Dlaczego 28 lutego to ważny dzień dla Ethereum?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 lutego 2023
ikona autora biały
ethereum

Na wtorek, 28 lutego, zaplanowano aktualizację Ethereum nazwaną Shapella. Tim Beiko, jeden z głównych programistów Ethereum potwierdził datę upgrade'u.

Najpierw na Ethereum testnet

W zeszłym tygodniu Beiko ujawnił za pośrednictwem postu na blogu, że po miesiącach testów i krótkotrwałym uruchomieniu devnetu, aktualizacja sieci Shapella zostanie aktywowana na testnecie o nazwie Sepolia. Shapella jest połączeniem Shanghai i Capella, dwóch aktualizacji.

Będzie to miało miejsce na tym, co Ethereum nazywa epoką 56832. O epokach można myśleć jak o kalendarzach dla blockchainów. Epoka sprawia, że transakcje są łatwe do zarządzania, a sieć szybsza i bardziej wydajna bez naruszania bezpieczeństwa. Ponieważ ramy czasowe są ustalone, łatwiej jest nadążyć za znacznikiem czasu blockchain w czasie, gdy węzły wyszły z sieci. Epoka 56832 ma się rozpocząć o 5 rano we wtorek 28 lutego.

Jednokierunkowe Ethereum od 2020 r.

Aktualizacja powinna przynieść kolejne duże usprawnienie sieci Ethereum. Obecnie stakerzy nie mają jeszcze możliwości wycofania swojego Ethereum z mechanizmu Proof of Stake.

Kontrakt stakingowy wystartował jeszcze w 2020 roku, ale na razie jest jednokierunkowy. Można jedynie postawić Ethereum na kontrakcie, ale nie można ich jeszcze z niego wyjąć. Inwestorzy masowo wpłacali etery w ostatnich latach. Do tej pory stakowane jest 1,8 mln monet.

Przy obecnym kursie Ethereum, wszystkie te tokeny przedstawiają wartość ponad 26 miliardów dolarów. Tak więc ta gigantyczna kwota jest utrwalona na blockchainie Ethereum, a inwestorzy otrzymują z niej zwrot.

Po Sepolia przychodzi Goerli, a potem zaczyna się prawdziwa praca

Od wtorku, wraz z uruchomieniem Shapelli, to się zmieni, przynajmniej na testowej sieci Sepolia. Jeśli to wszystko pójdzie pomyślnie, to w marcu aktualizacja zostanie wdrożona także na Goerli, innej sieci testowej.

Jeśli ten test również pójdzie dobrze i Shapella zadebiutuje w prawdziwej sieci Ethereum, teoretycznie możliwe jest, że wszystkie te miliony Eterów trafią na rynek. To mogłoby spowodować spadek cen, ale szanse na to, że wszyscy natychmiast zdecydują się porzucić swoje tokeny, wydają się niewielkie.

W końcu bardziej atrakcyjne jest pozostawienie tych monet na stałe, zarabianie na nich zwrotów i sprzedanie ich dopiero w następnej hossie.

Staking i węzły

Ethereum od zeszłego roku korzysta z Proof of Stake. W systemie PoS weryfikowanie transakcji i dodawanie nowych bloków do blockchaina powierza się operatorom węzłów, zwanym walidatorami.

Zamiast wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, węzły te muszą zaangażować (stakować) określoną kwotę kryptowaluty jako zapewnienie, że będą działać uczciwie. System następnie losowo wybiera węzeł, aby utworzyć następny blok i zweryfikować transakcje w oparciu o kwotę ich stakingu i inne czynniki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram