Dlaczego 28 lutego to ważny dzień dla Ethereum?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 lutego 2023
ikona autora biały
ethereum

Na wtorek, 28 lutego, zaplanowano aktualizację Ethereum nazwaną Shapella. Tim Beiko, jeden z głównych programistów Ethereum potwierdził datę upgrade'u.

Najpierw na Ethereum testnet

W zeszłym tygodniu Beiko ujawnił za pośrednictwem postu na blogu, że po miesiącach testów i krótkotrwałym uruchomieniu devnetu, aktualizacja sieci Shapella zostanie aktywowana na testnecie o nazwie Sepolia. Shapella jest połączeniem Shanghai i Capella, dwóch aktualizacji.

Będzie to miało miejsce na tym, co Ethereum nazywa epoką 56832. O epokach można myśleć jak o kalendarzach dla blockchainów. Epoka sprawia, że transakcje są łatwe do zarządzania, a sieć szybsza i bardziej wydajna bez naruszania bezpieczeństwa. Ponieważ ramy czasowe są ustalone, łatwiej jest nadążyć za znacznikiem czasu blockchain w czasie, gdy węzły wyszły z sieci. Epoka 56832 ma się rozpocząć o 5 rano we wtorek 28 lutego.

Jednokierunkowe Ethereum od 2020 r.

Aktualizacja powinna przynieść kolejne duże usprawnienie sieci Ethereum. Obecnie stakerzy nie mają jeszcze możliwości wycofania swojego Ethereum z mechanizmu Proof of Stake.

Kontrakt stakingowy wystartował jeszcze w 2020 roku, ale na razie jest jednokierunkowy. Można jedynie postawić Ethereum na kontrakcie, ale nie można ich jeszcze z niego wyjąć. Inwestorzy masowo wpłacali etery w ostatnich latach. Do tej pory stakowane jest 1,8 mln monet.

Przy obecnym kursie Ethereum, wszystkie te tokeny przedstawiają wartość ponad 26 miliardów dolarów. Tak więc ta gigantyczna kwota jest utrwalona na blockchainie Ethereum, a inwestorzy otrzymują z niej zwrot.

Po Sepolia przychodzi Goerli, a potem zaczyna się prawdziwa praca

Od wtorku, wraz z uruchomieniem Shapelli, to się zmieni, przynajmniej na testowej sieci Sepolia. Jeśli to wszystko pójdzie pomyślnie, to w marcu aktualizacja zostanie wdrożona także na Goerli, innej sieci testowej.

Jeśli ten test również pójdzie dobrze i Shapella zadebiutuje w prawdziwej sieci Ethereum, teoretycznie możliwe jest, że wszystkie te miliony Eterów trafią na rynek. To mogłoby spowodować spadek cen, ale szanse na to, że wszyscy natychmiast zdecydują się porzucić swoje tokeny, wydają się niewielkie.

W końcu bardziej atrakcyjne jest pozostawienie tych monet na stałe, zarabianie na nich zwrotów i sprzedanie ich dopiero w następnej hossie.

Staking i węzły

Ethereum od zeszłego roku korzysta z Proof of Stake. W systemie PoS weryfikowanie transakcji i dodawanie nowych bloków do blockchaina powierza się operatorom węzłów, zwanym walidatorami.

Zamiast wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, węzły te muszą zaangażować (stakować) określoną kwotę kryptowaluty jako zapewnienie, że będą działać uczciwie. System następnie losowo wybiera węzeł, aby utworzyć następny blok i zweryfikować transakcje w oparciu o kwotę ich stakingu i inne czynniki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram