshore angażują się w "bardziej nieprzejrzyste i ryzykowne praktyki biznesowe".

Powinniśmy kontynuować współpracę z decydentami, aby stworzyć rozsądne regulacje dla scentralizowanych giełd / powierników na każdym rynku (co robimy od jakiegoś czasu), ale następnie musimy zobaczyć egzekwowanie równych szans, co do tej pory nie miało miejsca.

W dłuższej perspektywie, Armstrong powiedział, że zdecentralizowane finanse pomogą złagodzić ryzyko związane z zaufanymi stronami trzecimi, ponieważ wszystkie działania będą publicznie kontrolowane na łańcuchu.

Niestety, Defi jest obecnie podatny na hacki i exploity, które tylko w tym roku spowodowały utratę przez użytkowników ponad 3 miliardów dolarów. Ze względu na swoją anonimowość, może być również trudno zapuszkować przestępców, gdy kradną środki z danego smart kontraktu.

Aby uniknąć podobnych problemów jak FTX, CEO Binance Changpeng Zhao powiedział we wtorek, że jego giełda wkrótce wprowadzi "Merkle-tree proof of reserves" w interesie "pełnej przejrzystości".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram