Dlaczego Coinbase nie skończy jak FTX - Brian Armstrong wyjaśnia

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 listopada 2022
ikona autora biały
coinbase

CEO Coinbase Brian Armstrong przekonywał we wtorek, że jego giełda nie jest narażona na tego rodzaju wpadki, jakich doświadczył FTX w tym tygodniu. Powiedział, że "wydarzenie" wokół FTX wydaje się wynikać z ryzykownych praktyk biznesowych, w które Coinbase się nie angażuje.

Model biznesowy Coinbase

Armstrong rozpoczął od wyrażenia współczucia dla wszystkich zaangażowanych w sytuację FTX - szczególnie tych klientów, którzy potencjalnie stracili fundusze. Wczesnym wieczorem we wtorek wydawało się, że FTX przestał przetwarzać wypłaty na wiele godzin. Dane on-chain pokazują, że wciąż tak jest.

FTX i jego CEO, Sam Bankman-Fried utrzymywał wcześniej na Twitterze, że aktywa firmy były "w porządku", a jego kolejka wypłat wracała do bardziej "rozsądnych poziomów". Jednak CEO potwierdził następnego dnia, że FTX został złapany w "kryzys płynności" z przytłaczających żądań wypłaty i potrzebował wsparcia Binance, aby nawigować nim w celu ochrony funduszy klientów. Armostrong wyjaśnił:

To wydarzenie wydaje się być wynikiem ryzykownych praktyk biznesowych, w tym konfliktów interesów między głęboko splecionymi podmiotami, a także niewłaściwego wykorzystania funduszy klientów (pożyczanie aktywów użytkowników).

CEO dodałł, że Coinbase nie dotyka funduszy klientów po zdeponowaniu, chyba że zostanie to zlecone przez klienta.

Giełda wyjaśniała to w poprzednich oświadczeniach, w tym po upadku Celsjusza, Voyagera i Three Arrows Capital. Każda z tych firm pożyczała aktywa klientów w celu generowania zysków z CeFi i DeFi, ale została złapana w zaraźliwy ciąg bankructw po upadku Terra w maju.

Tak jak Armstrong powiedział w tym czasie, że Coinbase nie posiada żadnej ekspozycji na te firmy, wyjaśnił we wtorek, że nie posiada żadnej ekspozycji na FTT, FTX lub jego siostrzaną firmę Alameda. FTT stracił 73% w ciągu ostatnich 24 godzin - token, na który Alameda podobno miała ogromną ekspozycję.

Coinbase nigdy nie wyemitował podobnego tokenu giełdowego, a także przeprowadził publiczny audyt finansowy, aby zapewnić klientom, że ich fundusze są bezpieczne.

Źródło problemu

Armstrong uważa, że część problemu wynika z braku jasnej pewności regulacyjnej w Stanach Zjednoczonych, co pobudziło 95% handlu kryptowalutami do rozwoju za granicą. Te firmy offshore angażują się w "bardziej nieprzejrzyste i ryzykowne praktyki biznesowe".

Powinniśmy kontynuować współpracę z decydentami, aby stworzyć rozsądne regulacje dla scentralizowanych giełd / powierników na każdym rynku (co robimy od jakiegoś czasu), ale następnie musimy zobaczyć egzekwowanie równych szans, co do tej pory nie miało miejsca.

W dłuższej perspektywie, Armstrong powiedział, że zdecentralizowane finanse pomogą złagodzić ryzyko związane z zaufanymi stronami trzecimi, ponieważ wszystkie działania będą publicznie kontrolowane na łańcuchu.

Niestety, Defi jest obecnie podatny na hacki i exploity, które tylko w tym roku spowodowały utratę przez użytkowników ponad 3 miliardów dolarów. Ze względu na swoją anonimowość, może być również trudno zapuszkować przestępców, gdy kradną środki z danego smart kontraktu.

Aby uniknąć podobnych problemów jak FTX, CEO Binance Changpeng Zhao powiedział we wtorek, że jego giełda wkrótce wprowadzi "Merkle-tree proof of reserves" w interesie "pełnej przejrzystości".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram