Na wtorek, 28 lutego, zaplanowano aktualizację Ethereum nazwaną Shapella. Tim Beiko, jeden z głównych programistów Ethereum potwierdził datę upgrade'u.
W zeszłym tygodniu Beiko ujawnił za pośrednictwem postu na blogu, że po miesiącach testów i krótkotrwałym uruchomieniu devnetu, aktualizacja sieci Shapella zostanie aktywowana na testnecie o nazwie Sepolia. Shapella jest połączeniem Shanghai i Capella, dwóch aktualizacji.
Będzie to miało miejsce na tym, co Ethereum nazywa epoką 56832. O epokach można myśleć jak o kalendarzach dla blockchainów. Epoka sprawia, że transakcje są łatwe do zarządzania, a sieć szybsza i bardziej wydajna bez naruszania bezpieczeństwa. Ponieważ ramy czasowe są ustalone, łatwiej jest nadążyć za znacznikiem czasu blockchain w czasie, gdy węzły wyszły z sieci. Epoka 56832 ma się rozpocząć o 5 rano we wtorek 28 lutego.
Aktualizacja powinna przynieść kolejne duże usprawnienie sieci Ethereum. Obecnie stakerzy nie mają jeszcze możliwości wycofania swojego Ethereum z mechanizmu Proof of Stake.
Kontrakt stakingowy wystartował jeszcze w 2020 roku, ale na razie jest jednokierunkowy. Można jedynie postawić Ethereum na kontrakcie, ale nie można ich jeszcze z niego wyjąć. Inwestorzy masowo wpłacali etery w ostatnich latach. Do tej pory stakowane jest 1,8 mln monet.
Przy obecnym kursie Ethereum, wszystkie te tokeny przedstawiają wartość ponad 26 miliardów dolarów. Tak więc ta gigantyczna kwota jest utrwalona na blockchainie Ethereum, a inwestorzy otrzymują z niej zwrot.
Od wtorku, wraz z uruchomieniem Shapelli, to się zmieni, przynajmniej na testowej sieci Sepolia. Jeśli to wszystko pójdzie pomyślnie, to w marcu aktualizacja zostanie wdrożona także na Goerli, innej sieci testowej.
Jeśli ten test również pójdzie dobrze i Shapella zadebiutuje w prawdziwej sieci Ethereum, teoretycznie możliwe jest, że wszystkie te miliony Eterów trafią na rynek. To mogłoby spowodować spadek cen, ale szanse na to, że wszyscy natychmiast zdecydują się porzucić swoje tokeny, wydają się niewielkie.
W końcu bardziej atrakcyjne jest pozostawienie tych monet na stałe, zarabianie na nich zwrotów i sprzedanie ich dopiero w następnej hossie.
Ethereum od zeszłego roku korzysta z Proof of Stake. W systemie PoS weryfikowanie transakcji i dodawanie nowych bloków do blockchaina powierza się operatorom węzłów, zwanym walidatorami.
Zamiast wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, węzły te muszą zaangażować (stakować) określoną kwotę kryptowaluty jako zapewnienie, że będą działać uczciwie. System następnie losowo wybiera węzeł, aby utworzyć następny blok i zweryfikować transakcje w oparciu o kwotę ich stakingu i inne czynniki.