kryptowaluty 2 - logo

Dlaczego cena Bitcoina rośnie? 5 powodów!

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 listopada 2020
ikona autora biały
dlaczego cena bitcoina rośnie

Cena Bitcoina wynosi teraz ponad 19 000 dolarów. W ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrósł on około 66%. Bitcoin zmierza teraz w kierunku swojego ATH, które wynosi prawie 20 000 dolarów.

Bitcoin od pamiętnego marcowego krachu, bardzo szybko zdołał odzyskać straty. Chociaż początkowo moneta wpadła w stagnacje na poziomie 10 tys. dolarów, teraz udaje jej się dorównać hossie z 2017 roku. Tym razem jednak na wzrosty miały wpływ zupełnie inne okoliczności.

Dlaczego Bitcoin idzie w górę?

Istnieje wiele powodów, dla których cena Bitcoina wzrosła. Jednym z nich są inwestycje instytucji m.in. Microstrategy, czy Grayscale. Oprócz tego coraz więcej firm próbuje ułatwić zakup cyfrowych aktywów. Niedawno w świat kryptowalut wszedł gigant płatności Paypal.

Role we wzrostach z całą pewnością odegrał też majowy halving. Wszystkie te czynniki wygenerowały w drugiej połowie 2020 roku hossę. Wszystko jednak zaczęło się od MicroStrategy.

Efekt MicroStrategy

Od sierpnia do września tego roku firma MicroStrategy zainwestowała w Bitcoina 425 milionów dolarów. Miesiąc później podobną decyzję podjęła spółka Jacka Dorseya – Square. Zainwestowała ona w BTC 50 mln dolarów, co stanowiło 1% jej całego portfela.

Od czasu tych inwestycji MicroStrategy i Square osiągnęły ogromne zyski. Bitcoiny kupione przez te firmy są teraz warte 620 i 76 mln dolarów.

Dyrektor generalny MicroStrategy – Michael Saylor, w przeciwieństwie do innych CEO, publicznie chwali się swoimi inwestycjami. Kiedy jego firma po raz pierwszy ogłosiła swoje zamiary inwestycyjne, Saylor opisał Bitcoin jako “cyfrowe złoto”, mówiąc, że kryptowaluta jest “twardsza, silniejsza, szybsza i mądrzejsza niż jakiekolwiek pieniądze, które ją poprzedziły”.

Podobnie Amrita Ahuja, która była dyrektorem finansowym Square, kiedy firma inwestowała w Bitcoina, powiedziała:

Te inwestycje instytucji, zdają się rozpoczynać od ogłoszenia MicroStrategy. Dlatego też Jason Deane nazwał ten trend “efektem MicroStrategy”. Deane dodał, że te ruchy “zapoczątkowały instytucjonalną walkę o posiadanie jak największej ilości Bitcoinów”.

Wsparcie publiczne dla inwestycji w Bitcoina

Pozytywny trend BTC w drugiej połowie 2020 roku spowodował, że znane nazwiska wsparły najstarszą kryptowalutę. Jednym z przykładów jest JPMorgan. W 2017 roku, prezes JPMorgan, Jamie Dimon, nazwał Bitcoina “oszustwem”. W październiku tego roku, bank inwestycyjny zmienił zdanie i stwierdził, że Bitcoin może konkurować ze złotem.

Paul Tudor Jones, gigant w branży funduszy hedgingowych, porównał Bitcoina do wczesnej inwestycji w technologię.

To, że BTC może być lepszy od złota potwierdził też miliarder – Stanley Druckenmiller, który wcześniej lekceważył Bitcoina.

Inwestycje Grayscale

Grayscale Investments jest w czołówce firm świadczących usługi powiernicze dla majętnych Bitcoinerów. Tylko w zeszłym tygodniu Grayscale odebrało dla swoich klientów BTC warte ponad 600 milionów dolarów. Są to ogromne liczby, a Grayscale nie jest jedyną spółką oferującą takie usługi.

W pierwszy kwartale Grayscale i CashApp, serwis płatności mobilnych należący do Square, kupiły w sumie 85 000 BTC, o wartości około 695 milionów dolarów. W tym samym okresie wydobyto 163 800 BTC. Oznacza to, że te dwie firmy kupiły połowę wszystkich BTC wydobytych w tym kwartale.

Podobne zaangażowanie wykazuje tez inna firma powiernicza – Fidelity Digital Assets. 24 listopada, Christine Sandler, szef sprzedaży i marketingu, powiedziała, że w BTC wchodzi coraz więcej inwestorów instytucjonalnych.

Liczby te budzą obawy, że wkrótce pojawi się niedobór Bitcoina. Jest tak, ponieważ tak ogromne ilości krypto są wykupowane przez zamożnych inwestorów i gigantyczne firmy, a nie przez przeciętnego Kowalskiego.

Halving Bitcoina i zmniejszenie podaży

Na cenę Bitcoina mógł mieć też wpływ majowy halving. Halving odbywa się co cztery lata i zmniejsza nagrody otrzymywane przez górników o połowę. Tak więc od maja, wydobywane było dwa razy mniej BTC niż w poprzednich miesiącach.

Jest to podstawowa ekonomia. Jeśli popyt pozostanie na tym samym poziomie, ale podaż spadnie, wywrze to presję na wzrost cen.

Możliwe, że PayPal wykupuje znaczą część wydobywanych Bitcoinów, tym samym zmniejszając podaż jeszcze bardziej. Z ostatnich raportów wynika, że gigant płatności może kupować nawet 70% wszystkich świeżo wykopanych BTC.

PayPal i kryptowaluty

PayPal, międzynarodowy gigant płatności, ogłosił w październiku tego roku, że uruchomi na swojej platformie funkcje kupna i sprzedaży kryptowalut. Wśród obsługiwanych aktywów mają być monety takie jak: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin.

Ponieważ giganci branży finansowej, tacy jak MicroStrategy, Square i Grayscale Investments, przyczynili się do postrzegania BTC jako legalnego aktywa, wejście PayPala w branże, daje nadzieje na pchnięcie kryptowalut do głównego nurku. Firma będzie również umożliwiać swoim użytkownikom wydawanie krypto u każdego sprzedawcy, który akceptuje PayPal.

Kiedyś PayPal kwestionował przydatność Bitcoina jako waluty, ale teraz jest tylko jednym z wielu wielkich nazw, wchodzących do odjeżdżającego wagonu. Nic dziwnego więc, że cena BTC dotyka nowych szczytów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Hashrate Bitcoina spada najniżej od 6 miesięcy. Przyczyną chińskie regulacje

Ze względu na silne działania regulacyjne i niedawny kryzys chińskich górników, kilka platform wydobywczych zostało wyłączonych, tym samym spychając w dół hashrate Bitcoina. Analitycy mają nadzieję, że hashrate powróci do normy, gdy chińscy górnicy wznowią działalność. Rozprawienie się Chin z górnikami kryptowalut spowodowała, że wielu z nich odłączyło swoje koparki. Niektórzy z górników rozważają również […]

Travala tworzy zdecentralizowaną konkurencję dla AirBnb

Pro-kryptowalutowy serwis rezerwacji podróży Travala.com wydaje zdecentralizowaną usługę wynajmu nieruchomości. Konkurencja dla AirBnb na blockchainie W środowym ogłoszeniu Travala poinformowała, że nawiązała współpracę z byłymi dyrektorami z Airbnb, Expedii i innych firm, aby uruchomić Dtravel, zdecentralizowaną platformę wynajmu wakacyjnego, która może stać się konkurentem dla witryn takich jak Airbnb i Vrbo. Platforma jest zarządzana przez […]

Co to jest Chia Network? - wszystko co musisz wiedzieć o XCH

Uruchomiona w maju 2021 roku, Chia Network (XCH) jest inteligentną platformą transakcyjną zaprojektowaną jako przyjazne dla środowiska ulepszenie Bitcoina. XCH jest obecnie handlowany po 439 USD (na dzień 11.06.2021 roku). Co to jest China (XCH) i jakie problemy chce rozwiązać? Podczas gdy Bitcoin (BTC) okazał się rewolucyjny od czasu swojej premiery w 2009 roku, część […]

Co to jest Polygon (MATIC) – Internet Blockchainów Ethereum

Uruchomiony w 2017 roku Polygon (wcześniej Matic Network) jest rozwiązaniem przeznaczonym do skalowania Ethereum. Aktualnie (na dzień 5 czerwca 2021…

Binance Smart Chain (BSC) – wszystko co powinieneś wiedzieć

Ethereum w ostatnim czasie zmaga się z wysokimi opłatami transakcyjnymi oraz problemami ze skalowalnością. To skłoniło deweloperów do tworzenia tańszych…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kursy kryptowalut

Grupa na FB

Grupa wsparcia na FB dla początkujących (zadaj dowolne pytanie w temacie kryptowalut)

Reklama

reklama
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram