DeFi Llama: Co to jest i jak korzystać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 kwietnia 2023
ikona autora biały
defilliama co to jak działa

Dziś porozmawiamy o jednej z najlepszych platform dostarczających tony informacji o sektorze DeFi i powiązanych obszarach rynku kryptowalut - DeFi Llama. Przeanalizujemy czym jest ta usługa i jak możesz ją wykorzystać, aby znaleźć kryptowaluty z potencjałem wzrostu.

Czym jest DeFi Llama?

DeFi Llama to jedna z najpotężniejszych usług analitycznych i agregacji danych na rynku kryptowalut. Projekt wystartował w 2020 roku jako odpowiednik istniejących wówczas agregatorów on-chain, takich jak DeFi Pulse. Od tego czasu stale rozszerza swoją funkcjonalność, dostarczając coraz to więcej narzędzi analitycznych.

Zaczęło się od mierzenia TVL sektora DeFi i kilku pomocniczych dashboardów. Potem rozrosło się w cały ekosystem, a teraz doświadczony analityk może w kilka godzin znaleźć sposób na osiągnięcie zysków w krótkim i średnim terminie, nie opuszczając strony DeFi Llamy.

Uwaga: 95% informacji dostępnych na DeFi Llama jest zbieranych on-chain. Dane on-chain są niemożliwe do sfałszowania, trudne do zmanipulowania, ale jeszcze trudniejsze do usystematyzowania bez użycia specjalnych narzędzi. Dlatego agregator znacznie ułatwia życie i pomaga uwolnić pełny potencjał publicznego i przejrzystego blockchaina.

Główne funkcje platformy

DeFi Llama to agregator danych on-chain skupiony na sektorze rynku DeFi. Dane prezentowane są w formie konfigurowalnych, interaktywnych dashboardów i podzielone na różne kategorie. Dashboard to główne narzędzie do badań i analityki w serwisie, dlatego w następnej kolejności przyjrzymy się bliżej jego sekcjom.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się głównemu dashboardowi DeFi Llamy:

DeFi Llama
  • W górnej części dashboardu znajduje się infografika oparta na zdefiniowanych przez użytkownika filtrach.
  • Agregator obsługuje dane z większości topowych blockchainów, więc w niemal każdej sekcji można znaleźć dane ogólne, jak również dane dla konkretnej sieci.
  • Szczegółowe informacje są wyświetlane w tabelach, które można filtrować według różnych kryteriów. Tabele mają również elementy interaktywne, które dają szczegółowe wyjaśnienia metryk lub projektów.
  • Na niektórych dashboardach znajdują się filtry, które pozwalają na włączenie do wyświetlania dodatkowych danych, które są domyślnie wyłączone. Na przykład Borrows na pulpicie nawigacyjnym TVL.

Ważne: Jeden projekt może działać w kilku sieciach jednocześnie, więc jego dane będą różne w różnych blockchainach.

Jeśli masz już doświadczenie z agregatorami danych, takimi jak CryptoRank, Coimarketcap lub Coingecko, nie powinieneś mieć żadnych problemów. Dla nowicjuszy lepiej jest na początku kliknąć wszystkie przyciski, aby zapoznać się ze wszystkimi funkcjami usługi.

Sekcja DeFi

DeFi to główna sekcja informacyjna DeFi Llama, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące całego sektora oraz poszczególnych blockchainów/projektów. Sekcja zawiera obecnie 12 dashboardów, dlatego skupimy się tylko na tych najbardziej istotnych i przydatnych dla początkującego użytkownika.

Overviev

Podstawowy dashboard, który dostarcza informacji o TVL dla wszystkich projektów na stronie i we wszystkich obsługiwanych sieciach. Można przeglądać zarówno ogólne dane dotyczące sektora lub blockchaina, jak i dane specyficzne dla danego miejsca:

dane defi

Później przyjrzymy się, jak te informacje można wykorzystać do celów praktycznych.

Airdropy

Ten dashboard przemawia przede wszystkim do nowicjuszy rozpoczynających polowanie na airdropy, ale często jest źle rozumiany. DeFi Llama dostarcza informacji o projektach, które nie mają jeszcze natywnego tokena i mogą go wypuścić na podstawie danych TVL i popularności strony:

airdropy defilama

Dane te nie obejmują testnetów i projektów na etapie testnetów. A to właśnie udział w działaniach testnetowych często pozwala na ubieganie się o airdrop.

Jest to po prostu założenie oparte na danych on-chain. DeFi Llama nie zbiera ani nie analizuje oficjalnych lub nieoficjalnych raportów lub ogłoszeń, podczas gdy niektóre projekty wyraźnie określają, czy uruchomić token natywny, czy nie.

Nie ma warunków airdropu ani instrukcji dotyczących interakcji z projektem. Więc nowicjusze, gdy widzą stronę na liście Airdrops, po prostu nie wiedzą, co robić dalej.

Sekcja Airdrops jest naprawdę przydatna dla doświadczonych łowców, ale nie daje wystarczających informacji dla nowicjuszy.

Categories i Token Usage

Są to dashboardy początkowe i są dobrym miejscem na start dla początkujących. Przykładowo, Categories zawiera pełną listę kategorii protokołów DeFi (w sumie 30), ich krótki opis i udział w rynku:

DeFi Llama co to

Token Usage dostarcza informacji o tym, które protokoły używają danego tokena. Oto lista projektów, które używają na przykład USDT. Jest to przydatne, jeśli masz mało znany token i nie wiesz, gdzie go wymienić lub użyć:

DeFi Llama jak działa

Top procotols

Również bardzo przydatny dashboard. Wyświetla on najpopularniejsze projekty w każdej kategorii na wszystkich obsługiwanych blockchainach. Pomaga to szybko znaleźć DEX nawet jeśli nie jesteś zaznajomiony z daną siecią. Ponadto jest to właściwie katalog flagowych projektów w każdym ekosystemie DeFi.

Comparison

Proste narzędzie do porównania wydajności TVL dwóch lub więcej protokołów. Pomaga zrozumieć, jak rozwijają się konkurencyjne projekty lub oszacować zakres kilku obiektów tego samego typu. Na przykład, TVL protokołów pożyczkowych JustLend i Aave w porównaniu:

DeFi Llama obsługa

W sekcji DeFi znajdują się również bardziej specjalistyczne dashboardy, takie jak forki, wyrocznie czy języki programowania. Są one jednak przydatne przede wszystkim dla doświadczonych analityków którzy wiedzą co zrobić z tymi niszowymi informacjami i prowadzą dogłębne badania. Polecamy jednak przynajmniej powierzchowne zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi sekcjami, tylko po to, aby wiedzieć gdzie znajdują się pewne dane, bardzo prawdopodobne, że będą potrzebne podczas DYOR.

Narzędzia dla krypto degeneratów

Chociaż DeFi Llama skupia się całkowicie na DeFi, można wyróżnić pulpity, które są przydatne dla degeneratów zarabiających na farmingu lub tych, którzy dopiero zaczynają rozumieć protokoły DeFi i związane z nimi działania.

Jest to przede wszystkim Yields: gromadzi główne możliwości zarabiania w DeFi, w tym pule płynności, stablepools, a nawet protokoły halal zgodne z zasadami szariatu. Większość tablic prezentuje dane dotyczące konkretnych protokołów lub puli, ale są też narzędzia, które warto wyróżnić osobno:

Delta Neutral Strategies: ten agregator zestawia strategie zarabiania zbudowane wokół schematu pożyczaj-pożyczaj-farm. Wystarczy podać aktywo zabezpieczające, którym dysponujesz, a agregator znajdzie odpowiednie aktywności, a nawet wyszczególni, co należy zrobić:

DeFi Llama informacje

Ważne: Delta neutral strategies obejmują jednoczesne wykorzystanie przeciwstawnych pozycji w celu zabezpieczenia ryzyka i są złożonym sposobem zarabiania w kryptowalutach. Przed użyciem agregatora zalecamy zapoznanie się z teoretycznymi podstawami DeFi i DYOR zaangażowanych protokołów!

Strategie long-short: nowe narzędzie sekcji Yields. Ten agregator automatycznie generuje strategie zarabiania oparte na jednoczesnym longowaniu i shortowaniu aktywa, lub jego opakowanej wersji, w różnych miejscach. Podobnie jak w przypadku strategii delta-neutral, wystarczy określić wybrany token:

DeFi Llama ile

Jeśli chcesz oszacować, ile możesz zarobić w DeFi w ogóle i jak radzą sobie różne protokoły, wystarczy otworzyć pulpit nawigacyjny Overwiev. Jak widać, średni APY we wszystkich śledzonych pulach wynosi obecnie mniej niż 4%, pomimo obecności ryzykownych protokołów, trzycyfrowych:

DeFi Llama agregator

Borrow Aggregator: agregator platform pożyczkowych DeFi, który automatycznie wybiera protokół dla zabezpieczonej pożyczki kryptowalutowej. Wystarczy, że określisz zastawione aktywo i walutę, którą chcesz pożyczyć, a agregator przedstawi wyniki z najkorzystniejszymi warunkami:

Uwaga: jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowo zrozumieć kluczowe metryki, wystarczy najechać na znak zapytania obok kryterium, a otworzy się zaawansowane wyjaśnienie.

Stablecoins: ta sekcja zawiera wszystkie stablecoiny na rynku. Możesz ocenić ogólny stan tego segmentu, jak również dowiedzieć się więcej o konkretnym tokenie.

Przydatny dashboard, jeśli chcesz znaleźć optymalny stablecoin dla stosunkowo słabo wykorzystywanych sieci lub sprawdzić, jak niezawodny jest token i czy warto go używać w dłuższej perspektywie. W sumie dashboard obejmuje ponad 100 stablecoinów w kilkudziesięciu sieciach:

informacje z deffiliama

ETH LSD: sekcja poświęcona liquid stackingowi ETH. Ten sektor DeFi zyskiwał na popularności w miarę zbliżania się aktualizacji Shanghai sieci Ethereum. Na tej stronie można znaleźć informacje o konkretnych protokołach takingowych, takie jak ich TVL, APR i udział w rynku. Informacje te będą przydatne dla osób chcących stakować ETH, a także dla inwestorów szukających obiecujących tokenów natywnych:

Oprócz informacji, DeFi Llama oferuje również natywną platformę swapową Meta DEX. Twórcy nazywają ją "agregatorem agregatorów", ponieważ śledzi wszystkie dostępne pule na popularnych usługach, takich jak 1Inch lub OpenOcean. Meta DEX agreguje wszystkie możliwe miejsca docelowe swapów i wybiera najbardziej dochodowe.

Narzędzia dla inwestora

DeFi to jeden z największych segmentów rynku kryptowalut, w którym jest miejsce na różne aktywności. Powyżej wyjaśniliśmy jak DeFi Llama może pomóc degeneratom, a teraz przyjrzyjmy się kilku dashboardom dla inwestorów, alfa seekerów i posiadaczy natywnych tokenów. Są to przede wszystkim Raises - sekcja do śledzenia inwestycji DeFi, jest ona podzielona na 2 dashboardy:

Overwiev - pozwala zobaczyć całkowitą inwestycję i rundy inwestycyjne konkretnych startupów, wraz z informacjami o zebranej kwocie i wiodących inwestorach. Każda pozycja posiada link do oficjalnego źródła informacji. Ważny benchmark dla znalezienia projektu na wczesnym etapie.

Investors - przeznaczony do śledzenia inwestorów i dostarczania informacji o tym, który fundusz gdzie inwestuje, ile transakcji dokonał i ile zainwestował. Przydatne narzędzie dla osób stosujących strategię smart-money.

Ważne: Raises to nowa sekcja na DeFi Llama, więc gromadzi informacje od marca 2023 roku. Wraz z gromadzeniem danych wzrośnie przydatność i obiektywność dashboardu, ale na razie lepiej uzupełniać dane inwestorów z innych agregatorów, takich jak CryptoRank.

Fees/Revenue ("opłaty/dochody")

Sekcja, która pozwala porównać opłaty pobierane przez różne blockchainy/protokoły oraz ich zwroty: można zobaczyć ile zapłacili użytkownicy, ile zarobił projekt, ile z nagrody zostało wypłacone posiadaczom tokenów i w jakiej formie oraz ile % przychodów trafiło do skarbca.

ifno

Token Unlocks

Nowy dział z harmonogramem odblokowań rodzimych tokenów. Takich serwisów w sieci jest wiele, ale DeFi Llama pozwala zobaczyć nie tylko unlocki zaplanowane na konkretne daty, ale również unlocki mające miejsce codziennie, w ramach tokenizacji projektu, np. $GMX czy $UNI:

image

Inne informacje

Oprócz złożonych i kompleksowych danych DeFi, DeFi Llama oferuje proste, ale nie mniej przydatne dashboardy, które również mogą być przydatne podczas analizy:

CEX Transparency

Gromadzi on kluczowe metryki dotyczące kapitalizacji scentralizowanych giełd kryptowalutowych, w tym wolumeny depozytów pozycji spot oraz wartość aktywów netto. Dashboard pojawił się podczas trendu "przejrzystości" Binance po upadku FTX i jest zasadniczo podobny do swoich odpowiedników na innych agregatorach danych.

Liquidations

Przedstawia wolumeny likwidacji pozycji na różnych platformach DeFi. Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do wykresów likwidacyjnych CEX, dane DeFi Llama obejmują likwidacje zarówno pozycji margin, jak i pożyczek. W razie potrzeby użytkownik może śledzić konkretne pozycje lub zapisać bazę danych, aby ręcznie znaleźć likwidacje pożądanego portfela.

Volumes

Wolumeny transakcji na DEX. Możliwe jest zobaczenie ogólnych danych, podziału według blockchaina i informacji dla każdego pojedynczego miejsca. W tej sekcji znajdują się również informacje o wolumenach handlu opcjami, które nie są często spotykane w segmencie DeFi. Przydatne, jeśli szukasz DEXa dla swapów, dostarczania płynności lub oceny perspektyw ich natywnych tokenów:

Hacki

Tutaj można znaleźć statystyki dotyczące wszystkich hacków i exploitów projektów DeFi. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp zarówno do informacji ogólnych, jak i danych podsumowujących dla każdego hacka z linkiem do zewnętrznego źródła.

Ważne jest, aby zauważyć, że DeFi Llama jest całkowicie otwartą stroną. Za dostęp do powyższych informacji i zestawów narzędzi analitycznych nie są pobierane żadne opłaty poza dobrowolnymi datkami.

Wielu użytkowników oczekiwało, że projekt wyda natywny token, aby spieniężyć wartość, ale ta kwestia spowodowała rozdźwięk wśród deweloperów DeFi Llama i doprowadziła do konfliktu w zespole. Możliwość uruchomienia tokenizowanego forka oryginalnej witryny została nawet omówiona, ale na razie wszelkie plany wydania natywnego tokena zostały odłożone na półkę.

Ekosystem DeFi Llama

Głównym produktem DeFi Llama jest agregator informacji, ale ekosystem projektu nie kończy się na tym. W ciągu 3 lat istnienia platforma zyskała dodatkowe zasoby i narzędzia, które mogą być również przydatne.

  • DeFi Llama Wiki: wikipedia poświęcona kryptowalutom, blockchainowi i DeFi. A raczej jedna z wielu takich wiki. Jest tam jednak sporo pojęć z dobrymi wyjaśnieniami, więc przyda się nowicjuszom na rynku kryptowalut.
  • DLNews: rodzimy serwis informacyjny. Skupia się głównie na DeFi, ale publikuje również ogólne wiadomości o rynku kryptowalut. Ogólnie rzecz biorąc, typowy serwis newsowy.
  • Roundup: codzienna dawna wiadomości i ciekawych informacji ze świata kryptowalut.
  • Llama Nodes: projekt rozpoczął wdrażanie węzłów w głównych sieciach (obecnie tylko Ethereum i Polygon) i oferuje użytkownikom RPC i premium API, aby uzyskać dostęp do blockchaina. Usługa jest przydatna, gdy domyślne publiczne portfele RPC są przeciążone i nie ma możliwości wdrożenia własnego węzła. Taka sytuacja jest widoczna podczas airdropów, które powodują anomalną aktywność w sieci.

Aby uczynić interakcję z DeFi bardziej bezpieczną i wygodną, użyj dodatku do przeglądarki DeFi Llama. Obsługuje on tagi portfela Etherscan, poprawnie wyświetla wartość nawet no-name'owych tokenów oraz automatycznie śledzi strony z różnych serwisów i miejsc, aby chronić użytkownika przed phishingiem.

DeFi Llama - jak korzystać?

Omówiliśmy główne cechy DeFi Llama i to jest naprawdę dużo informacji. Doświadczeni inwestorzy już wiedzą, co z nimi zrobić, ale nowicjusze często nie mają pojęcia, jak je wykorzystać do praktycznych działań i generowania dochodów. Przedstawmy więc kilka konkretnych przykładów korzystania z agregatora.

Przypadek 1: Szukanie powstającego projektu DeFi w sieci Arbitrum

Przejdź do DeFi, otwórz pulpit nawigacyjny Chains i wybierz Arbitrum:

Na liście projektów będziemy sortować według kryterium zmian 7D. Dzięki temu zobaczymy, w których projektach TVL w ostatnim tygodniu wzrosło najbardziej (aby zminimalizować HYIP-y możemy filtrować według kryterium 30D zmian):

Aby odsiać małe projekty, ustalimy minimalny TVL na poziomie 10 mln USD, zgodnie z ogólną zasadą, im wyższy TVL, tym mniejsze ryzyko scamu:

MM Finance Arbitrum również można wykluczyć z tego zestawienia, ponieważ wciąż nie ma danych o TVL za ostatni miesiąc, co oznacza, że projekt działa krócej niż miesiąc. Wszystko zależy jednak od Twojej strategii zarządzania ryzykiem.

Teraz przyjrzyjmy się bliżej na przykład Pendle. Jak widać, średnia APY protokołu wynosi ponad 66%. 50% alokacji natywnych tokenów jest przeznaczone na zachęty, co sugeruje możliwe hojne nagrody dla wczesnych użytkowników:

Przypadek 2: szukanie airdropów

Niedawno została uruchomiona sieć główna zkSync Era. Wielu twierdzi, że zrobiono już snapshot uczestników zkSync Lite, ale być może zkSync Era będzie miała nowy snapshot i dodatkowe nagrody za aktywność. Możemy też spróbować złapać airdrop z jednego z projektów w tej sieci. Aby to zrobić:

Przejdź do dashboardu Airdrops:

Ustaw filtr według Chains i określ zkSync Era:

Widzimy kilka projektów, które potencjalnie mogą wprowadzić na rynek swój token. Na podstawie wolumenu TVL, SyncSwap, GemSwap i Nexon Finance wyglądają najbardziej obiecująco:

Poprzez interakcję z tymi stronami, jesteś aktywny zarówno na samej stronie jak i w sieci zkSync Era, co zwiększa szanse na drop zarówno od zkSync jak i konkretnego projektu.

To są tylko podstawy. Odpowiednia kombinacja różnych metryk, dashboardów i filtrów może stworzyć poziom asymetrii informacji, który jest trudny do osiągnięcia nawet przy kilkudziesięciu kanałach TG i Twitter-influencerach, a często także przy prywatnych guru.

Nikt nie chce dzielić się projektami z potencjałem, więc naucz się jak je znaleźć samemu. Pomoże Ci w tym DeFi Llama!

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram