Dlaczego 28 lutego to ważny dzień dla Ethereum?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 lutego 2023
ikona autora biały
ethereum

Na wtorek, 28 lutego, zaplanowano aktualizację Ethereum nazwaną Shapella. Tim Beiko, jeden z głównych programistów Ethereum potwierdził datę upgrade'u.

Najpierw na Ethereum testnet

W zeszłym tygodniu Beiko ujawnił za pośrednictwem postu na blogu, że po miesiącach testów i krótkotrwałym uruchomieniu devnetu, aktualizacja sieci Shapella zostanie aktywowana na testnecie o nazwie Sepolia. Shapella jest połączeniem Shanghai i Capella, dwóch aktualizacji.

Będzie to miało miejsce na tym, co Ethereum nazywa epoką 56832. O epokach można myśleć jak o kalendarzach dla blockchainów. Epoka sprawia, że transakcje są łatwe do zarządzania, a sieć szybsza i bardziej wydajna bez naruszania bezpieczeństwa. Ponieważ ramy czasowe są ustalone, łatwiej jest nadążyć za znacznikiem czasu blockchain w czasie, gdy węzły wyszły z sieci. Epoka 56832 ma się rozpocząć o 5 rano we wtorek 28 lutego.

Jednokierunkowe Ethereum od 2020 r.

Aktualizacja powinna przynieść kolejne duże usprawnienie sieci Ethereum. Obecnie stakerzy nie mają jeszcze możliwości wycofania swojego Ethereum z mechanizmu Proof of Stake.

Kontrakt stakingowy wystartował jeszcze w 2020 roku, ale na razie jest jednokierunkowy. Można jedynie postawić Ethereum na kontrakcie, ale nie można ich jeszcze z niego wyjąć. Inwestorzy masowo wpłacali etery w ostatnich latach. Do tej pory stakowane jest 1,8 mln monet.

Przy obecnym kursie Ethereum, wszystkie te tokeny przedstawiają wartość ponad 26 miliardów dolarów. Tak więc ta gigantyczna kwota jest utrwalona na blockchainie Ethereum, a inwestorzy otrzymują z niej zwrot.

Po Sepolia przychodzi Goerli, a potem zaczyna się prawdziwa praca

Od wtorku, wraz z uruchomieniem Shapelli, to się zmieni, przynajmniej na testowej sieci Sepolia. Jeśli to wszystko pójdzie pomyślnie, to w marcu aktualizacja zostanie wdrożona także na Goerli, innej sieci testowej.

Jeśli ten test również pójdzie dobrze i Shapella zadebiutuje w prawdziwej sieci Ethereum, teoretycznie możliwe jest, że wszystkie te miliony Eterów trafią na rynek. To mogłoby spowodować spadek cen, ale szanse na to, że wszyscy natychmiast zdecydują się porzucić swoje tokeny, wydają się niewielkie.

W końcu bardziej atrakcyjne jest pozostawienie tych monet na stałe, zarabianie na nich zwrotów i sprzedanie ich dopiero w następnej hossie.

Staking i węzły

Ethereum od zeszłego roku korzysta z Proof of Stake. W systemie PoS weryfikowanie transakcji i dodawanie nowych bloków do blockchaina powierza się operatorom węzłów, zwanym walidatorami.

Zamiast wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, węzły te muszą zaangażować (stakować) określoną kwotę kryptowaluty jako zapewnienie, że będą działać uczciwie. System następnie losowo wybiera węzeł, aby utworzyć następny blok i zweryfikować transakcje w oparciu o kwotę ich stakingu i inne czynniki.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram