Departament Pracy USA pozwany za sprzeciw wobec kryptowalutowych kont emerytalnych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2022
ikona autora biały
usa kryptowaluty

Firma ForUsAll pozwała amerykański Departament Pracy (DOL) za wszczęcie dochodzenia w sprawie firm oferujących kryptowaluty na kontach emerytalnych klientów. Spółka twierdzi, że instytucja narusza prawa klientów do wyboru sposobu inwestowania ich własnych pieniędzy.

Naruszenie APA

Zgodnie ze złożoną w czwartek skargą, ForUsAll twierdzi, że atak organizacji jest "arbitralny i kapryśny". Co więcej, wykracza poza zakres jej uprawnień wynikających z ustawy o bezpieczeństwie emerytur pracowniczych (ERISA). Firma zarzuca także DOL, że nie zastosował się on do procedury "powiadomienia i zaangażowania" wymaganej przez ustawę o procedurze administracyjnej (APA).

Ustawa APA powstała w 1946 roku. Jej celem jest zapobieganie nadmiernemu wkraczaniu organów administracji państwowej w sferę praw prywatnych. Zapewnia ona sądową kontrolę agencji w przypadku stwierdzenia, że jej działania wykraczają poza jej ustawowe uprawnienia.

Ta sama ustawa może wkrótce stać się niezwykle istotna także w innej sprawie związanej z kryptowalutami. Prezes Grayscale Michael Sonnenshein jakiś czas temu zapowiedział, że może zostać zmuszony do pozwania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za naruszenie APA. SEC nie zezwolił bowiem jego spółce na przekształcenie funduszu GBTC w bitcoinowy ETF.

Legalność kryptowalut

Jeśli chodzi o ERISA, firma argumentuje, że nie uznaje ona żadnych aktywów za "z góry nierozważne". Nie "nakazuje też paternalizmu" w odniesieniu do inwestycji swoich klientów. W pozwie możemy przeczytać:

Kryptowaluta jest szeroko akceptowaną klasą aktywów. Dziesiątki milionów Amerykanów włączyło ją do swoich portfeli, podobnie jak niektórzy z największych krajowych inwestorów instytucjonalnych, w tym fundusz wieczysty Uniwersytetu Harvarda.

Pozew odnosi się również do rozporządzenia wykonawczego wydanego w marcu przez Joe Bidena. Prezydent formalnie stwierdził w nim, że promocja i wykorzystanie kryptowalut to "polityka" Stanów Zjednoczonych. Jednak zaledwie dzień po wydaniu tej dyrektywy, DOL wyraźnie podkreślił ryzyko związane z inwestycjami w tą klasę aktywów.

W kwietniu DOL potępił również plany firmy Fidelity dotyczące włączenia bitcoina do kont 401(k). Ali Khawar - asystent sekretarza Administracji Bezpieczeństwa Świadczeń Pracowniczych - powiedział, że jego zdaniem konta emerytalne powinny opierać się na mniej zmiennych aktywach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram