Departament Sprawiedliwości identyfikuje i oskarża hakerów Mt. Gox

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 czerwca 2023
ikona autora biały
mt. gox

Po ponad dekadzie Departament Sprawiedliwości (DOJ) wytropił i oskarżył hakerów, którzy ukradli setki tysięcy Bitcoinów z nieistniejącej już giełdy kryptowalut Mt. Gox. Głównymi zidentyfikowanymi przestępcami są obywatele Rosji Alexey Bilyuchenko (43) i Aleksandr Verner (29).

Znaleziono hakerów Mt Gox

Jak podał Departament Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie prasowym, zarówno Bilyuchenko, jak i Verner zostali oskarżeni o "spiskowanie w celu wyprania około 647 000 bitcoinów z włamania do Mt. Gox".

Chociaż Mt. Gox oficjalnie zawiesił handel w lutym 2014 r., włamanie podobno sięga mniej więcej września 2011 r. Wówczas hakerzy "uzyskali nieautoryzowany dostęp" do japońskiego systemu komputerowego przechowującego klucze prywatne kontrolujące Bitcoiny klientów.

Następnie kradli monety do maja 2014 r., po czym giełda zrezygnowała już z planów odbudowy. Większość skradzionych aktywów została przepuszczona przez adresy Bitcoin połączone z kontami kontrolowanymi przez Bilyuchenko, Vernera i ich współspiskowców na innych giełdach kryptowalut. Szef IRS-CI Jim Lee w oświadczeniu stwierdził:

"Dochodzenie karne IRS (IRS-CI) jest specjalnie przygotowane do podążania złożonym szlakiem finansowym pozostawionym przez przestępców, a naszym celem jest pociągnięcie ich do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa."

Przed upadkiem Mt. Gox była jedną z najbardziej dominujących giełd Bitcoin wszechczasów. Kontrolowała 70% wolumenu obrotu Bitcoinami do 2014 roku. Włamanie nadal jest największym włamaniem na giełdę wszechczasów w kategoriach BTC. Utracone 744 408 monet ma dziś wartość ponad 19 miliardów dolarów.

Proces upadłości Mt.Gox kończy się dopiero w tym roku, a największy wierzyciel giełdy zdecydował się w lutym na odbiór 90% należnych mu aktywów w BTC.

Co oprócz Mt. Gox?

Po kradzieży Mt. Gox, Bilyuchenko spiskował również z Aleksandrem Vinnikiem w celu prowadzenia BTC-e od 2011 do 2017 roku - giełdy kryptowalut finansowanej przy użyciu "nielegalnie zdobytych zysków z Mt. Gox".

Według Departamentu Sprawiedliwości, BTC-e przetworzyło transakcje o wartości miliardów dolarów, z których większość pochodziła z "incydentów hakerskich, zdarzeń ransomware, schematów kradzieży tożsamości, skorumpowanych urzędników państwowych i pierścieni dystrybucji narkotyków".

Bilyuchenko został oskarżony o spisek związany z praniem pieniędzy za swoje przestępstwa w Mt. Gox, a także o spisek związany z praniem pieniędzy i prowadzenie nielicencjonowanej działalności w zakresie usług pieniężnych w BTC-e.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram